Sari la conținut

Cate perechi urmariti/tranzactionati?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Urmaresc doar 2 perechi valutare,EUR/USD aproximativ 90% din trading si GBP/USD 10%.Si asta pentru ca pentru acestea 2 am acces la cele mai multe informatii fundamentale si tehnice.Poate ca nu sunt cele mai profitabile perechi,dar cu siguranta sunt cele mai predictibile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Am hotarat sa scot sa scutur putin praful si de pe aceasta discutie pentru ca mi se pare destul de importanta.

Una din problemele cu care inca ma confrunt ca incepator e aceea ca nu pot sa-mi bag in cap urmaritul a doar cateva perechi. Mi se pare de-a dreptul insuportabil sa faci trading pe termen mediu si sa urmaresti 2-3 perechi.. Am facut un EA care sa-mi dea semnale pe 12 perechi, urmand ca pe urma sa vad eu care par a fi viabile analizandu-le putin.

 

Pentru cei care au incercat sa tranzactioneze o gramada de perechi si apoi v-ati oprit la doar cateva, ati observat o imbunatatire considerabila? Pe undeva simt ca fac o prostie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic nu ar trebui sa fie probleme de urmarit mai multe perechi daca se foloseste o strategie pe termen mediu/lung (in aceptiunea mea, asta inseamna ca nu cobor sub graficele h4).

practic, o sigura pereche ia surprinzator de mult timp pentru o analiza "completa"; eu unul tranzactionez g-j, si asta imi ia foarte mult timp pentru ca trebuie sa fiu atent la ce se intimpla si pe g-u, e-u, u-j... plus stirile... inca nu ma pot cupla suficient de repede pe alta pereche, si daca imi fac planul saptaminal nici nu am nevoie sa ma cuplez.

n-o sa ma imbogatesc peste noapte dintr-o tranzactie imensa, in schimb pot sa dinamitez contul binisor daca fac o miscare gresita.

 

p.s. apropo de e-u si g-u, nu inteleg cum le puteti considera perechi usoare. g-u mi se pare o pereche cel putin parsiva.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

p.s. apropo de e-u si g-u, nu inteleg cum le puteti considera perechi usoare. g-u mi se pare o pereche cel putin parsiva.

Nici eu, la randul meu nu inteleg cum puteti spune ca "perechea x e mai usor de.... prevestit (??!?!?!?!) ca perechea y". Sau, ma rog, de "ghicit miscarea". Ce, suntem noi, Mudava? Mama Omida? Ori ne amagim singuri cu diferite trader's fallacies. Matematic, daca perechea x/y este usor de prevestit, si perechea y/z este usor de prevestit, atunci trebuie musai ca perechea x/z sa fie usor de prevestit. Pentru ca ele formeaza un inel (vezi discutiile despre FPI) de produse fractionare al carui produs total e (teoretic) egal cu 1. Din gard in gard si din par in par (adica step by step, inductie matematica, ori cum vreti sa o numiti stiintific, daca nu va place limbajul meu de balta), se poate usor demonstra ca TOATE perechile sunt la fel de "usor" de prezis. Pentru ca x/z=x/y*y/z. Deci miscarea pe oricare dintre ele reflecta miscarea pe celelalte doua. Pe ansamblu, facem un graf orientat cu valutele in noduri si cu muchii pe directia perechilor, si putem demonstra simplu ca toate sunt exact la fel de usor (ori de dificil) de forecastat.

 

Eu credeam ca toti de pe aici au trecut de etapa in care cauta sa "ghiceasca" unde se duce pretul. Dar ca sa fiu si eu in ton cu moda, mie cele mai "usor de ghicit" mi se par E/U si G/J, dar de tranzactionat, le tranzactionez pe toate. E drept ca am o multime de omuleti mititei verzi care imi umbla prin chart imbracati in diferite piei de indicatori, si imi dau semnale cand se indeplinesc diverse conditii pe grafic, si asta ma ajuta enorm. Nu as putea sa le urmaresc "manual" pe toate. Nu am dificultati la una, ca stau cu ochii bolditi la ea, dar deja de la doua incolo, mi se pare ca am pierdut deja o oportunitate importanta pe prima pereche, ori de cate ori schimb chartul si ma uit la a doua (ori ma uit pe celalalt monitor cand am doua monitoare, nu am intotdeauna). As vrea sa pot sa misc ochii independent ca cameleonul, sa ma uit la fiecare chart cu un ochi...

 

Cat despre G/U, vorba lui Scrat, este o pereche cel putin parsiva. Este perechea pe care am pierdut cei mai multi bani (atat real cat si demo) de cand tranzactionez, urmata indeaproape de E/G (cu care am omorat un cont real, la inceputuri si pe care acum o joc foarte rar, din simplul motiv ca imi da semnale extrem de rare, se pare ca conditiile dupa care tranzactionez la ora actuala nu prea se potrivesc acestei perechi care se misca asa de lent). Daca va aduceti aminte de ATC2007 (asta pentru ca tocmai faceam analizele anului trecut, ma pregatesc de ACT2008, la care a inceput inscrierea deja), acolo mai mult de 3 sferturi din trazactiile pierdute (pe cele 12 perechi la un loc), au fost pierdute pe G/U. De fiecare data cand deschid cate o tranzactie pe G/U sau E/G ma apuca asa o dorinta de razbunare pe piata, zic in sinea mea "macar sa recuperez ce am pierdut pe perechea asta!", dar nu stiu cum dracu ca balanta e tot timpul la negativ, oricat as trage eu de ea, ca de o fusta scurta, ca sa o lungesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idem. de asta nici nu tranzactionez g-u pe real decit extrem de rar, pentru ca se misca ca si cum mi-ar face in ciuda si m-am saturat de citi bani am pierdut cu perechea asta. am obosit si sa incerc sa ma razbun pe ea. pur si sinplu mi se pare neinteresanta si o urmaresc pentru corelatii.

cele mai "usor de previzionat" sunt evident cele care fac trenduri frecvent; toate perechile pe yeni, de exemplu. se misca ceva mai "logic".

 

Cat despre G/U, vorba lui Scrat, este o pereche cel putin parsiva. Este perechea pe care am pierdut cei mai multi bani (atat real cat si demo) de cand tranzactionez, urmata indeaproape de E/G (cu care am omorat un cont real, la inceputuri si pe care acum o joc foarte rar, din simplul motiv ca imi da semnale extrem de rare, se pare ca conditiile dupa care tranzactionez la ora actuala nu prea se potrivesc acestei perechi care se misca asa de lent). Daca va aduceti aminte de ATC2007 (asta pentru ca tocmai faceam analizele anului trecut, ma pregatesc de ACT2008, la care a inceput inscrierea deja), acolo mai mult de 3 sferturi din trazactiile pierdute (pe cele 12 perechi la un loc), au fost pierdute pe G/U. De fiecare data cand deschid cate o tranzactie pe G/U sau E/G ma apuca asa o dorinta de razbunare pe piata, zic in sinea mea "macar sa recuperez ce am pierdut pe perechea asta!", dar nu stiu cum dracu ca balanta e tot timpul la negativ, oricat as trage eu de ea, ca de o fusta scurta, ca sa o lungesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina cu ceva timp in urma, eram atent cam la toate perechile si incercam sa deschid pozitii cand aveam un moment favorabil. In prezent urmaresc permanent TOATE perechile in care este implicat EURO, USD. Urmaresc cursurile de la petrol, aur, argint, alte metale pretioase, commodities (wheat, corn), indecsi: DJI, S&P500, NIKKEI, DAX etc.

DAR deschid pozitii numai pe aur si argint. De ce? Buy the strong and sell the weak. In conditii de criza economica, capitalul trebuie conservat. Cum se misca negativ bursele la nivel mondial capitalul se refugiaza in instrumente sigure.

De-a lungul instoriei aurul si argintul au fost instrumente de conservare a bogatiei (pt. asta urmaresc bursele). Imediat ce dolarul se depreciaza fata de alte monede, se modifica cursul la commodities. Cursul petrolului este lider in majoritatea miscarilor care au loc pe piata. Cursul liderului este "telefonat" de miscarile celor mai slabe componente din ramura respectiva (de ex. NG pt OIL, platina/palladiu pt metale pretioase, crosurile exotice pt. miscarile de pe USD).

In perioade de crize economice GBP are cea mai slaba performanta iar CHF-ul are rol de safe heaven (valuta de rezerva).

Pt. mine cursul de la GBPUSD aduce a ping-pong. :smile:

In momentul in care toate pietele converg, potentialul pe aur si argint este maxim (depaseste cu mult ce poate oferi orice pereche de pe forex).

Cand conditiile din piata se vor schimba vom mai vedea...

 

Later: uitasem de inflatia cronica care dureaza cam de la 1900 ....

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.