Sari la conținut

Ora de creatie


Postări Recomandate

@tradelover

 

thx man in numele tuturor :tongue: aceste reguli vor ramane aici notate pentru vecie :)si atunci cand o sa ajungem la acest punct, adica la capitolul strategii o sa le readucem in discutie :)

 

dar acum din punctul meu de vedere, ar trebui sa ne concentram asupra bazei de date, si anume ce anume va contine ea, si de unde putem culege acea informatie care decidem ca va trebui sa ocntina baza de date:)

iar aici asa cum am prezentat mai sus restul daca mai aveti alte parerei despre ce ar trebui sa mai contina in plus baza de date sunteti bineveniti sa trceteti dar si cu explicatia de ce ar trebui introdus si ce influente are asupra valutei(lor)

 

pana una alta, as dori din partea voastra sa vian cu idei de unde putem colecta cele trecute de mine

 

Calendarul economic( asta il luam de la forexfactory, dar si alte sugestii sunt bine venite)

indexi (acestia intai trebuie facuta o lista cu ce indici o sa urmarim si eventual url-ul de unde pot fi colectati)

comodities (si aici trebuie facuta o lista cu ce anume si de unde putem colecta data)

currency aceasta o luam de la broker

 

deci practic ne trebuie lista si url-urile pt indexi si comodities (nu confundati CFD-urile p ecomodities si pe indexi de la brokerii care ofera asa ceva)

 

any suggestion? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

revenind la problema noastra referitor la ce bagam in baza de date particularitatie fiecarei valute in parte si a perechii respective :tongue:

 

as dori ca cei care se pricep inclusiv la fundamentale, sa-si dea cu parerea pentru urmatoarele valute, ce factori particulari ar putea misca valuta respectiva (ex. yenul= pretul materiilor prime balanta de plati etc).

de ce asa? pentru ca asa cum toti stim, fiecare valuta are particularitatile ei atat dpdv fundamental cat si tehnic (ex H&S confirma mai mult pe o anumita valuta decat pe alta)

 

valutele majore la care fac referire sunt:

 

USD

YEN

EURO

GBP

CAD

CHF

AUD

NZD

 

 

 

anyone? scrat, Tavi_star mfx restul? :)

 

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kerosen, nu ma pricep asa bine la analiza fundamentala. banuiesc ca ceea ce vrei tu sa implementezi in soft este o analiza pe termen scurt. in cazul asta, problema e ca perechile nu reactioneaza la stiri asa cum ne asteptam. in ultima vreme, reactiile nu mai pot fi anticipate fara o analiza colaterala foarte serioasa, care include aproape tot... incepind de la comoditati, metale si terminind cu declaratiile liderilor politici.

din punctul meu de vedere, implementarea stirilor intr-un soft este inutila. poate doar sa specifici momentele de anuntare a stirilor si sa pui niste limite pe deschiderea de noi ordine si asigurarea profitului pe cele existente in momentele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este foarte buna dar nu ar avea aplicatzie practica doar in cazul in care ashi investi pe termen lung(luni sau ani)pe forex .Cum eu sunt Daily trader ,efortul ar fi prea mare si fara sens.Sa nu intzelegetzi ca e un post rautacios ,e departe de mine.Mult mai la obiect ar fii o baza de date actualizat zilnic (dimineatza)care sa explice impactul stirilor pe paritatzile pe care le-ai pus.(dar cine se inhama la asa ceva? :tongue: )Deci la ce ne putem astepta in ziua x daca stirea este negativa sau pozitiva.Apropo de stiri....De ce se misca piatza inainte cu 1 min fatza de afisarea stirilor pe site uri.Voi stitzi o sursa mai rapida?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicators and Dr. Joe

 

 

Buy when prices are moving up. Buy each retrace/dip. Keep buying until the last retrace becomes a trend change which is the one trade you lose on.

 

Sell when prices are moving down. Sell each retrace/rally. Keep selling until the last retrace becomes a trend change which is the second trade you lose on.

 

..................

Dr. Joe used to work for NASA as a nuclear physicist on the Space Program and was a Professor, PhD with just about every physics and maths qualifications there are or you could think of. He got fed up of the bureaucracy and politics at NASA and as a part time investor in stocks , decided to go full time as, in his own words, “the price cycles are just some sort of fancy sine waves with decay and acceleration distorting them and should be real easy to plot and forecast.”

 

Well after over 5 years doing triple integrated, double differentiated Fourier transforms, harmonic frequency analysis, fractal filters and theorems and goodness knows what else that, although I have a PhD, just ran circles around me. He said he got so frustrated that although he could plan and predict space craft trajectories, orbits, landings etc, he could not forecast even one bar of prices into the future. Not one to quit, he decided that there was some external force that he was not taking into consideration and the only place it could be was on the trading floor where the action took place.

...............

:tongue:

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@scrat

analiza fundamentala va folosi pentru general adica pe tf-uri mari iar cu analiza tehnica se va alege punctul de intrare

 

@fxtp

intraday nu este o problema comparativ cu pozitii mai lungi. ca sa determini acel punct de intrare trebuie sa privesti si imaginea de ansamblu

 

@tavi_star

you simple don't get the ideea. please read mi signature :tongue:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, atunci explica-mi te rog cum vrei sa corelezi datele fundamentale de pina acum pe dolar - care sunt proaste, si vor fi din ce in ce mai proaste - cu intarirea dolarului. cum explici softului de ce economia americana se prabuseste, iar moneda se intareste?

 

@scrat

analiza fundamentala va folosi pentru general adica pe tf-uri mari iar cu analiza tehnica se va alege punctul de intrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, atunci explica-mi te rog cum vrei sa corelezi datele fundamentale de pina acum pe dolar - care sunt proaste, si vor fi din ce in ce mai proaste - cu intarirea dolarului. cum explici softului de ce economia americana se prabuseste, iar moneda se intareste?

 

@scrat

analiza fundamentala va folosi pentru general adica pe tf-uri mari iar cu analiza tehnica se va alege punctul de intrare

Si a yenului acum o luna dupa ce sau anuntat caderi record in economie si yenul se aprecia.Acum se fac mari eforturi sa se deprecieze yenul ca sa se sustina exportul .Eu pe analizele fundamentale nu dau doi bani.Uitate la tzara asta a noastra cu analisti de doi bani care spun una si se intampla alta si se dau balena in borcan pe unde apar,uitate la agentiile de rating care sunt varza.Piata e condusa "manipulata " de baietii destepti iar noi turma mergem dupa ei pt ca nu ai de ales.Eu am incercat sa fac o corelatie intre dolarul canadian si petrol ca tot am vazut ca se vorbea de treaba asta ...dar nu merge .....Cred ca singurele monede care au deaface cu asa ceva sunt rubla si monezile arabe.Dar numai cred....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa mentii corelatiile pe o durata nelimitata. banii se misca permanent spre si dinspre diferite instrumente in functie de perceptia rechinilor. un timp, perechile pe yen au fost corelate cu indicii americani. dolarul cu aurul. dolarul canadian cu petrolul. si exemplele pot continua.

acum, spre exemplu, se asteapta inflatie. normal ca banii se vor misca in instrumente considerate "sigure": aur si comoditati.

eu as sugera sa se evite partea cu analiza fundamentala, pentru ca interpretarea este foarte dificila, si n-o pot face corect nici cei care sunt experti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei da-mi voie sa-ti zic scrat si fxtp ca la asta ma gandeam defapt la perioada dinainte de 2009 cand au inceput marile banci sa injecteze capital masiv pentru sustinerea dolarului. mai tii minte? :tongue: acea perioada, azi ma gandeam ca nu am cum sa i-o "explic" si chiar luam in considerare sa exclud acea perioada, numai ca frumusetea la programul genetic este ca este dinamic/adaptiv si cauta mereu solutii optime(nu generale).

daca ma intrebi pe mine, intr-o recesiune, banul isi tripleaza valoarea(nu discut interventia in piata) :)

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.