Sari la conținut

Prima zi de trade....numai greseli :)


Roskat

Postări Recomandate

 

Dar mi se pare ca si tu esti hotarat sa faci toate greselile cat mai repede...

si gresesc? ;)

 

pS: am mai invatat ceva si din a 2-a zi de TRADE ;)

 

(aproape) niciodata sa nu mai inchid o tranzactie la +10 pips!!!

de exemplu......azi am cumparat GBP/JYP la pretul de 220.60 si spread-ul era de 8 pips (parca) iar targetul era de 220.78 pt a avea un profit de 10 pips...

am atins targetul in cateva zeci de minute....(18 pips in plus la pretul initial). Cand am vazut ca, creste....am pus SL la +2 pips, astfel incat orice s-ar intampla sa fiu in profit.....dar....am uitat si de TP care ramasese la +10 ;)

si uite asa.......tranzactia mea s-a inchis la un profit de 10 pips...pana aici toate bune si frumoase, dar.....daca lasam tranzactia deschisa pana acum aveam sigur un +50 ;)

 

MORALA: atunci cand un curs se misca in favoarea mea mut SL astfel incat sa fiu in plus, si mut TP mai sus sa am profitul si mai mare. In acest fel voi fi sigur ca absolut orice s-ar intampla voi fi in profit.....

ca documentatie.....azi:

- am citit tot topicul asta care mi-a luat vreo 3-4 ore ;)

 

maine....urmeaza strategia lp50, si nush de ce am impresia ca voi mai trece o data pe la babypips.com ;)

 

pS2: corectati-ma unde trag concluziile gresite

 

EDIT:

am invatat inca ceva mai spre seara..... ;)

a iesi in profit si a fi un bun trader nu inseamna neaparat a face multe tranzactii pe +

daca face 5 tranzactii pe saptamana...... 2 +100 si 3 -50 (am dat niste exemple mai exagerate ;) ) .... inseamna ca e in +50

DE LUAT AMINTE CHESTIA ASTA ;)

 

dovada

ieri....profit -307

azi 84 ;)

maine cat va fi???

 

Ce se observa din grafic? Ma refer la pozitiile deschise. Ultima pozitie 1LOT. Big profit. Toate celelalte 0.05. Failed. Concluzionez. Ai avut noroc. Chiar daca nu a mers bine cu 0.05 ti-ai respectat sistemul. Ai fost disciplinat. Ai castigat. Chiar daca ai fost pe minus. La 1lot ai pariat. Si ai avut noroc. Nu spun asta pentru tine. O spun mai mult pentru mine. De fiecare data cand am facut asa, am realizat ca am avut noroc. Puteam sa si gresesc. Si cat m-ar fi costat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.