Sari la conținut

Ce timeframe urmariti?


Timeframe  

29 membri au votat

  1. 1. Cand tranzactionez, cea mai mare parte a timpului vizualizez grafice cu perioada

    • M1
      5
    • M5
      11
    • M15
      12
    • M30
      13
    • H1
      13
    • H4
      12
    • D1
      11
    • W1
      4
    • MN
      1
    • Toate in mod egal
      2


Postări Recomandate

  • Management

La rugamintea lui Sec, deschid un sondaj legat de timeframe-ul pe care il urmariti atunci cand tranzactionati. Puteti selecta mai multe variante de raspuns si ar fi frumos daca ati putea sa si scrieti ce ati votat ca sa stie si ceilalti (eu oricum vad).

 

Cand am inceput sa tranzactionez, urmaream foarte mult TF mici (de la m1 la m 30) si foarte rar treceam pe TF mari. Acum ma uit pe toate, dar cel mai mult stau pe M30, H1, H4 si D1 (asta am si selectat la sondaj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca stiu teoria, recomandarile, logica etc ... nu reusesc sa ma mobilizez "mental" si sa deschid/inchid pozitii (inclusiv pending orders) altfel decat pe M5. Chiar daca studiez si alte TF-uri, invariabil atunci cand iau "atitudine" ma duc la TF mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult stau pe H1 si pe urma pe H4. Timpul (cel mult 1-2H zilnic, din cea mai mare parte dimineata intre 6-8 cand nu se intampla nimic) nu-mi permite sa urmaresc toata ziua timeframe-urile mici si sa astept semnalul/confirmarea. In mod normal iau o decizie dupa ce se termina lumanarea la H4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la weekly in jos tot.

uneori monthly, destul de rar.

frecvent urmaresc inchiderea lumanarile de la h1 si h4 iar apoi m5 m15 pentru a efectua o intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult urmaresc H1, dar pentru analize folosesc toate tf-urile de la H1 in sus. Imi fac intrarile bazandu-ma pe H1, apoi urmaresc tranzactia pe M5, dat fiind ca folosesc suporti si rezistente si vreau sa vad cum se comporta pretul la un asemenea nivel. De exemplu, la un breakout de suport, caut sa vad daca pe m5 suportul incepe sa fie folosit ca rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekly cu h4, daily cu h1/m30. odata pe saptamina ma uit si la cele monthly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Din prima zi cand am inceput sa tranzactionez am avut o afinitate pentru M30. Nu stiu de ce. Se potriveste cu caracterul meu, sau viteza mea de reactie... batraneasca. In plus, ceva vreme am tranzactionat fara sa am habar de charturi, si ma uitam pe yahoo financial, sau alte de astea, unde cursul se updata la 30 de minute (haha! nu e poanta! ce vremuri, dom-le!). Pe vremea aia nu "descoperisem" inca tradingul real. Am "migrat" ulterior spre tf-uri mai mici, M5 si M1, ciupeala de pipsi.

 

Apoi dupa ce am distrus al doilea cont real (primul s-a dus dupa cateva beturi norocoase, cu o singura tranzactie abisala, exact cum spune Elder, pe care nu il citisem pe vremea aia) am migrat spre Tf-uri mai mari. Am citit pe babypips pledoaria lor pentru folosirea mai multor charturi (ei spun ca "nimic nu ne-a salvat atat de multi pipsi cat ne-a salvat uitatul pe mai multe charturi", cine nu a citit school of pipsology, a pierdut vremea degeaba! rog sa arunce un ochi, in propriul lui interea!). Apoi am citit despre "triple screen"-ul lui Elder. Concluzie: trebuie musai sa ma uit la mai multe TF-uri daca vreau sa fac bani.

 

Am incercat swing, pe H1, H4, D1, W1... well, cred ca sondajul ar trebui completat cu "care sunt charturile pe care nu le folositi, ori nu va plac?"... pe bune... Daca e vreun chart care nu il pot suferi, acela este H4. Si motive ar fi sute. In primul rand H4 este broker-dependent. Daca ceasul serverului la broker este GMT+4k+1 sau GMT+4k+3, cu k=0,1,2, chartul H4 arata total diferit. Am discutat pe blog chestia asta, am acolo si un indicator care sa scoata in relief aceste diferente. In plus, H4 este foarte atipic, ai doua-trei bare care stau degeaba cand nu sunt sesiuni, si apoi doua-trei bare care zburda unde vor ele cand se deschide London si New York. Nu vezi "preludiul" miscarii, nu iti potiface o idee despre eventuala directie (parerea mea). H4 este chartul pe care il urasc cel mai mult, si nu l-am mai deschis de un car de ani.

 

Apoi MN1. Asta se schimba atat de rar, ca nu ai nevoie sa-l deschizi prea des. Practic folosesc MN1 si W1 doar odata la cateva saptamani sau luni, cand incerc sa imi fac o imagine asupra pietei viitoare, de tipul "ranging sau trending", si de cele mai multe ori sunt "foarte corect" (fara falsa modestie) la analize de astea pe termen lung. S-a vazut si pe vamist, cand am "prevestit" anul choppy la euro sau caderea de mii de pipsi a lui GJ. Dar asta e teorie, daca as putea sa ma si tin de ea in practica as fi tatic. Practica e diferita, as vrea sa tranzactionez fiecare oscilatie mica-mititica si sa scot bani din ea. Si de obicei cand ma lacomesc asa, iau tzepe.

 

Pe W1 ma uit mai des pe perechile care au swap pozitiv pe long, cand ma mananca de cate un carry. Adica sa intru long cu un lot mic-mic, pe perioada lunga de timp, un fel de "castig stabil" din dobanda si eventual pipsi. Dar cu caderile din ultima vreme am luat numai tzepe, precum am scris pe treadul de la "carry trading", in ultima vreme am incercat mai multe intrari, si majoritatea lor au produs pierderi de zeci/sute de parai. Pe ultimul an, balantza la carry e negativa cu peste 1000 de pipsi, la un cost mediu de 0.5-1.0 parai pe pip.

 

H1 il consider doar un fel de M30 mai condensat. Nici nu e mare diferenta intre ele, daca stati sa le comparati. Puneti pe grafic H1 si M30 una sub alta, cu zoom diferit, ca sa fie aliniate, setati indicatori pe M30 cu perioade mai mari (duble) si urmariti in paralel, nu e mare diferenta. Am constatat in schimb "periodicitati" care apar pe M30 si nu apar pe H1, de genul ca "in situatia cutare, primele x minute cursul tinde sa se miste in directie contrara aceleia in care se inchide bara, si la fel in ultimele x minute", adica incerc sa "prezic" cand va incepe candela sa faca umbre. Si imi iese mult mai des pe M30 decat pe H1. In plus am aflat ca de fapt anumite sesiuni se deschid/inchid la "si jumatate" si cele mai multe stiri importante se dau la "si jumate", adica 9:30, 10:30, 14:30, 16:30, etc. Si am ramas la M30.

 

La fel, lui M15 nu i-am gasit nici o utilitate practica, si este doar un fel de M30 mai detailat. "Timpii" la care incerc eu sa intru (la inceput si sfarsit de M30) nu imi permit folosirea lui M15. Chiar si proportiile sunt aiurea, adica o bara M30 are 2 bare M15 si o bara H1 are 2 bare M30. Ce le-or fi ales asa de inghesuite? =)) Se discuta odata despre proportia intre charturi pe vamist. Exista si pe MQ o discutie, si era una si pe ibfx cand aveau forumul vechi (nu am mai intrat la ei de cand cu forumul nou, nu imi place, au facut un rahat mare, in plus nu mi-a placut ca au sters posturile vechi, rumburaci!). Se concluziona ca o "cea mai buna" ratie intre TF-uri este intre 1/5 si 1/8. Asta spune si Bollinger, spune si Elder in triple screen. Daca sunt prea "dese" (de exemplu M15 si M30) sau prea rare (ca H4 si M1) atunci TF-urile nu iti arata mare lucru, "nu se leaga" intre ele. Adica daca vrei sa descompui D1 in M5-uri, o sa ai o singura bara D1 pe tot ecranul (adica descompusa in M5-uri, ea umple tot ecranul si trebuie sa derulezi sa vezi zilele precedente), nu vezi "legatura" dintre barele D1 uitandu-te pe M5. O proportie buna in practica ar fi 1/6 si 1/8, si putem alege D1-H4-M30-M5, pentru ca D1 are 6 bare H4, iar H4 are 8 bare M30, care la randul ei are 6 bare M5.

 

Cativa traderi de pe aici "stau" pe proportii fixe, ei folosind charturi H2, M40, M20 sau M90 (o ora si jumatate) pentru a se incadra in proportiile anterior stabilite (de obicei 1/5 sau 1/6), cu H4, cu D1 sau cu W1. Despre cum se pot genera asemenea charturi exista pe vamist.

 

M1 este prea rapid si cu prea mult zgomot (in sensul zgomotului de pe sunet la amplificatoarele audio, adica noise) pentru a fi pe gustul meu, am incercat scalping pe M1 si de obicei ma frig pentru ca fac ceea ce spun altora sa nu faca: cand se misca impotriva mea 1-2 pipsi, il astept sa revina... grrr... si uneori chiar revine, dar atunci zic, "daca a revenit e semn bun, hai sa il las sa intre 1-2 pipsi la plus" si zbang! se duce invers si nu mai vine... De cand am aflat ca traderii mari sunt scalperi, de cand am citit cartea lui Steenbarger, de cand am descoperit cotatiile de la Varengold cu bidul si askul independente, de cand am vazut ca la ATC scalperii sunt la putere (well, si pe vamist la concurs, se vede!), incerc din ce in ce mai mult sa urmaresc charturile de ticksi (Aviz Stefan, lipsesc din sondaj!). Dar fara succes. In schimb am migrat mai mult spre M5. Daca inainte ordinea era clara: M30-D1-M5-Altele (adica ordinea sortata dupa "la care ma uit mai des", pentru ca ordinea in care ma uit este intotdeauna de la cel mai mare TF la cel mai mic, asta e ordinea fireasca, intai te uiti pe TF mare sa iti faci idee de ansamblu, apoi rafinezi TF-ul spre mai mic, pentru intrari), deci daca inainte ordinea era M30-D1-M5, acum ordinea incepe sa se schimbe, M30-M5-D1, si simt ca ma pierd din ce in ce mai mult in M5 si imi pare cumva rau. Pentru ca D1 este un chart foarte important, barele lui includ sesiunile zilnice. Exista un pic de discrepante intre brokeri (fusul orar al serverului) dar ele nu sunt asa accentuate ca la H4, si in plus candelele D1 contin toata sesiunea, pe cand la candelele H4 sesiunea se intinde pe 2-3 bare, cum am zis mai sus.

 

D1 este intr-adevar un TF foarte important si ar trebui ca toti traderii sa il foloseasca, adica sa isi aleaga TF-urile "in jurul" acestui D1. Adica "H4-D1-W1" pentru un medium term ori carry trader, sau "M30-H4-D1" pt un swinger, sau orice alta combinatie.

 

Eu am votat, in aceasta ordine: M30, M5, D1. Este combinatia care ma coafeaza cel mai bine la ora actuala.

Editat de tradelover
typo (scrisesem o porcarie)
  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit pe H3 si Daily. Nu sunt convins ca am vreun avantaj sau dezavantaj cu H3 datorita faptului ca sunt mai putini cei care il folosesc. Si sunt ingramadite foarte multe candle-uri in grafic, vad cam aceleasi informatii ca pe un chart Daily mai aerisit.

H3 sau H4 mi se par grafice bune daca esti student sau lucrezi. Nu prea ratezi ocazii, dar se si misca suficient cat sa ai parte de ceva actiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.