Sari la conținut

LAST price ?!!


Postări Recomandate

Scuze ca am deschis un nou thread dar mi s-a parut nepotrivit sa postez in cel al Fetei Morgana care seamana cu un tutorial pe care m-am gandit ca nu e bine sa-l intrerup.

 

Acum: Problema mea:Am plasat un order STOP PRICE pe long pt Gpb/Jpy la 210.50 Dupa un timp am vazut ordinul executat desi pe 5 min. bar chart in dreptul pozitiei respective aparea un "bar" cu HIGH 210.48 !!!! Deci vorbesc de HIGH nu de CLOSE sau OPEN price pe "bar"-ul respectiv.

I-am intrebat pe cei de la support si surpriza mi-au spus ca chart-urile sunt alcatuite din LAST prices unde LAST e pretul celei mai voluminoase tranzactii.Eu nu am stiut asta.Vreau sa va intreb daca toti brokerii alcatuiesc hartile la modul asta sau se intimpla doar la Marketiva?

Mi se pare ca graficul isi pierde din acuratete daca e alcatuit la modul asta.Voi ce ziceti?

ps-am cautat pe google ceva tutoriale despre harti dar n am gasit nicaieri scris ca hartile sunt alcatuite din preturile LAST adica preturile celor mai voluminoase tranzactii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred ca i-ai prins pe picior gresit si nu au stiut ce sa-ti zica ;). Nicaieri nu am mai auzit acest lucru. Prin LAST price eu as intelege (si banuiesc ca si altii) pretul ultimei tranzactii efectuate, indiferent de volumul acesteia. Si btw... ce e acela volum la forex? Din cate am mai prins eu, pe forex, volumul este o notiune putin cam "relativa" si nu prea se ia in considerare. (cred ca doar ca numar de contracte negociate intr-un interval de timp).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din discutiile cu cei de la support :

 

12:38:33 ahmad sergiub: the price you see at the charting is actaully LAST price not Offer pri

12:39:06 ahmad sergiub: so you may see the LAST price at 210.48 but actually the Offer price already touch 210.50

12:39:38 sergiub ahmad: i see the high price !!!

12:40:11 ahmad sergiub: where did you see it, is it at the forex rates offer column

12:40:14 sergiub ahmad: high is 210.48

12:40:33 ahmad sergiub: you see it at the Forex Rates Offer column

12:42:14 sergiub ahmad: i see it when i point with the mouse to the bar chart ,"high"=210.48 not 210.50

12:42:48 ahmad sergiub: that is not the Offer price which your LONG position is executed

12:43:25 ahmad sergiub: that price is actually LAST price look at the price at Forex Rates LAST price is not always same as Offer pricve

12:47:34 ahmad sergiub: the charting is plotted against LAST price not Offer or Bid Price

 

 

12:48:14 ahmad sergiub: sergiub: last is the last largest volume price traded

 

 

12:56:39 ahmad sergiub: normally charting is based on the LAST price you open you position based on the Offer price for LONG and Bid price for SHORT position

12:57:31 sergiub ahmad: ok,when I read a bar from the 5 minutes bars chart whats the high price?

12:58:57 ahmad sergiub: the data that being used to plot the chart is the LAST price so you cannot see your opening price there

13:00:35 sergiub ahmad: but when i point with mouse to a bar i can see the high,low,openand close price.What are them?(i can see the volume too)

13:03:06 sergiub ahmad: u told me that ,what about reading a bar chart?how can i see what was a price at one moment in time?

13:03:57 ahmad sergiub: ok that charting is representation of the price movement at that time but your opening price might not be there

13:05:54 sergiub ahmad: and what is the high price on the bar?

13:06:29 ahmad sergiub: that is the highest price the LAST price achieve at that timeframe

13:07:11 sergiub ahmad: so the chart is almost useless !!!!

13:07:38 ahmad sergiub: almost all charting design that way

13:08:21 sergiub ahmad: i didn t know that.All forex brokers does it in that way?

 

13:08:26 ahmad sergiub: you cannot say the offer or the bid price is the best price to represent the market movement so the LAST price is the best to describe the price movement

 

13:09:08 sergiub ahmad: the last meaning the biggest in volume ?

13:09:44 ahmad sergiub: yes

 

13:11:21 sergiub ahmad: so,the charts are based only on the LAST ?

13:11:52 ahmad sergiub: yes

13:12:36 sergiub ahmad: hmm, i see ,thnx

 

 

Sunt cam pe alaturi baietii.Am vorbit si a 2 a oara cu ei si n au stiut ce sa mi zica .Ma tot pasau de la unul la altul prezentandu-mi bucati copy-paste din help.Dupa care m-au concediat elegant.Problema e ca tot nu m-am lamurit.La fel stiam si eu ,cum a zis triq : "Prin LAST price eu as intelege pretul ultimei tranzactii efectuate, indiferent de volumul acesteia"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca am deschis un nou thread dar mi s-a parut nepotrivit sa postez in cel al Fetei Morgana care seamana cu un tutorial pe care m-am gandit ca nu e bine sa-l intrerup.

Doamne!

Asta e un forum! E gandit tocmai cu scopul de a fi "intrerupta". Sa imi dau si eu seama ca scriu pentru cineva. Chit ca ma "intrerupeti" ca sa imi spuneti ca nu am fost suficient de clara.

De asta e forum, ca sa dialogam!

 

Acum: Problema mea:Am plasat un order STOP PRICE pe long pt Gpb/Jpy la 210.50 Dupa un timp am vazut ordinul executat desi pe 5 min. bar chart in dreptul pozitiei respective aparea un "bar" cu HIGH 210.48 !!!! Deci vorbesc de HIGH nu de CLOSE sau OPEN price pe "bar"-ul respectiv.

Modul in care sunt afisate preturile difera de la un boker la altul. De exemplu, la Oanda, ai posibilitatea de a alege intre mai multe moduri de a afisare a pretului: show bid price, show average price si show ask price.

 

Nu folosesc graficele de la Marketiva, de fapt nu mai folosesc Marketiva deloc pentru tranzactii, asa ca nu mi-am pus problema de ce folosesc ei alt sistem.

 

Important este ca, indiferent de broker, exista totdeauna doua preturi diferite: bid si ask. Iar clientii (adica noi) vor cumpara de la cel mai mare si vor vinde de la cel mai mic.

post-1-1149089261_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul in care sunt afisate preturile difera de la un boker la altul. De exemplu, la Oanda, ai posibilitatea de a alege intre mai multe moduri de a afisare a pretului: show bid price, show average price si show ask price.

 

Important este ca, indiferent de broker, exista totdeauna doua preturi diferite: bid si ask. Iar clientii (adica noi) vor cumpara de la cel mai mare si vor vinde de la cel mai mic.

Hmm,nu prea mai inteleg.Cum e normal sa fie alcatuit un grafic? O singura "linie" cu toate tranzactiile indiferent ca au fost vanzari sau cumparari? Sau doua "linii",una cu tranzactiile pt vanzare si alta cu cele pt cumparare?Cand Fata Morgana vorbea de graficele candlesticks credeam ca e vorba de un singur grafic unde pe o luminare gasim preturile high,low,open si close (dintr-un interval de timp) pentru TOATE tranzactiile. De fapt nu putem sa spunem ca sunt vanzari sau cumparari decat daca le raportam la noi.

Scuze pt intrebarile semi-idioate.Sunt incepator.De asta postez in sectiunea "First Step"   ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,nu prea mai inteleg.Cum e normal sa fie alcatuit un grafic? O singura "linie" cu toate tranzactiile indiferent ca au fost vanzari sau cumparari? Sau doua "linii",una cu tranzactiile pt vanzare si alta cu cele pt cumparare?Cand Fata Morgana vorbea de graficele candlesticks credeam ca e vorba de un singur grafic unde pe o luminare gasim preturile high,low,open si close (dintr-un interval de timp) pentru TOATE tranzactiile. De fapt nu putem sa spunem ca sunt vanzari sau cumparari decat daca le raportam la noi.

Scuze pt intrebarile semi-idioate.Sunt incepator.De asta postez in sectiunea "First Step"   ;)

Ai inteles bine, daca te uiti la candlesticks vezi preturile open, close, high, low pentru intervalul respectiv.

Dupa cum stii, intotdeauna exista 2 preturi: bid si ask, diferenta dintre ele fiind egala cu spreadul. Cand cumperi cumperi la pretul ask, cand vinzi vinzi la bid.

Majoritatea brokerilor au grafice pe care vezi pretul bid.

La oanda ai mai multe optiuni, in afara de graficul cu candlesticks sau bare, mai poti sa vezi urmatoarele tipuri:

- ask price, e un grafic tip "linie", pe baza pretului ask

- bid price, la fel ca mai sus, dar pe baz pretului bid

- average price: un grafic linie, in care vezi media pretului in unitatea respectiva de timp,

- min/max, in care vezi limitele intre care a oscilat pretul in unitatea de timp. Un fel de candlestick fara open si close, numai low si high.

 

Sa ne intoarcem la Marketiva. Ei au niste grafice "proprii", cum nu mai are nimeni. La orice broker care foloseste MT4, graficele se fac pe baza pretului bid. Adica daca te uiti la o lumanare, poti sa iti dai seama de pretul bid la care s-a deschis, de pretul bid la care s-a inchis, care a fost cel mai mic pret bid si care a fost cel mai mare pret bid. Marketiva ia in considerare si pretul bid si pretul ask, dupa cum vor ei.

Imagineaza-ti perechea GBP/JPY, care la ei are un spread de 9 pips. Sa presupunem ca pretul este 200.00/200.09 si ca ne uitam la grafice de un minut (nu cred ca au, dar nu e important, e doar un exemplu), intr-o perioada in care nu e multa miscare pe piata.

Daca in minutul anterior ultima tranzactie a fost un sell, atunci last price= bid, deci pe graficul tau vei avea un open la 200.00

Sa presupunem ca inainte de inchiderea lumanarii are loc o tranzactie buy, adica cineva cumpara la pretul ask. Deci last price = 200.09

Daca nu mai au loc si alte tranzactii, lumanarea ta va fi o lumanare bullish, cu close la 200.09, fara shadows (low=open, high=close), cu o inaltime de 9 pips. La alti brokeri, in loc de lumanare vei avea un doji mic sau chiar o linie.

Cred ca in momentul asta iti e clar ca orice indicator care se bazeaza pe pretul close nu mai are nici o valoare. Nici interpretarea lumanarilor nu mai este prea precisa. Desigur, cu cat time-frame este mai mare, erorile sint mai mici, dar cum majoritatea incepatorilor folosesc time-frame foarte scurt, acum intelegi de ce in postul precedent am spus ca au ales tipul asta de grafic pentru a recupera bonusul pe care il primesti la inscriere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la urma urmei tii atat de mult la Marketiva ? Eu am incercat o singura data, intr-o seara, m-am inscris frumos, am vazut despre ce este vorba si a doua zi m-am si trezit cu um mail cum ca daca nu le trimit o copie dupa un act nu ma mai lasa pe site... si-mi facusem cont demo... primul meu cont de forex ;). Prima data am crezut ca este o greseala, dar dupa ce am citit mail-ul mai atent am vazut ca ei erau seriosi... si-mi taiasera si contul.

Asa ca am luat net-ul la surf si am dat de Metatrader. Am si acuma un cont demo deschis din martie, care functioneaza bine mersi si de la care din cand in cand mai primesc si un mail in care sunt intrebat daca am nevoie de ajutor. Asa ca... trage si tu concluziile. La Marketiva gaselnita consta in cei 5 dolari dati de ei si in chat-ul online de pe site... si cam atat. Din ce spui se pare ca au si alte "defecte" nedescoperite inca. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.