Sari la conținut

Indicatori Metatrader 4 : Zup


Postări Recomandate

Am o nelamurire in privinta zig-zagurilor.ZIG ZAG-ul rosu este din zup 44, iar cel mov subtire este din zup 73.Dupa cum vezi si tu nu arata aceleasi varfuri.

Sa fiu sincer mie imi place cel mov, deoarece face miscari frumoase(imp, cor).Care e mai corect sa-l folosesc?

post-1335-1196883430_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

virfurile le poti seta sa arate altfel. am pus setarile mele pentru zup (primele sunt pentru zig zag, 21/12/34...) intr-un post anterior.

mie nu mi se par relevante toate virfurile pe care le arata un zig zag obisnuit, asa ca pe timeframe-ul curent am pus varianta zig zag nen (4), cu setarile originale.

de ce folosesc aceste setari? pentru ca ele imi indica mult mai bine virfurile de unde. in plus, daca te uiti la zig zag nen 4 ai sa vezi si niste punctulete care iti indica si cind e cel mai probabil ca unda s-a schimbat deja... nu intotdeauna cele mai intelepte alegeri, dar pentru confirmare avem si alti indicatori (CCI si liniile de trend).

uite si poza cu setarile pt zig zag.

 

Am o nelamurire in privinta zig-zagurilor.ZIG ZAG-ul rosu este din zup 44, iar cel mov subtire este din zup 73.Dupa cum vezi si tu nu arata aceleasi varfuri.

Sa fiu sincer mie imi place cel mov, deoarece face miscari frumoase(imp, cor).Care e mai corect sa-l folosesc?

post-1398-1196885299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite si un exemplu ca sa intelegi cum se poate folosi zig zag nen 4.

rombuletul galben prin care trece linia rosie este intrarea pe care o recomanda zig zag nen; daca te uiti la cci, in cazul asta a fost o intrare buna, dupa parerea mea. de fapt se si vede unde a ajuns pretul...

post-1398-1196886931_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

zup 75.

am pus si postul de pe forumul TSD, care explica caracteristicile noi ale indicatorului.

 

====================

ZUP_v75 and new changes

What is new in ZUP_v75 ?

 

ExtLongWL - regulates the length of Andrew's Pitchfork warning lines

 

ExtFiboTimeNum - zigzag fracture sets, which are built ExtFiboTime not linked to the Andrew's Pitchfork

 

ExtFiboTime1x - includes time-zone 1 plot.

ExtFiboTime2x - includes time-zone floors 2.

ExtFiboTime3x - includes time-zone floors 3.

ExtFiboTime1Cx - sets the color lines of the Zone 1.

ExtFiboTime2Cx - sets the color lines of the Zone 2.

ExtFiboTime3Cx - sets the color lines of the Zone 3.

ExtVisibleDateTimex - includes showing the date and time values time zones

ExtVisibleNumberFiboTimex - allow those Fibo Time, which is necessary to show the importance of the date and time

 

Again credit to Nen !!!!

====================

ZUP_v75.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

ultima varianta: zup78. traseaza si zonele de suport/rezistenta pe grafic (zup beams). pentru cine vrea mai multe informatii, le gaseste pe forumul tsd, la topicul "harmonic trading".

ZUP_v78.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

EDIT: acum ultima ver din cate stiu e 82... se gaseste tot pe forex-tsd

 

ar fi bine daca s-ar scrie un tut despre cum functioneaza asa mai pentru ... mine :) [ si alti incepatori in forex ]

 

 

multumesc

Editat de slackware
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima varianta: zup78. traseaza si zonele de suport/rezistenta pe grafic (zup beams). pentru cine vrea mai multe informatii, le gaseste pe forumul tsd, la topicul "harmonic trading".

 

sal scrat!

 

As vrea sa stiu daca ti s-a intamplat si tie sa nu-ti afiseze nimic pe grafic atunci cand ai activat ZUP_78. La mine nu se intampla nimic. Sa mai intalnit cineva cu asa ceva? Rog ajutor.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima varianta: zup78. traseaza si zonele de suport/rezistenta pe grafic (zup beams). pentru cine vrea mai multe informatii, le gaseste pe forumul tsd, la topicul "harmonic trading".

 

sal scrat!

 

As vrea sa stiu daca ti s-a intamplat si tie sa nu-ti afiseze nimic pe grafic atunci cand ai activat ZUP_78. La mine nu se intampla nimic. Sa mai intalnit cineva cu asa ceva? Rog ajutor.

 

Multumesc.

 

 

trebuie sa bifezi "allow dll imports" la properties

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima varianta: zup78. traseaza si zonele de suport/rezistenta pe grafic (zup beams). pentru cine vrea mai multe informatii, le gaseste pe forumul tsd, la topicul "harmonic trading".

 

sal scrat!

 

As vrea sa stiu daca ti s-a intamplat si tie sa nu-ti afiseze nimic pe grafic atunci cand ai activat ZUP_78. La mine nu se intampla nimic. Sa mai intalnit cineva cu asa ceva? Rog ajutor.

 

Multumesc.

 

 

trebuie sa bifezi "allow dll imports" la properties

 

 

 

Multumesc!

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.