Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

salut,

 

atragator ce-ai descris. mi-a sarit in ochi din ultimul post 'regula' cu retracement'ul de 61.8 pentru pe post de confirmare de trendbreak.

 

petite question : iar daca miscarea in afara trendului se termina la un nivel fibo mai mic decat 61, inteleg ca mai pui un X si adaugi o paralela in directia trendului care'l presupuneam 'rupt' ? (oarecum self-explaining intrebarea ;) vroiam doar confirmare)

 

mersi si mai astept cu interes elemente noi din modelul tau de a vedea piata.

Da intradevar , se mai traseaza o linie paralela cu linia majora de trend. Am sa postez cu foarte mare placere , sper din toata inima sa am timpul necesar

O zi buna si mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti pentru ca tot e timp la dispozitie sa purtam o mica discutie si sa aflam pareri noi despre RSI.Ce este el ce semnale ne da?

Este bun?

In primul rand nu ma obosesc sa explic semnalele clare pecare oriceine le-a citit sau le stie din propria experienta , cele de divergenta de supraapreciat sau subevaluat, nivelu de 50 , etc.

Vreau sa discutam despre RSI de ciclu.Mentionez de acum ca aceste semnale sunt obtinute din propria mea experienta , joaca si pasiune pentru forex.Nu stiu cat de bine functioneaza in viitor sau vor functiona si cat de bine le veti putea dnv adapta propriului stil, eu doar imi expun anumite pareri sa spun asa.

Bun, haideti sa lasam vorba si sa trecem la treaba. Ce este rsi de ciclu? Este un RSi de valore numerica nu cea standard de 14 ci valoarea numerica a ciclului de pe daily .

Consider ca un ciclu se sfarseste si incepe un altul atunci cand se observa nefunctionarea buna a anumitor nivele care in trecutul apropiat au dat randament destul de bun(pretul a reactionat categoric din ele), iar in prezent incep a deveni aprope invisibile,

2. cand are loc un sfarsit de trend si inceperea altui trend, atentie poate sa fie tot uptrend sau downtrend si sa inceapa un altul, dar dupa o corectie a pretului din primul uptrend ( Cand incepe o noua unda intra alti traderi , mentalitati diferite , praguri diferite , unghiri de trend diferite,etc - deci cilu nou)

3) cand apar volume mari pe anumite portiuni de trend . volume mari in comparatie desigur cu cele anterioare

4) schimbari fundamentale pe piata

ATenite .. nu toate trebuiesc sa fie indeplinite simultan

e deajuns doar una dintre cele 4 elemente , astfel incat sa putem considera inceperea unui nou ciclu. Practic am sa fiu sincer cu voi , se poate vedea de multe orii cu ochil liber , dar e bine sa tinem cont de conditiile mentionate .

 

Parerea mea este ca ciclurile sunt cuprinse intre 35-60-70 de zile maxim..

Asta depinde mult de cum vedeti si voi lucrurile

Bun haideti sa vedem graficul

post-1677-1191963717_thumb.jpg

 

Ciclul a fost in cazul de fata intre cele 2 linii paralele trase verical, de la inceperea trendului bullish pana la caderea in 32.8%fibo.Au fost 35 de zile.Introducem valoarea in rsi si ne uitam la linia de 50 a rsi.Vedem ca pentru prima data avem spargerea nivelului de 50 , care pt un rsi de ciclu inseamna clar schimbare de trend.Deci ce vedeau altii ca pe o posibila sansa de buy eu vedeam ca o posibila oportunitate de sell.

Mai folosesc si linii de trend trase direct pe rsi, cum este cea alaba punctata trasa direct pe rsi.Probabil sunt destul de multii care folosesc linii de trend trase direct pe rsi

de ce? pentru ca intr-o cadere sau ma rog urcare rsi va sparge primul linia de trend dupa care va urma pretul propriu zis sa-si sparga linia majora de trend.

Bun mai trebuie dezvoltat pentru ca sunt muuulte de ziss insa deocamdata e deajuns ;)!

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrarile de azi :post-1677-1192018434_thumb.jpg post-1677-1192018515_thumb.jpg

 

post-1677-1192018568_thumb.jpg

 

AU fost intrari prinse pe sell , si intrri de buy dar pe care nu am apucat sa le postez.Cine a citit cate ceva din ce tot vorbesc pe aici singur ;) poate a inteles de ce am intrat .Mai sunt motive de intrri cum ar fi pivotii si cateva movinguri dar liniile de trend si nivelele , stoch de care v-am povestit sunt pricipalele argumente intr-o intrare.

O alta intrare buna a fost cea de acum 2 zile cred , am postato , este pt gbp/usd posibil revers spuneam in acel topic.

o zi buna( despre pivotii si movinguri vom discuta in perioadele urmatoare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, bine ai venit in comunitatea noastra,

interesanta metoda ta,

in construirea ei ai luat in calcul pitchfork si median line?

eu fac in prezent o documentare despre level trading pitchfork pentru a le utiliza in strategia mea de trading si am gasit ceva asemanator, alan andrews folosea median line si slow stochastic.

cat despre expert care sa mute sl cand nu esti la calculator, e simplu de facut daca ai un algoritm logic dupa care faci aceast lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti spune ca exista asemanari, una peste alta sunt linii de trend paralele pe o directie sau alta.Nu folosesc median line pentru canal , decat poate pentru time frame mare D, 4 h minim, poate nici atunci, depinde de largimea canalului.Stoch folosesc multi insa depinde ce vezi la el si cum il interpretezi tu.

Storch are mii de semnale insa depinde de ce vede fiecare (m-am repetat), cum stie sa-l ordoneze si sa-l interpreteze tehnic. Am vazut oameni care sustineau ca stoch le da semnale in functie de rapoartele lungimilor anterioare ale miscarilor, altii care sustineau ca bine setat este cel mai bun pentru scalping, altii care sustineau ca folosesc stoch settate pe mai multe valori si in functie de intersectii isi fac intrari si iesiri..etc.. eu am spus cum il interpretez si ce semnal sustrag din el ;)

cu respect,

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Eu nu prea am inteles acea corelare cu cele 2 perechi.

2Iar cu spargerea aceea falsa am o nelamurire.O s-o exprim printr-o imagine.

Deci....daca pretul a batut pe linia 61.8, inseamna ca pretul se va intoarce???

Semnalul e valabil doar daca va trece de nivelul 61.8??

N-am mai trasat acel canal pe grafic, dupa cum se vede cu ochiul liber pretul n-ar fi iesit din canal, dar am atasat graficul ca idee.

Mersi!

post-1335-1192045466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti spune ca exista asemanari, una peste alta sunt linii de trend paralele pe o directie sau alta.Nu folosesc median line pentru canal , decat poate pentru time frame mare D, 4 h minim, poate nici atunci, depinde de largimea canalului.Stoch folosesc multi insa depinde ce vezi la el si cum il interpretezi tu.

Storch are mii de semnale insa depinde de ce vede fiecare (m-am repetat), cum stie sa-l ordoneze si sa-l interpreteze tehnic. Am vazut oameni care sustineau ca stoch le da semnale in functie de rapoartele lungimilor anterioare ale miscarilor, altii care sustineau ca bine setat este cel mai bun pentru scalping, altii care sustineau ca folosesc stoch settate pe mai multe valori si in functie de intersectii isi fac intrari si iesiri..etc.. eu am spus cum il interpretez si ce semnal sustrag din el ;)

cu respect,

o zi buna

Sinus am adaugat un canal pitchfork banal pe daily. Pretul atinge canalul ala de 4 ori ceea ce ne spune ca sunt linii de trend suficient de puternice pe termen scurt. Acum, pe ultima miscare down, pretul a testat mediana de 3 ori. Pretul a fost respins prima data de mediana, a doua oara a facut un spike chiar pe mediana, iar a treia oara a trecut si iarasi este testat mediana in sus. Daca in final pretul trece de mediana, acesta se va opri undeva in paralela de jos a pitchfork-ului si eu tind sa cred ca pretul va trece caci am vazut nenumarate pozitii de genul celei de mai jos. Cu ce ne ajuta linia mediana si pitchfork-ul?

Am mai spus prin alte posturi. Pretul revine intotdeauna la linia mediana in 80% din cazuri. Deci daca vreti pitchfork-ul este un fel de "ghidaj" care ne spune cu aproximatie pe unde ar putea ajunge pretul. Deci pe imagine este simplu, daca pretul trece de linia mediana se opreste acolo unde am pus sageata verde-in Lower median line.

Daca aceasta imagine pe daily se coreleaza cu ce se vede pe un timeframe mai mic-H4, H1, atunci toata miscarea pretului este sub "microscop". Pe Tf H4 pretul a testat de 3 ori mediana (pitchfork orange). Sa vedem ce va face in continuare.

Expectanta este sa treaca de cele doua linii mediane de pe H4 si de pe daily si sa se opreasca in lower median line pe daily.

Iar despre stochastice, folosesc doua stochastice setate diferit, unul cu un ciclu mai mare (34-13-5) si unul cu un ciclu mai mic (5-3-3/8-3-3). Intru atunci cand ambele stochastice spun acelasi lucru si niciodata nu intru pe unda stochasticului mic, impotriva undei stochasticului mare. Nu am imagine dar daca exista interes am sa pun una mai detaliata.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am citit si eu postarile de pana acum. Ce sa spun, relaitv interesant dar mi se pare ca esti mult prea evaziv si

enigmatic" ;) Daca tot vrei sa ne impartasesti ceva si apoi fiecare sa analizam studiez si face treaba impreuna super frumos. Asa sa ne iei bucata cu bucata si sa o lungesti 2 saptamani e ;)

Astept sa postezi metoda intreaga si atunci discutam amanuntit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

victor, e dreptul lui sa o posteze cum doreste, daca nu iti place nu citesti.

 

degeaba iti da el strategia lui ca tu tot nu o sa faci bani cu ea, el de fapt incearca sa-ti dea niste informatii pe care tu trebuie sa le prelucrezi si daca le consideri interesante sa le integrezi in strategia ta sau iti dezvolti propria strategie pe baza acelor sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar am dat de niste chestiuni pe care ma intereseaza, ins astept sa-mi fie clarificate.Si cred ca daca ar posta strategia in cateva pagini ar fi greu pentru noi sa scoatem ce ne trebuie din ea.Eu cred ca dansul stie de ce a ales aceasa metoda de a posta strategia.Si pe aceasta cale ii multumesc...deoarece ma ajuta sa-mi imbunatetesc strategia. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.