Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * - - - 5 votes

Teletrade

• Please log in to reply
394 replies to this topic

#391 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts
  • Interests:Elliott Wave

• Tranzactionez din 2017
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Pivot points, Indicators

Posted 16 February 2015 - 02:00 PM

nu aveam nu stiu ce varietate pe tranzanctii, eram mai mult pe eur/usd, aud/usd, gbp/usd si nzd/usd, defapt doar pe astea le-am tranzactionat :)), da ce vroiam sa intreb ii ce ziceti de aur?dupa ce am pierdut contul am zis ca tre sa imi reiau tot sa zicem de la zero si sa mai exersez pe demo, si va spun sincer am tranzactionat foarte mult pe aur si marea majoritate dintre trade-uri erau inchise pe plus, o majoritate destul de mare, circa 4 tranzactii gresite din 17, mi s-a zis ca nu se merita fiindca spread-u ii de 8, si pipu de 25 si ca ii ca si cum joci la ruleta, dar sincer ma cam tenteaza in ultima vreme sa trec pe comoditati, pareri ceva?aaaaa da si inca ceva, am dat tranzactia pe aud/usd ca am vazut pe fxdaily ceva stire si erau in stare astia sa-si bage capu in acid ca trendul o sa fie ascendent,prostia mea ca ma iau dupa astia care zic is sanse extraordinare sa mearga in sus, sau in jos, sau sa ramana asa :))

Comoditatile se misca mai bine dupa analiza tehnica nu dupa cea fundamentala.

Pentru aur iti trebuie mai multi bani in cont decat pentru paritati.

In functie de SL, de minimum lot pe care-l poti tranzactiona,risc per tranzactie, risc total pe toate tranzactiile deschise concomitent, leverage-ul oferit.Faci un calcul si vezi cati bani trebuie in cont pentru a tranzactiona conform stategiei tale paritati sau pentru aur, argint etc.

Edited by Tim_isoara, 16 February 2015 - 02:00 PM.

• 0

#392 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 16 February 2015 - 04:20 PM

Salutare colegi!

imi sună a expunere de peste 1 la 10, chiar peste 1 la 20.

Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul.

Expunere cam  1 la 30.

Pentru ca ai experienta in trading am o nelamurire. Afirmi ca: "Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul".

Nu este normal ca tranzactia  sa se inchida la SL?

Edited by Tim_isoara, 16 February 2015 - 04:25 PM.

• 0

#393 valim1975

valim1975

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent trading212
  • Strategie/tehnica folosita analizele altora :))

Posted 16 February 2015 - 06:22 PM

Salutare colegi!

Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul.

Expunere cam  1 la 30.
Pentru ca ai experienta in trading am o nelamurire. Afirmi ca: "Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul".

Ok, iti lua SL. Cand iti ia SL inseamna ca ai obtinut o pierdere. Daca nu aveai SL, iti inchidea contul.

Asa e mai bine? :)

Daca o lua cu 10 puncte in sens opus, aveai -44%. Sau, mai pe romaneste, daca ai fi pierdut 250 de pipsi, erai falit.

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok, ai riscat. Daca erau din capital, atunci sa tii minte zicala ca ulciorul nu merge de multe ori la ....piață. Stii ce se spune: Nu ma intreba cum am facut primul milion. Pentru restul iti dau toate documentele...

Salutare colegi!

Expunere cam  1 la 30.

Ok, iti lua SL. Cand iti ia SL inseamna ca ai obtinut o pierdere. Daca nu aveai SL, iti inchidea contul.

Daca o lua cu 10 puncte in sens opus, aveai -44%. Sau, mai pe romaneste, daca ai fi pierdut 250 de pipsi, erai falit.

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok, ai riscat. Daca erau din capital, atunci sa tii minte zicala ca ulciorul nu merge de multe ori la ....piață. Stii ce se spune: Nu ma intreba cum am facut primul milion. Pentru restul iti dau toate documentele...
  • 0

http://www.forexfactory.com/valim1975

Vreti sa vedeti de unde ma inspir   luati de aici ....imi e mai usor sa nu mai caut....

http://fx.twomini.com/

#394 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 16 February 2015 - 06:53 PM

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok,

Asa e mult  mai bine.

Cand zici 10 puncte, cred ca e vorba de aproximativ 100pipsi.

La 10 SL consecutive inca se mai poate tranzactiona. Dar este un cont cu risc crescut.

Banii sunt din profit, dar nu este relevant dpmdv, caci banii sunt bani, incercam sa-i inmultim nu sa renuntam la ei.

Oricum azi doar am vorbit, nu am tranzactionat ca nu am avut ce. Spor la tranzactionat.

• 0

#395 valim1975

valim1975

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 169 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent trading212
  • Strategie/tehnica folosita analizele altora :))

Posted 18 February 2015 - 04:38 PM

Asa este. 100 per total, 10 la fiecare tranzactie in medie. Daca nu imi arati volumele, nu stiu daca ai folosit la toate 1:30.

Azi poti sa incepi sa constitui portofoliul pe EURUSD short, dar cu expuneri mici ...Avem FOMC si Grecia azi.

SPOR LA PIPSI!!!!!

• 0

http://www.forexfactory.com/valim1975

Vreti sa vedeti de unde ma inspir   luati de aici ....imi e mai usor sa nu mai caut....

http://fx.twomini.com/

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.