Sari la conținut

Piramidand miscarile mari


Postări Recomandate

În ultimele două săptămâni am avut parte de nişte mişcări de-a dreptul impresionante pe GBP/JPY. Întâi o creştere de peste 500 de pipşi, apoi o scădere de cca 600 de pipşi într-o singură zi.

Am fost long pe prima, short pe a doua. Nu de la început, şi nici până la sfârşit, dar mi-au adus multe sute de pipşi.

Numai motive de bucurie, veţi zice :D

Dar nu prea mă bucur, pentru că dincolo de rezultat, la fel de important este modul în care m-am comportat în timpul tranzacţiilor.

Unu la mână:numai eu ştiu de cate ori am fost tentată închid (aici merit un + pentru fiecare sută de pipşi lasată să meargă în favoarea mea) :D

Doi la mână, am lăsat ditamai mişăcările să treacă aproape nefolosite pe lângă mine.

 

Pe măsură ce mişcarea continua, îmi spuneam: ar trebui să mai adaug. Dar nu făceam nimic.

Iar a vorbit frica: "Intru acum, la jumatatea mişcării? Dacă se opreşte? Dacă o ia în sens contrar?"

Am adaugat nişte ordine timide pe G/J up, dar n-am adaugat nimic pe ditamai căderea.

 

Asta în pofida faptului că de ceva vreme urmăresc cum se comportă o mişcare mare dacă o descompun pe timeframe-uri mai mici.

 

Am SMA5 pus pe chart. De fiecare dată când piaţa face o mişcare hotărâtă , short sau long, dacă treceţi la un timeframe mai mic (de exemplu de la daily la 4 h, veţi observa că dacă mişcarea e down, lumânarile respective "atârnă" parcă de MA. Dacă mişcarea e up, parcă cresc din ea.

O posibilă modalitate de a piramida mişcarea respectivă, ar fi să intru în direcţia ei, la fiecare deschidere a unei noi bare, cu SL mic, pus peste/sub MA5.

 

Ramâne să testez care e cea mai bună modalitate de a pune în practică această idee. Să intru direct la deschiderea lumânarii? Să închid imediat ce se formează noua lumânare?

 

În orice caz, să ramân cu un singur ordin pe o mişcare mare şi să îl duc cât de mult posibil, nu e ceea ce imi doresc eu.

O să am ce testa zilele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Pai daca joci pe TF H4, iar pretul a luat-o bine in jos, iar tu vrei sa mai addaugi tranzactii, muti stopul pe +, si mergi pe H1, si intrii pe urmatoarea impulsiva.

Asta depinde ce viteza are unda de pe H4(ma refer la spike-uri) .Dar daca e un trend normal poti face piramidari bune cu metoda asta.

Iar la faza cu frica, cred ca se poate rezolva.Trebui sa ai o previziune a pretului, astfel incat sa stii ca perechea respectiva are de strabatut acel drum, si nu inchizi pozitia pana nu-si atinge targeturile.Si alta ar fi:sa nu te uiti la profit(scoti icoana cu profitul sau faci ceva sa dispara, si cauti elemente de reversal, pentru a intra in sens invers.Daca acestea sunt inexistente e clar ca trendul isi va continua mersul in directia stabilita prima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.