Sari la conținut

Sa ne prezentam.


laura.lala

Postări Recomandate

Buna tuturor, sunt incepatoare in ale Forex-ului si vreau sa spun ca citesc de ceva vreme acest forum unde am gasit multe opinii si multa bibliografie interesanta in limba romana. Desi stiu foarte bine lb. engleza, parca tot mai bine invat pe limba mea. Deh...fiecare pasare pe limba ei moare...sper sa nu fie si cazul meu. :biggrin:

 

Realizez acum ca am asa de multe de invatat, de studiat, daca nu vreau sa fac parte dintre cei ce au dat chix definitiv... :wink:

 

Vad ca ceea ce recomanda Lenin »Invatati invatati si iar invatati» este perfect valabila si in conditiile capitalismului salbatic - piata Forex. :D

 

Multumesc Fetei Morgana pentru efortul depus la trduceri si postari ca sa ne ajute pe noi incepatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Management

Salut Laura si bine ai venit printre noi! Postul tau tocmai m-a facut sa-mi dau seama ca ar fi utila o sectiune in care forumistii sa se prezinte. O sa o fac chiar acum...

 

 

[edit] e gata :biggrin: Daca e ok pt tine, o sa mut postul tau si raspunsul meu acolo. O curiozitate am si eu: cum ai aflat de vamist.com?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc Laura, sunt clujeanco-bucuresteanca si acum locuiesc in Portugalia, tarâm minunat dar saraaaac nevoie mare. Sarac in investitii, sarac in initiative de orice fel, sarac in locuri de munca...in fine probabil clima blanda si prea mult soare ii cam indeamna la lenevit si ars gazul de pomana.

 

Toate aceste conditii cumulate cu faptul ca locuiesc intr-un orasel mic si fara perspective si sunt somera de 4 ani (...pardon! casnica, fiindca n-am primit nici un euroi ajutor de la ei :biggrin: ) m-au indemnat sa ma orientez spre o posibilitate de a face niste banutzi de acasa, daca s-ar putea cu ajutorul computerului. Deh...romanul e spirit inventiv.

 

Deocamdata sunt calare pe "simulatoare", studiez cat pot de mult, sunt inca in stadiul de a incerca sa inteleg cum functioneaza mecanismul, am si castigat in unele deal-uri dar si pierd...ufff....mi-este foarte teama fiindca n-as vrea sa spulber economiile in cateva tranzactii. Intentia mea este sa castig cate putin, treptat, sa incerc sa pastrez un echilibru. Nu vreau sa castig milioane intr-un an, vreau doar sa-mi imbunatatesc putin bugetul.

Inca sunt in stadiul in care am senzatia ca virgula cu cat mai mult citesc cu atat mai proaste decizii iau... :wink:

 

In fine, ma bucur ca v-am gasit si sper ca o sa ma puteti ajuta cand am sa va cer ajutorul.

 

O saptamana buna va doresc! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca depinzi de economiile care vrei sa investesti in forex mai bine nu...(un sfat faci ce vrei) oricum daca pe demo dai un randament de 30-40% intr-o luna pe real s-ar putea ca profitul sa fie 0 sau minus...emotiile - moartea traderului in forex. iti doresc succes si spor la invatat :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

helou si bine ai venit in tentanta si nemiloasa lume a tradingului :biggrin:

 

ca sa iti faci o idee cu ce te confrunti citeste articolul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru primirea calduroasa. :biggrin:

 

daca depinzi de economiile care vrei sa investesti in forex mai bine nu...(un sfat faci ce vrei) oricum daca pe demo dai un randament de 30-40% intr-o luna pe real s-ar putea ca profitul sa fie 0 sau minus...emotiile - moartea traderului in forex. iti doresc succes si spor la invatat :wink:

Din fericire nu depind de acei bani, sunt constienta ca-s destul de putini 2.500 eur. Cum inca sunt la inceput deocamdata lucrez cu 2 platforme dar sunt sume mari. Pana ma invat lucrez pe astea, dar neaparat vreau sa trec sa vad cum e pe o platforma cu mini. Orice sfat/recomandare sunt binevenite.

 

helou si bine ai venit in tentanta si nemiloasa lume a tradingului :D

 

ca sa iti faci o idee cu ce te confrunti citeste articolul asta

Am salvat acum cateva zile in favorites blogul tau, am citit si cateva din postarile tale si incet incet imi construiesc o bibliografie. Am sa fac download si cu cartea ta. Am mare nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna laura!

Sfatul meu e sa mai citesti si sa te bagi si tu la "vrajeala" (scuzati expresia de messenger) pe topicurile unde se tranzactioneaza.Prin practica inveti mult.

Inca sunt in stadiul in care am senzatia ca virgula cu cat mai mult citesc cu atat mai proaste decizii iau

E doar o senzatie urata, care apare din cauza lipsei de experienta.Ai multe cunostinte si se bat cap in cap.Din astea tu trebuie sa le alegi pe cele mai bune, combinate astfel incat sa iti faci propria strategie de joc.

Cat despre investirea banilor......ar trebui sa te gandesti bine.Incearca sa scoti profit constant vreo 3-4 luni.Daca merge si te simti sigura pe tranzactiile cu care ai castigat banutii( pozitiile castigate prin noroc nu le lua in seama) atunci poti lua decizia cea mare.

2500 de parai nu e putin.

daca depinzi de economiile care vrei sa investesti in forex mai bine nu...(un sfat faci ce vrei) oricum daca pe demo dai un randament de 30-40% intr-o luna pe real s-ar putea ca profitul sa fie 0 sau minus...emotiile - moartea traderului in forex

Intradevar apare starea emotionala, dar daca esti sigur pe tranzactiile tale si esti convins ca pretul trebuie s-o ia in partea respectiva si nu in cealalta atunci emotiile dispar.Asa sunt eu!!!!restu ...nu stiu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Laura in lumea fx-ului, spor la studiat si nu incerca sa bati "learning curve" (perioada de invatare)

& din semnatura lui tradelover "There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl."

 

Sa nu uiti sa studezi despre MONEY MANAGEMENT, foarte important, asta te ajuta sa nu iti spulberi economiile din primele tranzactii :biggrin: . Sa nu te astepti sa castigi de fiecare data, trebuie sa iubesti pierderile.

Cand ai o serie de tranzactii negative pe fx, inchide calc. iesi un pic la aer, vii inapoi si asa scapi de "over trading" si de dorinta de a te razbuna pe piata. Daca ai alte intrebari, doar intreaba pe forum ( asta e valabil si pentru ceilalti care is la inceput, sunt sigur ca o sa se gaseasca cineva sa raspunda)

Intradevar apare starea emotionala, dar daca esti sigur pe tranzactiile tale si esti convins ca pretul trebuie s-o ia in partea respectiva si nu in cealalta atunci emotiile dispar.Asa sunt eu!!!!restu ...nu stiu.

marco, cel mai bine scapi de emotii cand nu abuzezi de leverage, iti setezi o pierdere MAXIMA de 5 % pe tranzactie si ai sa vezi ca nu o sa iti mai creasca ritmul cardiac :wink: ... IMHO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.