Sari la conținut

Perechi mai exotice


Postări Recomandate

tradelover, deschide un cont demo la dukascopy si iti ofera "tick-chart", mi se pare ca e mai bun cel de la dukascopy decat cel de pe mt4 de la varengold ( pentru ce iti trebuie tie... sa vezi in ce parte se exercita presiunea... :smile: ) Din cate am observat eu, pretul de la dukascopy e mai 'agitat' decat cel de la varengold pe mt4.

Editat de Carboon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

VERIGA TARE - VERIGA SLABA

 

Vorbeam de perechile exotice care ofera cel mai bun potential intr-o anumita perioada.

Dupa parerea mea in acest moment cel mai mare potential il ofera NZDCHF short.

Breakout pe daily si weekly.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VERIGA TARE - VERIGA SLABA

 

Vorbeam de perechile exotice care ofera cel mai bun potential intr-o anumita perioada.

Dupa parerea mea in acest moment cel mai mare potential il ofera NZDCHF short.

Breakout pe daily si weekly.

Nu tranzactionez aceasta pereche, dar o privire fugitiva mi-a aratat ca miscarea in jos daca si este este mai mult imitata decat deschisa.

Si daca ne uitam mai global ar trebui NZD sa cada sau CHF sa cereasca....intra cam intr-o contrazicere cu tendinţa prezenta pe piata ......(asta daca ne uitam la de Daily si Weekly)

 

P.S.E posibil ca am o eroare pentru ca nu am la distante lungi mai multa istorie, dar eu m-as abţine da la celluri

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Well, tot cu francul ala. De data asta l-am prins ieri dupa amiaza intr-o situatie inedita, in comparatie cu euro.

 

post-1272-1218602696_thumb.jpg

 

Toate celelalte perechi reusisera sa inchida gapul ala mare din weekend, in aproximativ doua zile de trading, in afara de EURCHF care se incapatana sa stea dincolo de gap. Si la un moment dat apare semnal de buy, dublat de posibilitatea de a pune stopul foarte aproape (linia rosie, care daca era sparta, ar fi urmat probabil o coborare lunga). Am zis "acum e momentul, sigur sare sa inchida gapul!". Era prea defazat fatza de celelalte perechi. Am avut de decis daca sa il joc pe demo sau pe real, si cu cat sa il joc, adica daca intru cu o bucatica de lot si astept sa creasca, ori daca intru cu o cantitate mare cu target dincolo de gap si ma fac cu bani gramada in cateva minute. Imi placea a doua varianta, asa ca "bani gramada" nu mi-am permis pe real, datorita reversului medaliei, numit "pierdere gramada" :).

 

Am pus pe demo un lot intreg, cu target dincolo de gap si stop la linia rosie. Am pus pe real o frimitura de lot, fara target, cu stop miscator la linia rosie. Well.. n-a fost sa fac bani gramada, decat virtuali. Am desenat ambele biduri pe un singur chart, pentru comparatie. Cel demo a dat in target si am facut cateva sute de parai virtuali. Cel real, care nu avea target, a dat in stopul care venea din urma, aproape de BE. Acum stau si ma gandesc daca era bine sa ii pun si aluia target, si faceam 20-30 de parai acolo... Dar si daca crestea vreo 200 de puncte, imi dadeam pumni in cap ca i-am pus target... Eterna intrebare: cu target, sau fara target? Ori sa fi scalpuit contul real, cu cateva loturi? Grrrr... naravul rau nu piere, stiti ce tentant e? ha ha....

 

Hai pipsuiaaalaaaa! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

13 Iunie 2008

 

Pentru ca nu avem un topic aparte si nu o tranzitez des aceasta pereche am hotărât sa o pun aici (NZD/CAD).... Se pare un moment interesant (post mutat din EUR/USD)

 

http://smages.com/t/f6/d7/f6d709a4235ec92a5dfafb24f7faf509.jpg

Ce breakout frumos la expanding triangle. Ai avut short acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.