Sari la conținut

Forexul vazut cu spirit critic


Postări Recomandate

Ok Dannad, fiecare cu propriile pareri sau idei. Oricum de fapt ce am spus eu nu erau ideile mele personale, le-am citit prima oara de la Jack Schwager si Van K. Tharp care au studiat si intervievat traderi profesionisti de succes care au facut milioane si miliarde de dolari in cariera lor. Van Tharp chiar a studiat vreo 5000 de traderi de succes intr-un studiu de 10 ani Vezi link. Astja doi au mentionat la randul lor in diferite interviuri sau afirmatii fie din carti fie in seminariile lor, acest "gunoi educational" ce induce in eroare nou venitii in domeniu.

 

Cum sa pretinzi ca esti trader profitabil si vinzi semnale profitabile la altii? Sunt destui de acest fel dar daca esti profitabil te inscrii intr-un sistem de pamm accounts si tradeurile tale profitabile vor face profit pentru investitorii tai si iti iei procent din profit nu vinzi semnale naivilor carora nu trebuie sa le arati un statement real de tranzactionare cu profit considerabil pe minim 6 luni, riscuri decente, etc... Sunt si alte moduri de tranzactionare pentru investitori, parteneri daca chiar vrei sa faci mai multi bani decat cu propriul capital atunci cand esti deja profitabil.

 

Cum sa pui reclame de genul "invata cum sa devii independent din forex, incepand doar cu 100{:content:}quot;?

 

Daca astia nu sunt sarlatani atunci ce sunt?

 

sarlatan=Persoană necinstită care profită de naivitatea sau de buna-credinţă a cuiva; om prefacut,impostor, mincinos.

 

La fel sunt si cei care vand zecile de mii de sisteme automate de trading super profitabile care cica te fac milionar cat ai zice "peste" sau "forex" sau "tzeapa".

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e bine ca ai dat definitia "sarlatanului", in viziunea ta sau a DEX-ului.

 

Dupa mine: sarlatan = escroc = persoana care inseala conf.Cod penal ("...care prezinta un adevar ca fiind minciuna sau o minciuna ca fiind adevar cu scopul de a obtine pentru el sau altcineva ...").

 

Noroc ca oamenii se acuza dupa definitia "mea", de mai sus, si pe baza de dovezi concludente. Altfel, multi ar putea fi "pusi la zid" , pe nedrept.

 

Asa, intre noi, putem zice despre oricine ca este sarlatan. Dar o facem cu maxima subiectivitate, si implicit, fara valoare.

 

""invata cum sa devii independent din forex, incepand doar cu 100"

 

In fraza/reclama asta iti garanteaza cineva ca o sa faci bani ? Doar de invata, iti prezinta ceva. S-ar putea sa nu iti prezinte suficient de pedagogic/logic/structurat, s-ar putea sa nu pricepi cum trebuie, s-ar putea sa pricepi dar sa nu-ti placa sa aplici sau sa nu ai motivatie sau aptitudini, si in final, sa nu reusesti.

 

"Poti sa castigi, si TU, 1 milion de dolari in 3 luni !!!!!"

 

Inseamna ca Foarte Sigur si TU ai sa dai lovitura ? Nicidecum !!!

De ce ? Din cauza lui "Poti" care vine de la "a putea", "a fi posibil", NU de la "cu siguranta", "garantat", "100%", etc.

 

O carte foarte buna/utila care nu trebuie sa lipseasca din bibloteca nimanui este "Codul civil". Omul, in general, ar trebui sa inteleaga mai bine notiunea de "poate" cu toate variantele/derivatele ei. Daca urmariti reclamele Loteriei Nationale dar si ale comerciantiilor veti observa aceste "poate", "poti".

 

Adevarul este crud : multimea/gloata nu sta bine cu logica/obiectivitatea/inteligenta.

Sau poate sta bine(sa zicem ca ma insel), dar atunci, sigur anumite sentimente primitive (lacomia,etc.) ii anuleaza ratiunea.

 

Societatea in care traim, nu este una de caritate. Adica: "cine poate, oase roade..." .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aboslut totul e relativ si se rezuma la principii care difera de la om la om.

 

Eu cu principiile mele daca nu sunt profitabil nu mi-as permite sa ii zic altcuiva "hai sa te invat sa fii profitabil" contracost, nu mi-as permite sa dau semnale de trading contracost. Dupa principiile mele asta ar fi o escrocherie sau sa o spun mai frumos "lipsa de integritate bun simt si respect"

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Mai oameni buni, am intrebat si eu ceva legat de pamm acounts pe acest topic si surpriza l-ati sters. Va mai pot deranja cu intrebari ? L-ati mutat in alt topic ?
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management
Offtopic
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Tardiv, dar am scuza de a fi mai nou. Cineva a spus mai sus ca forexul e un joc cu suma 0. Imi cer scuze, dar il voi contrazice. Eu nu cred ca e cu suma 0. Diferenta care da se cheama inflatie si deflatie. A unei valute sau a alteia. Cand banca centrala considera ca are nevoie de mai multa moneda. Atunci o tipareste.

Deflatia e muuuuuult prea periculoasa. Mai ales cand e deflatie artificiala, vezi cazul Elvetiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Ce de semnale pe VAMIST nene !!! Maine, poimaine toti romanii vor fi bogati .pacat ca saraci vor fi doar cei ce ofera semnalele . asa se intampla la omul bun . Ce ma ingrijoreaza f. tare este ca nimeni nu mai are de invatat aproape nimic si numai eu se pare ca am ramas in urma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Pentru a vedea forexul cu spirit critic ar trebui sa privesc cu siguranta in directia persoanelor si nu a sistemului.

 

Asa cum a fost enuntat anterior pe thread, forexul este potential afacerea ideala, si as putea adauga ca este si mirajul ideal. Acest lucru este bine stiut de cei din industrie, care stapanesc in mod sigur mai multe cunostinte decat cei ce vor sa faca parte, si implicit stiu ca manipularea pshihologica nu este un instrument de neglijat. De aici, deductia foarte simpla de a se folosi de slabiciunile intelectuale des intalnite printre cei ce formeaza majoranta in oricare natiune. Procentele de la popor la popor difera bineintels si elvetienii cu sigurata sunt mai sceptici in privinta imbogatirii rapide decat romanii, dar ar fii de fapt corect sa spunem ca manipularea psihologica gaseste teren fertil prima data intr-o persoana anume/specifica, aceea dornica de castiguri rapide, si ea poate fii regasita oriunde in lume indiferent de cultura, educatie, statut social.

 

Cei ce promoveaza acest tip de industrie stiu foarte bine ca nu pot fii insitenti in a incerca sa convinga posibili clienti ca exista un mare risc, pentru ca ar fi contrar interesurilor lor. Este ca si cum si-ar promova negativ produsul, si acest lucru in publicitate in general este des intalnit, un mic exemplu : literele mult mai mici in comparatie cu titlul promovarii care contin in general informatii pe care producatorul nu le-ar fii afisat daca nu ar fii fost obligat. Deci atata timp cat este legal si avertizarile exista a incerca sa critici promovarea falsa a castigurilor usoare, atrage de la sine critica unei societatii actuale si opiniile ei in ceea ce priveste publicitatea si promovarea sa nu vorbim de legi.

 

Morala si etica cum bine stiti sunt relative dar intotdeauna subordinate legilor si asta ma duce la mentionarea celui de al doilea tip de critica care l-am vazut prezent aici : jucatorii mari.

Parerea mea strict personala este ca legea junglei in termeni populari este singura si unica lege care face ca toate sa se invarta, si pentru a nu aprofunda subiectul spun doar ca MI SE PARE CORECT !

In natura nu exista empatie, am inventat-o noi oamneii si tot noi avem pretenii ca cei care detin puterea sa nu isi protejeze interesele ? De ce ? astfel incat noi ce nu o avem sa o putem obtine ? :D am ajuns unde vroiam...pai normal marii jucatori sa decida si noi sa ne multumim cu resturile, atata timp cat fiecare isi protejeaza interesul vor exista automoat conflicte de interese deci nu are sens si nici o fundatie logica eliminarea conflictelor de interese. Tot personal cred ca resusita consta tocmai in acceptarea lor si in gasirea unei cai de a-si proteja propriile interese. Nu putem acuza pe nimeni ca isi protejeaza interesele !! Cine nu o face sa arunce primul piatra..si daca el exista este o victima sigura a celor ce au mai multe pietre ca el :)

 

Eu pot spune ca personal am ajuns a avea contact cu lumea FX, fiind atras initial de faptul posibilitatii de a castiga bani pe net, trecand printr-un prim pas de informare despre o cu totul alta lume care promitea castiguri sigure, zilnice sau lunare in procente bine definite. Cum am fost foarte sceptic despre o asemenea posibilitate dupa scurt timp am aflat ca altceva nu este decat o inselatorie pe fata, dar careia fara spirit critic poti foarte usor sa ii dai crezare. Aceste tipuri de jocuri cum multi poate stiti se numesc HYIP si sunt bazate in procent de 100% pe scheme piramidale de tip ponzi. Dar in acest caz sociteatea isi joaca bine rolul si protejeaza pe cei naivi de acest tip de ''investitie'' prin faptul ca aceste societati sunt ilegale. Pentru a putea dovedi ilegalitatea unei activitati este nevoie de probe, dar nu si pentru a o putea critica, in concluzie atat timp cat forexul este criticat este un lucru pozitiv si critica poate fii constructiva, in mod specific poate tine deoparte persoanele credule, naive si dornice de castiguri rapide, insa am o veste proasta pentru criticii : niciodata nu vor putea raspandi mesajul in felul in care o fac cei ce au resurse si interese din motive lesne de inteles. :D

 

Drept urmare nu am critici la adresa Forexului caci ar insemna sa critic o intreaga mentalitate a societeati actuale, si asta ar fii total offtopic. :D

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FX ul nu a fost mereu pentru tot muritorul. A devenit liber pentru noi de putin timp. Acest "joc" este defapt jocul lumii reale la care ai si tu acces dar doar atat: Acces . Esti liber sa faci ce vrei. Nimeni nu te obliga sa risti tot sau sa risti minim, este decizia ta, asa cum si decizia de a-ti da demisia sau de a te scula in fiecare dimineata la ora 5 iti apartine.

 

FX ul are mai multe valente in acelasi timp dar in primul rand ESTE O UNEALTA in mana acelora care l-au creat si care, fac piata si azi.

 

Tu, reatail-trader-ule ai o sansa sa vezi in timp real ADEVARATA LUME, unde deciziile mici si mari ale unor oameni cu putere mai mica sau mai mare din lumea asta influenteaza miscarea a sute de milioane de dolari zilnic pe langa acei bani care se misca natural.

 

Accesul la infomatie este vital in general, mai ales intr-o asemenea indeletnicire, unde fractiunea de secunda te poate distruge sau sa-ti cladeasca o avere, asa ca, fara a tine cont de asta dar mai ales de CINE iti da informatia esti pe carari rar calcate sau chiar pe drumul catre prapastie.

 

Psihologia maselor probabil este cea mai folosita tehnica (metoda) intre acei ce DISPUN DE VIATA NOASTRA de ieri si de azi.

 

Daca 2 oameni se uita la o sticla de bere fiecare va vedea ce vrea sa vada:

Eu vad o sticla de bare rece, savuroasa si prea singura...

Atul care are familie mare o vede transformata in 2 3 paini, deci o vede ca o sursa de venit.

 

Daca un om "respecat" si "ascultat" ne spune ca trebuie sa modelam tara in mai multe canezate, noi vedem una si el s-ar putea sa vada alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.