Sari la conținut

semnalul perfect


Postări Recomandate

pt cei care au experienta mare in forex...

 

se poate scrie(descrie) un semnal perfect sau un set de semnale perfecte ca atunci cand le vezi pe grafic creierul sa-ti dea comanda BUY/SELL SHORT/LONG? si daca da, as vrea sa stiu care sunt acelea

 

sunt convins ca in lunga voastra exeprienta ati avut situatii in care atunci cand ati deschis forex-ul o anumita pereche va ruga, implora sa o luati :)

 

cu stima,

 

marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Daca ar exista o asemenea strategie, cineva ar fi implementat-o intr-un EA.Si cred cu siguranta ca nu a implementat nimeni asa ceva deoarece Bill Gates este seful banilor in acest moment.Cine "reuseste" sa faca asa ceva l-ar inlatura pe saracul Bill din cateva miscari. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marco, am remarcat ca esti un tip relativ activ pe acest forum http://forum.vamist.com/se-poate-mai-bine-mult-m-t1375.html aici gasesti mai multe daca chiar te intereseaza si nu doar sa faci un simplu reply. btw pe spoturi am citit undeva dar am sa mai caut ca exista vreo 135 de asemenea modele perfecte si nu cred ca daca trader fiind nu ti-a sarit vreodata in ochi un grafic care te implora sa-l cumperi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-am grabit putin cand am dat reply.Sa fiu sincer nu am citit ce ai scris in acel post.O sa citesc acum.Cu aceasta replica m-ai cam dezghetat si mi-am dat seama ce vrei sa cauti

si nu cred ca daca trader fiind nu ti-a sarit vreodata in ochi un grafic care te implora sa-l cumperi

.Dupa cum am observat tu vrei sa iei doar semnalele sigure.Acestea exista dar sunt putine.

Acum imi dau seama ca si 100 pipsi pe luna sunt suficienti (daca vede tradelover isi zice"in sfarsit i-a venit si la asta mintea la cap"), doar daca nu pierzi altii.Investesti mult pe o tranzactie si.........$$$.Banuiesc ca asta e si ideea ta.

Nu sunt eu prea bun in trading dar .......te sustin.Sunt tare curios ce o sa iasa si daca o sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate scrie(descrie) un semnal perfect sau un set de semnale perfecte ca atunci cand le vezi pe grafic creierul sa-ti dea comanda BUY/SELL SHORT/LONG? si daca da, as vrea sa stiu care sunt acelea

Cred ca am sa fac putina teorie personala tehnica (la fundamentala nu m-am bagat niciodata) ... sper sa nu fie of topic. Daca observam ca pe o durata de timp (chiar si de la inceputul forexului), unul sau mai multi indicatori ,luati impreuna sau separat ,la anumite valori , ne dau semnale bune de intrat pe piata ,putem spune ca am gasit semnalul perfect , indiferent daca la acel semnal se poate face garantat unul sau 1000 de pipsi.Vorba lui MarcoTrader2007 - se va gasi cineva sa implementeze acele valori intr-un EA , obtinem astfel o masina de scos bani din forex , perfect realizabila la un moment dat.Cat timp va functiona ? Depinde de sumele care se scot de pe piata , poate merge o luna sau zeci de ani , totul depinde de valoarea totala a pietei forex. De ce ? Pentru ca , pe masura ce vor creste sumele scoase de pe piata cu atit semnalul valid dat de acei indicatori va fi mai rar , sfirsind prin a fi clar un semnal de pierdere.Acest lucru il va face efectiv piata si nu una sau mai multe persoane. Pentru ca piata va cauta in orice moment un echilibru intre cerere si oferta... va oscila in permanenta la orice intrare sau iesire de fonduri ( corectiile !!! ) , iar acel set de indicatori va trebui updatat in permanenta periodic pentru a da semnale valide. La ce cuantum de sume iesite sau intrate pe piata , aceasta piata reactioneaza , cred ca sunt suficienti de multi oameni care stiu asta. Dar la cit timp ar trebui updatati acei indicatori si mai ales la ce valori ..... asta nu stie nimeni .... TOTI INCEARCA MEREU si de multe ori cu rezultate excelente .... DAR TOTUL PE O PERIOADA LIMITATA DE TIMP si pe urma iar se reia calvarul semnalului perfect.

Dupa parerea mea , ca un trader sa aibe succes toata viata sau ceea ce diferentiaza pe un trader de succes de ceilalti 95 % sta in money management " lot+tp+sl " , dar asta nu exclude ci dimpotriva necesita experienta si cunostinte tehnice aprofundate si updatate in permanenta . Eu cel putim am priceput asta dupa mai bine de un an de cautat semnale perfecte strict tehnice.Iar de atunci mi-am recuperat " procedura " tot vorba lui MarcoTrader2007 , si sunt pe profit.Acest lucru sper sa ma faca sa intru in cei 5 % care se pot numi TRADERI.

Am spus aceste lucruri fara cea mai mica parte de intentii rautacioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragule astreda si restul care ati citit acest topic.... exista un pattern exista o matrice sau cum vreti sa-i spuneti. care atunci cand ati intalnit-o ati actionat in consecinta long/short sell/buy ... acel ceva imi trebuie. vreau sa intelegeti ceva... oricum noi o sa va punem la dispozitie sistemul care il dezvoltam si ca o mica precizare oricum reteaua neuronala daduse rezultat 1.475 pe euro/usd ... si nu numai.... suntem in teste si cat de curand o sa punem pe un site munca noastra de pana acum unde pt cei care se vor inscrie, asteptam numai critici :) ... . ceea ce nu prea ati inteles, este ca noi, echipa avem un alt mod de abordare a problemei, noi nu vrem sa reinventam... "roata" noi vrem sa reasezam cmponentele care creaza "roata" va reamintesc ca google nu a revolutionat prin nu stiu ce metoda secreta de calculi algoritmici ci a revolutionat prin reasezare a anumitor functii matematice deja. cunoscute. noi nu inventam retelele neuronale, dar noi introducem anumite componente in ea si o rescriem dupa teoria si logica noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred nici eu ca exista un "semnal perfect", indiferent ce indicator l-ar crea. De fapt, din tot tradingul directional, sunt interesat de experti care lucreaza cvasialeatoriu, fara niciun fel de indicator. Cum se face ca nu exista vreun semnal perfect ? Simplu: INDICATORII REFLECTA TRECUTUL. Viitorul e o presupunere. Daca de exemplu faci un expert care sa se bazeze pe intersectia mediilor mobile, pe un anumit chart, chiar si intins, H4 sau Daily, dar actioneaza in timp real va pierde probabil enorm in urma pur si simplu a unor situatii stupide. Fie si o diferenta de cativa pipsi a ultimului tick poate face ca relatia ta intre MA (9) si MA (14) sa fluctueze cat ai pocni din degete intre BUY si SELL... Daca nu e in timp real, ci e pe bare, atunci se poate intampla ca miscarea initiala a pietei din momentul semnalului si pana in momentul de actiune sa fie 90% din miscarea totala, dupa care mai continua 10%, si se intoarce, creind un semnal fals... Uitati-va la pietele ranging de cate ori se pot intersecta... Bun, mediile mobile au picat, trecem la benzile bollinger. Exista vreun argument real in spatele ideii "daca sparge BB de 2 sau de 3", atunci va continua, pana cand ajunge in nivelul BB 1 cand se termina trendul? Nimeni nu-ti spune ce o sa se intample...Sparge banda cu 10 pipsi si crezi ca s-a intamplat, apesi pe buton si bang! se intoarce. Te crezi destept? Bun...sa o sparga cu 30 de pipsi. Ocaziile sunt mai putine...O sparge cu 30 de pipsi, mai merge 5, si iar se intoarce... Te crezi si mai destept ? Il pui sa se intoarca spre medie cand sparge BB si atunci intra pe trend! Mersul aleatoriu al pietei genereaza o echirepartitie a tuturor situatiilor. Nu e o repartitie normala, un clopot al lui Gauss, ca sa zici ca "sunt sanse de 70% ca dupa o spargere a BB 2 pe USDJPY sa mai continue cu <N> pipsi". E o echirepartitie, ca un zar ale carui 6 fete au aceeasi probabilitate de aparitie. Acum nu va imaginati ca zarul e aruncat pe fiecare bara.... Fiecare tick e o aruncare a zarului. Aleatoriul pietei poate aparea oriunde. De exemplu privesti un chart perfect cu Heiken Ashi, iar unele bare, desi perfect integrate in chart, sunt de tip "ac"...un fel de Doji mai ascutit. Ce ar fi facut sistemul atunci ? ar fi mers spre margin call sau ar fi inchis cu o pierdere zdravana? Indicatorii sunt doar printre uneltele publicitare care ne atrag in trading, care par doar scanteia adaugata benzinei din levier... Pana acum doar arbitrajul si tradingul fara indicatori (poate o sa vorbesc despre el pe blog) sunt adevaratele tehnici in stare sa produca profit. Dar aici te vei lupta cu brokerii...Daca faci arbitraj, vor incerca sa te opreasca,...daca il faci lent, sa-ti adauge dobanzi, daca-l faci rapid sa te treaca pe manual, iar daca lucrezi fara indicatori sa te acuze de scalping sau de tehnici "neortodoxe"(zic ei) de obtinere a cotatiilor inaintea lor...Pentru ca asta e... Ei sunt CASA! Nimeni nu pariaza impotriva casei si castiga! Chestia e ca nici comunitatile forex din lumea asta nu au reusit sa creeze un curent de opinie suficient de puternic impotriva brokerilor care nu admit ideea de a "merge la sigur". Brokerul este broker. El are obligatia de a ne executa ordinele si de a-si respecta cuvantul dat, fie ca-i place, fie ca nu. Unde a-ti mai vazut voi in lume, ca brokerul sa introduca limitari gen : nu ai voie sa faci hedging, nu ai voie sa tii tranzactiile mai putin de trei minute, etc. Acesti brokeri trebuie dati afara din forex. Ei sunt doar cazinouri forex. ...vorba lu' Dr.Forex - Dick du Toit, daca tot vrei sa-ti pierzi banii, du-te la un cazino... Fete frumoase, bautura, un mod mult mai placut de a-ti pierde banii decat singur in fata monitorului... Indicatorii sunt "animatoarele" forex. Gamblerul pune animatoarea sa arunce zarurile, voi puneti indicatorii sa dicteze BUY sau SELL. Asadar, nu credeti in indicatori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e suficient un semnal perfect de buy sau sell!

 

Ati luat in calcul factorii de risk?

Care sunt pierderile potentiale ale sistemului? Cum le optimizati/micsorati?

Cum va arata managementul pozitiilor deschise?

Cum veti iesi din piata?

 

Daca gasiti un raspuns la intrabarile astea semnalul nu trebuie sa fie perfect!

 

Fac o analogie stupida, e ca si cum ai cumpara o masina dar nu stii sa o conduci!

Ai semnalul (buy/sell) dar nu stii ce sa faci cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e suficient un semnal perfect de buy sau sell!

 

Ati luat in calcul factorii de risk?

Care sunt pierderile potentiale ale sistemului? Cum le optimizati/micsorati?

Cum va arata managementul pozitiilor deschise?

Cum veti iesi din piata?

 

Daca gasiti un raspuns la intrabarile astea semnalul nu trebuie sa fie perfect!

 

O analogie stupida, e ca si cum ai cumpara o masina dar nu stii sa o conduci!

Ai semnalul (buy/sell) dar nu stii ce sa faci cu el!

Intr-adevar, problema iesirii e de 1000 de ori mai mare si mai grea decat cea a intrarii. Iar ultima problema nu e atat levierul, ca si factor de risc, cat mai ales unde, si cum misc stop loss (legat de ea, unde pun take profit...dar e foarte limitator). Expertul la care lucrez acum are trei reguli principale: ori lasa ordinele sa se inchida cu take profit, ori inchide mai multe cand sunt in profit, ori, cat timp exista potential (piata este in afara zonei "moarte"), tranzactioneaza. Totusi, tranzactioneaza fara niciun fel de indicator...Nu dau mai multe detalii, pentru ca nu e ideea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.