Sari la conținut

Tranzactionarea pe stiri


Postări Recomandate

In profundele mele reflectii despre piata ( :P ) am ajuns sa ma intreb cum poti fi absolut sigur ca esti in avantaj, probabilistic vorbind. Cum poti fi sigur ca daca faci acelasi lucru mereu vei avea aceleasi sanse de reusita mereu?

Si mi-am adus aminte de ce se intampla in timpul stirilor. De toata imbulzeaza care are loc in cateva minute. Daca ai avea aceleasi sanse de reusita, brokerii nu ar sari sa mareasca spread-ul de exemplu, pentru ca traderii ar fi la fel de interesati... Asta e semnalul clar din punctul meu de vedere ca atunci ai un avantaj pe care nu-l ai in mod normal. Avantaj ucis in mare parte de spread-uri sau slippage.

Intrebarea mea e daca tranzactionati sau ati tranzactionat pe stiri si ce-a iesit?! N-am prea gasit cine stie ce documentatie pe partea asta in afara de magicul "fix inainte de stiri pune ca iepurasul 2 ordine unul x pips deasupra pretului si unul x pips dedesupt si te umpli de bani".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

S-a votat ObamaPlanul. Cu acesta ocazie am purces la achizitionarea pe toate perechili dolarei frumusei. Problema e ca am pus SL destul de strans adicatelea de max 25 de pipsilici.

Sa vedem ce iese.

 

PS. Acum, dupa 3 ore m-am intors si toate sunt inchise pe profit in afara de u/j. La un cont de 300 de parai am un profit de 50 de parai pe sapte perechi. Toate sunt inchise pe SL de 35 de pipsilici. Dar cu asemenea stiri nu te intalnesti prea des:)

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In profundele mele reflectii despre piata ( %%- ) am ajuns sa ma intreb cum poti fi absolut sigur ca esti in avantaj, probabilistic vorbind. Cum poti fi sigur ca daca faci acelasi lucru mereu vei avea aceleasi sanse de reusita mereu?

Si mi-am adus aminte de ce se intampla in timpul stirilor. De toata imbulzeaza care are loc in cateva minute. Daca ai avea aceleasi sanse de reusita, brokerii nu ar sari sa mareasca spread-ul de exemplu, pentru ca traderii ar fi la fel de interesati... Asta e semnalul clar din punctul meu de vedere ca atunci ai un avantaj pe care nu-l ai in mod normal. Avantaj ucis in mare parte de spread-uri sau slippage.

Intrebarea mea e daca tranzactionati sau ati tranzactionat pe stiri si ce-a iesit?! N-am prea gasit cine stie ce documentatie pe partea asta in afara de magicul "fix inainte de stiri pune ca iepurasul 2 ordine unul x pips deasupra pretului si unul x pips dedesupt si te umpli de bani".

Parerea mea umila e ca cel mai bine poti tranzactiona o stire folosind suporti si rezistente. Avand zonele de s/r trasate, astepti sa vina stirea si sa treaca printr-un nivel de s/r ca prin branza, dupa care intri in sensul stirii, la retest-ul zonei s/r respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Eu am tranzactionat si tranzactionez stiri de ceva vreme, sunt mai multe metode prin care se pot tranzactiona. Cea mai buna(dupa parerea mea) este folosirea unui newsfeed foarte rapid. Ideea de baza este ca trebuie sa intrii pe piata inaintea majoritatii, in asa fel poti sa obtii profit(intrii la baza spike-ului). Si de aici apar tot felul de probleme, ce broker folosesti(spread, latenta, lichiditate, etc.), cat de rapid este news feed-ul pe care il folosesti etc. Motivul principal pentru care este foarte profitabil news trading-ul este acela ca poti sa sti cu exactitate foarte mare in ce parte o sa o ia pretul, si astfel poti sa tranzactionezi cu o mare parte din contul tau(chiar cu tot contul). Cu toate ca este profitabil nu as recomanda cuiva sa se apuce de news trading decat daca este pregatit pentru o fuga constanta dupa brokeri, vps-uri pt latente cat mai mici etc.

Daca vrei mai multe informatii poti sa intrebi aici in threadul asta sau sa intrii pe http://www.freewebs.com/wingstarfx/. Aici sunt multe informatii despre subiectul asta.

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de stiri misca cel mai mult piata? Eu nu ma stiu dar ce am observat pana acum cele mai violente sunt cand se anunta dobanzile de referinta.(cele cu rate).Nu stiu daca am tradus bine.Ce am observat este ca daca dobanda ramane egala sau scade fata de actuala dobanda moneda se deprecieaza puternic.E logic ...si eu as investi intr-o moneda care i-mi ofera dobanda mai mare si as scapa de cea care nu-mi ofera.Alta e rata somajului care daca este in crestere este benefeca pt.economie deci se aprecieaza.In rest nu prea le am.....:tongue:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intradevar ratele dobanzilor tind sa aiba un impact mai puternic asupra pretului atat pe termen lung cat si pe termnet scurt. Nu pot sa fac o analiza pe termen lung, dar pe termen scurt pretul se misca mult atunci cand apare o deviatie de la asteptarile analistilor pentru indicatorul respectiv(nu conteaza daca asta implica pastrarea, marirea sau micsorarea ratei). Cu cat deviatia este mai mare cu atat miscarea pretului este mai mare.

Ca raspuns la logica ta, da ai dreptate, din punctul tau de vedere este bine sa detii o moneda cu rate de dobanda mai mari. Intr-o economie puternica asta nu ar fi o problema, dar in cazul dolarului american nu se aplica regula in ultimul timp, pt ca nu pot sa sustina rate de dobandzi mari. S-a intamplat de multe ori ca dolarul american sa se aprecieze cand a fost taiata rata dobanzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intradevar ratele dobanzilor tind sa aiba un impact mai puternic asupra pretului atat pe termen lung cat si pe termnet scurt. Nu pot sa fac o analiza pe termen lung, dar pe termen scurt pretul se misca mult atunci cand apare o deviatie de la asteptarile analistilor pentru indicatorul respectiv(nu conteaza daca asta implica pastrarea, marirea sau micsorarea ratei). Cu cat deviatia este mai mare cu atat miscarea pretului este mai mare.

Ca raspuns la logica ta, da ai dreptate, din punctul tau de vedere este bine sa detii o moneda cu rate de dobanda mai mari. Intr-o economie puternica asta nu ar fi o problema, dar in cazul dolarului american nu se aplica regula in ultimul timp, pt ca nu pot sa sustina rate de dobandzi mari. S-a intamplat de multe ori ca dolarul american sa se aprecieze cand a fost taiata rata dobanzii.

Orare din ce cauza sa apreciat ?Nu erau mai multe stiri importante la aceeasi ora cu impact invers? E foarte important de inteles pt ca poti sa faci plinul pe o luna.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intradevar ratele dobanzilor tind sa aiba un impact mai puternic asupra pretului atat pe termen lung cat si pe termnet scurt. Nu pot sa fac o analiza pe termen lung, dar pe termen scurt pretul se misca mult atunci cand apare o deviatie de la asteptarile analistilor pentru indicatorul respectiv(nu conteaza daca asta implica pastrarea, marirea sau micsorarea ratei). Cu cat deviatia este mai mare cu atat miscarea pretului este mai mare.

Ca raspuns la logica ta, da ai dreptate, din punctul tau de vedere este bine sa detii o moneda cu rate de dobanda mai mari. Intr-o economie puternica asta nu ar fi o problema, dar in cazul dolarului american nu se aplica regula in ultimul timp, pt ca nu pot sa sustina rate de dobandzi mari. S-a intamplat de multe ori ca dolarul american sa se aprecieze cand a fost taiata rata dobanzii.

Orare din ce cauza sa apreciat ?Nu erau mai multe stiri importante la aceeasi ora cu impact invers? E foarte important de inteles pt ca poti sa faci plinul pe o luna.

 

Nope, nu a fost cazul asta. Numai federal interest rate a fost anuntat la ora aia,si de obicei acest indicator este anuntat singur.Cand sunt anuntate mai multe stiri importante la aceiasi ora, si se contrazic, iasa un whipsaw urat, eu prefer sa nu ma bag in cazuri dinastea, pt ca am pierdut bani de cateva ori asa.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider rata dobanzii ca fiind una din cele mai greu de analizat informatii, mai ales pe un timeframe maricel. De ce? Si de ce s-a apreciat dolarul cand a fost taiata rata dobanzii?

In teorie o rata a dobanzii mare incetineste investitiile, iar o rata redusa le stimuleaza. Asta se foloseste in cazul expansiunilor prelungite sau recesiunii. Daca e recesiune rata dobanzii e infima, pentru ca oamenii in loc sa isi tina banii la banca sa ii investeasca in ceva pentru a revigora economia. In expansiune rata este ridicata pentru a frana investitorii, ei fiind mai tentati sa isi puna banii la banca si sa ia dobanzi acceptabile fara sa riste nimic. Pentru ca atunci cand recesiunea va veni, cu cat cresterea a fost mai mare cu atat scaderea va fi mai urata.

Pe termen scurt insa, mai ales pe forex, traderii apreciaza valute cu rata dobanzii mare. Asta pentru a face carry trade, sau de ce nu doar pentru a aduna ceva banuti pe parcursul unui trade suficient de lung.

 

Astfel conceptele astea se cam bat cap in cap, si ce inseamna termen scurt si termen lung concret e greu de spus. Daca dolarul s-a intarit la scaderea ratei dobanzii, s-a intamplat pentru ca traderii au zis asa: Situatia e nasoala. Nu prea ma intereseaza carry trade ca piata e prea volatila. Dar daca rata dobanzii e mai scazuta pe termen lung investitiile vor creste, somajul se va reduce, productia va creste si totul va fi ok.

In principiu as putea spune ca daca piata e linistita si nu sunt probleme scaderea ratei dobanzii duce la deprecierea valutei iar daca situatia arata ca in ultima vreme scaderea ratei dobanzii duce la aprecierea valutei pentru ca traderii/investitorii stiu ca pe termen lung economia se va redresa.

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.