Sari la conținut

Strategie FM


Fata Morgana

Postări Recomandate

Ca urmare a unei intzelegeri anterioare cu tine :D reiau nedumerirea mea

 

Anume, care este exact semnalul

A) cand lumanarea atinge price channel

B) cand isi modifica ''dansa'' culoarea?

C) apoi lumanarile tre sa atinga canalu oricum sau numai cu corpul intreg

D) trebuie sa asteptam sa se inchida lumanarea in chestiune sau semnalul e dat si in timpul desfasurarii lumanarii

D1) sau la culoare schimbata.

 

Imi pare rau da eu fara un semnal clar nu pot folosi sistemu, (de fapt fara semnal clar nu exista sistem, doar ma uit la ecran si ... gata imi dau seama dupa 15 minute, cand nu mai e volatilitate ca tre sa intru si eu :D.

 

 

Ash dori sa explici mai pe larg te rog.

 

PS Daca cineva a intzeles clar semnalul de intrare si nu isi pune intrebarile de mai sus il rog sa incerce sa posteze ceva relevant.

 

Multzumesc tuturor,

 

3CENT

O imagine face cat o mie de cuvinte. Pacat ca nu merge sa o inserez in cuprinsul postului. :D

 

Acum, depinde si pe ce timeframe iti faci intrarile. Daca intri pe 1h sau 4h, intai arunci o privire pe daily. Daca pe daily, miscarea este up, atunci iei doar semnalele long. Daca miscarea este down, atunci iei doar semnalele short.

 

De obicei, HA dau semnal mai devreme, schimbandu-si culoarea inainte de semanlul dat de Price Stop. Asta ar insemna mai multi pipsi pentru o miscare, daca semnalul este bun. Dar si mai multe SL-uri atinse, daca semnalul este fals.

Pentru mai multa siguranta, HA si schimbarea culorii TLA le folosesc doar ca semnal de atentionare. Semnalul de initiere al tranzactiei e dat de Price Stop.

Si nu atunci cand il deseneaza pe primul, ci dupa ce se formeaza urmatoarea lumanare.

Un alt aspect, e dat de modul in care iti setezi SL-ul. O posibilitate este sa setezi SL-ul la nivelul punctului desenat de Price Stop. In acest caz, riscul ca SL sa fie atins, este mai mare.

Sau, poti pune SL la nivelul indicat de PC.

 

Bine ar fi sa testezi putin, inainte de a gasi cel mai convenabil mod pentru tine.

Spor la pipsi. ;)

post-1-1165518679_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Anume, care este exact semnalul

A) cand lumanarea atinge price channel

B) cand isi modifica ''dansa'' culoarea?

C) apoi lumanarile tre sa atinga canalu oricum sau numai cu corpul intreg

D) trebuie sa asteptam sa se inchida lumanarea in chestiune sau semnalul e dat si in timpul desfasurarii lumanarii

D1) sau la culoare schimbata.

 

 

- Deci logic...dak te uti bun pic inapoi adik backtesting...ai observa ca intrii cand lumanarea atinge canalul , lumanarea e cu tot cu high low...deci daca atinge high sau low nu neaparat open sau close sa fie la channel. (A si C)

 

- "dansa" nush despre ce e vorba (B)

 

- trebuie sa astepti pana se inchide lumanarea altfel nu e clar semnalul (D si D1) doar daca esti sigur ca lumanarea nu isi va schimba culoarea in desfasurare at poti sa iti dai seama ca e semnal...

 

Scuzati dak vorbesc prostii...asta e parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.