Sari la conținut

FAP Turbo


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mi-am permis sa fac o mica analiza a rezultatelor real_10iulie2009.

 

 

Vreau sa atrag atentia asupra RRR (risk reward ratio) cu care lucreaza FAP Turbo.

 

RRR ESTE SUBUNITAR!!!!

 

In medie este ~0.3. Adica, cu trei tranzactii necastigatoare si una castigatoare esti de abia pe zero (la breakeven).

 

Edit

 

Typo: trei CASTIGATOARE si una perdanta. Adica la o singura pierdere, iti trebuie 3 castiguri sa iesi pe zero. Asta a vrut tavi sa spuna.

edit by tradelover

 

 

(vezi atasul)

 

In exemplul de fata expertul a facut profit. Si ce daca!!!

Este un caz izolat. Dupa 7 tranzactii nu poti trage o concluzie. Nici macar dupa cateva sute.

Conditiile din piata sunt permanent variabile. E posibil ca setarile de moment sa dea rezultate. Nu conteaza ca acest moment insemna o saptamina sau cateva luni.

Si mai este inca o variabila de luat in calcul: brokerul. Este suficient ca tranzactia luata automat sa fie intarziata la open sau la close 30-40 de secunde si rezultatele sunt catastrofale.

 

Sa presupunem alta situatie. 10 (ZECE) SL la rand (sau brokerul nu iti executa un SL si o pozitie merge impotriva ta 1000 de pipsi). Este posibil. Cat insemna 10 SL din cont si cate tranzactii trebuie sa castigi ca sa refaci contul???

 

Concluzia: orice strategie/metoda care foloseste un RRR subunitar este sortita esecului.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Profit mediu * Nr.tranzactii profitabile) - (Pierdere medie * Nr.tranzactii pierzatoare) = (0,5*70) - (1*30) = 35-30 = 5 profit

 

 

RRR = profit/pierdere = 0,5/1 < 1

 

 

Deci, se poate. Si teoretic dar si PRACTIC.

 

De fapt, se respecta o lege a finantelor : riscul mare este insotit de castig mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Invatati-ma si pe mine cum pot vedea Balance, la fel ca in atas. Am incercat de multe ori dar nu-mi dau seama de setari. Ce trebuie sa fac pt. a vedea aceea curba pt. strategia mea de exe.

 

multumesc

 

Bafta la pipsi

 

@dannad- si tu folosesti FAP TURBO? Pe ce TF se tranzactioneaza bine cu Fap Turbo? Pt. ca vad in statement f. multe tranzactii incheiate intr-o zi, cea ce ma duce cu gandul ca tranzactiilea se fac la Tf mic ( 15 min de exe. )

 

Este buna initiativa de a vedea in fiecare zi daca este profitabil Fap Turbo dar acest obicei este bine sa se pastreze cel putin cateva luni, numai atunci ne putem da seama daca este intradevar profitabil.

post-2700-1247601619_thumb.jpg

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu folosesc FAP Turbo, e un alt EA (pe care l-am postat in sectiunea de Experti).

 

In Account History dai click dreapta pe "Save as Detailed Report" si iti rezulta Statement-ul detaliat.

 

Merge sistemul semiautomat de 3 medii mobile pe 3 Tf ?

 

multumesc pt indrumare la statement

 

ai folosit sistemul impuls elder?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dannad- si tu folosesti FAP TURBO? Pe ce TF se tranzactioneaza bine cu Fap Turbo? Pt. ca vad in statement f. multe tranzactii incheiate intr-o zi, cea ce ma duce cu gandul ca tranzactiilea se fac la Tf mic ( 15 min de exe. )

 

Este buna initiativa de a vedea in fiecare zi daca este profitabil Fap Turbo dar acest obicei este bine sa se pastreze cel putin cateva luni, numai atunci ne putem da seama daca este intradevar profitabil.

helou Vaxx,

1.intr-adevar, FAP Turbo tranzactioneaza pe tf de 15min (strategia de scalping) si realizeaza intre 0 si 3 investitii per noapte per pereche valutara, in functie de situatia pietei (trend, volatilitate, spread, etc.)

2.ai dreptate, este important sa urmarim evolutia lui FAP Turbo pe o perioada mai lunga de timp. cel mai relevant este bilantul anual, pentru ca pot fi luni pozitive si luni negative (ca in orice strategie de trading, de altfel)

 

spor la trading,

Editat de Luca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.