Sari la conținut

semnalul perfect


Postări Recomandate

am mai scris undeva aici la primii pasi un articol si tu TheEconomist, si tu tavi_Star (fara pic de infumurare) probabil ca nu ati inteles despre ce vorbim.... pt inceput va dau doua linkuri unul ca sa re-cititi tpocul deschis de mine la primii pasi http://forum.vamist.com/se-poate-mai-bine-mult-m-t1375.html si al doilea doar sa va faceti o idee asa... cam despre ce vorbesc. repet... REPET REPET EU, NOI ECHIPA NU VREAU SA REINVENTAM CEVA... eu echipa, nu am nevoie de contrarieni doar din cauza contrelor asa cum am scris in topicul de la "primii pasi" ci am nevoie de chestii constructive... ca sa intelegeti si mai bine luam un caz: daca stam toti la o masa intr-o formatie neregulata, 2-3-4 insi la unghiuri diferite fata de un pachet de tigari pus in mijlocul mesei, unul e mai inalt unul e mai scund si fiecare in parte are pareri diferite despre forma pachetului pt ca o vede din punctul li de vedere... daca fiecare in parte nu are puterea de a se aseza in locul fiecaruia si a privi ace "pachet de tigari" (care in fapt este problema noastra-a forexului) si sa il priveasca si din alt punct de vedere, atunci pot spune despre fiecare care nu incearca sa priveasca si din alte unghiuri, ca nu priveste per total toata problema...

ati inteles ceva din aceasta analogie? (fara nici un fel de ssentiment de sarcasm sau ironie, nu si-ar avea locul pe acest forum)...... si acum ca sa va fac sa intelegeti oarecum.... am sa va dau un articol

 

http://www.cs.adfa.edu.au/~ruhul/Joarder.pdf cam despre asta vorbesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Am eu o idee pentru semnalul perfect.Tranzactionezi la stiri.(asta daca stii).Interpretezi stirea si dai ordin.Aici ma puteti contrazice ca nu ma prea pricep la stiri...doar din ce am auzit.

Alta idee ar fi sa-ti faci o strategie profitabila(castig>pierdere)Si iei doar semnalele sigure, pe care le vezi de la o posta.Binenteles ca aceasta strategie ar trebui sa contina cuvantul magic" SI ".Cu cat mai multe "si-uri", cu atat mai clar semnalul.

 

PS:Daca s-ar face un asemenea sistem as investi 90% din capitalul pe care il detin si .............mi-as indeplini visul...(FEMEI, MAYBACH, ROLLS ROYCE, ........hai ca nu mai zic..stiti voi ce urmeaza :) )

PS2:Trebuie sa luam in calcul faptul ca nimic din aceasta lume frumoasa nu este perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E complicat de explicat in 2 fraze ce poate sa reprezinte semnalul perfect. Sunt tone de carti si ebooks-uri scrise de traderi profesionisti, carti care nu reusesc sa raspunda precis la intrebarea asta. Dupa mii de ore de privit grafice, dupa tone de carti citite, dupa mii de indicatori si sute de strategii testate traderii incep sa-si formeze opinii care contin franturi din fiecare "tona" de informatie receptionata. Si de multe ori ptr. trader devine complicat sa traduca altuia modul in care face el trading. Pentru ca apare modul de tranzactionare discretionar...

 

Ideea asta cu un EA pe un limbaj de inteligenta artificiala mi se pare super tare. Un proiect extrem de ambitios care ar putea impinge tradingul catre alt nivel.

Asa ca in loc sa explic in cuvinte, pe forum, cum vad eu semnalul perfect ma ofer voluntar sa intruiesc EA-ul respectiv :)

Neconditionat :)

Am ceva experienta, cat sa fac profit in mod constant, experienta care ar putea fi utila.

Ce ziceti de acest deal Kerosen si echipa? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mfx... stiai ca anul trecut deutsche bank pe 20 sau 50 de pipsi a facut cateva sute de milioane de euro? ti s-a intamplat vreodata ca atunci cand vezi sau analizezi un grafic sa spui "pun tot ce am la bataie!!!!!!" ? stii care sunt cei mai tari 15 indicatori si urmatorii 5 si uramtorii 5 ca importanta? stii sa mi-i pui in termeni matematici sau macar sa mi-i spui? stii sa imi spui ce sa citesc sau ce reprezinta fiecare? daca de la inceput cineva mi-ar fi spus asa ceva eram mult mai departe. toata planeta capital(cei cu state vechi de plata) ar trebui sa stie cei mai importanti semi importanti si de moment indicatori.

 

voi nu vreti sa intelgeti un lucru:

 

am un creer gol, aproape gol(programul) si vreau sa-i fac o, sau mai multe matrici (short/long, buy/sell etc). daca ii fac niste directive clare in care includ money management, risk management si strategii pt fiecare matrice si situatie in parte.... cred ca pana faci tu un click de buton, el face o suta conform indicatiilor voastre... .

 

acum... dupa atata cerneala imprastiata aici... ce sa cred? ori eu sunt PROST ori voi nu ati inteles, ori principiul "sa moara capra vecinului" este boala nationala, ori aveti atata forex in cap si atata automatism in ceea ce faceti ca nu vedeti orizontul. nu sutn rau dar chiar nu inteleg.

 

spre exemplu... da-ti-i pace... as vrea sa cititi cu creerul adeca sa filtrati ce am scris aici si u doar din varful "buzelor"

 

cu stima....

 

marius

 

p.s. deja pana va hotarati sa luati parte la un proiect, moare initiatorul va coiti atata oricum o sa va dam produsul pt ca ne intereseaza criticile si nu lucrurile bune care le face nu inteleg de ce nu vreti sa ganditi. scuzati-ma ca am cerut ajutor si ca a trebuit sa caut singur atatia indicatori cat am putut gasi

 

god blase you all

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kerosen,

cam ingusta banda pe care o propui. Trebuie sa inveti un pic sa comunici, sa stii sa pui problema si sa eviti cuvinte de genu' va coiti, etc

Cu atat mai mult cu cat nu stii cu ce se mananca tradingul si ceri ajutor.

Oamenii vad ca au incercat sa-ti explice cate ceva, trebuie sa ai o minte mai deschisa si sa incerci sa intelegi ce au incercat sa spuna cei dinainte.

Pe mine nu ma intereseaza sa-mi arunc pe un bid long/short toate economiile. Daca tu crezi ca asta e trading eu imi iau jucarelele si ma retrag. :)

Mai invata depre money management, mai revin-o pe forum, mai intreaba. Daca te tii de treaba lucrurile or sa capete un contur.

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu ca am fost cam dur dar hey... e vina mea ca nu pot ignora idiferenta sau ingustimea orizontului sau pur si simplu nu stiu, nu inteleg. daca eu as citi un topic aici si as considera ca pot veni in intampinarea acelui topic fara sa bat campii aiurea, asa as face-o ;) intrebari de genul si ce vrei sa faci dar cum merge sau chestii de genul asta mi se par aiurea. am intrebat ceva la obiect vreau sa mi se raspunda la obiect sau daca nu, ignorati-ma. de aceea noi romanii nu o sa ajungem nicaieri. ca ne pierdem in amanunte de doi lei sa nu spun de kkt. da sunt indignat dar sunt indignat de pierderea de vreme care sunt convins ca daca as intreba pe oricine de aici, mi-ar raspunde ca el nu pierde vremea, eu asta simt!!!!!!!!!!! pierd vremea incercand sa iau trei lulele trei surcele. e asa greu de inteles acest lucru? da recunosc ca m-am aprins ca toti se uita de parca as cere luna de pe cer :) :) :) si imi dau seama ca defapt am laudat degeaba. noi avem matematicile financiare, avem programatorii si am cerut exact un lucru care din partea unuia cu state vechi pe forex ar fi trebuit daca ar fi existat vointa sa-mi fi dat in exact 30 de minute (spun 30 de min daca le-ar fi gandit bine) ca altfel ar fi dat copy si paste :D

 

chiar sunt genul de om care nu vreau sa pierd timpul nimanui, asa cum nici eu nu vreau vreunul sa-mi manace timpul. uita-te pe tot istoricul si o sa remerci c nimeni, dar nimeni in afara de vreo 2 contre de genul ca "bah, nu asa se face" (hahahahahahaha) nu ai sa vezi nicio trimitere cu referire direct pe intrebarea mea dealtfel foarte pertineta dinpartea unei "blastule" (in domeniul pietei de capital) pt niste persoane cu state vechi de plata pe forex

 

cat despre a-mi arunca banii pe un singur bid, ar fi o prostie totala nici eu nu mi-as arunca pe un singur bid si nu vad remarca asta a ta aici ce rost are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

btw dragule mfx,

 

ar fi incercat sa ma ajute inclusiv tu daca imi raspundeai vis-a-vis de indicatori "mah fraere!, io ma uit la astea: http://www2.hawaii.edu/~rpeterso/finbkmrk.htm"

 

si daca cineva mi-ar fi spus asa era un inceput iar daca statea 30 de minutele si imi scria 3 ranuduri a fiecre in parte si i categorisea de la 1 la 4 ca si grade de influenta, era mai simplu hahahahahaha nuuuuuuuuuuuuuuu voi trebuie sa va artati muschii "shi ia spune mah.... "tinere" cu ce se mananca ce ai tu, pana sa-ti dam noi indicatori? hai mfx... ce dracu credeam ca suntem oameni maturi si nu inteleg de ce chiar ne invartim atat in jurul cozii. mai reciteste odata toate raspunsurile mele si gaseste ceva ilogic iar eu daca citesc restul raspunsurilor, nimik nu e logic si la obiect

 

cu aceiasi stima

 

marius

 

nu am de ce sa ma ascund de aceea mi-am trecut datele ca nu vreau sa ac misto de nimeni dar nici sa-mi pierd vremea aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reactia din ultimele tale mesaje e oarecum de inteles : bine intentionat fiind ti-ai luat doar pietre in cap. la fel de inteleasa poate fi si pierderea rabdarii de care ai dat dovada. mai toti am trecut prin momentele astea de 'rush' si sange fierbinte.

 

acum, pastrand mereu in minte prezumtia de nevinovatie, intelege si tu ca e plin web-ul de cereri ca ale tale. si poate ca la un moment dat, depasind hop-ul exprimarii in cuvinte a know-how-ului, unele persoane ar putea fi refractare la o cerere de impartasire a ceea ce au acumulat prin multa 'sudoare'. mfx, este, in schimb, cel mai simptomatic exemplu pe acest forum care infirma ipoteza precedenta.

 

ai folosit bine exemplu cu pachetul de tigari. cam asa si e : abordari/modele de a vedea piata sunt diferite. la un anumit nivel presupun ca exista o 'agregare' a opiniilor formate pe baza unor modele, astfel aparand trenduri, nivele etc. acuma, tu cam ce ai vrea sa obtii ? o coletie de 'semnale perfecte' pe regulile de indentificare ale carora sa instruiesti EA-ul, banuiesc.

 

cu riscul de a ma repeta, entry-ul e doar un pas. REPET, doar un pas.

 

e usor sa faci o label-izare gen : sunteti 'gica contra'.

sau : contrarienii sa se abtina, pentru ca "1) nu stiti toate datele problemei sau a proiectului meu 2) oricand si pe orice domeniu poti sa te pui contra"

 

pai si tu credeai ca o sa sara lumea sa toarne informatiile cu palnia pe baza unei promisiuni de partajare a EA-ulu ? nu pun la indoiala cuvantul tau, dar imagineaza-ti cum suna asta din profil ?

 

pentru ca ai vorbit de 'inteles', poate tu n-ai incercat sa intelegi ca ceea ce s-a spus mai sus reprezinta mostre din experienta oamenilor respectivi, iar daca acele informatii nu se 'muleaza' pe ce asteptai tu, poate iti scapa ceva, ceva cu care inca n-ai dat nas in nas.

 

mfx ti-a zis deja pe celalat topic : alegi un pattern, intri cand ai confirmare pe cele n TFs cu care lucrezi. as simple as that, pentru intrare. dar mai departe ? :)

 

 

ps : cunoscand deja deficientele comunicarii cibernautice, sa stii ca tonul mesajului meu a fost unul din cele mai amicale. de fatp, looking back, poate chiar ai facut bine ca te-ai 'aprins'; poate asa o sa ai mai multe reactii si mai multi useri implicati in discutie. totusi, as zice sa pastram discutia in anumite limite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kerosen,

vrei indicatori?

Pai cred ca am vreo 1000+ la mine pe calc. I-am testat, i-am pus la colectie. Ti-i dau cu cea mai mare placere, fara nici-o ezitare.

Vrei carti? am vreo 25Gb de ebooks. Ti le transfer si pe alea.

Vrei sa citesti despre strategii? Sunt pline forumurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kerosen,

vrei indicatori?

Pai cred ca am vreo 1000+ la mine pe calc. I-am testat, i-am pus la colectie. Ti-i dau cu cea mai mare placere, fara nici-o ezitare.

Vrei carti? am vreo 25Gb de ebooks. Ti le transfer si pe alea.

Vrei sa citesti despre strategii? Sunt pline forumurile

nope, omu vrea direct regulile concrete si exacte de utilizare ale indicatorilor, care sa dea semnale pe care sa-ti pariezi casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.