Sari la conținut

Forex - invata ce inseamna sa fii liber


bumasoft

Postări Recomandate

Din pacate, am cumparat cartea inainte sa vad urmatoarele postari ale voastre :). Da, este de fapt o copie dupa babypips in mare. Inclusiv poza de la leverage, cu omul care incearca sa rastoarne o piatra mare, este luata direct de pe site-ul babypips.com si pusa in carte :). E clar ca sunt traderi profesionisti cei care au scris cartea (oare?) :). Unul dintre ei cica are 80% profit pe an in forex.

 

P.S.: Inca nu am citit-o pe toata, sunt pe la jumatatea cartii. Va zic daca gasesc ceva nou. E si ceva vorbarie despre futures si options, dar nu prea ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu am vrut sa scriu.....dar totuşi o sa scriu.

Ma refer la Marko si Harif

Băieţi Elliott in sine înseamnă 12345 si ABC ceva nou Marko nu putea sa puna.(vezi desenul ce înseamnă EWA http://smages.com/t/69/d7/69d7d756836d8f16dd672e23883f0d44.jpg)

O aşa varianta exista ce a postat Marko (bine cu mai multe momente nu o sa fiu de acord), dar ca variata este.....la mine ea se clasează undeva la coada posibililor variante (dar asta nu are importanta)

Ce tine de exemplu de mine personal .....daca eu vad acelas lucru cu un alt trader elliotician si el a postat mai devreme ... eu stau pe bara de frica ca o sa arate cu degetul la mine?

Si plus daca cineva ia desenul meu ca baza si merge mai departe(ca piaţa evoluează) bravo lui..nici asta nu usor....

Si sa te cerţi e uşor...faceţi un cont de 100 000 din 2000 si puneţi-l aici sa vedem..... in loc sa va certaţi....arătaţi aici măiestrie.

Vreau sa va împăcaţi ca suntem o mana de oameni.

 

Ce tine de carte..... orice carte este buna la un anumit nivel si la o anumita vreme. Faptul ca citind-o o sa poţi maxim sa vezi visurile ceva mai in roz....mai mult ca atât nu cred. Forexul înseamnă munca asupra ta ca trader si experienţa(ultima cred ca e cea mai importanta, dar nu este posibila fără prima)

 

Ca sa descărc puţin spiritele o sa postez nişte poze

1) S-a creat impresia ca Marko si Harf au nimerit in acelasi timp in acelasi colt si a fost cam strâmt

http://smages.com/t/37/78/3778db19b1f1fad7f051d2dc3ac11cd2.jpg

2) Sau într-un spaţiu prea îngust ?

http://smages.com/t/ef/8c/ef8ce594da4d7f6f8f50640dd1f51123.jpg

3) Haide-ti mai bine sa ne radem si sa ne veselim cu toţii

http://smages.com/t/b3/ac/b3acea02801e89c826eaa140028dff6b.jpg

4) De alt fel o sa fie ultima poza pentru cineva din voi (harif and marko)

http://smages.com/t/88/85/888599ab8d617f7854d5479f3409dd13.jpg

5) Rog sa nu va suparati pe mine ca altfel chem politia

http://smages.com/t/02/29/0229b2f9aacebe4dfbfd108b51553592.jpg

si succese in trading ca e munca grea

http://smages.com/t/48/43/4843327a88147e8e2d1fbce23151dbba.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki :) superb colajul de imagini (fara nici un gand la Marko sau Harif )

 

de fapt altceva vreau sa spun iar aceste imagini m-au impulsionat sa scriu :)

Asa este iordaki... "orice carte este buna la un anumit nivel si la o anumita vreme"

de exemplu eu nu le am deloc cu Elliot, in schimb sunt obsedat de Gann(relatia timp pret), si rar zi in care sa nu fac zeci de calcule matematice in incercarea de a stabili macar zona de reversal.

 

Fiecare om care doreste sa ajunga trader profesionist se documenteaza si citeste tot felul de carti (care in esenta lor nu se poate spune ca ar fi sau nu bune) dar, doar timpul il slefuieste si il va face sa se orienteze spre o strategie, care in final va fi a lui proprie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cam ceea ce a scris Iordaki am vrut si eu sa scriu ieri (din nou, fara partea cu pozele; nu contest faptul ca pozele sunt foarte faine, dar un ton mai serios cred ca era mai benefic!).

 

Analiza Elliott e una si buna. Probabil ca si eu, daca ma pricepeam, as fi putut intra in amanunt si as fi facut o analiza asemanatoare. De aici si pana la a ma acuza cineva de plagiat, e MULT!

 

Harif, nu iti inteleg supararea. Daca Marco s-a inspirat dupa analiza ta, ar trebui sa fii mandru. Trebuia sa pui un link la postul original, si sa iti faci un merit din a zice "uite, eu am zis asta acum doua luni!". Fara acuze de plagiat, si fara sa iti iei jucarelele si sa pleci acasa. Eu asa as fi facut, m-as fi laudat pe forum cat ma tinea gura :). Iar daca omul recunostea ulterior ca s-a inspirat dupa mine, atunci eram de doua ori mandru, ca am mai facut un discipol. Iar daca insista ca e munca lui independenta, well, asta e! Nu cred ca analiza asta EW e chiar asa de complexa (EW nu a fost niciodata punctul meu forte) incat doi sau mai multi traderi sa nu ajunga - total independent unul de altul - la aceleasi concluzii. Cat despre culori, cum a zis si kerosen, eu insumi folosesc template-uri care imi plac, luate de la altii mai bazati. Crezi ca se poate fara acuze? Ori daca vrei sa acuzi, cauta inainte de asta sa te asiguri, cere detalii, pune intrebari (de exemplu despre nivelele fibo de care vorbeai, ori alte chestii). Un plagiator il prinzi repede, poti sa ii darami constructia cu usurinta, pentru ca nu are fundatia, doar acoperisul. Apoi isi da singur in petec. Ca pipaholicii si palaxiile aparuti pe forum in trecut (si disparuti la fel de repede). Se acuza singuri. Deci lasa acuzele, ok? Gandeste pozitiv. Vino cu o continuare a analizei, cu detalii, daca ai aceeasi parere. Suntem aici sa ne ajutam unii pe altii. Cine are de vazut, vede. Ciurucurile se filtreaza singure.

 

Pe de alta parte, Marco, crezi ca se poate fara sa iti bagi si sa iti scoti nu stiu ce? Fara insulte si porcarii spuse la nervi, de care sa iti para rau mai tarziu? Hai, ia'ti si tu jucariile si ia'te de mana cu Harif, si plecati amandoi de pe forum. Tu nu mai postezi de el, el nu mai posteaza de tine. Ce pana mea mai cautati aici? E analiza ta? Foarte bine. Eu te cred pe cuvant, la cat EW stiu eu, si cred ca daca iau vo 10 care se pricep la EW si ii pun sa puna numere pe graficul ala, probabil ca 2-3-4 dintre ei vor pune numerele exact ca voi. Ca asa o fi spunand teoria. Daca iau 10 scolari de clasa a 2-a si ii pun sa adune 7 plus 5, probabil ca cei mai multi vor obtine 12, fara sa ii pot acuza ca au copiat unu de la altul. Pentru ca asa spune teoria. Daca e analiza ta, de ce nu vii TU cu detalii? Spune-ne cum ai ajuns la ea, si de ce crezi ca va continua asa cum crezi ca va continua. Ce e politica asta a strutului? Hai sa ne... bagam toti capul in nisip, eu as avea cele mai multe motive, cu cati m-am calcat pe bataturi pe aici... Cum spune si Iordaki, care poate si el a ajuns la aceeasi numerotare, ca el se pricepe.... ce faceti, il acuzati si pe el de plagiat? Ori il bagati si il scoateti?

 

Sa va fie rusine, uratilor! Harif pt acuze, Marco pentru limbaj.

 

Ia sa vad care vine cu o analiza serioasa, sa vad cum va sustineti unii pe altii, daca aveti aceeasi parere. Ori asa e la romani, nu se pot sustine unu pe altul? Stiti povestea cu Dumnezeu care a dat un nou potop si a pus pe Noe sa construiasca o arca si sa ia din fiecare natie cate doi oameni pe arca lui, cu familiile lor, cei mai buni din natia lor, ca sa reconstruiasca lumea dupa potop? Si la sfarsit, dupa potop, cand sa coboare din arca, numai femei... nici un barbat. De ce? Intre timp rusu il omorase pe american, neamtu pe austriac, arabu pe israelian, chinezu omorase pe celalalt rus, englezu pe francez, al doilea chinez omorase pe japonez, etc, etc, etc... Dar romanii? Well, unele guri rele (ale femeilor ramase, desigur) spun ca ar fi fost ceva intre romani si unguri, dar realitatea e ca romanii se omorasera intre ei.... (ar trebui sa pun copyright pe banc, e inventie proprie, mai veche, am scris un fel de nuvela, proza scurta umoristica, unde incercam sa dau si motivele.... din pacate nu am terminat-o niciodata, pentru ca nu a iesit asa cum as fi vrut eu)

 

Deci cine vine cu analize detaliate? Cine vine cu argumente? Si lasati jucarelele alea in pace, nu e vremea de plecat acasa, deocamdata. Inamicul e in faţa voastra, se numeste "piaţă". Lupta e cu piaţa, nu intre voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@andrei_lint & bumasoft

 

Mersic pentru descrierea sumara a cartii. Foarte bine venita! Cu toata cearta iscata am si uitat ca treadul mai contine si chestii pozitive. Haideti sa ramanem la chestiile pozitive. Treadul e despre carte. Cu cartea ne-am lamurit. Mersi inca odata celor doi care au luat din timpul lor sa descrie (chiar si in cateva randuri) continutul cartii.

 

Cei care nu stiu engleza, pot sa o cumpere. Desi eu personal cred ca o investitie mai buna ar fi pentru ei sa invete engleza, pentru ca in forex nu se poate fara... Doar daca ai bani sa platesti proprii tai traderi/brokeri.

 

-----------------

 

P.s. Daca treadul mai continua cu scandal o sa il inchid.

P.p.s. Asta nu inseamna ca am uitat de datoria lui vladv :)... a scapat de data asta, dar il prind eu la cotitura cu prima ocazie. Hihi, fiecare tradelover cu pasarica lui.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati facut foarte curios... Cu toate ca ideea de plagiat in Elliott Wave mi se pare amuzanta de-a dreptul (mai visator vorbind e ca si cand ai da vina pe 2 fulgi de zapada ca au aceeasi structura), cu mentiunea ca m-am apucat si eu sa pricep cate ceva din Elliott Wave as vrea totusi sa stiu despre ce grafic e vorba: ce pereche si ce interval, eventual cate candle-uri incap pe ecran. Nu am gasit nicio legatura cu o alta discutie, deci nu stiu despre ce e vorba...

 

De ce cer toate astea? Sa vad daca eu, neavand cine stie ce experienta in Elliott Wave vad aceleasi valuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu cartea,aveti si voi partial dreptate, este la nivel de incepator prezinta practic doar notiunile de baza necesare unui trader , dar intrucit in Romania nu prea este literatura de specialitate m-am gindit sa i-o recomand si lui bumasoft ca un material de initiere in trading ca sa nu se sperie de cartile serioase si sa se lase de tranzactionare....glumeam.Mai tarziu,are vreme sa citeasca cartile alea BUNE scrise de catre marii clasici ai meseriei despre care stim cu totii(Buffett,Elder,Graham,John Carter,duToit,etc) si pe care intr-adevar le poti lua pe gratis de pe net :) .... Despre autori pot spune doar ca m-am luat dupa afirmatia postata pe situl companiei lor "Eugen Pavel, primul roman autorizat de BNR in 2000 sa faca tranzactii pe piete externe. Dupa sapte ani de experienta, randamentul mediu anual al tranzactiilor pe FOREX depaseste 80%." incat sa-l consider un trader profesionist oricum daca este adevarat si castiga constant din piata forex se descurca mult mai bine decat noi 99% dintre cei prezenti aici,inclusiv subsemnatul :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.