Sari la conținut

Bird watching in lion country - Dirk du Toit


Methos

Postări Recomandate

Eu zic ca e un must read.

Cartea lui Dirk du Toit - Dr. Forex - e una din putinele carti pe care le-am gasit pe net dedicata exclusiv forexului. Sunt multe lucruri care merita atentia in carte:

- modul in care este subliniata importanta money managementului

- capitolul Forex Basics - de citit si recitit

- la fel si partea cu How not to trade :D

- modul in care care vorbeste de abuzul de leverage si urmarile lui...

Mai putin ok:

- nu expune o strategie clara,

- exemplele sunt luate numai dintre tradeurile profitabile

- recomanda SL-uri mentale (fara SL, eu nu intru in tranzactie)

- in ultima parte, cartea parca e o reclama la cursurile lui...

 

Una peste alta, cartea e lectura instructiva (desi cam lunga) - scrisa destul de frumos, fara exces de termeni tehnici.

Personal nu reusesc sa fac un sistem doar din ce a descris el in carte, dar in ultima vreme ma stradui sa imi fac propriile meu grid median, pentru cateva perechi, sa stabilesc zonele propice pentru sell, zonele pentru buy, zonele de risc maxim pentru trade si sa tranzactionez cu ordine in asteptare.

 

Foloseste cineva sistemul asta? Median Trading?

Daca da, cu ce rezultate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

am citit si eu cartea dar nu mi s-a parut extraordinara si nu am inteles prea multe din ea, am bifat-o pt recitire,

autorul isi face multa publicitate in carte, un titlu foarte bine ales dar cu putine implicatii asupra celor scrise in carte, explicatiile pe care le da mi se par sumare,

eu cred ca a vrut sa impace si capra si varza(incepatorii si avansatii) are multe lucruri interesante in carte dar nu detaliaza prea mult.

 

@vlad da-mi pm cu adresa de mail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Nu am invatat cum sa gandesc despre trading pina cand nu am citit cartea lui Du Toit.

Pina cand nu am inceput sa plasez pe grafice medianele pe daily.

Numai atunci am inceput sa inteleg cate ceva. Tradingul intr-o singura directie.

Up ori down. In directia trendului fundamental. Nu conteaza unde intru. Trebuie sa am rabdare.

 

Cel mai important aspect - pe care-l ignoram - este mentoringul.

Cel mai dificil lucru in trading este mentalitatea traderului.

Mentalitatea de trader pe care putini o descopera.

Nu e mai usor sa fii in relatie directa: maestru/discipol cu un trader de succes?

Cate greseli am fi evitat daca era cineva sa ne indrume cand greseam constant?

Sa ne corecteze cineva care a facut aceleasi greseli.

Sa vedem un trader de succes in actiune si sa incercam sa facem la fel.

Asa, singuri, nu ne ramine decat sa incercam o cale, sa renuntam, sa incercam alta si daca rezistam suficient de mult timp poate ca ajungem si traderi!

Nu trebuie blamat Du Toit pentru intentia lui. Stie ce vorbeste. Si apoi pretul platit pentru mentoring este infim: un pip/trade. La o tranzactie de 400-500p eu cred ca este infim. Si ai totul pe tava.

 

Sa nu credeti ca ii fac reclama sau ca sunt implicat in programul lui. Dar mentalitatea si atitudinea sa referitoare la trading m-au impresionat. Datorita BWILC am invat ca nu tehnica este importanta ci atitudinea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

dom' doftor forex nu e altceva decat un mic escroc pretins guru, care castiga bani din cartile si cursurile pe care le ofera si nu din trading...

"metoda" lui de trading nu e altceva decat un soi de "grid trading" care implica o strategie de tip martingale, adica acel "averaging' in loc de stop loss... asta nu e altceva decat o cale sigura spre dezastru....

poate fi vazut si pe moneytec cat e de penibil: cand a fost intrebat de ce se ocupa de oferit cursuri & scris carti in loc sa tranzactioneze(caci evident ar face mult mai multi bani), a venit cu motivatii contradictorii cum nu se poate mai penibile - la inceput a zis ca o face din motive caritabile dupa care a inceput sa o "invarta" ca ma are nevoie de o sursa de venit apoi sa spuna ca daca are multi clienti ar putea vinde "afacerea" pt. bani multi... pai mai nene, de la caritate la a vinde "afacerea" e un drum jenant de lung... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom' doftor forex nu e altceva decat un mic escroc pretins guru, care castiga bani din cartile si cursurile pe care le ofera si nu din trading...

"metoda" lui de trading nu e altceva decat un soi de "grid trading" care implica o strategie de tip martingale, adica acel "averaging' in loc de stop loss... asta nu e altceva decat o cale sigura spre dezastru....

poate fi vazut si pe moneytec cat e de penibil: cand a fost intrebat de ce se ocupa de oferit cursuri & scris carti in loc sa tranzactioneze(caci evident ar face mult mai multi bani), a venit cu motivatii contradictorii cum nu se poate mai penibile - la inceput a zis ca o face din motive caritabile dupa care a inceput sa o "invarta" ca ma are nevoie de o sursa de venit apoi sa spuna ca daca are multi clienti ar putea vinde "afacerea" pt. bani multi... pai mai nene, de la caritate la a vinde "afacerea" e un drum junant de lung... :D

Mi-au placut principiile cartii si modul de abordare... Dar metoda e extrem de criptica... Nu se intelege exact care e punctul la care ideea de intoarcere la medie trebuie abandonata pentru reajustarea chartului si nivelelor de grid... Avand vanzari ale cartii, el insusi face parte din categoria "marketing wizards" in loc de a fi "market wizard". Totusi, in afara de metoda, restul cartii e bine scrisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au placut principiile cartii si modul de abordare... Dar metoda e extrem de criptica... Nu se intelege exact care e punctul la care ideea de intoarcere la medie trebuie abandonata pentru reajustarea chartului si nivelelor de grid... Avand vanzari ale cartii, el insusi face parte din categoria "marketing wizards" in loc de a fi "market wizard". Totusi, in afara de metoda, restul cartii e bine scrisa.

lol... mda, marketing wizards ... :D

cheia e totusi "metoda", ca altfel degeaba e bine scrisa ... (bine, eu nici nu cred in metode "ready made" si universale, dar e alta poveste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.