Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

Pai bine atunci, avand in vedere ca o sa ma chinui cu metoda asta pana imi iese, daca poti si vrei te rog mai bate-ti putin capul cu mine. Am atasat graficul de 4ore pe EUR/USD. Problema apare odata cu ultimul varf 5 (presupun ca pana acolo esti de acord).

 

Am pus punctul zero pentru ce am descris in postul trecut la 3 bare dupa varful 5. De ce? Mi se pare cam disproportionat ca tot ce urmeaza dupa 5 sa fie o corectie de tip a. In fond e cam de 3 ori cat toata formatiunea pana in acel moment. Asa ca am considerat ca undeva pe-acolo (ce infantil suna :) ), imediat dupa 5 unde apare acel zigzag mic de 3 bare este a,b,c.

 

Tu cum vezi toata evolutia asta?

post-1715-1220519039_thumb.jpg

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine atunci, avand in vedere ca o sa ma chinui cu metoda asta pana imi iese, daca poti si vrei te rog mai bate-ti putin capul cu mine. Am atasat graficul de 4ore pe EUR/USD. Problema apare odata cu ultimul varf 5 (presupun ca pana acolo esti de acord).

 

Am pus punctul zero pentru ce am descris in postul trecut la 3 bare dupa varful 5. De ce? Mi se pare cam disproportionat ca tot ce urmeaza dupa 5 sa fie o corectie de tip a. In fond e cam de 3 ori cat toata formatiunea pana in acel moment. Asa ca am considerat ca undeva pe-acolo (ce infantil suna :) ), imediat dupa 5 unde apare acel zigzag mic de 3 bare este a,b,c.

 

Tu cum vezi toata evolutia asta?

Andrei !!!! In EWA sunt nişte reguli de baza care nu pot fi încălcate sub nici o forma. Una din aceste reguli este: Valul 2 nu poate trece de începutul valul 1

respectiv tot desenul e orice numai nu Elliott

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ieri ca va sparge linia de trend, dar se pare ca mi-a stricat planurile J.C.T.Orium a fost invatatura de minte sa nu mai anticipez semnalele.

Din grafic reies cele 5 subunde din unda 5(mare), Numai ca Euro nu prea are putere de a urca, de aceea este indicat sa asteptam spargerea linii de trend.

post-1335-1220590418_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

euro care ne-a mancat zilele si conturile:

target posibil 1.3850 corespunzator 423% fibo si e atat de tras de par.

pe h4 ne-am situa intr-un val v din 5 din C, nefinalizat insa.

sa vedem daca a incheiat valul [3], si va pleca in [4], atunci va face un [5] scurt si intr-adevar punct final la 1.3850 .

altfel..... chiar nu stiu ce ar mai putea face.

post-1947-1221124224_thumb.jpg

post-1947-1221124232_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar continua in jos spre 1.16?

 

euro care ne-a mancat zilele si conturile:

target posibil 1.3850 corespunzator 423% fibo si e atat de tras de par.

pe h4 ne-am situa intr-un val v din 5 din C, nefinalizat insa.

sa vedem daca a incheiat valul [3], si va pleca in [4], atunci va face un [5] scurt si intr-adevar punct final la 1.3850 .

altfel..... chiar nu stiu ce ar mai putea face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa incep cu o intrebare la care sigur nimeni nu are raspuns. pana unde?

 

toata lumea a inceput sa se pozitioneze diferit pentru cele doua valute euro si lira, pana mai ieri toti credeam ca este o corectie si va urma trendul in sus la cele doua, dar de ceva vreme lucrurile s au schimbat si pana acu piata le a dat drepate carcotasilor care vedeau misacrea in jos mai serioasa (eu personal nu m am numarat printre acesti carcotasi). cat priveste euro si lira o sa le iau pe rand: lira a spart pattern mounthly ceee ce vad eu pe grafic e mai mult decat ingrijorator (nu mai cred ca lira va mai urca in urmatorii 2 ani la 2 000) lira va ajunge foarte jos in urmatorii ani la proportii epice (ca sa dramatizez putin) 1100 1300 aici vad eu viitorul (ma rog e foarte subiectiv) nu am argumente nici tehnic nici fundamental ( putina mea tehnica elliott imi spune ca aceatsa coborarare in monoval e impuls in jos) sa fie val 1? din 5 sau 3?. gata cu lira. euro- inca 300 pips si spargem pattern si aici (sunem la limita) daca se intampla ar trebui sa va ganditi la teoria lui tradelover multa vreme de acu incolo nu mai urcam poate peste cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@flames

hehe, mersic ca ma bagi in discutie :). Argumente ar fi, atat tehnice, dar mai ales fundamentale. Discutam mai demult cu ener pe mess (sa tot fie vreun an sau doi) ca se duce o lupta la nivel mondial pentru aducerea tuturor valutelor la paritate. Globalizarea, neica... Acum fortza de munca circula libera, informatia circula libera, transportul resurselor si materialelor e ieftin si rapid... Deci de ce ar fi englezii ori europenii mai tari ca americanii, sa faca moneda lor cat doua de a alorlalti? Ce, au ei doua... bile in plus?

 

Din pacate acest proces nu poate fi facut dintr-o data, este un proces de durata. Nu poti compresa botzul de branza. Daca apesi cu degetul intr-un loc, si faci o gaura, atunci niste branza o sa iasa prin alta parte producand o umflatura. Pietele au inertie. Daca un curs A/B scade ori creste foarte mult (face gaura), atunci toate alte perechi de genul A/C, C/B, B/C, A/C (cu C alta valuta) for avea pentru o bucata de vreme "umflaturi", cucuie. Apoi cucuiele se vindeca incet, producand gauri mai mititele - fiecare in parte - perechii A/B. Dar totul se stinge in timp, ca oscilatiile amortizate, si la sfarsit descoperim ca piata s-a reasezat la cu totul alte valori. Mai compresate. Mai apropiate pe ansamblu, de paritate. Desi unele perechi au cucuie, inca. Fenomenul acesta al "compresiei" se "vede" matematic, daca luati toate cursurile si le puneti unu peste altu pe ultimii ani, si faceti o suma de patrate la distantele dintre ele, aceasta suma descreste exponential. De la valori de peste doua sute de mii, la valori sub zece mii. Asta inseamna ca - pe ansamblu - cursurile se apropie unul de altul, an de an. Cel mai bun exemplu e USDCAD, care a coborat de la un top de peste 1.6100 pana la o gaura de SUB 0.9000 in ultimii 7 ani. Va aduceti aminte cand va spuneam ca cumpar USDCAD ca se apropie de paritate, la sfarsitul anului trecut? Well, nu am reusit sa ma imbogatesc, ca abia am reusit cu chiu cu vai sa ies la breakeven. Pentru ca ma asteptam sa se intoarca in sus de la 1, dar nu s-a intors. Inertia a fost mult mai mare decat ma asteptam, un trend asa de lung nu se opreste imediat, s-a dus 1000 de pipsi mai jos. Dar de atunci a urcat la loc 1700, si acum sta cuminte in jurul paritatii, desi canadienii stau mai bine la toate aspectele, petrol (mai ales), metale, economie, lemne, etc., well... mai putin armata :)

 

Uitati-va la cursurile pe tot mapamondul. USDCAD la paritate. Sunt foarte aproape geografic si interdependenti economic unul de altu. USDJPY la paritate (100, japonezii nu au subdiviziune monetara, paritatea este: 1 jpy = 1 cent american) pentru ca USDJPY este (cum spunea tavi) pereche de baza, din care sunt derivate celelalte. Este liantul principal care leaga Asia sud-estica cu restul lumii. Si Asia de sud-est este, cum spunea Tofler acum 30-40 de ani, puterea economica a mileniului 3. Apoi CHF-ul la paritate cu USD si cu AUD (undeva in mijloc), elvetienii fiind depozitarii de valuta ai omenirii, iar australienii furnizori principali de aur si metale. Chiar si valute mici urmeaza politica, de exemplu MXN-ul a atins 10.00 la dolar, tot anul asta. La fel monedele arabe, sud africane, bahtul tailandez, si chiar leul nostru romanesc prapadit. Chiar daca guvernantii sunt dobitoci, ei sunt fortati din afara sa ia masuri care sa imbunatateasca - economic - traiul romanului. In plus, circulatia e din ce in ce mai libera, atat a indivizilor, ca workeri, cat si a informatiilor ori a resurselor. Vreti ceva din thai care e mult mai scump in ro? Trimiteti bani (care ajung in 5 minute) si tradelover va trimite goods-ul care ajunge inapoi in 2-3 zile. Vrem nu vrem, ne place sau nu, este efectul globalizarii. Este fenomenul care s-a intamplat acum sute de milioane de ani cu primele organisme unicelulare, care au pus "mana la mana", ori altfel zis "celula la celula", si au format organismele pluricelulare, in care celulele se ajutau reciproc, traiau in simbioza, iar noul organism creat era mai puternic si putea sa reziste si sa raspunda mai bine mediului inconjurator. Dind nastere, in milioane ne ani, unor maimutzoi ca noi, care in loc sa dea din coada, din singurul cil disponibil in coada, prin vreo balta plina cu alti parameci, stau si clampanesc la tastaturi ergonomice, ecrane superplate (ce idiotenie, parca poate fi ceva mai plat decat pur si simplu plat...). Poate peste un milion de ani omenirea va evolua in asa fel incat va fi un singur orgnism complex, in care fiecare sa stie instantaneu ce gandesc altii in alt coltz de lume, si sa faca actiunea care trebuie pentru a le fi bine la toti. Dar pana atunci, un pas mic, marunt, microscopic, daca vreti, este globalizarea. Nu imi place. Dar cu sau fara voia mea, se intampla. Cu sau fara voia voastra, in cteva zeci/sute de ani (poate) omenirea va avea o moneda unica. Ca americanii o vor numi dolar, mexicanii vor taia un zero si ii vor zice new-pesos, iar panamezii (care au deja paritatea asigurata de stat la PAB, este tot dolar, doar alta denumire) ii vor zice balboa, treaba lor. Dar ele vor tinde sa aiba aceeasi valoare, ori pur si simplu vor dispare cu totul, fiind inlocuite cu cipul acela electronic implantat in pielea mainii fiecaruia dintre noi (de care se vorbeste inca din timpurile bibilice), si care va contine toate informatiile, inclusiv contul bancar, si care ii va permite lui tradelover din thai sa ia legatura cu Scrat din sua si cu mfx din ro, instantaneu, la nivel de gandire, si sa vada daca sunt sau nu aceeasi persoana. Just kidding :).

 

Tot inertia a impins euro in sus pana la 1.61, iar acum daca mai cade, tot in virtutea inertiei (provocata de reculul dublu la 1.6) cade. Nu o sa vedeti paritatea maine, si nici luna viitoare, dar in viitor o veti vedea. De aia s-au inversat dobanzile si fezii au redus dobanda dolarului sub cea a euro. Pentru ca cei care sun bearish pe eurusd sa piara la dobanzi. Cei care sunt bulish sa piarda la curs. Pentru ca lucrurile sunt hotarate: pe termen lung, euro e in jos, nu in sus. Dar precum am zis, USD a fost lovit tare, a fost un meci doi contra unu, cu CAD-ul si cu JPY, care si el a coborat de la 120 la 100. Nu discut de aspectele fundamentale si/sau geo-politice care au provocat chestia asta, nu discut de faptul ca americanilor - care au datorie externa imensa platibila in dolari - le convine un dolar scazut valoric. Nu ma intereseaza ca un boxeor care lupta in ring este motivat de glorie si vrea sa castige, ori ca pur si simplu are nevoie de banii aia ca sa isi opereze mama bolnava de cancer. Discut strict aspectul meciului de box. Chartul. Rezultatul luptei se vede pe chart. Dolarul a luptat impotriva a doi adversari. Si pentru o bucata de vreme a pierdut. Castigatoru a fost euro, care a stat pe margine. Euro este un boxeor nou, cu fortze proaspete, nici macar nu are 10 ani de cand s-a nascut. Din acest punct de vedere, Euro este inca in faza e experiment. Si lumea da navala, ca tailandezii mei care de cate ori se deschide un supermarket nou, nu mai prinzi picior de tailandez prin alte supermarketuri vreo cateva saptamani. Iar in cel nou nu ai loc sa dai din fund. Dar boxeorii noi si incepatori capata repede cucuie. Euro a facut cucuie, umflaturi, ca botzul de branza de care vorbeam mai sus. Nimic nu justifica economic o valoare a euro-ului de 1.6 ori mai mare ca a dolarului. Europenii nu au nici un fel de resurse, nu mai au, continentul e secatuit. Europenii importa totul din Asia, Africa, America de sud, iar europenii cu bani se duc la New York sa faca piatza. In plus, Europa Mare a adunat (a se citi a luat in spate) o gramada de saraci din suburbiile ei, pe care ii cara incontinuare dupa ea. Nu e firesc ca in astfel de situatii valoarea monedei sa creasca. Noii veniti sunt ori saraci (vezi Ungaria si Cehia care nu au nimic in tzarile alea ale lor), ori saraci cu duhul, dar in plus mai sunt si mandri (vezi Romania) sau instabili (vezi Polonia). In plus, oilu vine de la arabi si din asia, iar gazu vine de la rusi. Singurii care sunt FOARTE derzavantajati de un euro puternic sunt... ghici!... europenii. Iar euro creste ca prostu. Nu tataie. Viitorul e la paritate. Nu se poate direct, trebuie sa fie corectii. Tre sa vedem iar un 1.5, ori mai sus, in viitorul apropiat, ca sa se incheie anul choppy cu candela titirez, de care vorbeam la inceputul anului. Dar pe termen lung, acolo se duce, la paritate. Ori poate mult mai jos, la 0.5, de unde a plecat (cand un dolar era 2 marci). Nu uitati ca DACA chartul anual (pe care l-am construit in mintea noastra acum 8 luni cand vorbeam de titirezi) se respecta incontinuare, dupa anul choppy urmeaza doi ani down... grrrr....

 

Singura valuta care a facut intotdeauna discordantza cu toate celelalte, si pe care intentionat nu am pomenit-o pana acum, este lira britanica. Englezii au un singur cusur: ei traiesc in trecut. Generatiile lor mai in varsa (doar din politetze nu am scris "pe care ii cauta moartea pe acasa") care inca se afla in posturi importante in banci, ministere, senat, etc. inca viseaza nostalgic la perioada cand Anglia era un imperiu extins pe 6 continente si cand era primul exportator mondial de carbune, cand avea cea mai mare armata din lume, cele mai multe nave de razboi si de transport, cu care jefuiau diamantele din Africa, aurul din America, ori mirodeniile din Indii. Englezii sunt grozav de mandri de trectul lor, ceea ce ii opreste sa vada ca actuala Anglie e o epava. Ei nu mai produc nimic, nu mai exporta mare lucru, singura lor firma puternica de soft (Novell) a dat-o in bara, navele nu mai merg cu carbune, in plus, chiar daca ar merge, rezervele de carbune s-au cam epuizat, Aberfoile s-a inchis, nici de muzeu nu e buna ca se surpa galeriile (scufundand cu ele orase intregi), economia londoneza e sustinuta in proportie de peste 70% de emigrantii straini care traiesc in suburbiile Londrei. Ce - doamne iarta-ma - motiv vedeti voi ca lira britanica sa fie de doua ori mai "grea" decat dolarul ori decat euro? Englezii au suferit pentru mandria lor cateva bobarnace puternice in trecut. Pierderea Americii de nord, a Indiei, a Africii de sud, bataia la fundul gol luata de la buri, in plus, cel mai recent bobarnac mare, pierderea influentei in America de sud, odata cu razboiul cu Argentina, pe motivul catorva insule prapadite. Nu insulele ii dureau pe ei, cum nici pe rusi nu ii doare de Osetia. Dar influenţa, maică, influenţa... La sud de Osetia trece ţeava cu petrol. Ghici de ce le trebuia la englezi influenta in America de Sud? Acum brazilienii scot petrol oleaca mai la nord, si vor sa intre in OPEC. Si lira britanica a cazut de la 580 de jpy pe bucata pana la 250 de jpy pe bucata in 10 ani. Am raportat-o la jpy pentru ca in acea perioada jpy a fost una dintre cele mai stabile valute, continuand sa se aprecieze usor pe toata perioada. Dar englezii nu s-au invatat minte, si au creat propriul lor sistem financiar. Si vine unu ca Soros care le demonstreaza ca sistemul e prost, aducand lira la 120 de jpy pe bucata in numai 5 ani (well, nu el singur, dar cu el a inceput). Aproape a atins paritatea. Si englezii sunt mandrii incontinuare, nu produc nimic, si aduc imigranti sa le spele vasele. Nu am nimic impotriva englezilor, dar asta e realitatea. GBP a cunoscut cea mai mare cadere inregistrata vreodata in istorie, de la 580 la 160. Nu vorbesc de tzarile mici unde inflatia a facut ravagii, unde au fost stabilizari monetare si razboaie, ci de o tara ca Anglia, la vremea respectiva o potere mondiala. Dupa o asemenea cadere, o "corectie in sus" pana la 260 era perfect normala. Tot trendul asta crescator din 2001 incoace, pe care noi il consideram trend major, nu este altceva decat o corectie la un ciclu kondratiev. Sapte-opt ani in sus, dupa vo 12-15 ani de declin. Chiar si relatiile fibo se verifica, si in valorile pe care le-a atins cursul, dar mai ales in timpii necesari sa atinga aceste valori. 13 ani jos, in doua valuri, 5 ani perioada de dupa Soros, 8 ani in sus, nu vedeti? Si sparte in bucatele, pe saptamini, pe zile, proportiile inca se respecta...

 

Privite din acest unghi, cursurile de 1.3 pentru euro si 1.7 pentru lira nu mi se par deloc anormale. Desigur vor mai fi corectii. De exemplu la G/J, care a batut 180, cine zicea ca va scade pana la 190 cand valoarea cursului era 250? Nimeni. Well... tradelover. Dar era un fel de guess, care s-a dovedit adevarat. Nimeni nu e sigur legat de viitor. Ar fi prea simplu. E o chestie de "feeling".

 

Unde ajunge euro in cativa ani? well... la paritate. Poate chiar dedesupt, daca ies bine treburile la americani dupa alegeri, si daca rusii taie tzeava de gaz a Iuropei la iarna. Unde va ajunge G/J? well, nici o valoare nu e imposibila. Daca treburile evolueaza bine la japonezi si nu o mai pun astia de niste gaz sarin ori alte atentate, se poate merge atat de jos incat sa cadem sub 120. Dar trebuie sa avem si corectie, care sa urce atat de sus, incat sa bata 230. Dar asta in activa ani. Am facut o analiza, pentru ca acum pisez perechea asta pt ATC2008 si incerc sa imi fac o impresie asupra evolutiei sale pana la sfarsitul anului, ca sa stiu cand sa las Stitch-ul de la concurs sa cumpere si cand sa vanda. Dar aia e alta poveste, si pentru ca acesta e un topic despre euro, o sa pun curand un sumar al analizei respective pe topicul de G/J. Eventual re-editez si pun linkul. Acu fug la masa, ca iar imi mananca nehalitii astia toti ardeii iutzi... :)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la subiect abia de acu incepe greul. dupa cum am postat cu ceva vreme mai in urma suntem intr un val C si eu zic ca sa finalizat printr un diagonal in valul 5 din C ul asta, eu am mers in mai multe randuri pe diagonal traingle EDT , dar nu a fost atunci ci abia acu si ceva mai jos decat ma astepam, pana aici e ok dar de acu vom vedea ca abia acu incepe nebunia, daca urcam in valuri de undoi, (12) adica 5 in sus 3 in jos si corectii mici 38 max 50, plecam in val 1 din 5 major, dupa cum am spus si in alt topic datorita aplorii pe care a avut o acest C e posibil (asta nu insemana ca eu nu pot gresi) sa facem un failure sau trunchiat si ma bazez stric pe undoiurile din 2006 2007 care sunt nefinalizate, e posibil sa urce ca nebunu si sa treaca de 159 (acu mie greu sa cred) dar am vazut multe in piata asta nebuna asa ca nu e exclus. patternul major nu e stricat ceea ce insemana de acu zile mai bune pentru cei care vad bull. daca nu mergem in (12) si mergem in corectii de tip zig zag sau flat pana in nivelele de la 146 primu 149 al doilea si 152 (ca targeturi) atunci miscarea in jos ramane valida si trebuie reinterpretat totul asta ca varinata de back up, oricum ca va fi impul in sus val 5 major sau corectie pentru validarea miscari down trebuie sa urcam pana la 149 sau chiar mai sus. am atasat o poza. linia rosie e varinata down si verde e up.

post-1776-1221310398_thumb.jpg

post-1776-1221310442_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.