Sari la conținut

Alege logo-ul vamist.com


Stefan

Logo  

36 membri au votat

  1. 1. Care logo va place mai mult?

    • Lumanarea cu cravata
      17
    • Vamistul si graficul subliminal
      5
    • Comunitatea de lumanari japoneze
      14


Postări Recomandate

  • Moderators

(Stefan vorbind cu el insusi) Oare se vor strange macar 50 de voturi?

da-ne si tu voie sa votam macar de cate 10-20 de ori fiecare =)) (joking)

 

apropo de ce spune omu de mai sus, nici mie nu prea imi place movu ala, aduce cu gandul la ceva... amoros, matrimoniale, etc.

 

Prima data nu m-am gandit deloc la culori, ci la desenul in sine, forma grafica. Inca imi place lumanarea cu cravata cel mai mult, dar pe de alta parte, legat de culori, omu are oarecum dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

p.s.

 

nu am gasit exact logourile de care vorbeam, dar nici nu am avut timp prea mult sa sap. Exista unele aproximative, cum ar fi VA-ul cu linia de la mijloc dubla (Via-fabrica de chipseturi), sau cu alta forma a caracterelor (vladivostok airport), in schimb am gasit o gramada de logo-uri la care am ras sa fac pe mine...

 

de exemplu stiati ca forexul s-a nascut la brasov?

 

sau asta, un club de radioamatori, dar probabil e vorba de un club de barbati radioamatori...

 

poate revin cu cateva chiar funny, fara legatura cu forexul, dar tre sa le caut din nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Da, nici mie nu prea imi plac culorile nici la ala cu cravata si nici la ala cu mai multe lumanari. Am vb deja cu designerul si mai umblam la ele dupa ce se alege unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ales si eu comunitatea de lumanari japoneze, dar cu specificatia ca ar putea fi folosite culorile de la subliminal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fac o dizertatie pe tema asta, dar fiind in domeniu de vreo 10 ani voi spune pe scurt ca Logoul devine in mintea consumatorului emblema "CONTINUTULUI". Deci, daca continutul este calitativ, si Logoul va deveni "de calitate". Sony are unul din cele mai banale Logouri din lume, e chiar urat si totusi cand il vezi spui "Calitate", "tehnologie de varf", "Japonez", Garantie", Durabil", Scump". Asta inseamna ca logoul creste sau moare odata cu continutul.

 

Am votat cravata dar e misto si serpisoru'. De fapt serpisoru' e chiar fan. Face contrast cu "seriozitatea" de pe forum Lol. Pana la urma, care e scopul forumului, sa initieze, sa dezbata, sa adune o comunitate, si desigur, sa te simti bine intrand pe el. Aici, serpisoru' lucreza bine, e cu gold, e trei de deci anti trend local, e pozitiv, deci raspunde asteptarilor asa zise subliminale. ASPIRATIONAL REAL nu Fake.

 

De ce nu Fake?

Eu nu mi-as pune neam cravata daca as ajunge milionar de pe urma initierii de pe forum. Eu, bizonul din target adica, ma vad cu camasa inflorata pe plajele insulelor, cu palariute la paharele de coctail si d'astea. Cravata? Pun foarfeca pe ea, De fapt am pus foarfeca pe ea din liceu, de cand mi-am zis ca n-o sa port costum de cat la nunta. In blugi voi merge la oficiu de pensii.... Ce, voi n-ati face-o daca ati putea?

 

 

Pozitionarea Vamistului pe piata asta, in prezent,este foarte buna, Rebradingul, daca e necesar sau vrut, face sa anunte o SCHIMARE.

O data cu schimbarea identitatii vizuale ar trebui sa fie si o noutate de substanta -continut - mica mica, ceea ce cred ca nu se va intamplam sau nu stiu eu,

 

Daca scopul schimbarii este doar atat ( vizual) atunci macar trebuie facut din acestu lucru ceva (event) pentru a nu-si irosi momentum. Deci, pe langa logo, o mica campanie de anuntare a bizonului existent si cel ce e dorit sa vina, ca se intampla "ceva" este o solutie pentru a castiga de pe urma faptului in sine. Un nou concurs, un premiu, o .. ceva.

 

 

Sunt multe de spus dar imi e nitel sete de o bere si mi-e lene sa fac doua lucruri in acelasi timp asa ca, haaaii norok!!

 

PS am uitat sa zic de "emotie". Tot ce-am spus mai devreme asre legatura cu asta. Cand vezi ceva, tre sa te treaca un fior, un pic, ca altfel trece neobservat. Eu as pune logoul pe o moneda sau pe stelele de le Euro. Intr-o mainera haioasa, bineinteles. Stiu ca suna naspa dar un designer iscusit o poate face bine sau un cascaval =)) hai ca m-am imbatat

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Management

Le multumesc tuturor celor care au votat si si-au exprimat opinia. Inchid sondajul pentru ca vad ca nu se mai voteaza. Logo-ul castigator este lumanarea cu cravata care o sa devina noua imagine vamist.com. Urmeaza sa ne jucam putin cu culorile. O sa postez tot aici variantele. Intre timp, daca aveti chef si va pasioneaza, puteti sa va ganditi la un nume pentru noua noastra mascota. Eu ma gandeam sa o cheme "Bully" %%-. Ce parere aveti?

 

[LE] Ori m-am prostit eu, ori forumul asta nu stie sa inchida sondajele fara sa inchida topicul. Ata ete... oricum nu se mai vota, asa ca nu cred ca e o tragedie daca ramane sondajul deschis. Logo-ul castigator e tot lumanarea cu cravata... care acum m-am gandit, am putea sa-i spunem direct Bula ca sa nu ne mai complicam cu englezisme =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.