Sari la conținut

Sistem de tranzactionare 1-2-3


Postări Recomandate

Ar fi interesant sa ne explici cum iti calculezi sl si tp in functie de media volumelor , asa cum de altfel ai explicat intr-unul din posturile precedente."CA sa stabiliti tp si sl trebuie sa verificati volumul zilnic mediu in jurul mediei respective cel putin cu o luna in urma (acest lucru este un alt (tip) pe care iar nu il veti gasi sa il spuna cineva ,astfel veti ajunge rar in situatia ca piata sa va surprinda.In functie de volum va veti stabili si SL si TP si veti vedea ca in unele zile veti lucra cu SL de 15 pipi ,si tp 20 , in altele de sl de 40 pipi si tp 40"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@catalinj

 

5)Ca sa va imaginati mai plastic sistemul arata ca un "W" DAR CARE ARE LATURA DIN DREAPTA MAI MICA .SPER CA ATI INTELES .

 

asta ai scris chiar tu si mai e si desenul de la postul #15.

 

am inteles foarte bine acel W. latura din dreapta mai mica inseamna al 2lea V din w.

pentru mine figura este un double bottom chiar daca urmaresti si faci intrari pe tf mic, tot asta reprezinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am experimentat mai in amanunt tehnica 1-2-3 pe chadelstik la 15 min. Trebuie sa recunosc ca e impresionanta. Atata timp cat respecti setupul intrarile sunt ultra super chiar daca targeturile nu sunt foarte lungi. Avantajul pe 15 min este ca beneficiezi de sl-uri super scurte - 15 20 pips, pe targeturi care pot ajunge usor la la 40 - 50 pips. Depinde de cat esti de rabdator sa prinzi setupurile cele mai bune.

In concluzie ..... imi place! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa precizez pentru toti ,chiar si pentru cei ce au fost impotriva mea de la inceput ca acest sistem nu este cel pe baza caruia furnizez semnale care este net superior din toate punctele de vedere.Multumesc frumos pt aprecieri dar in curand am sa mai postez vreo cateva sisteme toate avand in plus ceva pe care l-am adaugat eu ca sa evite cat de mult esecurile.

Astazi am experimentat mai in amanunt tehnica 1-2-3 pe chadelstik la 15 min. Trebuie sa recunosc ca e impresionanta. Atata timp cat respecti setupul intrarile sunt ultra super chiar daca targeturile nu sunt foarte lungi. Avantajul pe 15 min este ca beneficiezi de sl-uri super scurte - 15 20 pips, pe targeturi care pot ajunge usor la la 40 - 50 pips. Depinde de cat esti de rabdator sa prinzi setupurile cele mai bune.

In concluzie ..... imi place! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin insa vrem sa stim si explicatia celui de-al doilea 'tip'. Cel referitor la volume si relationare cu SL si TP. Sa zicem ca imi cam dau seama la ce te referi ... volume mari SL si TP mai largi si invers ... insa poate niste clarficari?

Pe TF mai mari gen M30 1H cum se comporta? momentan nu prea am timp dar sper sa revin in curand in hora :).

Editat de newpip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce nu au inteles bine metoda de intrare in trade folosind tehnica 1-2-3 atasez un exemplu pe eurusd 15 min, de intrare long. NU ESTE CEL MAI STRALUCIT EXEMPLU FIIND O POZITIE LUATA CONTRA TRENDULUI DOWN DE PE 4H. Dar in scop "didactic " cred eu ca e reprezentativa.

Urmariti cu atentie imaginea!

 

P.S. Catalin! daca sunt greseli te rog sa ma corectezi!

post-1363-1243488603_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIP :nu va lasati pacaliti de pivot pointurile stabilite de pe o zi pe alta cand volumele din ziua precedenta au fost mici va recomand sa pastrati S si R din ziua precedenta astfel veti evita surprizele.

 

Catalin insa vrem sa stim si explicatia celui de-al doilea 'tip'. Cel referitor la volume si relationare cu SL si TP. Sa zicem ca imi cam dau seama la ce te referi ... volume mari SL si TP mai largi si invers ... insa poate niste clarficari?

Pe TF mai mari gen M30 1H cum se comporta? momentan nu prea am timp dar sper sa revin in curand in hora :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva nu e in regula : mie mi se pare semnal de buy ,cred ca chartul e de vina .trebuie sa folosesti alt chart ori nu vad eu prea bine .Intrarea intr-un trade trebuie facuta nu examinand adhoc powul si highul ci privind in ansamblu.niciodata nu deschizi pe 15 min ampotriva trendului de 4 h. nu prea mai am timp de scris dar revin cu explicatii.

 

 

Un al doilea exemplu de posibila intrare short pe eurusd 15 min!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva nu e in regula : mie mi se pare semnal de buy ,cred ca chartul e de vina .trebuie sa folosesti alt chart ori nu vad eu prea bine .Intrarea intr-un trade trebuie facuta nu examinand adhoc powul si highul ci privind in ansamblu.niciodata nu deschizi pe 15 min ampotriva trendului de 4 h. nu prea mai am timp de scris dar revin cu explicatii.

 

...niciodata nu deschizi pe 15 min ampotriva trendului de 4 h ...

 

Pai Olciter a zis, sell ... trendul pe H4 este sell, cum adica imotriva trendului Catalin, el a deschis in directia trendului, nu? sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.