Sari la conținut

Metoda lui Nick Bencino


bumasoft

Postări Recomandate

Asta e o "metoda" de trading pe care, personal, o agreez. Fara indicatori, foloseste doar linii de suport/rezistenta si linii de trend. Eu zic ca merita citita cartea asta.

 

Bafta la pipsi!

nickbmethod.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 3 săptămâni mai târziu...

e geniala cartea foarte frumos explicat ;sa nu va asteptati sa va iasa din prima sau sa intelegeti ;da incercati pe demo sa faceti s/r la taote perechile...e vorba de exercitiu ...metoda merge foarte bine si frumos si proftiabila ku risk reward mare; personal dupa ce am testat destule strategii pline de indicatori asta mi se pare cea mai potrivita ptr mine..... i use my brain... nu ce spun indicatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

 

eu pana acum nu am identificat nici un candlestick pattern in mt4 . si m-am uitat si in urma si degeaba. nici una nu a fost LWp :D

 

Ce intelegi tu prin chandelstik pattern? Sunt curios!Da-mi un exemplu!

 

Cred ca m-am exprimat eronat :D . Candlestick pattern , din cate am inteles , este reprezentarea cursului pietei in lumanari bearish sau bullish asezate intr-o anume ordine, cu anumite caracteristici care sa presupuna tendinta pietei. :D

 

Spre exemplu , azi m-am uitat la intervalul de 4h pe grafic si am observat ceva , desi nu stiu daca este bine. Am sa atasez mai jos printscreen:

 

http://img267.imageshack.us/img267/8903/37175049.th.jpg

 

Acum intrebare : 1 - este un long wicked patern ? are cel putin 4 bearish, mai exact 5 ,care constituie preceding trend, a 6-a este reversal candle , care spune ca bearish slabeste si urmeaza bullish la putere, practic trebuie sa apara un reversal trend , ceea ce s-a cam intamplat. Nu stiu, nu sunt sigur, de aceea va cer parerea.

 

A doua intrebare: 2 - este tot un LWP ? in preceding trend vad ca apare o lumanare bullish , si asta s-ar cam abate de la regula ca trebuie minim 4 bearish + reversal candle pentru a putea fi considerat un LWP . Daca este un LWP , este unul strong , pt ca reversal candle este bullish ceea ce face sa confirme mai puternic faptul ca urmeaza un reversal trend bullish. :D

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa ar fi, cu singura precizare ca nu trebuie sa tii cont de lum anterioare.

un candlestick pattern este reprezentat de 2 sau 3 lum alaturate.

in cazul dat, ai acelasi patern in ambele cazuri inclusiv pe vful cel mai din dreapta. acest patern este hammer conf steve nison. semnal clar de reversal, dar in cazul dat primele 2 nu au functionat intrucat pretul a continuat sa coboare. ele ne pot indica insa o epuizare a trendului de sell.

 

inca o data sugerez putina teorie si recomand cu caldura cartea lui steve nison "candlestick pattern", aceasta este de baza printre altele.

acolo ai sa descoperi toate paternurile de candele si ai sa intelegi ce semnificatie are fiecare: hammer, doji, doji star, morning star, shooting star, trei ciori, trei in sus etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa ar fi, cu singura precizare ca nu trebuie sa tii cont de lum anterioare.

un candlestick pattern este reprezentat de 2 sau 3 lum alaturate.

in cazul dat, ai acelasi patern in ambele cazuri inclusiv pe vful cel mai din dreapta. acest patern este hammer conf steve nison. semnal clar de reversal, dar in cazul dat primele 2 nu au functionat intrucat pretul a continuat sa coboare. ele ne pot indica insa o epuizare a trendului de sell.

 

inca o data sugerez putina teorie si recomand cu caldura cartea lui steve nison "candlestick pattern", aceasta este de baza printre altele.

acolo ai sa descoperi toate paternurile de candele si ai sa intelegi ce semnificatie are fiecare: hammer, doji, doji star, morning star, shooting star, trei ciori, trei in sus etc.

 

merci o sa citesc nu se pune problema , ma vad in trade live cel putin in 2010 la anul in timpul asta si asta daca imi pun la punct o strategie bine de tot . :D

 

Spuneai ca hammer este semnal clar de reversal . ok , deci hammer este reprezentativ pentru un reversal bullish iar shooting star banuiesc ca este pentru reversal bearish. Din cate mi-aduc aminte din informatiile date de Fata Morgana , si daca am inteles eu bine , shooting star are wick-ul mai lung decat corpul si trebuie sa fie in sus un fel de hammer intors. Practic shooting star trebuie sa fie reversal candle-ul la un preceding trend ascendent.

 

Desi am o confuzie , neintelegere , Bencino spune ca intr-un precending trend trebuie sa apara si o doji care semnifica lupta dintre bulls si bears , pretul "stagneaza" si asta ar fi un semnal clar de schimbare de trend. Acuma , eu nu stiu, doji trebuie sa apara in acelasi LWP ? si daca da , unde ? Btw, oricum o sa vad eu in cartea aia. Merci pt raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.