Sari la conținut

Live trading


Postări Recomandate

Aş fi interesat de câteva impresii de la cei care au trecut pe bani reali, mai exact, în funcţie de ce parametrii au luat decizia tranzacţionării "live" şi care au fost primele impresii? Cât timp a trecut - sau cât ar trebui să treacă - între perioada de ucenicie pe demo-uri, back şi paper-testing-uri şi cea de intrare "live"? Care sunt primele şi cele mai uzuale greşeli făcute în momentul tranzacţionării live?

Şi o ultimă întrebare: când sau cum identificăm momentul în care să putem spune că suntem pregătiţi să tranzacţionăm cu bani reali?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

eu vreau sa intru live din toamna,

pana atunci imi pun la punct mm si sa citesc cat mai mult,

oricum ceea ce faci pe demo nu se poate compara cu tranzactiile live.

 

vreau sa-mi deschid un cont de 500$ pe care o data la 3 luni sa-l completez cu diferenta pierduta sau daca sunt in porfit cu o suma intre 300 si 500$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa citez pe cineva... care umbla cu pâra pe forum ;), "sa crezi ca performantele obtinute pe demo te pregatesc in totalitate pentru live, este ca si cum te-ai crede mare soldat petru ca ai rezultate nemaipomenite la Counter strike".

 

Vorbind cu diverse persoane, interesate de forex, am intalnit moduri foarte diferite de abordare a tradingului.

Am avut chiar ocazia sa urmaresc "in direct" tranzactiile live ale unui prieten.

 

Pentru fiecare trader in parte, "a fi pregatit" poate sa insemne altceva, dar cred ca principala conditie este acceptarea pierderilor. Sa ai o strategie si sa accepti ca o pierdere nu e o greseala, atat timp cat ai respectat strategia respectiva.

 

O alta conditie ar fi sa poti sta pe margine, atat timp cat nu ai semnal (indiferent care este sistemul dupa care tranzactionezi).

 

 

Oricat de bune ar fi rezultatele pe demo... "cand esti pe live, piata se comporta mereu ciudat" - asa, ca daca vrei sa inoti, trebuie sa sari in apa.  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu caut rezultate formidabile pe demo, vreau doar sa pun la punct un sistem de money mangament, sa ma autoeduc sa nu mai deschid pozitii cand nu e cazul doar de tragul de a tranzactiona.

vad chiar si acum cum comportamentul meu e altfel decat atunci cand ar fi banii mei in joc(sl carenu sunt calculate corect fata de conditiile din piata, pozititii lasate deschise mult timp), tranzactionez constant doar de 2 saptamani dar stiu ca daca prelungesc foarte mult acest joc nu ajung nicaieri. eu intentionez ca in primele luni sa nu-mi asum riscuri mai mari de de 0.5% din cont si dupa ce ma obisnuiesc cu senzatiile sa cresc la 1%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am propus sa trec pe live in urmatoarele 2-3 luni, cu o suma initiala de 500 de euro.

 

Legat de banii cu care intri pe "real", depinde de cat de mult inseamna pentru tine. Din ce am studiat, pentru inceput ar trebui sa fie o suma pe care poti sa o pierzi fara prea multa "durere".

 

 

Motivelele......vreau sa fac milioane si milioane de euro ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am dat peste un citat ce mi s-a părut excelent, referitor la sumele cu care vrem să intrăm live.

When novices ask how much money they should begin trading with, one seasoned trader says: "Choose a number that will not materially impact your life if you were to lose it completely. Now subdivide that number by five because your first few attempts at trading will most likely end up in blow out."

Dacă vom îmbina ceea ce se spune în citatul de mai sus cu câteva reguli de bază de RM şi MM rezultă că e destul de greu să faci bani pe forex în condiţiile în care nu poţi să rişti ("fără să te doară") câteva mii de dolari. Eu unul, în condiţiile de faţă, nu-mi permit să-mi deschid un cont live în valoare mai mare de 300 de dolari. În condiţiile astea, stau şi mă întreb dacă nu ar fi mai bine să renunţ la orice studiu legat de forex şi să mă apuc de altceva, mai productiv, cu toate că domeniul ăsta mă pasionează...

 

Mă gândeam la un moment dat că aş putea să intru live cu un cont minim (de aprox. 100$) pe care să încerc să experimentez nişte strategii de MM mai... îndrăzneţe. Adică, unele poziţii în care toate semnalele converg iar riscul ca acea poziţie să fie una piezătoare e minim, să tranzacţionez cu aproximativ 15 - 20% din cont, iar celelalte poziţii în care riscul este mai mare să tranzacţionez cu o strategie de MM "normală", în care risc maxim 3% din cont. Desigur, îmi dau seama că la o asemenea strategie factorul "noroc" joacă un rol mai important decât ar trebui dar altă soluţie nu văd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

black ice, parerea mea este ca privesti lucrurile fundamental gresit (desi e normal sa gandesti asa....dar stii tu cum e cu normalitatea..)

 

Daca tu iti imaginezi ca, incepator fiind, vei si invata si te si vei controla destul de mult incat sa traiesti din prima incercare din forex, cred ca iti faci iluzii.

 

Nu o sa traiesti din forex, cel putin nu in primul/primii ani. Tocmai, atunci o sa iti mananace bani.

Si e normal sa fie asa. Perioada si banii astia de inceput nu sunt o pierdere, sunt o investitie.

Daca vrei o comparatie, e ca la un MBA. Crezi ca cei care dau 10-20k pe un MBA de doi-trei ani la universitati prestigioase se asteapta ca in timpul acelor doi ani sa si recupereze banii, si sa si faca profit? Trebuie sa ii dai timp....timp si bani pe care trebuie sa ii privesti nu ca pe o pierdere ci ca pe o investitie, un cost de business.

 

Asa ca eu iti recomand sa accepti faptul ca primii doi ani nu o sa faci profit. Cel mult poti sa speri ca te mentii pe 0.

Si cand zic sa accepti, sa accepti pentru tine insuti. E usor de zis, dar foarte greu de facut.

 

Legat de strategii/noroc............alege o strategie, and stick with it. Majoritatea strategiilor pot fi profitabile, daca sunt managiuite cum trebuie. Dar pentru asta trebuie sa treci prin cei doi ani.

 

Si eu sunt un incepator, asa ca inteleg perfect procesele mentale prin care treci. De fapt, cred ca majoritatea de pe forum inteleg. De aia nici nu prea raspund.........e faza aia cu "uite un alt noob care vrea sa se imbogateasca pe forex".

 

Asa ca citeste.....mult.......si aminteste-ti tot timpul ca nimic nu e usor in lumea asta. Nimic. Trebuie multa multa munca (mai ales psihica) orice ai vrea sa faci.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black ice, inca ceva, ca sa fie mai frumos:

 

 

What did you learn from your experience in losing all your money?

 

I realized that no one was going to do it for me; I had to do it for myself. My broker still got a commission, but I was sitting there broke. Incidentally, although I didn't realize it then, I now fully believe that losing all of your money is one of the best things that can happen to a beginning trader.

 

Why?

Because it teaches you respect for the market. It is much better to learn the lesson that you can lose everything when you don't have that much money than to learn the same lesson later on.

 

I guess that implies you are not an advocate of paper trading for beginners.

Absolutely. I think paper trading is the worst thing you can do. If you are a beginner, trade with an amount of money that is small enough so that you can afford to lose it, but large enough so that you will feel the pain if you do. Otherwise, you're fooling yourself. I have news for you: If you go from paper trading to real trading, you're going to make totally different decisions because you're not used to being subjected to the emotional pressure. Nothing is the same. It's like shadowboxing and then getting in the ring with a professional boxer.

 

What do you think is going to happen? You're going to crawl up into a turtle position and get the crap beat out of you because you're not used to really getting hit. The most important thing to becoming a good trader is to trade.

 

How did you make the transition from failure to success?

My results were transformed when I understood that what counts isn't how often you're right, but how much you profit on your winning trades versus how much you lose on your losing trades. On average, I'm only profitable about 50 percent of the time, but I make much more when I'm right than I lose when I'm wrong.

I meant at the very beginning. How did you go from losing all your money following a broker's tip to developing your own successful methodology?

It was a slow, gradual process that took years of research and trading experience. I also readjust about every book I could find on the markets and successful individuals. Out of the hundreds of books that I read, there were probably no more than ten that had a major influence on me. However, I don't think there is any such thing as a bad book. Even if you only get one sentence out of a book, it's still worthwhile. Sometimes, one sentence can even change your life.

 

MARK MINERVINI - Stock Around the Clock

Stock Market Wizards - Jack Schwager

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveţi dreptate şi sunt conştient [în mare parte] de lucrurile pe care le-aţi spus. Am început acum patru luni să tranzacţionez pe forex, am citit câteva cărţi şi nenumărate articole, am trecut prin perioadele critice ale începutului (în care am testat numeroase strategii în căutarea unui Holy Grail, în care am distrus numeroase conturi demo din cauza riscului prea mare sau din cauza indisciplinii) iar acum cred că sunt pregătit să încep să 'construiesc' pe o bază cât de cât solidă. În următoarele luni îmi propun să-mi definitivez trading plan-ul, să-mi urmez (disciplinat) strategia şi să aprofundez câteva aspecte legate de MM, RM şi analiză fundamentală. Apoi, dacă totul merge bine, iar rezultatele sunt pozitive, voi trece pe live cu 100$ pe marketiva, pentru că bănuiesc că la alţi brokeri nu-ţi poţi deschide un mini-cont cu o sumă atât de mică...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.