Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

multzam ptr. felicitari!

Lucrez cu multi brokeri si cu si fara dealing desk. Probabil ca daca n-am cont la vreunu', cel putin am avut cont la el. :)

Nu pot sa discut despre sume, din respect ptr. alti traderi, dar oricare ar fi ele, daca n-am ajuns la targetul propus inca, asa cum ziceam si mai inainte, e doar o chestiune de timp... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

helou la toata lumea

 

pentru ca oricum nu crede nimeni, va spun randamentele mele in ultimele doua luni.

 

eu am o tehnica de trading mai speciala, adica am target lunar, in functie de cum ma scol dimineata, decid daca mai stau in piata sau nu. targetul e flexibil, intre 10 si 15%

cu 10% pe luna triplezi banii intr-un an, cu 15% ajungi de cinci ori. cred ca s-a mai spus pe aici.

 

decembrie m-am oprit la +10%, pe care le-am facut in cinci zile. (eram dupa noiembrie, care a fost o luna grea...) intotdeauna urmaresc metoda mea, care a facut +50% in decembrie. nici o problema, in trading nu trebe sa fii halos

 

ianuarie am avut o conjunctura buna, m-am oprit la +19.8% inainte de ultimul trade eram aproape de target, iar in ziua urmatoare fed-ul a taiat 0.75% din dobinda si piata a luat-o razna...in directia mea. inca n-am terminat de calculat luna, ultima data eram pe la 30% cu metoda

 

deci pentru cei care ma cred (probabil nimeni :) ) se poate face peste 100% pe an. dar ATENTIE nu trebuie sa scoti bani din cont ci sa adaugi tot timpul profitul la cont. the power of compounding

 

acum, la final sa va spun background-ul meu: am inceput cu stock-uri americane, am trecut prin options si futures (tot pe firme americane, nu pe indici sau altele...) si am ajuns la forex anul trecut. de cind am trecut pe forex, am avut o singura luna la minus, deci cistiguri constant pozitive (fata de stocks sau derivate, in care avea cind una pe plus, cind una pe minus)

toata lumea zice ca e groaznic pe forex. poate sint doar norocos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si Welcome!

Eu te cred.Sa faci 20-30 % din cont pe luna nu mi se pare o utopie.Pt cine nu stie tranzactiona.....da.Sunt tare curios pe ce se bazeaza strategia ta.Poti da niste detalii?Asa din curiozitate pt mine si poate si pentu altii.

Si poate si ceva despre Money management.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

helou la toata lumea

 

pentru ca oricum nu crede nimeni, va spun randamentele mele in ultimele doua luni.

 

eu am o tehnica de trading mai speciala, adica am target lunar, in functie de cum ma scol dimineata, decid daca mai stau in piata sau nu. targetul e flexibil, intre 10 si 15%

cu 10% pe luna triplezi banii intr-un an, cu 15% ajungi de cinci ori. cred ca s-a mai spus pe aici.

 

.....

bravo Luca, mi-a placut postul tau. chiar devine exasperant sa vezi oameni care se joaca cu cateva mii, hai maxim zeci de mii de dolari pe forex ca au tinte de 30% pe an. Daca au avut Soros si altii 100% pe an la fonduri de miliarde de dolari, mi se pare o pierdere de vreme sa stai pe forex pt 30%. Voi scrie aici ce spunea Druckenmiller, asistentul lui Soros (si care a fost omul principal in lovitura de "spargere" a bancii Angliei) : managerii mediocri se lupta pentru un 30-40% pe an si daca il ating, dupa aceea mai ca nu fac nici o tranzactie pt a proteja acest rezultat foarte bun. Insa managerii cu adevarat de succes, odata ce au atins aceste procente, privite ca un fel de baza, tind spre rezultate cu 3 cifre..si nu este necesar sa ai 100% an de an..cativa ani cu rezultat de 3 cifre si intri in legenda.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre cit cistig in trading, sa nu ajungeti la concluzii gresite. nu sint toate lunile la pozitiv.

 

despre acest lucru va reproduc un citat care imi place la nebunie:

Chiar si un maestru in trading trebuie sa primeasca ce-i ofera piata cu umilinta, acceptare si umor.”

Alan S. Farley

 

cit despre filosofia mea de trading, puteti citi un articol in care eu dezvalui concluzia la care am ajuns in acesti ani de trading si care contine cel mai puternic adevar pe care l-am descoperit. daca dupa acest articol mai doriti sa va spun despre metoda mea, mai vorbim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca esti persistent

 

iti dau citeva informatii dar in schimb vreau parerea ta despre articolul meu

 

intraday trading

deloc analiza fundamentala, in plus chiar calc regulile analizei tehnice care spune sa nu tranzactionezi in zilele cu anunturi economice importante

tehnica de break out, nu utilizez indicatori ci tranzactionez numai in functie de pret

 

oricum, chestiile astea conteaza prea putin, dupa cum spun in articolul meu. in trading, altceva conteaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga luca, am fost la link-ul respectiv si in principiu si eu trebuie sa spun ca sunt deacord cu ceea ce spui pe acolo(am mai dat si de articolul tau din hot news :D asa-s io mai bagacios) dar revenind la cei 20-40-40% pishologie... ce-ar fi daca prin metoda, money menagement si cu un sistem macar semiautomatizat, ai reusi sa elimini factorul uman? sau macar sa-l reduci? referitor la articolul despre bvb vs nyse ai sustinerea mea 1000(mie)%.

eu inca cred ca daca ai o metoda buna si un money managment bine pus la punct, cu un sistem care sa le implementeze cat mai bine, poti sa pleci la cumparaturi in timp ce programul face restul avand in vedere ca el nu ar intra in fibrilatie cand trendul ar lua-o un pic in directia opusa :))

 

tine-o tot asa :) imi aduce un pic cu traian site-ul tau dar asta e doar o parere personala :D

 

felicitari

 

p.s. da sunt deacord cu tine ca trebuie si conteaza foarte mult sa ai un psihic foarte tare, educat si antrenat pt senzatii tari, dar tocmai de aceea eu incerc sa elimin lucrul asta prin automatizare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

helou kerosen

 

mersi de aprecieri

apropo, cine e Traian, ca vreau sa-i vad site-ul :)

 

cit despre automated trading, stiu personal un trader care are de citiva ani un asemenea sistem si functioneaza, pe futures, face cam 100% in medie pe an. e italian dar nu spun cine e :)

problemele tehnice sint enorme, el lucreaza de vreo zece ani la sistem si il imbunatateste continuu

 

asta este gaina cu oua de aur, traderii seriosi se gindesc la asta si incearca. am incercat (cu un prieten, ca eu nu le am cu programarea decit notiunile de baza) sa facem un sistem de analiza pentru stocks, pe delayed de la yahoo, acum vreo trei ani, dar strict analiza, furnizeaza semnale. sigur, ma gindesc si la ceva automatizat, am incercat cu ninja trader, dar are multe bug-uri si am renuntat, in plus are un customer support de toata cacao

aveti pe vamist un topic de automated trading? e cineva care lucreaza la asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.