Sari la conținut

Forex - invata ce inseamna sa fii liber


bumasoft

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

r "Eugen Pavel, primul roman autorizat de BNR in 2000 sa faca tranzactii pe piete externe.

Da cine are nevoie de aşa autorizaţii? Sau aveti si voi si eu sunt singurul care habar nu are de aşa ceva? http://www.smilescollection.com/smiles/large/sc_8819.gif Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

[offtopic (sper ca ultimul)]

@Marcotrader, mie imi scapase raspunsul tau si cand l-am vazut, deja te "taxase" Tradelover. Totusi, vroiam sa stii ca tin foarte mult ca lumea pe aici sa foloseasca un limbaj civilizat, chiar daca se mai discuta si in contradictoriu. In fine, stiu ca reactia mea e intarziata dar am tinut sa fac precizarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu cartea,aveti si voi partial dreptate, este la nivel de incepator prezinta practic doar notiunile de baza necesare unui trader , dar intrucit in Romania nu prea este literatura de specialitate m-am gindit sa i-o recomand si lui bumasoft ca un material de initiere in trading ca sa nu se sperie de cartile serioase si sa se lase de tranzactionare....glumeam.Mai tarziu,are vreme sa citeasca cartile alea BUNE scrise de catre marii clasici ai meseriei despre care stim cu totii(Buffett,Elder,Graham,John Carter,duToit,etc) si pe care intr-adevar le poti lua pe gratis de pe net :) .... Despre autori pot spune doar ca m-am luat dupa afirmatia postata pe situl companiei lor "Eugen Pavel, primul roman autorizat de BNR in 2000 sa faca tranzactii pe piete externe. Dupa sapte ani de experienta, randamentul mediu anual al tranzactiilor pe FOREX depaseste 80%." incat sa-l consider un trader profesionist oricum daca este adevarat si castiga constant din piata forex se descurca mult mai bine decat noi 99% dintre cei prezenti aici,inclusiv subsemnatul :).

m a amuzat teribil faza cu randamentele -eu de ex. fac constant (sunt un tip mai conservator 10- 15% pe luna, uneori mai putin)- si faca asta de mai putin de un an, sunt baieti aici pe forum care in 2000 erau la liceu sau scoala generala(si nu au nici acreditare de la BVB) si au ranadamente cat are ala intr un an, astia au intr o luna sau in doua luni -cat vom rezista in piata nu stim. eu vreau sa veniti cu picioarele pe pamant si terminati cu prostioarele sunteti oamnei mari trecuti unii de 25 ani, altii de 30 si nu are rost sa aruncam cu noroi in noi de fiecare daca cand cineva e mai slab sau trece printr o faza proasta. ar fi bine ca certaretii sa se impace si cred cu tarie ca asta va veni curand, ca orgoliile ascunse in spatele unor nickname vor disparea, nu ne ajutam deloc, ba din contra ne facem rau cat putem de mult!

 

 

titlul topicului e gresit din start -cred ca de aici a plecat galceava -Raspund la Forex - invata ce inseamna sa fii liber!- ce e prostia asta?!? eu de ex am dormit de luni pana acu vreo 10 ore sa nu scap plercarile la euro si franc (astea imi plac mai mult) asta e libertate? 10 ore minim in fata calculatorlui zilnic, haide ti bai baieti ca nu e asa usor, ca sa ajung aici eu am invatat aproape un an inainte sa ma apuc si am facut practica demo si nu am citit tutoriale ci carti care le recomanda cei mai vechi de pe aici si m am apucat de elliott l am inteles si imi place mult si nu cred ca l mai schimb cu altceva. asta inseamna sa fii liber? muncesc zilnic de mai bine de 8 luni de zile si citesc 2 3 carti stufoase pe saptamana si mai fac si tranzactii!, sunt un tip perfectionist si eu chiar vreau sa fac trading for a living! genial ELDER, e mult de munca -nu e o munca de dat cu sapa la camp cu toate ca am dat la viata mea de mi am rupt spatele -e o munca plina de stres multi cedeaza in timp,aici e o selectie naturala, numai cei mai buni raman. asa ca nu va mai faceti iluziii, se poate intr un singur sens multa munca, foarte multa munca, enorm de multa munca si rezultatele nu vin imediat ci dupa 2 3 ani -stiu foarte bine la ce ma refer si nu vreau sa mi se interpreteze cuvintele-. crede ti ca daca bagati 250 usd sau 1000 sau 2000 in doi trei ani veti ajunge sa nu mai duce ti grija banilor? cititi inainte cat se pierde si dupa aia cat se castiga -nimik nu se face fara munca - forex nu e libertate ci doar un stil de viata diferit si o mentalitate diferita inventata de amercani pe la 1860, sau o data cu aparitia primei burse in europa pe la 1300 (dar asta e alta poveste). Forex nu este sfantul gral- sa va iasa prostiile astea din cap, crede ti ca daca sunteti pe picioarele voastre, ca nu aveti servici (nu va treziti dimineata sa nu intarziati la program), ca nu aveti sefi care sa va termine nervii, aici e mai BINE?, PIATA DE CAPIAL NU E LIBERTATE! este o munca grea!, iti folosesti creerasul mai ceva ca ocnasii tarnacopul.

!!! ESTE PROBABIL CEA MAI GREA MESERIE DIN PUNCT DE VEDERE AL STRESULUI!!!

NU VA MAI FACETI ILUZII, singura sansa e munca si invatatu!!!!!!!!!!

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CEEA CE DORESC EU ESTE DEZVOLTAREA TOPICELOR CU ANALIZE ASA CUM SUNT FORUMURI SPECIALIZATE NUMAI PE ANALIZE (CRED CA PARTEA INTRODUCTIVA ESTE SUFICIENTA SI NOII VENITI TREBUIESC INDRUMATI CATRE ARHIVE), ASA AR FI PROFESIONAL SI NE AM AJUTA CU TOTII NU SA BALACARIM IN MIZERII DE GENU PALGIAT SAU ALTE MARUNTISURI, SE VADE MENTALITATEA ROMANULUI DE A URMARII MIZELE MICI SI DE A IGNORA ESENTIALUL. SUNT TRADERI CU EXPERIENTA AICI UNII CU MAI PUTINA EXPERIENTA DAR SUFIECIENTA CAT SA NU INCURCE SI SA INTELEAGA DESPRE CE ESTE VORBA. ASTEPT SA VA VENITI IN FIRE SI SA FACE TI CEEA CE TREBUIE.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nici prin forex (sau trading in general) nu poti sa zici ca ai gasit drumul spre libertate, atunci chiar ca nu stiu cum poti sa fii liber.

oricum, mesajul tau contine mult adevar...nu se fac bani fara mult studiu si pregatire in prealabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Cred totusi ca e mai bine sa inchidem topicul asta ca sa poata lumea sa mearga mai departe.

 

Daca se doreste continuarea discutiei cu privire la libertatea dobandita din forex, se poate deschide un nou thread in sectiunea de discutii generale sau chiar in sectiunea primii pasi.

 

Concluzia in ceea ce priveste cartea: cei care au vazut-o au spus ca este o traducere de pe babypips (daca nu au acordul babypips, este plagiat) care ofera doar notiunile de baza. Parerea mea este ca NU merita sa dati banii pe ea, dar fiecare face ce vrea.

 

Cei care sunt in posesia cartii ar putea verifica daca exista sau nu acordul babypips prin scan + mail la babypips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.