Sari la conținut

O strategie simpla


Postări Recomandate

Ai vazut ca aveam dreptate cand am spus ca ai raspuns cam repede? :)

Pana nu stii ce faci cu stopurile, nu e strategie sau sistem. E doar un semnal de intrare. Care poate sa fie adevarat in 50% din cazuri, de obicei. Dar cam atat obtii si daca dai cu banul, asa ca de ce sa te mai straduiesti? Si totusi exista traderi care au profit chiar daca semnalul lor de intrare e adevarat in 20-30% din cazuri. De ce? Din cauza ca stiu ce sa faca cu stopurile.

Vezi ce spunea si spahiu mai sus.

 

Sugestii? Daca ti se pare buna strategia, fa un backtest manual. Vezi intai ce procent de semnale adevarate obtii (adica tranzatii pe care daca le luai erau profitabile dupa x lumanari (ore, in cazul tau). Daca nu e mai mare de 50%, las-o balta, mai bine dai cu banul, rezultatul e acelasi dar cel putin face sa fie mai distractiv.Daca procentul de reusite e bun, testeaza din nou folosind diferite SL-uri, si vezi care e mai bun. Vezi si daca e cazul de un TS.

 

Si nu te mai aprinde asa repede, ca n-are rost. E mai bun un raspuns pe care il afli singur (mai ales unul asa simplu ca acum) decat unul pe care ti-l spune cineva. Parca am mai discutat despre asta.

E adevarat, e bine ca acum vii cu o idee (proprie sau imprumutata, nu are nici o importanta) si ceri parerea despre ea. Dar daca vrei o parere despre sistemul tau, prezinta-ne un sistem, nu numai un semnal de intrare.

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

gogu se pare ca esti cu mai multa experienta ca mine .... deci poti sa imi dai sfaturi despre ce vorbim ... cel putin asa te vad eu ... deci eu am venit cu o "semi-strategie" si am cerut ajutorul pentru a o face strategie . nu am inca experienta sa spun .... da acolo pun SL si asa ramane ... eu acum incerc sa invat cat mai multe despre asta ... asa ca te rog pe tine (daca vrei) sa imi dai niste sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se face un backtest ?

Nu stiu decat manual.

Presupunand ca folosesti metatrader: pui indicatorii pe chart, dezactivezi autoscrolul la chart, dai graficul inapoi cat poti de mult. Apesi F12 pentru a deplasa graficul step by step. Te uiti la grafic si iti inchipui ca tranzactionezi cu adevarat. Iti notezi tranzactiile: intrarea, sl, tp etc. Si la sfarsit vezi rezultatele. Mai schimbi un parametru (marimea unui MA, sau valoarea Sl-ului, sau Tp-ul, etc), mai faci un backtest... Mai adaugi un filtru, mai faci un backtest... Si uite asa, pana esti multumit de rezultate.

Nu e asa precis ca un backest automat si consuma mult maimult timp. Dar mi se pare mai util, pt ca e un antrenament bun, si in ceea ce priveste acomodarea cu metoda respectiva, si antrenament pt rabdare si vointa...Chiar daca metoda nu e la inaltimea asteptarilor, tot te alegi cu ceva in felul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic .... cred ca am putea face o conferinta pe ym sau skype sau alte programe de gen sa zicem in ziua x la ora y si sa discutam mai multe despre strategii si altele ... cred ca ar fi mai usor si forumul sa contina doar informatii utile ...

pai chatul ala de ce a mai fost pus...daca nu pt a facilita asemenea initiative :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gogu se pare ca esti cu mai multa experienta ca mine .... deci poti sa imi dai sfaturi despre ce vorbim ... cel putin asa te vad eu ... deci eu am venit cu o "semi-strategie" si am cerut ajutorul pentru a o face strategie . nu am inca experienta sa spun .... da acolo pun SL si asa ramane ... eu acum incerc sa invat cat mai multe despre asta ... asa ca te rog pe tine (daca vrei) sa imi dai niste sfaturi !

Nici chiar asa multa experienta... si eu invat.

Sfaturi insa iti dau cate vrei, ca si asa n-am ce face cu ele.

Cel mai bun e urmatorul: citeste. De exemplu, Van Tharp. Mi s-a parut deosebit de interesant, ar trebui sa-ti schimbe destul de mult modul de a gandi despre tranzactiile speculative si despre cum trebuie sa fie un sistem.

Referitor la strategia ta... vezi intai ce am spus mai sus. Asa, pe scurt, singurul lucru folositor pe care as putea sa ti-l sugerez e sa folosesti stopuri in functie de volatilitatea perechii respective, adica mi se pare absurd sa folosesti un stop de x pentru toate perechile, acelasi pt eurgbp sau gbpjpy, de exemplu.

 

Nu prea pot sa iti spun mai multe acum. Imi amintesc de zicala aceea veche "garbagge in - garbagge out". Sorry, no pun intented.

Vino si tu cu mai multe detalii, sa avem o baza de discutie, si vedem daca iese ceva. Ca una inseamna sugestie, alta inseamna constructie de la (aproape) zero.

 

Altceva: referitor la conferinta, eu cred ca refuz, cel putin deocamdata. Nu cred ca am timp. Din cauza asta nici nu pot sa te ajut cu prea mult in momentul de fata.

Si oricum, mi se pare mai bine sa ramana toate discutiile astea pe forum, ca de-aia e forum. Daca mai vine un incepator, poate deja sa citeasca ce vorbim noi aici, fara sa trebuiasca sa o luam de la capat.

 

Si mie chiar mi-e somn, iar maine ma duc la servici.

Noapte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scrappy, in urma solicitarii tale de pe pm mi-am bagat si eu nasul pe aici. Strategii bazate pe MA (SMA, EMA) exista mii. Din pacate, asa cum spune si Gogu, ele NU functioneaza singure. Adica iti mai trebuie ceva. El zice stopuri, eu zic "si un trend". Stopurile la strategiile MA nu sunt foarte importante, pentru ca un salt brusc in directia opusa va produce cross-ul care este semnal de iesire si pozitia va fi inchisa. Desigur, daca nu sare vo banca in aer, caz in care piatza fuge mult si ordinul de inchidere devine inoperabil. Pentru astfel de situatii e musai sa ai un stop larg, sa fie acolo. Dar stopuri pentru normal market conditions, la strategii cu iesire pe cross de MA, nu prea isi au locul. De exemplu expertul demo de la MT4, numit Moving Average, nu implementeaza s/l.

 

Dar un indicator de trend, daaaa! Un indicator ca ADX de exemplu. Aceste strategii functioneaza numai pe trending market si sunt un dezastru pe ranging. O sa iti dau un exemplu chiar pe graficul tau. Una dintre greselile pe care le fac majoritatea incepatorilor (si eu le-am facut cu varf si indesat si chiar si pe bani reali) este aceea ca judeca strategiile pe grafice deja facute. In timp real e altceva. Sa ne uitam la graficul tau. Am pus acolo doua sageti, pentru a indica una dintre pozitiile pe care aceasta strategie le va lua.

 

Te rog sa observi ca sunt pe grafic doua liniutze mici rosii, A si C. Lucrurile vor evolua in timp in felul urmator:

 

1. La deschiderea barei B (cand cursul este in partea de sus a barei), graficul de la SMA4 inca NU a intersectat SMA40. SMA4 arata in acest moment ca linia rosie A.

 

2. Pe masura ce cursul scade si bara B incepe sa se formeze, capatul din dreapta al liniei A se va deplasa in jos, pana in momentul in care acesta va intersecta SMA40. Si SMA40 se deplaseaza in jos, ea este initial cu "un milimetru" mai sus inspre punctul A, dar deplasarea ei este de 10 ori mai lenta, in asa fel incat SMA4 o va "prinde din urma" pe masura ce cursul se deplaseaza in jos. Cand candela se stinge, sma-urile arata asa ca in graficul tau. Dar punctul - momentul in timp - unde ele se intersecteaza este undeva pe parcursul coborator al cursului valutar. Am marcat momentul acela cu un cerculet albastru in B.

 

3. Cerculetul albastru este de fapt locul in care tu intri efectiv short, daca joci momentul. Daca joci inchiderea (adica astepti sa se stinga candela) atunci e si mai nasol, ca intri mult mai jos, si iesi mult mai sus. Lucrurile se petrec exact la fel si la iesire, la deschiderea lumanarii D, sma4 este ca pe linia rosie din C. Si sma15 este un pic mai jos, dar DEASUPRA lui sma4. Pe masura ce candela D urca, cele doua sma se deplaseaza in sus (capatul din dreapta al liniei C se deplaseaza vertical in sus de 15/4 ori mai repede ca sma15 si il va prinde din urma atunci cand cursul este undeva in cerculetul albastru din D).

 

Deci ceea ce arata foarte frumos pe graficul retrospectiv, este diferit in timp real. Aceasta pozitie short nu iti aduce castigul de 35 de pipsi dintre cross-urile ma-urilor, ci de fapt o pierdere de 30 de pips. La fel se petrec lucrurile si in punctele E (pierdere de 20 de pips) si F (pierdere de 30 de pips). Per total, ai o pierdere de 80 de pips pe perioadele de ranging, si - din fericire graficul tau contine si o perioada de trending - un castig de 110 pips (in mare) pe acest trend. Per total, profit de 30 de pips. Acest grafic este insa foarte particular. Testata pe o perioada lunga, strategia ta iti aduce cateva (un numar mic) profituri mari si o multime (un numar mult mai mare) de pierderi mici. Daca alegi o pereche valutara care sa aiba perioade mici de ranging urmate de perioade medii de trending, pe un time frame convenabil, aceasta strategie e posibil sa iti aduca profit. Spun medium trending, pentru ca un trending long term iar nu te ajuta, nu va verifica niciodata (ori foarte rar) criteriul de intrare.

 

Deci cum spuneam mai sus, iti mai trebuie un indicator de trend, cum ar fi spre exemplu ADX. Si adaugi conditia la intrare "ADX peste anumita valoare", adica incepe sa se formeze un trend. Ori alta chestie care crezi tu ca te coafeaza mai bine pe tine personal. Te las sa pescuiesti singur, ca daca iti dau pestele gata prajit nu vei invata mare lucru.

 

Legat de cererea ta pe pm sa fac un expert pe aceasta strategie si sa o testez retroactiv, ai zis intervalul dar nu ai zis ce pereche valutara vrei. In mod normal nu am timp de experiente de astea, mai ales ca le-am mai facut odata cu mult timp in urma :). Dar spre norocul tau am un expert mai vechi caruia pot sa ii dau parametrii pentru strategia ta. M-am jucat si eu cu MA-urile astea la vremea mea...

 

Testat pe EURUSD H1 pe ultimii doi ani produce un equity graph de genul celui atasat aici. Se vad cresterile bruste datorate trendurilor, de care vorbeam mai sus, urmate de "tzocaneala" marunta negativa, scaderi mai lente si pe durata mai mare de timp, datorate rangingului. Unfortunately for you, e/u este o pereche care in ultima vreme a avut mult ranging. Nu ai fi facut bani cu strategia asta. "Groapa" de la mijloc este perioada februarie-martie 2006, cand a fost really ranging si nimic nu a miscat (cel mai mic profit lunar al meu pe 2006, apropo de asta, a fost in luna februarie, aprox 2.5% pe toata luna).

post-1-1161750770_thumb.jpg

post-1-1161750769_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.