Sari la conținut

Metoda lui Nick Bencino


bumasoft

Postări Recomandate

shooting star asa este seamana oarecum cu un hammer intors, dar poate sa nu fie, este un alt tip de patern, adica sa ai umbra de sus f lunga dar si jos sa ai o umbra mai scurta. ai sa intelegi mai mult din cartea aia.

iar ca paternuri de revers ele nu sunt numai aceste lum singure, mai sunt si altele, dark cloud care apare in top sau piercing in low, sau engulfing, ori sus ori jos.

 

cand te am trimis la scoala nu am facut o cu rautate, si chiar ai nevoie de teorie atat de multa ca nici nu ti inchipui. eu personal am studiat abia 10% din toate cartile care sunt disponibile, insa deja am un stil al meu. iar 10% sa stii ca nu e putin deloc. :D

 

greseala cea mai mare a incepatorilor, tranz o luna pe demo, cica au ceva profit, iar apoi trec pe real si pierd. in primul rand aici actioneaza lipsa de cunostinte, iar apoi starea emotionala a fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pun si eu o analiza cu lumanari.

Se observa ca pe H4 se formeaza un Bullish Engulfing, deoarece ultima lumanare o acopera in intregime pe precedenta, se deschide mai jos decat inchiderea lumanarii precedente cu 2 pipsi si se inchide mai sus decat deschiderea precedentei. Deci teoria ne spune ca urmeaza o crestere. Sa vedem in practica:

post-2972-125501745892_thumb.gif

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai pun un grafic si ultimul. De data asta graficul e setat pe ora Romaniei. Se observa ca de data asta se formeaza un Handing Man, ceea ce ar insemna ca ar urma o scadere (handing man seamana cu un Hammer numai ca e intr-un trend de crestere). Deci se observa ca patternurile de lumanari nu ajung pentru a tranzactiona, trebuie corelate si cu alte instrumente.

Si am si o intrebare: Oare care ora e folosita de cei mai multi traderi? Ora Londrei, ora Americii (NY), sau poate ora Rusiei?

post-2972-125501943504_thumb.gif

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoric numai paternurile de lum nu sunt suficiente. mai este nevoie de ceva price action, swinguri etc.

cat priveste ora la care se intra, fiecare intra dupa brokerul propriu si tranz dupa ceea ce vede pe platf respectiva.

gandeste te ca locuiesti in america si faci tranz la un broker acolo, e cel mai convenabil ptr tine caci orele coresp cu orele tale de activitate si odihna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea cu ora platformei era pusa in ideea de a sti care ora e folosita cel mai mult, deci implicit cei mai multi traderi se vor lua dupa graficele corespunzatoare acelei ore si deci ei vor misca piata cel mai mult. Ar fi 4 variante. Cum Tokio are GMT+8, Japonia si Anglia au aceleasi grafice pe H4. Doar New York are GMT-5, deci inchide graficele cu o ora mai devreme. Dar cum spui, brokeri sunt in toata lumea, totusi sa fie mai folosita ora GMT, GMT+4....?

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu traderii misca piata, ci marii jucatori din piata; acestia sunt marile banci si mari investitori.

traderii abia daca misca acolo ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.