Sari la conținut
  • 0

Trei intrebari legate de PA


florinellz

Întrebare

Salut tuturor  desi am postat deja de cateva ori pe acest forum nu m-am prezentat  ma numesc Florin am aproape 22 de ani  si sunt pasionat de trading. Am tranzactionat pe conturi demo pana acum si nu intentionez sa trec inca pe real deoarece mai am mult de invatat. Pana acum am tranzactionat diferite sisteme (cu indicatori) in cautarea holy grail-ului;normal nu l-am gasit ca nu exista sau poate ca exista dupa ce am inceput sa ma uit pe un anumit site si am vazut ca unele persoane reusesc sa aibe performante notabile cu PA(price action); acum as avea cateva intrebari cateva intrebari legate de aceasta metoda de tranzactionare daca doriti, stiti sau vreti sa-mi raspundeti:

 

1- Nivele de suport si rezistenta e mai bine sa le trag pe graficul liniar sau cel cu lumanari?

 

2- Formatiunile de HH-HL si LH-LL cum le pot determina cu ochiul liber (daca se poate un grafic cu explicatie ar fi foarte bine; as dori sa nu mai folosesc indicatori)?

 

3- Cum deosebesc nivele strong de cele weak?

 

cam astea ar fi poate pe parcurs voi avea si altele dar deocamdata  cam astea sunt multumesc anticipat

Editat de Criodi
Am editat titlul din "Intrebari legate de PA" in "Trei intrebari legate de PA" si editat un pic textul pentru lizibilitate (n-am modificat niciun cuvant). Incerc sa implementez un oarecare standard in aceasta categorie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 răspunsuri la această întrebare

Postări Recomandate

  • 0

Q1: Nivele de suport si rezistenta e mai bine sa le trag pe graficul liniar sau cel cu lumanari?

 

A1: Uneori nivelele de rezistenta sunt testate la minimele sau maximele unei unitati dintr-un time frame. Acestea nu le vei vedea decat pe graficul cu lumanari deoarece cel liniar contine doar valoare de inchidere.

 

Q2: Formatiunile de HH-HL si LH-LL cum le pot determina cu ochiul liber (daca se poate un grafic cu explicatie ar fi foarte bine; as dori sa nu mai folosesc indicatori)?

 

A2: Idea este simpla, pe grafic ar trebui sa identifici valuri iar aceastea au maxime si minime. De aici e simplu sa observi un minim mai mare (sau mai mic) decat cel precedent, sau un maxim mai mic (sau mai mare) decat cel precedent etc. Am gasit ceva simplu cu google. Ar trebui sa fie usor de inteles.

http://tradeorinvest.com/weblog/wp-content/uploads/image/technical-analysis-guide/getting-started/trend-analysis/financial-market-trend-downtrend.pnghttp://tradeorinvest.com/weblog/wp-content/uploads/image/technical-analysis-guide/getting-started/trend-analysis/financial-market-trend-uptrend.png

 

 

Q3: Cum deosebesc nivele strong de cele weak?

 

A3: Depinde de time frame si in principiu de numarul de respingeri ale pretului de catre nivelul respectiv. De asemenea umbrele lumanarilor si nivelele de close in raport cu nivelul merita atentie.

Editat de Criodi
Am selectat acest raspuns ca fiind cel mai la obiect si am adaugat intrebarile din postarea initiala inainte de raspunsuri.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

PA-Price Action-actiunea pretului.

Exista mai multe scoli de gandire in ceea ce priveste price-action.

Exista scoala de gandire care foloseste indicatorii tehnici, atat moving average-uri cat si oscilatori.

Exista scoala de gandire care foloseste doar candlestick analysis bazat pe candlestick patterrns dar si pe nivelele de suport si rezistenta cat si pe liniile de trend.

Exista scoli alternative ceva mai exotice bazate pe Elliot waves si pe Pitchfork si pe teoriile lui Gann plus inca cateva mai putin cunoscute.

Exista de asemenea analizele price action bazate pe, probabi, unul dintre cele mai bine pastrate "secrete" in trading si anume Ichimoku Kynko Hyo sau Ichimoku Cloud analysis.

Sa nu uit sa amintesc si analiza price action bazata pe pivoti. Dirzu Andrei Ovidiu a creat un topic despre pivoti si unul despre Ichimoku.

 

Analiza bazata pe indicatori se bazeaza foarte mult pe nivelele overbought/oversold si pe divergentele de pret. Din experienta mea divergentele sunt corecte intr-o mare proportie, nu am calculat cat la suta dar am o vorba pentru ele, the divergences never lie, adica divergentele nu te mint niciodata.

Personal folosesc divergentele combinate cu price action-ul bazat pe nivelele de suport si rezistenta si pe candlestick patterns.

Dau un exemplu, s-ar putea ca in cazul EU perechea sa se loveasca de o rezistenta, verific daca am o divergenta, o verific cu trei oscilatori, apoi, astept ca rezistenta sa respinga pretul si sa formeze o candlestick de tipul pin bar sau sa se formeze un revers pattern, in acel time frame, si abia atunci intru short, de exemplu. Deci am o dubla confirmare ca pretul va scadea. De multe ori nu apar divergente si atunci ma bazez pe candlestick patterns si pe nivelele de suport/rezistenta si de asemeanea verific conditiile de oversold/overbought date de RSI 14 si Stochastic (ma bazez mai mult pe RSI)

Personal nu folosesc asa mult moving average-uri deoarece ma ghidez dupa pretul insusi, in primul rand. MA este folosit in principiu pentru a arata un trend si anumite nivele de pret. In mod uzual se folosesc MA simple sau exponentiale de 10, 20, 50, 100 si 200. Se mai folosesc si alte valori, depinde de ce-ti spune fiecare in parte. Multa vreme am folosit un MA simplu cu perioada de 28.

Cateva cuvinte despre Ichimoku, pe care l-am folosit foarte mult in ultima vreme. Din punctul meu de vedere, desi pare complicat de folosit, este de fapt simplu de folosit si secretul sta de fapt in grosimea sau subtiimea norului, atunci cand pretul incearca sa-l penetreze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

2- formatiunile de HH-HL si LH-LL cum le pot determina cu ochiul liber(daca se poate un grafic cu explicatie ar fi foarte bine; as dori sa nu mai folosesc indicatori)

 

O bara "A" care are de o parte si de alta  cel putin barele B si C este considerat varf , conform DeMark (vezi cartea atasata).

 

post-3825-0-31228000-1365582107_thumb.jpg

 

post-3825-0-47593800-1365582109_thumb.jpg

 

Demark - The New Science Of Technical Analysis.pdf

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

salut din nou va multumesc tuturor pentru raspunsuri  chiar si lui Andrei pentru bun venit( ai dreptate intr-o mica masura recunosc ca n-am citit tot forumul dar o parte din el l-am citit si am considerat ca din ceea ce am citit n-am gasit ceea ce ma interesa sau n-am stiut eu sa interpretez corectia informatia)

P.S. vreau sa-i multumesc in special lui Apollo care continua sa-mi ofere informatii dupa cele cerute pe topicul sau "Definia unui trend"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

PA-Price Action-actiunea pretului.

 

Cateva cuvinte despre Ichimoku, pe care l-am folosit foarte mult in ultima vreme. Din punctul meu de vedere, desi pare complicat de folosit, este de fapt simplu de folosit si secretul sta de fapt in grosimea sau subtiimea norului, atunci cand pretul incearca sa-l penetreze.

 

Sal,

 

Si eu folosesc Ichimoku dar niciodata nu m-am gandit la grosimea norului.Daca vrei,te rog sa detaliezi.Multam'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

 

PA-Price Action-actiunea pretului.

 

Cateva cuvinte despre Ichimoku, pe care l-am folosit foarte mult in ultima vreme. Din punctul meu de vedere, desi pare complicat de folosit, este de fapt simplu de folosit si secretul sta de fapt in grosimea sau subtiimea norului, atunci cand pretul incearca sa-l penetreze.

 

Sal,

 

Si eu folosesc Ichimoku dar niciodata nu m-am gandit la grosimea norului.Daca vrei,te rog sa detaliezi.Multam'

 

Acest topic te poate ajuta in cautarea raspsunsului tau. Am postat si analize, in acest sens. 

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.