Sari la conținut

Ora de creatie


Postări Recomandate

stefan, ar trebui sa schimbi numele topicului din softul perfect in "ora de creatie" :tongue:

 

ok, revenind la subiect. considerand ca pana aici ne-am inteles si ca avem nevoie de o baza de date in care sa fie introduse informatiile propuse mai sus (comodities, indexi, calendarul economic currencies)

 

intrebarea se pune de unde s-ar putea extrage cele de sus mentionate atat pe prezent, cat si pe history?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Complexity is a symptom of confusion, not a cause am simtit neaparat nevoia sa pun acest citat aici extras dintr-o carte superba care mi-a recomandato Stefan, "On intelligence" de Jeff Howkins, si care la randul meu o recomand tuturor pentru ca este scrisa intr-o maniera excelenta, usor de digerat si inteles :tongue:

 

de ce am pus aici? ca multi dintre voi cred ca nu au nimik de-aface cu acest proiect desi tot forexul se invarte in jurul lui :)

 

asa ca, curaj :D incepeti sa fiti creativi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

ok, demult nu am mai scris pe aici :-? asta nu inseamna ca am stat degeaba :) vad ca majoritatea nu vor sa creeze. io in schimb "I'll stick with the plan" :D

 

dupa ceva timp am reusit urmatoarele :)

 

sa terminam modulul de Indicatori tehnici, cel de DDE pentru colectare de ticksi (asta in cazul in care o sa mergem pe MT4 ca altfel o sa folosim API pt alti brokeri) si crawler-ul pentru indecsii importanti, comodities si calendarul economic si schema pe care inca o avem si vrem sa o realizam.

 

alaturat aveti cateva screen shooturi cu cele 3 componente. inca suntem putini si orice mana de ajutor cu privire la programare ar fi excelenta si bine venita :D

post-1689-1242128361_thumb.png

post-1689-1242128389_thumb.jpg

post-1689-1242128408_thumb.jpg

post-1689-1242128450_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nimik? no comments? :-? deci sa inteleg ca va doare in spate sau ca facem cea mai buna munca? :) curajjjjjjjj :)

 

ok, am inceput si partea de implementare a modulului de AI adica sa pregatim sculele :D dar chiar daca le implementam trebuie sa stim ce vrem sa facem cu ele :D

 

si aici redeschid partea spusa de tradelover cu reguli (regulile enuntate de el tin mai mult de partea de portofolio si de MM.

 

 

io acum am sa scriu reguli cu privire la partea de AI :D

 

1) fiecare valuta are particularitatile ei

2) o pereche valutara are suma particularitatilor (pct 1) :D

3) un anume pattern nu are aceiasi frecventa pentru toate perechile valutare (ex. H&S are o frecventa mult mai mare pe EUR/USD decat pe USD?JPY)

4) Data mining ar trebui sa extraga regulile de joc (long short range)

5) fiecare valuta ar trebui analizata separat si impreuna cu perechea ei

6) nu intotdeauna, daca nu este "long" este "short" poate insemna si "stai pe gard"

7) nivelele Fibonnaci trebuiesc luate in consideratie

8) scopul aplicatiei este de a prezice si a juca "Punctele de Inflexiune"

9) fiecare "Punct de Inflexiune" ar trebui analizat pe mai multe TF-uri

10) daca se determina niste reguli pentru "punctele de Inflexiune" acele reguli trebuiesc vazute daca au mai fost indeplinite si pe alte pozitii ale pietei

 

 

si lista continua :D

 

 

alaturat este si un screenshoot de la modulul de AI

 

INCA SUNTEM "SHORT" LA PROGRAMATORI :D

post-1689-1242305729_thumb.jpg

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe deasupra, dar lucrurile deja ma depasesc. deocamdata ma chinui sa-mi transpun sistemul intr-o schema logica, insa nu prea reusesc.

pe linga toate astea, am ingrozitor de mult de lucrat la servici. probabil in viitorul apropiat schimb si locul de munca... asa ca n-ai ce face, tre' sa-mi motivezi absentele :-?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa intelegeti ca limitele noastre sunt trasate strict de imaginatia noastra, aveti aici o chestie superba :-? care doar ce-a fost lansata :)http://www.wolframalpha.com/

iar asta http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Wolfram este tata. daca aveti rabdare sa cititi despre tata, o sa intelegeti de ce WolframAlpha este important

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

“Give me an Entry point and I might Rule the world”

 

puteam sa deschid alt subiect dar nu am vrut din cel putin doua motive ;) 1 deja forumul este destul de.... "incarcat" cu tot felul de lucruri. 2 are ceva legatura cu ora de creatie deoarece face parte din proiectul la care lucrez.

 

 

traderii tehnici (care folosesc analiza tehnica) cand vine vorba de a dezvolta o strategie de trading iau in considerare cativa indicatori tehnici iar intrebarea mea este urmatoarea:

pentru ce anume cosntruiesc acea strategie? cu alte cuvinte spus: cand un pescar se hotaraste s aplece la pescuit.... intai se gandeste:

 

"Ce pana mea vreau sa pescuiesc?" Hamsii!!!! deci pentru hamsii nu cred ca ar fi buna o lanseta cu fir de 0,5, si carlig de balena( :D ) care sa tina si 400kg :D hum.... cred ca ar trebui sa-mi iau un navod dar un navod nu cu ochi de 24x24 cm ci unul cu ochiuri dese :)

iar la vanatoare de ursi, nu te duci cu cartuse cu alice :)

 

revenind la construirea unei strategii.... cred ca din start ideea este gresita atata timp cat nu stii ce rahat vrei sa "vanezi" pe acel chart la care beleshti ochii (inclusiv io :D )

 

dupa ce ti-ai stabilit ce vrei sa vanezi, si ti-ai ales "arma" potrivita, acea arma trebuie sa o reglezi si cum faci asta? pai selectezi punctele care ti se par interesante in trecut, si incepi cum poti tu(va sfatuiesc sa folositi o metoda automata) sa incepi sa iti reglezi tirul pentru acele puncte astfel incat sa se potriveasca cat mai bine. un lucru trebuie sa luati in considerare.... daca aveti o anume setare pentru BUY, credeti-ma ca nu o sa mearga la fel si pentru SELL (adica daca va ganditi pe setarile inverse) unul dintre motive ar fi acela ca oricum caderea deobicei este brusca (deh.... gravitatia)

 

acestea fiind spuse, nu are rost sa va spun ca daca ati alege 30 de indicatori cu cel putin 3-5 variabile..... cam care ar fi permutatiile si combinatiile respective :D)))))))))) spre exemplu stochastic are 5 variabile si fiecare variabila cu setari libere (Adica pui din burta) sau prestabilite :)

 

succes cu asta :D

 

am atasat un stochastic cu valori diferite stch 5-3-3 cu High/Low si Stoch 50-20-10 Close/Open parca

post-1689-1246692250_thumb.jpg

post-1689-1246692273_thumb.jpg

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest articol am sa incerc sa descriu o modalitate prin care un program de text mining poate sa invete semnificatia unor cuvinte, propozitii fraze articole astfel incat sa poata face o predictie asupra viitoarei evolutii a unei monede sau a unei perechi valutare.

 

Aceiasi tehnica se poate folosi si in alte domenii unde in trecut intr-un fel sau altul, prin diferite tehnici se pot identifica anumite date.

Metoda descrisa se bazeaza pe faptul ca in general textile sunt greu de interpretat din punctual de vedere al unei masini mai ales ca semnificatia sau intelesul cuvintelor, functie de ce context sunt scrise au cateodata insemnatati opuse chiar dac s-au folosit aceleasi cuvinte.

 

Un exemplu care-mi vine in minte: “A gresit! Cum sa-l omoram?” aici se observa ca intrebarea se adreseaza daca sau nu “sa-l omoram” sau alta semnificatie aceea ca prin ce metoda sa fie omorat.

 

Se stie ca evolutia unei monede este legata de cativa factori precum:

Analiza Fundamentala, Analiza Tehnica, Calendarul Economic(care este parte din analiza fundamentala) si News-urile etc.

 

Find foarte dificil sa incercam prin metoda supervizata de a determina cat mai multe exemple care text mining-ul ar trebui sa invete, ca si in reverse engineering putem incepe de la rezultat catre sursa, astfel incat tex-mining-ul prin diferitele tehnici de extractie a informatiei sa fie lasat singur sa-si faca clasificarile sis a determine singur regulile dupa care viitoare interpretari ale textului se pot face astfel incat omul sa intervina foarte putin sau aproape deloc in procesul de invatare.

 

Oriunde se spune ca presa este a patra putere in stat oricare ar fi acel stat si asta se intampla implicit pe piata de capital sau atunci cand un trader analizeza cat mai bine un asset inainte de a lua o pozitie in piata (sa cumpere, sa vanda sau sa stea pe gard)

Un trader analizeaza acel asset din toate punctele de vedere: fundamental tehnic si presa(communicate de presa)

Din punct de vedere al presei incearca sa-si dea seama incotro piata se va duce pentru acel asset. Pentru asta incearca din majoritatea canalelor de presa, sa extraga informatia citind foarte multe publicatii de specialitate sau furnizori de news cum sunt: Bloomberg, reuters, cnn samd.

Cum ar trebui sa procedam?!

 

se ia moneda care ne intereseaza sau erechea valutara care ne intereseaza se analizeaza graficul, de unde se extrag punctele unde au avut loc schimbari majore de trend-punctele de inflexiune. Time frame-ul pentru care se va face analiza inca nu l-am stabilit acesta fiind subiectul unor studii viitoare.

Acest lucru, analiza graficului pentru identificare acelor puncte de inflexiune se poate face foarte simplu cu un indicator numit Zig-Zag care el asta face: identifica punctele unde trendul si-a schimbat directia

 

post-1689-1246964002_thumb.png

 

Asa cum se observa, punctele de inflexiune identificate cu ajutorul indicatorului Zig-Zag, sunt cele unde trendul si-a schimbat directia iar punctele de swing sunt cele care trendul a avut oscilatii mai mici cuprinse intre cele doua puncte de inflexiune.

Revenind la text mining, aceste puncte se pot identifica cu mare acuratete momentul cand s-au produs.

Stiind data si ora exacta, se poate merge in trecut pe marile agentii de presa (reuters, Bloomberg cnn etc) si incepe sa sa “citeasca” titlurile cu privire la acel asset. Aici luam in considerare EUR/USD. Ba mai mult se pot identifica acele pozitii unde trendul chiar a avut miscari foarte abrupte. Pe langa agentiile de news, se pot “citi” inclusiv comunicatele de presa ale celor doua mari banci centrale(pentru ca nu stim miscarile cine le-a provocat-probleme din partea europei sau a americii)

Pentru ca nu stim cine a provocat acea miscare, atunci cand se analizeaza o moneda dpdv al text mining-ului trebuie (acea analiza) s afie facuta independent si impreuna cu perechea valutara. Stiind ca putem avea acces la trecut(history) pe termen relative lung, se poate incepe prin a identifica acele puncte si crea un plan cu privire la ce ar trebui sa “citeasca” programul pentru a invata viitoare miscari.

Bineinteles ca mai sunt multe de spus dar ideea este deja conturata.

Daca s-ar reusi implementarea unui unei astfel de tehnici de text mining putem spune ca suntem cu inca un pas mai aproape pentru a construi traderul perfect

 

Astept propuneri si sugestii

 

 

iar aici mai jos, aveti raspunsul de la un amic care chiar cu asta se ocupa :)

 

Salut Marius, si mersi pentru email.

Imi place ideea si cred ca se poate face.

 

Vreau sa te contrazic la cateva puncte.

Primul, cu invatarea in text mining. Nu exista probleme in ambiguitate cand se calculeaza trendul. Exista technici foarte puternice care nu au probleme cu ambiguitatea, si programul nu e neaparat ca sa invete, defapt, trebuie sa extraga anumita informatie despre un obiect

 

 

actiuni , fapte,

atribute, descrieri, etc...

 

Cu aceste doua informatii se poate prezice trendul valutei (sau oricare obiect).

 

Din experienta iti pot zice ca trendul se schimba saptamanal, la nivel de zi nu se produc mari schimbari, si de obicei schimbarile mari sunt luni sau marti (ciudat), cu o oarecare exceptie, desigur, ca in toate statisticile (10%, numarul magic).

 

Avem doua tipuri de text.

 

1. Un text dedicat total unui obiect (se vorbeste doar despre dolar sau euro)

2. Un text in care obiectul este montionat si o referinta discreta la o descriere sau un act. (ex. dolarul a fost depreciat)

 

 

Un alt punct foarte important. Limba pe care o alegem poate schimba trendul. O facem in engleza, si lumea va spune altceva despre USA (valuta america), pe cand Romanii vor descrie altfel dolarul. Sper ca ma intelegi. Mai degraba, e o interpretare la nivel cultural.

 

Imi place foarte mult ideea, si nu cred ca fa vi o problema in a construi un astfel de trend.

 

Pentru inceput iti pot spune ca prima versiune va fi in engleza, care va extrage informatii despre dolar, pe cand EURO va avea nevoie de un sistem intr-o limba europeana cu multi vorbitori (cred ca germana e cea mai vorbita in europa).

 

 

 

Cateva previziuni referitor la plan.

 

1. Extragerea textului de pe web (textul fara zgomot, fara html).

obiective: Cat mai multe text si cat mai curate. Mai bine mai putine si mai curate, acuratetea este foarte importanta.

 

2. Procesarea textului. Transformarea textului nestructurat in documente structurate.

3. Sampling pe saptamana

4. Extragerea informatiilor relative la dolar/euro si transormarea lor intr-un score (valoare numerica reala intre -100.00-100.00)

5. Evaluare (si din nou la pasul 4 daca nu suntem multumiti cu rezultatul)

 

 

 

bineinteles ca discutia cu amicul meu despre acest subiect va continua pana o sa definitivam proiectul final pentru a ne apuca de el :)

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.