Sari la conținut

Ce cautam noi in forex ?


TheEconomist

Postări Recomandate

 

Sunt AMBELE la petrol ?

Ambele? http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/question.gif

La NF am asa:

#CLN7 (July 2007 Light, Sweet Crude Oil Future)

#CLQ7 (August 2007 Light, Sweet Crude Oil Future)

Cred ca la astea te-ai referit cand ai scris "ambele" daca nu, imi pare rau dar eu nu tranzactionez petrol.

 

In momentul asta #CLN7 (July 2007 Light, Sweet Crude Oil Future) are la bid 68.50

                        #CLQ7 (August 2007 Light, Sweet Crude Oil Future) iar asta are la bid 68.62

 

Hmm...o luna diferenta la scadenta, ceea ce insemna ca atunci cand raman descoperit (cu o luna inainte) apare un nou activ , cu o noua scadenta, care sigur n-o sa aiba acelasi pret cu cel care expira (punct de discontinuitate). Astea de la WHC au si diferente care urca pana la 400 de pipsi, adica vreo 4$/baril (am vazut graficul comparativ pe 500 de zile)...  Eu imi mut toate jucariile pe arbitrajul cu petrol (imi desfiintez pana si contul uitat la OANDA). Vroiam sa fac arbitraj intermarket de cand eram in facultate, dar nu mi s-au oferit nici platforma si nici activele... Pentru mine e de neinteles sa ma gandesc macar sa aleg intre speculatie si arbitraj. "Forecasting exchange rates has a success rate no better than that of forecasting the outcome of a coin toss” - Alan Greenspan, Nov 2004...Spune totul. Arbitrajul e solid. Nu e "arbitrajul fals" in care ne imaginam ca USDCHF e un fel de 1/EURUSD... petrol = petrol. Acelasi activ, de o parte, si de alta... Divergenta si convergenta, ca acelasi lichid negru care misca economia mondiala n-are cum sa se distanteze nedeterminat de el insusi... Trebuie doar un regim adecvat de money management care sa ma ajute sa fac fata riscului unor divergente mai puternice. Dar in orice caz, sunt convins ca vine si convergenta, spre deosebire de forex, unde nimic nu trebuie sa convearga cu nimic, un continuu random walk, in care micile "inexactitati" in uzul indicatorilor duc la pierderi sigure intrerupte de castiguri arbitrare (pentru incurajare)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

TheEconomist mersi de link

De mult cautam un broker care sa ofere petrol si indici ca s&p500.... pe platforma MT4 .Pacat ca web-ul e rusesc ,dar importanta e platforma pina la urma...

mersi inca o data

Traducere automata: link

Editat de dadix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.