Sari la conținut

punctul de inflexiune


Postări Recomandate

nu am stiut unde sa plasez acet topic sau intrebare =)).... deci ma puteti ajuta cu o definitie asupra punctului de inflexiune in grafice? adica problema care o am este ca vreau sa gasesc o definitie exacta a punctului de inflexiune cum ar fi spre exemplu:

 

"daca cursul o ia in jos timp de "N" candle-uri, si diferenta intre punctul maxim si a ""N-a" candela este de 400 de pipsi, se considera punct de inflexiune"

 

Multumesc %%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@kerosen

Punctele de inflexiune asa cum le-ai denumit se numesc in literatura de specialitate swing points. Cauta pe google termenul, e consacrat.

Nu se creeaza dupa un numar de bare fix, nici nu are reguli fixe. Daca gasesti vreo formula de calcul sa le anticipezi sa ne spui si noua. =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la o definitie a lor chiar dupa ce s-a intamplat =)) de ce? pt ca ideea este de a antrena retelele neuronale la aceste puncte. pt asta trebuie facut un script care sa caute in baza de date, aceste puncte de inflexiune si de acolo in spate sa dai retelelor inputurile sa stai sa le dai cu mana este mult prea complicat avand in vedere ca vor fii mii de exemple. de aceea am nevoie de o definitie a lor dupa care acel script sa caute in baza de date

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

Chiar dupa ce s-a intamplat swing point-ul apar asa numitele pattern-uri de reversal. Despre care s-a discutat in ultimele posturi, pe diverse thread-uri cu opinii pro si contra ca ar functiona sau nu.

Vezi linkul de View Posts History, deasupra in site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci: pe mine ma intereseaza strict punctele unde am pus sageti restul punctelor unde nu am pus sageti, acum, la aceasta ora nu ma intereseaza desi si alea le poti considera swing points =)) repet am nevoie pt a putea sa facem un script sa le "descopere" in baza de date si de la acel punct in spate sa dea retelei ca si input.

post-1689-1232811423_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

Doar de atat ai nevoie? Asa un task simplu? Descrierea punctelor cheie in care pretul intoarce directia?

Uite, tradelover a afirmat ca daca le gaseste se muta intr-o insula exotica, cu distractie, soare si fun in fiecare zi pana la adanci batraneti? Vrei ca tradelover sa nu mai intre vreodata pe forum din cauza asta? =))

 

Just kidding!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intelegi =)) eu nu am spus cum poti sa afli in viitor aceste puncte... eu am spus cum le poti defini astfel incat sa le gasesti intr-o baza de date (ceea ce inseaman ca s--a intamplat) %%- iar referitor la tradelover, daca asta presupune sa se retraga unde a spus el atunci DA doresc sa le gaseasca ;) revenind a discutie. imi trebuie cum le poti defini ceva de genul care l-am descris io mai sus si repet pt datele din trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

Dupa parerea mea nu cred ca vei gasi pe istoric ,oricat de departe te vei intoarce in timp si oricare pereche valutara vei alege, doua puncte "aproximativ" identice.Ca sa poti genera o definitie iti trebuie , cred, cateva criterii cumulative care sa se repete la fiecare punct . Cred ca aceste puncte de inflexiune, sau de reversal, sau de intoarcere, cum vrei tu sa le spui, sunt ca amprentele umane. Nu cred ca vei gasi doua la fel.

Este o simpla opinie! Posibil sa fie o mare gogomanie!

 

Bafta in continuare si succes in ceea ce priveste proiectul tau!

 

Oltciter!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ oltciter nu am spus sa fie la fel este clar ca nu pot fi la fel si sutn deacord cu tine ca poti sa le compari cu amprentele umane daca te uiti pe graficul pus de mine nici nu seamana acolo unde am pus sagetile dar caut o "definitie" care sa o pot transcrie in acel script care va cauta in baza de date. ceva de genul care am scris in primul meu post aici

"daca cursul o ia in jos timp de "N" candle-uri, si diferenta intre punctul maxim si a ""N-a" candela este de 400 de pipsi, se considera punct de inflexiune"

TRADELOVERRRRRRRRRRRR help =))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.