Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

Salutare la toti ,.....sunt nou pe aici,

Eu tranzactionez actiuni pe bursa din 2001 ,castig intre 50 si 100% pe an .M-ar bate gandul sa incerc si Forex ,recunosc ma tenteaza ... m-ar interesa cam cat castiga un trader forex mediu pe an in procente din capitalul initial...nu de alta dar sa vad daca se merita sau sa raman unde sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca pe forex in medie dupa o perioada de munca si studiu nu scoti mai mult de 50% pe an??

 

Asta imi cam schimba si mie planurile...

Sunt in aceeasi situatie, am inceput cu BVB cu randamente de peste 50% pe an; dar sunt constient ca asta e o particularitate a momentului, bursa romaneasca e emergenta.

 

Avantajul forexului e ca poti gasi o "piata" bull sau bear, ocolind perechile care usnt in range sau relativ plate.

 

E o intrebare interesanta, cat castiga in medie un forexist cu experienta de minim un an (tranzactionand cu banii sai reali) ??

 

Astept raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin, conditiile sunt fundamental diferite, pe BVB si pe categoria I Rasdaq exista limitarea de 15% pe zi;

 

in principiu in majoritatea cazurilor am avut portofoliul diversificat in 3-7 emitenti;

 

totusi daca presupun ca am bagati toti banii intr-un IPO de tip TEL sau transgaz inseamna ca risc toti banii??

eu zic ca nu.

 

pe de alta parte ordine stop loss nu exista in romanica, si totusi eu n-am simtit niciodata ca risc totul

 

cea mai mare pierdere asumata (vandut in pierdere) a fost de aprox. 30% din emitentul respectiv adica undeva intre 5 si 10% din total portofoliu.

 

Tranzactiile in marja sau cu o forma de levier la BVB sunt cvasi-inexistente (exista niste hibrizi exceptii) in consecinta zic ca riscul pietii e in general mult mai mic.

 

Sunt constient ca randamentele de 50-100% anual nu mai dureaza mult la BVB sau se vor obtine mult mai greu (cu mai multa munca); as fi foarte dispus sa-mi mut o buna parte din investitii pe piata forex daca as sti ca se merita privind sub unghiul timp/munca/bani

 

Intreb si eu.

Daca exista oameni care traiesc din FOREX la momentul actual in Romania; din bursa exista! cunosc vreo doua cazuri clare (mai exista si cazuri mai neclare in sensul ca desi au un alt job majoritatea afluxului de bani vine din investitiile bursiere; aici ma incadrez si eu, am un venit salarial disproportionat de mic comparativ cu banii rezultati din bursa; cel putin pana acum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe acest forum nu sunt oameni care castiga multi bani din forex asta nu inseamna ca nu exista in Romania.Totul e sa-ti respecti planul de tranzactionare.

Mie mi se pare ca persoanele de pe acest forum sunt cam pesimiste....sau asa ceva(cam greu sa-mi exprim acest sentiment pe care-l am).Eu din 5$ la Marketiva am facut 17...dupa 2 luni de forex, in cateva sapt.Binenteles ca i-am pierdut.....SL lipsa, spaima etc.Dar un trader cu experienta care e disciplinat nu cred ca nu e in stare sa faca 100% pe luna.

Zicea mfx ca face in medie pe luna cam 2000 pipsi.La fiecare pozitie investesti 2-3 %(depinde de fiecare).....cred ca iese mult mai mult decat 100% pe an, chiar daca in cateva luni nu scoti 2000 pipsi, sau chiar pierzi.Daca iti respecti planul nu ai cum sa pierzi mai mult de 2000 pipsi pe luna, si tot recuperezi.Binenteles ca mai sunt unii de cativa ani pe forex si sunt cam in paralel cu piata.

 

 

Astept opozitia sa ma contrazica.

 

PS:Si inca ceva:Daca pui Forexul pe locu 2, si-l tratezi ca pe o munca auxiliara pe langa servici nu prea faci treaba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca faci pentru inceput,sa spunem dublul dobinzii de referinta a BNR,deci ar veni un castig de 14-15% pe luna si asta cu un risc minim piata forex este foarte atractiva.Dar pentru asta este ESENTIAL sa ai un trading plan si money management riguros.

dobanda de referinta BNR e la un an !

vorbim de lucruri diferite; randament de 15% pe luna compounded pe an vine cam 530%!

 

daca e vorba de o greseala de type si te referi si tu tot la an sa stii ca prefer randament de 7% pe an nemuncit si sigur decat randament de 15% munict si cu oarecare grad de nesiguranta (risc minim?!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uita ca acea dobanda de 7% e real negativa, adica daca astazi pui 100 lei la banca cand ii vei scoate peste un an suma de 107 lei va valora mai putin dacat suma depusa initial.

 

eu zic sa urmezi sfatul lui tradelover, daca esti bun vei face bani in continuare;

uita ideile acestea de diversificare pe mai multe burse, acestea se preteaza pentru pestii mari; din cate am vazut eu fiecare trader de succes s-a specializat pe un anumit segment pe care l-a exploatat la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 6 ani de bursa in care ai facut sa zicem in jur de 700-800% din capitalul initial .....ce mai poti sa pierzi?Doar daca ,cade economia Romaniei.Si apoi poti sa fii afon de bursa si sa-ti pui sa zicem banii pe BRD si/sau TLV si tot faci minim 30% pe an .Acum trebuie profitat cat economia Romaniei este in crestere si randamentele sunt bune.Din cate vad e prea mare stresul pe forex la cati bani poti sa optii.Si sa citez un trader de stocks ...nimeni n-a pierdut bani daca a tinut actiunile timp de 20 de ani.Trebuie numai sa fii disciplinat si consecvent si vei castiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.