Sari la conținut

FxPro


Stefan

Postări Recomandate

Ca persoana fizica, subliniez, ca persoana fizica nu persoana fizica autorizata, va trebui ca in anul 2010 sa faci "Decalaratia privind veniturile din strainatate" care trebui depusa pina pe 28 februarie 2010 la Administratia Financiara de care faci parte.Impozitul va fi 16% pe profitul realizat din tranzactii.De fapt in decalaratie vei completa ca venit profitul realizat in 2009. Daca legislatia se schimba trebuie sa ramai informata asupra cotei de impozitare.

Daca te inregistrezi ca persoana fizica autorizata sau juridica atunci se aplica legislatia fiscala aferenta peroaneleor fizice autorizate si juridice.

Multumim pt.info. :-?

Deocamdata am numai cont demo dar e bine de stiut si partea asta cu impozitele. :)

 

Am gasit in codul fiscal art.90:

 

Venituri obtinute din strainatate

 

Art. 90. - (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si cele care indeplinesc conditia prevazuta la art. 40 alin. (2) datoreaza impozit pentru veniturile obtinute din strainatate.

(2) Veniturile realizate din strainatate se supun impozitarii prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate dupa regulile proprii fiecarei categorii de venit, in functie de natura acestuia.

(3) Contribuabilii care obtin venituri din strainatate conform alin. (1) au obligatia sa le declare, potrivit declaratiei specifice, pana la data de 15 mai a anului urmator celui de realizare a venitului.

(4) Organul fiscal stabileste impozitul anual datorat si emite o decizie de impunere, in intervalul si in forma stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice.

(5) Diferentele de impozit ramase de achitat, conform deciziei de impunere anuala, se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza sumele stabilite potrivit reglementarilor in materie, privind colectarea creantelor bugetare.

 

 

Deci dupa ce depui formularul 201 , statul calculeaza 16 % din cat ai trecut la venit net si astepti sa vina acasa , (prin posta), decizia de impunere ? :)

Cam dupa cate zile vine ? :D

 

Daca te inregistrezi ca persoana fizica autorizata sau juridica atunci se aplica legislatia fiscala aferenta peroaneleor fizice autorizate si juridice.

Poti sa tranzactionezi forex ca SRL ???

Poti sa tranzactionezi actiuni la BVB ca SRL ? ...asta am auzit ca se poate ...e adevarat ? ( nu ca ar renta , dar asa , ca idee )

 

La multi pipsi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ca si avocat as avea o alta parere, poate mai este cineva jurist profesionist / practician si isi mai aduce contributia: consider ca art.90 nu face referire la tranzactiile pe forex.

Din punctul meu de vedere, forex este - in esenta - un schimb valutar pur si simplu. Faptul ca il putem face extrem de rapid nu aduce schimbare naturii sale de schimb valutar. Din aceasta cauza, diferentele de curs valutar nu se incadreaza la venituri nici macar in CF roman. Astfel ca nu se datoreaza impozit.

Art.90 se refera la cei care obtin venituri de felul celor precizate in CF - chirie, salariu, dividente, drepturi de autor, dobinzi, cesiune de actiuni, instrainare de parti sociale, etc insa nu si diferente de curs valutar.

Din cite stiu, nici in contabilitatea persoanelor juridice nu se mai inregistreaza diferentele de curs valutar ca si venit si nu se impoziteaza la profit. iar in acest caz, nu exista un regim fiscal diferit nici la persoane fizice.

 

Morala - nu avem impozit de plata ptr sumele incasate de pe forex. In plus, practic vorbind - de ce sa declar niste bani care nu sunt evidentiati nicaieri? Ptr sume sub 10k de euro nici oficiul ptr spalarea banilor nu este sesizat de banca. nu ai decit sa-ti muti banii in cont si sa-i declari ca fiind donatie de la un prieten din strainatate (care i-a cistigat muncind). Nimeni nu are dreptul legal sa te verifice cu privire la provenienta sumelor cu exceptia cazurilor penale (inclusiv spalare de bani sau terorism) daca nu esti functionar sau demnitar al statului.

 

Ceva neclaritati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CDin cite stiu, nici in contabilitatea persoanelor juridice nu se mai inregistreaza diferentele de curs valutar ca si venit si nu se impoziteaza la profit. iar in acest caz, nu exista un regim fiscal diferit nici la persoane fizice.

 

Trebuie sa te contrazic : se inregistreaza dif.de curs la incasarea/plata valutei reprezentand contravaloarea vanzarii/cumpararii (facturate in valuta), la final de an soldul disponibilitatilor in valuta, al creantelor si datoriilor in valuta se "actualizeaza" la cursul de la final de an rezultand diferente de curs favorabile/nefavorabile.

 

Daca te referi la vanzarea Ron pt.a cumpara Valuta sau cumpararea de Ron vanzand Valuta : da, nu se inregistreaza dif.de curs (conform normelor) desi poate ca ar fi normal sa rezulte asemenea diferente. Oricum soldul valutei din cont se regleaza la final de an , dupa cum am scris mai sus.

 

In Codul Fiscal este prevazuta si categoria "Alte venituri" care este impozabila, desigur . Asa ca baietii destepti (Statul) s-au asigurat in a avea o baza de impozitare cat mai larga si care sa cuprinda si alte venituri care nu le-au trecut prin cap la momentul respectiv.

 

In declaratia 200 (vezi atasament) ) sunt prevazute "Castigurile din operatiunile de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract". Cred ca Forex-ul, dupa parerea lor, aici se incadreaza :

 

 

1.5. Câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract

 

Declarația se depune de contribuabilii care, în anul de

raportare, au realizat câștiguri din operațiuni de vânzarecumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, precum și

orice alte operațiuni de acest gen, altele decât cele cu

instrumente financiare tranzacționate pe piețe autorizate și

supravegheate de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, și au

obligația stabilirii câștigului net anual/pierderii nete anuale,

potrivit legii.

În cazul câștigurilor din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen, la completarea formularului se au în

vedere dispozițiile Legii nr. 571/2003, cu modificările și

completările ulterioare, și ale Hotărârii Guvernului nr. 44/2004,

cu modificările și completările ulterioare.

2. Declarația privind veniturile realizate se completează de

către contribuabili sau de către reprezentanții fiscali ai acestora,

înscriind cu majuscule, citeț și corect, datele prevăzute de

formular.

Termen de depunere:

— anual, la termenul prevăzut de Legea nr. 571/2003, cu

modificările și completările ulterioare;

— ori de câte ori contribuabilul constată erori în declarația

anterioară, prin completarea unei declarații rectificative până la

termenul prevăzut de lege, situație în care se va înscrie „X” în

căsuța special prevăzută în formular în acest scop.

Declarația se completează în două exemplare:

— originalul se depune la:

a) organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are

adresa unde își are domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde

locuiește efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de

domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în

România;

.........................................................

 

 

 

5. Câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract

Se completează de contribuabilii care în anul de raportare

au realizat câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen, altele decât cele cu instrumente

financiare tranzacționate pe piețe autorizate și supravegheate

de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, și au obligația

stabilirii câștigului net anual/pierderii nete anuale, potrivit legii.

 

Se completează rd.4 sau rd.5, după caz, după cum urmează:

rd.4 Câștig net anual — se înscrie câștigul net anual stabilit

ca diferență pozitivă între câștigurile și pierderile înregistrate în

cursul anului de raportare, din operațiuni de vânzare-cumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen.

rd.5 Pierdere fiscală/Pierdere netă anuală — se înscrie

pierderea netă anuală stabilită ca diferență negativă între

câștigurile și pierderile înregistrate în cursul anului de raportare,

din operațiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe

bază de contract, precum și orice alte operațiuni de acest gen.

Pierderea anuală rezultată din operațiuni de vânzarecumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, și orice alte

operațiuni de acest gen nu se reportează, constituind pierdere

definitivă a contribuabilului.

 

La declarație se anexează documente justificative, eliberate

de intermediari sau plătitorii de venit, privind tranzacțiile

efectuate din care să rezulte câștigul/pierderea declarate,

precum și impozitul calculat și reținut ca plată anticipată pentru

anul fiscal de raportare

 

 

Poate mai sunt si alte pareri. Oricum e bine de vazut www.mfinante.ro -> ANAF -> Asistenta contribuabili -> Toate formularele

decl_200_1_2009.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca ai dreptate, insa personal nu declar nimic. Sunt cistiguri care nu pot fi depistate si atunci de ce le-as declara? platesc destul TVA si impozit pe profit si nu primesc nimic de la Stat :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@maxu08

 

castigurile pot fi depistate si chiar sunt urmarite. exista intelegeri la nivel mondial pe tema urmaririi banilor din banci, astfel, orice operatiune facuta de tine pe teritoriul RO este urmarita, mai cu seama cand e vb de valuta. ca intra sau ies banii nu are importanta. nimeni nu se leaga de tine atat timp cat intra tot in limita sumei plecate, sau daca nu mai intra. dar cand vin in surplus... atunci s-a terminat, declari sau te nhata DNA ul.

la inceput trebuie declarat si platit in conformitate cu legile noastre asa cum sunt ele, anume 16%, indiferent de forma persoanei - fizica, juridica.

apoi, daca mai raman in picioare tarile tax free, vedem ce se poate face acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In declaratia 200 (vezi atasament) ) sunt prevazute "Castigurile din operatiunile de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract". Cred ca Forex-ul, dupa parerea lor, aici se incadreaza :

 

 

1.5. Câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract

 

Declarația se depune de contribuabilii care, în anul de

raportare, au realizat câștiguri din operațiuni de vânzarecumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, precum și

orice alte operațiuni de acest gen, altele decât cele cu

instrumente financiare tranzacționate pe piețe autorizate și

supravegheate de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, și au

obligația stabilirii câștigului net anual/pierderii nete anuale,

potrivit legii.

În cazul câștigurilor din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen, la completarea formularului se au în

vedere dispozițiile Legii nr. 571/2003, cu modificările și

completările ulterioare, și ale Hotărârii Guvernului nr. 44/2004,

cu modificările și completările ulterioare.

2. Declarația privind veniturile realizate se completează de

către contribuabili sau de către reprezentanții fiscali ai acestora,

înscriind cu majuscule, citeț și corect, datele prevăzute de

formular.

Termen de depunere:

— anual, la termenul prevăzut de Legea nr. 571/2003, cu

modificările și completările ulterioare;

— ori de câte ori contribuabilul constată erori în declarația

anterioară, prin completarea unei declarații rectificative până la

termenul prevăzut de lege, situație în care se va înscrie „X” în

căsuța special prevăzută în formular în acest scop.

Declarația se completează în două exemplare:

— originalul se depune la:

a) organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are

adresa unde își are domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde

locuiește efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de

domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în

România;

.........................................................

 

 

 

5. Câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract

Se completează de contribuabilii care în anul de raportare

au realizat câștiguri din operațiuni de vânzare-cumpărare de

valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen, altele decât cele cu instrumente

financiare tranzacționate pe piețe autorizate și supravegheate

de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, și au obligația

stabilirii câștigului net anual/pierderii nete anuale, potrivit legii.

 

Se completează rd.4 sau rd.5, după caz, după cum urmează:

rd.4 Câștig net anual — se înscrie câștigul net anual stabilit

ca diferență pozitivă între câștigurile și pierderile înregistrate în

cursul anului de raportare, din operațiuni de vânzare-cumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, precum și orice alte

operațiuni de acest gen.

rd.5 Pierdere fiscală/Pierdere netă anuală — se înscrie

pierderea netă anuală stabilită ca diferență negativă între

câștigurile și pierderile înregistrate în cursul anului de raportare,

din operațiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe

bază de contract, precum și orice alte operațiuni de acest gen.

Pierderea anuală rezultată din operațiuni de vânzarecumpărare

de valută la termen, pe bază de contract, și orice alte

operațiuni de acest gen nu se reportează, constituind pierdere

definitivă a contribuabilului.

 

La declarație se anexează documente justificative, eliberate

de intermediari sau plătitorii de venit, privind tranzacțiile

efectuate din care să rezulte câștigul/pierderea declarate,

precum și impozitul calculat și reținut ca plată anticipată pentru

anul fiscal de raportare

 

 

Poate mai sunt si alte pareri. Oricum e bine de vazut www.mfinante.ro -> ANAF -> Asistenta contribuabili -> Toate formularele

Intr-adevar , este foarte posibil sa trebuiasca completat formularul 200 ( si nu 201 , referitor cu castigurile provenite din strainatate ), multumesc mult pt.info , Harif, totusi , prin mai 2007 , nicugh a trimis unor brokeri forex romani , nu zice la care, si raspunsul lor a fost cum ca trebuie completat formularul 201 ( sunt totusi venituri din strainatae ) ...desi e f. adevarat ca pare normal sa se completeze si 200..., vezi postul nr 12 din threadul

 

http://forum.vamist.ro/Probleme-juridice-t...amp;hl=impozite

, in care nicugh ii intreba pe 2 brokeri din Ro ce formular trebuie..

 

Raspunsul unuia din brokeri a fost :

"va recomandam rezolvarea problemei printr-o interpelare scrisa adresata

Ministerului de Finante "

 

, mai mare rasul ( deci nici broker.ro nu stia exact ci doar presupunea ce formular trebuie completat ) ... :-?

 

Read more: http://forum.vamist.ro/Probleme-juridice-t...0Dm4MFzT5&B

 

 

- Poate ne lamureste vreun contabil sau am putea sa-i mai intrebam pe forex-brokeri.ro , la care avem cont ..eu am intrebat pe unul din brokeri.ro prin email , dar n-am primit nici un raspuns...Romania... :) , e drept ca poate ca din cauza nu aveam cont la ei...dar tocmai de-aia nici nu am sa-mi fac cont la ei..cand am sa-mi fac un cont live...

 

-Cei care aveti cont la introducing brokers pt Ro cu site web .ro , ati incercat sa-i intrebati ce formular trebuie 200 sau 201 si cum trebuie completat , sa vedem ce raspund ?

 

La declarație se anexează documente justificative, eliberate de intermediari sau plătitorii de venit, privind tranzacțiile efectuate din care să rezulte câștigul/pierderea declarate, precum și impozitul calculat și reținut ca plată anticipată pentru anul fiscal de raportare[/b] Poate mai sunt si alte pareri. Oricum e bine de vazut www.mfinante.ro -> ANAF -> Asistenta contribuabili -> Toate formularele

Harif, stii cumva care ar fi aceste documente justificative ?

Multumesc :)

 

 

Am vazut ca in declaratia 200 la pct 6A.Date privind activitatea desfasurata, trebuie completat :

6A pct4.Obiectul principal de activitate ( ce completam aici, forex ?)

si cod CAEN ( codul CAEN pt forex care este ???)

Editat de trend111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, la ce formulare trebuiesc anexate, nu ti pot spune decat despre cele pe care le fac eu.

 

declaratia 200 se completeaza personal pe baza documentelor primite de la angajatori, anume, adeverinte de venit emise de angajatori. ca de lucrat poti lucra la mai multi intr un an de zile. ele se cumuleaza, - veniturile, si se trece suma totala.

angajatorii sunt obligati prin lege sa opreasca direct la sursa 10% din cei 16% impozit pe venit. restul de 6% il evidentiezi in acea declaratie si-l platesti singur.

 

acum, in ce priveste forexul, exista rubrica separata unde se completeaza venituri din schimburi valutare, parca asa s ar numi, daca vreti exactitate o sa fac un efort sa iau declaratia de anul trecut sa va spun exact cum se numeste rubrica. da ea exista si trebuie sa declarati.

nu stiu cu ce documente trebuie sa te duci ptr acest tip de venituri, nu am ajuns inca in stadiul asta. poate sa declari pe propria raspundere.... who knows...

oricum ce iese din tara nu conteaza, dar ce ti umfla contu, sa nu care cumva sa incerci sa zici ca nu dai nimic la 'hoti = statul roman'. ca dai tot si mai faci si parnaie.

 

cat despre obiectul de activitate, nu cred ca trebuie scris forex, poate ceva de genul schimburi valutare e mai potrivit. deasemenea inca nu am ajuns in stadiul de a trebui sa completez, iti raspund numai din ce am vazut ca trebuie completat in declaratie si cam cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Dar daca brokerul este strain ??? Ca lui nu ii ia statul Roman extrasele de conturi ale clientilor ?

 

deci, la ce formulare trebuiesc anexate, nu ti pot spune decat despre cele pe care le fac eu.

 

declaratia 200 se completeaza personal pe baza documentelor primite de la angajatori, anume, adeverinte de venit emise de angajatori. ca de lucrat poti lucra la mai multi intr un an de zile. ele se cumuleaza, - veniturile, si se trece suma totala.

angajatorii sunt obligati prin lege sa opreasca direct la sursa 10% din cei 16% impozit pe venit. restul de 6% il evidentiezi in acea declaratie si-l platesti singur.

 

acum, in ce priveste forexul, exista rubrica separata unde se completeaza venituri din schimburi valutare, parca asa s ar numi, daca vreti exactitate o sa fac un efort sa iau declaratia de anul trecut sa va spun exact cum se numeste rubrica. da ea exista si trebuie sa declarati.

nu stiu cu ce documente trebuie sa te duci ptr acest tip de venituri, nu am ajuns inca in stadiul asta. poate sa declari pe propria raspundere.... who knows...

oricum ce iese din tara nu conteaza, dar ce ti umfla contu, sa nu care cumva sa incerci sa zici ca nu dai nimic la 'hoti = statul roman'. ca dai tot si mai faci si parnaie.

 

cat despre obiectul de activitate, nu cred ca trebuie scris forex, poate ceva de genul schimburi valutare e mai potrivit. deasemenea inca nu am ajuns in stadiul de a trebui sa completez, iti raspund numai din ce am vazut ca trebuie completat in declaratie si cam cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Salutare,nu inteleg o chestie la fxpro:pe demo 100 de pipsi cu lot de 0.1 inseamna in jur de 100 de euro iar pe cont live 100 de pipsi cu lot de 0.1 inseamna nu mai mult de 75 de euro.Tranzactionez numai gbpusd.Ma poate face cineva sa inteleg,poate chiar cineva de la fxpro?

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca te uiti la 'Margin' cand spui cele 2 valori.Nu cumva la contul demo si la contul live ai leviere diferite (leverage)?

 

Later edit:

Se pare ca ce am spus mai sus e o prostie pentru ca nu am citit cu atentie intrebarea.

Poti sa pui 2 printscreenuri din care sa reiasa ceea ce ai afurmat mai sus?

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.