Sari la conținut

Despre Fibonacci


Postări Recomandate

  • Moderators

well.. deci sa vedem grafice.

 

Va mai aduceti aminte threadul acela pe care eu postam un grafic si va indemnam sa va dati cu parerea daca creste sau daca scade? Va spuneam o poveste frumoasa cu o piata ipotetica... voiam sa fac mare caz acolo, ca se discuta despre patternuri, despre EW, despre Fibo, etc., voiam sa incercam impreuna sa dam afara tot ce putem din noi in analiza acelei piete. Se duce in sus, sau se duce in jos? Vo cativa chiar au muscat momeala si si-au dat cu parerea. In special voiam sa cautam patternuri, suporti, rezistentze. Mi se pare ca chiar v-am spus ca am luat cursul de pe o valuta reala, de pe un TF oarecare din trecut. Ei bine, CANCI! Cursul era generat aleator, exact cu metoda pe care am descris-o mai sus. Si din acest punct de vedere, orice analiza am fi facut noi (voi) si orice directie am fi vrut sa se duca piata, ea s-ar fi dus incontinuare unde ar fi vrut ea. Aleator. Pentru ca totul era random walk. Patternuri si alte rahaturi, well... precum va explicam, noi suntem "modificati" genetic sa vedem tigrul intre umbrele din tufisuri.

 

Singurul care a stiut de "magarie" la acea vreme, a fost ener, caruia i-am si trimis o versiune simplificata a programului cu care studiam aceste miscari pe atunci. Din pacate nu a iesit nimic, si imi cer scuze pentru lipsa de timp. Ideea e ca Scrat in ultimul lui post pe acel tread m-a rugat sa ii pun un CCI si un stochastic, am reusit sa ii pun un CCI si un RSI, dar de stochastic nu am mai avut timp, l-am tot amanat, apoi studiul meu a deviat in alta directie, adica m-au interesat oile mele, nu mi-am mai batut capul sa dovedesc pe forum ca paternurile, fibo, ew, si alte traznai de astea sunt doar "iluzii optice"... atata vreme cat piata mea ipotetica e generata random face mai departe ce vrea ea, adica se misca random, se poate duce in orice directie.

 

Ideea era ca daca vrei sa ai un MM bun, tre sa ai un MM care sa BATA acesta piata random. Cum zicea FM odata, beating the random entry. In rest, totul e frectie la un picior de lemn...

 

Deci grafice... Va las placerea voua sa identificati patternuri, sa puneti EW si fibo-uri. Fibo functioneaza cel mai bine, pentru ca el deriva insusi din competitia pentru resurse, si insusi din miscarea random. Sectiunea de aur e o constanta fundamantala a teoriei haosului. Din pacate, problema cea mai mare cu Fibo, ca si cu toti indicatorii, e ca arata foarte bine "dupa razboi". Adica daca va uitati la orice grafic deja format, o sa vedeti ca liniile fibo arata PERFECT punctele de intoarcere, zonele de congestie, etc. Valoarea retrospectiva a lui Fibo e imensa, dar in timp real, valoarea lui prospectiva adica, ca dealtfel a tuturor indicatorilor, este ZERO. Pot masura cele 1000 de puncte parcurse de un trend, pot vedea corectiile lui partiale, si de aici deduc (adica STIU!) ca urmatoarea miscare va fi Fibo, adica va avea exact 618 puncte, dar daca ea va fi extensie de 618, sau retracement de 618, NIMENI nu poate sa imi spuna. However, cand aceasta miscare de 618 puncte s-a terminat, pot pune un fibo pe ea si totul arata wonderful pe history...

 

Vedeti poza aia cu EURUSD weekly, pe care am desenat o gramada de linii fibo (pusa si aia pe undeva pe aici, din pacate nu o mai am si nu am timp sa o refac, sunt recunoscator oricui ar pune un link la ea), cursul ala se intoarce asa de bine, ca zici ca e pus cu mana. Dar in timp real, credeti-ma pe cuvant ca am tranzactionat TOATE liniile alea, in special HS-ul care s-a format din 2003 pana in toamna lui 2006 pe W1, am vandut EURUSD in octombrie-noiembrie 2006 de am behait... si nu m-am imbogatit... grrr.. ba din contra! (gubyiq, acum stii si motivul, legat de discutia noastra privata, cum se ajunge de la profitul ala mare la aproape BE anual).

 

Iar pe graficele noastre ALEATOARE de mai jos, paternurile, Fibo, EW, toate sar in ochi. TOATE! Va las placerea voua sa le cautati.

 

Deci grafice:

post-1272-1214819747_thumb.jpg

post-1272-1214819755_thumb.jpg

post-1272-1214819765_thumb.jpg

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

ehhhh tradelover... cand te citesc pe tine imi aduc aminte de un prof de matematica de pe vremea liceului la majoritatea le era frica de el dar eu il gaseam fascinant ba atat de fascinant incat ma luam si in gura cu el :smile:)) a incercat primul trimestru sa ma lase corigent si pt ca i-am aratat ca a gresit in fata clasei nu a vrut in priam faza sa-mi schimbe nota la mate dar a facut-o dupa aia hihihi altii fugeau de ei iar eu am luat-o in sus cu mediile precum trendul .

 

ceea ce imi place si mai mult, ma pun in locul fetitei tale si sunt convins ca te adora pt felul in care ii "luminezi" calea spre cunoastere. rar asa ceva iar profesorii ar trebui sa ia lectii de pedagogie :smile:...

in fine trecand peste astea si revenind la fibo, "MM si disciplina" genul acesta de programele care sa genereze piete artificiale se folosesc mult mai ales in studierea pietelor de capital si partial sunt deacord cu el. tie piata ti-o misca cine? cererea si oferta dar aici nu s-au luat in calcul mai multe aspecte(btw sunt deacord intrutotul de iluzia optica a fibo) pe cand intr-o piata reala dincolo de cerere si oferta mai sunt cateva lucruri sau ma rog cererea si oferta in afara de fundamentale mai este data si de calendar si news si speculatori(ultimii intr-o masura mai mare sau mai mica) ceea ce intr-o piata artificiala nu prea se poate simula. deci fiind deacord ca este o miscare browniana la baza totusi sunt momente in care datorita calendarului newsului fundamentalelor piata are o directie clara. ceea ce ai prezentat tu aici este de luat in calcul si este oarecum demonstrat ca ar fi gresit sa prezici un trend doar din punctul analizei tehnice. si chiar daca ne-am rezuma strict la analiza tehnica fara a lua in considerare AF news calendar etc, si aici ai putea avea un oarecare avantaj daca s-ar folosi probabilitatea.

 

cat despre MM carboon e foarte bun pt ati proteja nu atat investitia ci faptul de a sta cat mai mult in piata. disciplina e de aur dar degeaba ai disciplina daca tu(nu tu in particular ci tu noi in general) nu urmaresti calendar news AF si pe langa astea sa ai macar ceva calcul statistic. si aici revin la primul sau defapt la al doilea subiect care l-am deschis aici :D "semnalul perfect"

 

ce definesc eu prin asa ceva. un cumul de cat mai multi factori spre exemplu economia americii e in rahat(apare pe calendar) pretul la orice exprimat in dolar creste si mai da bin laden cu ceva in americi... oare ce se va intampla? :D

 

(aici am cam exagerat dar you got the ideea) deabia atunci sa intri in piata si asta presupune un trading la 2-3 zile pe perechea valutara respectiva daca ai vreo 7 perechi principale, cred ca poti avea macar o tranzactie pe zi buna :D

 

daca joci strict tehnic cu mm si cu disciplina, nu ajungi mai departe decat daca ai incerca intr-un fel sau altul sa le prinzi si pe celelalte care misc apiata (ex ceva bonduri ajung la maturitate si trebiesc rascumparate etc) :D

 

tradelover trebuia sa te faci profesor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai nu inteleg unde e buba. Eu zic exact ceea ce zici tu, ca toate paternurile pe care le stim noi, plus fibo, ew, alte chestii, apar pe grafic tocmai datorita acestei miscari aleatoare (pe care tu o numesti browniana, totusi remember ca miscarea browniana nu e perfect aleatoare). A venit cursul in jos, apoi s-a intors in sus, a facut un V. Apoi vine iar in jos. Pana unde? sunt trei posibilitati, se intoarce inainte de a bate deepul, si atunci or sa sara in sus aia cu paternu W al lui bollinger, ori cu fluturi, wolfe wave, alte trambalacuri de astea, ori se intoarce la deep, si atunci or sa sara in sus aia cu double bottom si head and sholder, ori trece dedesubt, si atunci or sa sara in sus aia cu patternul 1-2-3, ori fulgere, daca a fost o singura miscare, ori cu eliott wave, daca au fost doua miscari. Pur si simplu NU EXISTA alte posibilitati. Buba analizei tehnice este ca e atat de complexa, incat nu mai inseamna nimic. Contine atat de multe branch-uri, si toate se contrazic intre ele. Indiferent cum ar fi, dupa ce aceasta miscare se termina, punem un fibo pe ea, si arata magistral. Dar nici unul dintre instrumentele astea nu poate prezice unde se va duce piata, nici macar statistic. analiza fundamentala si stirile, asa cum zicea si iordaki, sunt efectul miscarii pietei, si nu cauza. am povestit pe vamist - sa tot fie vo 2 ani de atunci - despre tipii aia de la stiri care isi faceau doua baterii de newsuri, si dadeau pe sticla pe aia care se potrivea. practic daca dai un search pe net o sa gasesti milioane de stiri care justifica cresterea dolarului, si milioane care justifica scaderea lui. nu ai decat sa astepti sa vezi daca creste sau scade, si sa le dai pe post pe alea care trebuie, ca sa justifici de ce a scazut sau a crescut. Stirile adevarate care produc miscarea pietei se afla cand e deja prea tarziu (de exemplu s-a aflat peste 3 ani ca waren buffet a cumparat lira englezeasca, ceea ce a produs trendul din ultimii ani, ori s-a aflat peste juma de an faza cu petrolul brazilian, si chiar acum, unii inca nu au aflat pe aici ca scaderea pretului aurului din ultimele luni a fost cauzata de sistarea importurilor de catre vietnamezi - fosti foarte mari importatori pana acum cateva luni).

 

Poate ca luati separati, traderii nu tranzactioneaza random. Nici particulele nu se misca random, fiecare are legea ei de miscare, are o miscare foarte precisa. Dar sunt atat de multe, incat gazul in sine se misca random. Si vremea e random, chiar daca acum unii pot prezice cand o sa ploua ori o sa fie soare, ori tailandezii mei provoaca ploaie aruncand gheatza din avion... Piata noastra contine asa de multi traderi, si asa de multe interese, ca se poate considera random.

 

Si ceea ce voiam eu sa spun, era exact asta: paternurile, ew, fibo, etc, etc, nu inseamna nimic. Ele apar pe un rahat de piata mica, cu 1000 de traderi care tranzactioneaza aleator, si a caror activitate nu inseamna nimic, apar cu aceeasi frecventza ca si pe piata noastra cea mare. ASTA am vrut sa spun. Nu am avut in intentie sa simulez forexul cu un asa rahat mic de model, atat de mic ca il pot pune tot intr-o ecuatie si il pot tranzactiona profitabil in toate cazurile :smile:. Nu asta era ideea, sa simulez forexul. Cel putin, nu cu un asemenea model minuscul. Dar daca paternurile astea apar pe un asemenea model, fara sa insemne nimic din pdv al forecastului, atunci ce forecast va pot da ele pe piata mare????

 

Asta e intrebarea.

 

Restul, bineinteles, tine de fundamental, de MM, de cunostintele fiecaruia. Sincer, mi-ar place tare sa ma insel, pentru ca eu sunt un trader cu preponderenta tehnic, si folosesc multa automatizare in trading. Daca tot ce zic eu e adevarat, atunci toata munca mea legata de technical analysis este zadarnica. Si de cand am tot citit chestii legate de random walk si de teoria haosului, nu imi iese din cap.

 

p.s. profesor am fost, ha ha, atat la scoala generala cat si la facultate (tineam niste plata cu ora la algoritmi, sisteme de operare, limbaje de programare, pe vremea cat lucram la camera de comert, pentru suplimentarea veniturilor) dar am plecat si eu unde erau bani mai multi... well, nu imi pare rau deloc

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos s-a dezvoltat topicul asta cu Fibonacci si mai ales prin deosebita apologie despre Fibonacci adusa de Tradelover.

Va dati seama ca am aflat in final si care sunt ratiile alea pe care le tot cautam dar la ce bun.

Citisem inca de pe la "inceputurile" mele in ale forex-ului "Fooled by Randomness" de Nassim Nicholas Taleb.

La asta s-a adugat ce a spus Tradelover si mi-a ajuns.

Dau un link pentru cartea asta:

www.avaxsphere.com

si web site-ul lui Nassim Taleb:

http://www.fooledbyrandomness.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si ca tot am vorbit de paternuri (pana la urma transformam treadul asta din unul de fibo in unul de paternuri, dar nu va fie frica revin la fibo imediat, si fac legatura) singurul patern care mi se pare cat de cat logic este paternul 1-2-3. Restul mi se par fortate, si anapoda. De ce zic ca paternul 1-2-3 este cat de cat "logic"? Pentru ca el deriva din insasi definitia trendului. Pentru cine nu stie ce e un pattern 1-2-3, este vorba de o miscare crescatoare, urmata apoi de o retragere (care face deci un top) si apoi de o revenire scurta in sus. Cam cum ar fi la EW unda 1, urmata de unda 2 si apoi o bucatica mica-mica din unda 3. Teoria 1-2-3 recomnada sa intram long daca cursul trece in sus de top (adica practic plasam un buystop la cativa pipsi peste top). Reciproc in jos: daca cursul scade de exemplu 100 de puncte, apoi revine in sus 30-50 de puncte, dupa care incepe iar sa cada, atunci punem sell-stop la cativa pipsi sub botomul format anterior. Teoria este foarte complicata, implica divergente (de obicei astfel de miscari formeaza divergentza pe un indicator, daca miscarea nu se va continua, ori asa zice statistica, si atunci anulam orderul ori daca e deja activat mutam stopul pe BE) si multe alte chestii.

 

De ce zic ca astfel de pattern mi se pare logic? Precum ziceam, in spate, in subsolul acestei metode, sta insasi definitia trendului. Fiecare stie ca trendul este crescator atat timp cat reuseste sa formeze higher hights si higher lows. Si ca este descrescator daca reuseste sa formeze lower hights, lower lows. Orice alta miscare, in care piata nu reuseste sa faca HH-HL sau LH-LL, nu este trend. Este range, congestie, swing, intoarcere, orice altceva, dar nu trend. Ideea ar fi ca noi incercam sa tranzactionam doar trendurile, pentru ca trendul ne ajuta sa facem bani, nu statul pe loc al pietei (range). Adica e bine sa intram doar cand e trend. Si HH-HL, ori LH-LL este de fapt nimic altceva decat un 1-2-3 patern, ori compunere de aceste paternuri. Daca cursul a crescut, apoi revine cu un retracement, apoi o ia iar in sus, atunci definita spune ca avem trend NUMAI daca cursul reuseste sa bata topul anterior. Adica sa faca un high mai higher decat anteriorul. Ori tocmai asta zice si paternul 1-2-3 crescator: intram long daca cursul a trecut de top. Inver pentru sell, daca cursul a picat, apoi a avut un retracemet in sus, si revine in jos, definitia spune ca avem trend descendent numai daca cursul reuseste sa treaca dedesuptul bottomului format anterior. Lower lows. Ori paternul 1-2-3 descrescator ne invata ca sa intram short ori de cate ori cursul trece dedesuptul acestul deep.

 

Daca noi vrem sa tranzactionam doar trending market, atunci 1-2-3-patterning este cheia. In plus, paternul 1-2-3 ofera oportunitati foarte bune de plasare a stopului (imediat in spatele ultimului cot) si a targetului (pe lungimea primei miscari - moderat, la 0.618 din prima miscare - conservativ, se atinge in toate cazurile in care paternul se confirma, ori la 1.382 din lungimea primei miscari - agresiv, sea tinge cam in jumatate din cazurile in care paternul se confirma), adica cu un factor excelent de RR, uneori chiar 10 la 1. Stop scurt, target lung, cut your loses short, let your profits run.

 

Pentru detalii si diferite strategii, a se vedea "1-2-3 Trading Signal" a lui Mark Crisp.

 

Well, asa fiind de frumos explicate lucrurile, se pare ca asta e metoda ideala, o sa ziceti ca sunt deja maestru in trading 1-2-3, si ca am gasit graal-ul. Rahat. Am buchisit 1-2-3-ul asta de mi-a iesit pe urechi. Pe history e wonderfull. Fulgere profitabile peste tot! (patternul 1-2-3 se mai numeste "fulger", datorita asemanarii cu un fulger, dar unii autori numesc "fulger" doar un anumit tip de patern 1-2-3, in care prima si a treia miscare sunt mai rapide, in timp ce corectiva este mai moale si pe interval mai mare de timp; acestea la randul lor sunt clasificate in functie de cat de mare e retragerea, proportional din prima miscare, etc, o enciclopedie intreaga). Dar in timp real... grrrrrrr... nici nu vreau sa va povestesc ce fulgere am reusit sa iau dupa ceafa...

 

O sa revin la fibo, dar acum ma duc la culcare, pe aici e 1:00 AM, deja marti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Dar in timp real... grrrrrrr... nici nu vreau sa va povestesc ce fulgere am reusit sa iau dupa ceafa...

1-2-3 cu intrare la spargerea lui 2 aduce cu el problemele tradingului pe breakout : true or false ?

 

foarte des se intampla ca punctul 2 (de intrare) sa fie retestat. common wisdom zice ca atunci sunt vanate SL-le celor care le-au si mutat deja la BE. personal prefer varianta conservatoare de enry, la retest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

1-2-3 cu intrare la spargerea lui 2 aduce cu el problemele tradingului pe breakout : true or false ?

Foarte True! Cand marketul devine choppy, cursul se intoarce si retesteaza punctul 2. Intotdeauna. De aia ziceam de combinarea cu o divergenta, un RSI, ADX, ceva care sa ne arate ca trendul "se moaie". Cumva astea ar putea fi evitate. Ori s-ar putea astepta de fiecare data re-testul, dar asta ar insemna sute de oportunitati irosite, cand retestul nu mai are loc si cursul se duce direct. Exista si situatii - si nu putine - cand punctul 2 este retestat chiar si pe trendurile puternice, iar indicatorii nici macar nu au habar de asta. In plus exista si trap-uri (cum ar fi punctul de spargere al unui WW, este de fapt un pattern 1-2-3 care nu se confirma, cursul revine si cade sub 1, formand paternul M, sau butterfly). Un caz de trend puternic in care 1-2-3 nu se confirma: imaginati-va un EW din care prima unda EW1 a fost cazatoare, apoi a avut loc corectie pana la 50% pe EW2 si cursul a luat-o iar in jos pe EW3. Trend foarte puternic. Cum pica sub deep-ul anterior (punctul 2 al lui 1-2-3), intru short. Dar se dovedeste ca EW3 este doar un 61.8%, deci trece cu foarte putin de deep (practic mai ramane cam un sfert din miscarea initiala, de exploatat) si apoi revine iar (corectiva EW4) 38.2% din miscarea initiala, si deci va bate exact in punctul 2. Miscarea 100-50-68-38 este FOARTE frecventa, chiar si pe trenduri puternice. Este una dintre sculele tari cu care maestrii de EW fac bani. Din pacate, o asemenea miscare innebuneste patternul 1-2-3 pentru ca pretul la care se termina unda EW1 este acelasi (sau aproape acelasi) cu pretul la care se termina EW4 (are loc re-test pe punctul 2 in 1-2-3). Asta se intampla cam la toate EW care au unda 5 mai mare ca unda 3. Si nu exista nici o metoda clara care sa ne spuna cand unda 5 va fi mai mare ca unda 3, de fapt intratul la retest pe unda 5 este foarte riscant, fiind loc destul de double top sau double bottom acolo (remember, DACA trendul respecta exact EW, atunci unda 5 inseamna practic sfarsitul lui, deci orice e posibil, inclusiv DT, DB). De asta ziceam ca se pune target la x% din miscarea initiala (de obicei x e un fibo retr), in ideea - conservativa - ca vom lovi TP inainte de a se intoarce si a re-testa. Dar asta ne scade RR-ul, suntem fortati sa punem targeturi mai scurte. Pe care insa le vom lovi mai des, prinzand miscarea doar "pe frimituri". Varianta intrarii la re-test este si mai conservatoare, omite cele mai multe posibilitati. Pe de alta parte, se zice ca "niciodata sa nu iti para rau dupa oportunitatile pierdute". Decat sa pierzi, mai bine stai pe tusa. Un pip salvat e un pip castigat.

 

In realitate, daca ar fi asa de simplu, 1-2-3 si gata, nu mai aveam noi forum acuma :smile:, eram toti cu burta la soare....

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Am atasat un indicator care pune pe chart fibo retracement dupa ce pretul se retrage la cel putin 50%. Apoi numara de cate ori ajunge la fibo expansion 100% (intrari profitabile) si de cate ori se duce in 100% retracement (intrari neprofitabile). Pe H1, procentul este in jur de 40% pt mai multe perechi.

FiboRetExp.mq4

post-2044-1246250254_thumb.jpg

La 40% tranzactii profitabile, pt ca RR este cel putin 1:2 (SL este cel mult 50% din expansion), am zis sa fac si un expert:

RetraceExpansion.mq4

N-am obtinut profit decat pe perechile cu JPY in ultimul an.

statement_GJ.zip

Pe termen lung (am testat pe 10 ani) ajungi la zero sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.