Sari la conținut

Cum Se Tranzactioneaza Sumele Mari ?


Postări Recomandate

  • Moderators

Ok, mi-am propus sa tranzactionez pe piata forex mult timp de acum incolo si totodata mi-am propus sa fac si profit. Stiu ca suna aiurea, pana la urma nu toti ne-am propus sa castigam ceva ? altfel de ce naiba ne mai chinuim atat. Insa eu ma refer la profitul adevarat si nu la sumele infime (ok poate infirme suna arogant, dar ma refer la sume sub cel putin 100 000 pe an, deci sume destul de mici) pe care le poate ca le castiga anumiti traderi care insa fac treaba asta part time si nu isi permit sa faca trading for a living. Sunt destul de sigur ca si numarul celor care castiga acele sume "infime" (sa zicem 60 000/an, 5000/luna) este sinonim cu descrierea folosita de mine pentru sumele castigate, adica foarte mic. Cred ca marea majoritate a traderilor sunt traderi care castiga sume cu adevarat mici si care au targeturi extrem de modeste. Probabil ca prin aceasta introducere imi tai singur craca de sub picioare intrucat eu vreau sa vorbesc despre sumele cu adevarat mari, iar daca nimeni nu castiga astfel de sume pe aici atunci cu cine naiba o sa vorbesc ?

 

Practic insa eu nu sunt interesat decat de aspectele tehnice ale tranzactiilor cu adevarat mari. Sunt curios cum decurg defapt aceste tranzactii. Sa zicem ca ma apuc de trading si reusesc sa am profit consistent, constant. Plec de la o suma relativ mica si ating sume exorbitante datorita priceperii mele (sunt urmatorul warren buffet, soros etc...) Ce fac acum ? Daca atunci cand tranzactionam cu catea mii de euro hai poate zeci de mii de euro era ok sa tranzactionez printr-un market maker gen oanda. Poate ca era ok atunci cand tranzactionam sute de mii de euro printr-o platforma ecn ceva mai exclusivista dedicata celor care dispun de sume ceva mai mari. Intrebarea mea este ce faci atunci cand contul tau atinge sume de miloane, zeci de milioane chiar sute ? Cum decurg tranzactiile atunci ? Nu cred ca daca vrei sa deschizii o pozitie cu 50 milioane margine vei avea acces la leverage de 100 sau 200. Ai ajunge sa deschizi pozitii in valoare de miliarde de dolari ceea ce mi se pare cel putin complicat :D Ce faci atunci ? Iti formezi propriul tau fond de investii personal ? Faci contracte cu bancile si iti construiesti propria ta platforma ecn ? Cum te descurci atunci ?

Intrebarile mele se leaga defapt, asa cum spun si in titlul topicului, despre cum se tranzactioneaza sumele mari. Cum tranzactioneaza un fond de hedging sute de milioane de dolari in piata ? Eu personal am impresia ca acesta nu are cont la vreun broker retail accesibil tuturor celor care dispun de cateva zeci de mii de euro si nici nu tranzactioneaza prin vreun cine stie ce market maker amarat. Nu am idee insa cum o face si tocmai de aceea deschid acest topic si pun aceste intrebari.

 

Sper ca introducerea mea, care cu siguranta va parea aroganta multor traderi cu experienta care poate nu reusit sa depaseasca acele sume pe care eu le numesc infime, sa nu va deranjeze. Nu vreau sa va simtiti jigniti in nici un fel, insa sper ca toti cei care citesc topicul si care intradevar tranzactioneaza pe piata si fac profit inteleg ca pana si profituri de un milion de dolari anual ar trebui privite in continuare ca fiind sume infime, cel putin datorita volumelor imense care sunt tranzactionate in piata, daca nu dorintei arzatoare de a deveni cel putin miliardar :D

 

Sper ca cineva cunoaste cum stau lucrurile la acele niveluri, macar din punct de vedere teoretic chiar daca practic este aproape imposibil. Pun aceste intrebari pentru ca vreau sa stiu exact catre ca ma indrept si ce trebuie sa fac ca sa ajung acolo. Probail ca multi dintre voi nici nu s-au gandit vreodata la asta multumindu-se cu ceea ce au. Probabil ca circumstantele prezente au indus o astfel de gandire modesta, insa pentru mine toate circumstantele dezvoltarii unui viitor mare sunt pozitive de aceea imi permit sa setez targeturi atat de inalte. Un prim pas catre atingerea unui tel este sa cunosti ce trebuie sa faci defapt pentru a te apropia cat mai mult de el (perspicace nu :D In cazul de fata insa se potriveste; Cum ajungi sa tranzactionezi milioane de dolari, daca nu ai idee cum se tranzactioneaza defapt acesti bani - ce platforme/brokeri trebuie sa folosesti)

 

Ca sa va ajut in formularea unui raspuns luati ca exemplu urmatoarea situatie:

Porinti de la 1000$

Faceti 100 000

Apoi 1000 000

Apoi 10 000 000

Si tot asa :D Pana la sa zicem un miliard de exemplu. Cum tranzactionati acesti bani de-a lungul timpului ? Repet: "Cum tranzactionati" - nu vreau raspunsuri de genul: Pai daca as face 10 000 000 mi-as lua nush ce casa pe malu nush carui ocean si as sta toata ziua cu burta la soare. Ma refer strict la aspectele tehnice, logistice poate ale tranzactionarii acestor sume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

teoretic daca chiar ti se rupe buzunarul de cati bani ai, vorbesti la ubs sa ai acces direct prin ei la piata... :|

 

dar cat timp ai doar 5 cifre in euro sau dolari poti lejer si cu brokeri cu metatrader

 

si daca totusi se tranzactioneaza la dukascopy cu 50.000 pai cred ca se poate fara griji si cu 250.000

 

pana la urma de fapt totul se rezuma la calitatea serviciilor... daca de la 100.000 in sus deja brokerii sau bancile iti ofera spread zero atunci te orientezi dupa asta, dar toate la timpul lor.

 

sunt convins ca unul cu sume de 6 cifre in dolari nu mai cauta raspunsuri pe forum :| si sunt convins ca o sa le gaseasca fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Wow, nu credeam ca am sa mai vad vreun post in topicul asta. Luate pe rand, cred ca ai dreptate, la 5 cifre e inca ok cu orice broker obisnuit, la 6 probabil ca un broker ca dukascopy e ok, iar cand depasasti 6 cifre probabil ca raspunsurile vin oricum mult mai usor chiar daca nu le detii inca.

 

Dukascopy e defapt urmatorul pe lista mea. Cand am sa ajung la alea 6 cifre imi fac cont la o banca in elvetia si tranzactionez prin dukascopy direct din cont. Fara depozite la broker, cereri de withdraw sau mai stiu eu ce. Optiunea asta de a tranzactiona cu banii din contul tau personal, cont la care brokerul nu are acces, mi se pare super. Sumele necesare sunt insa mari.

 

Mai departe de 6 cifre, hmm, ai dreptate, nu mai caut raspunsuri pe forum :|

 

Stiu ca la un moment dat am sa trec prin toate fazele pe care le-am descris mai sus. Promit totusi un lucru: Nu am sa uit de Vamist, am sa ma intorc aici pe topicul asta si o sa va spun exact cum am facut :|. Pana atunci insa... Succes ! poate postati voi inaintea mea :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stiu ca la un moment dat am sa trec prin toate fazele pe care le-am descris mai sus. Promit totusi un lucru: Nu am sa uit de Vamist, am sa ma intorc aici pe topicul asta si o sa va spun exact cum am facut.

 

Yaarr! Mor ce imi place chestia asta... ti-am dat un plus (am scapat topicul asta la vremea lui).

Cum se tranzactioneaza sumele mari? well... greu! Probabil cand sunt ai tai este si mai greu. Da tot asa de probabil ca de la - sa zicem - 6-7 cifre in sus, chestiile se diversifica. In mod cert daca ajungi acolo esti al naibi de bun (adica nu sa pleci cu 50-100 de mii, 1 milion, in cont de la inceput, ci sa ii FACI efectiv, plecand de la o suma sa zicem de 10-100 de ori mai mica) si daca esti al naibi de bun, probabil ca nu te vei multumi doar cu piata valutara. Vei incerca actiuni, hedging adevarat adica, si nu la modu ca vinzi dolari cu o pereche si ii cumperi inapoi cu alta pereche, vei incerca CFD-uri, eventual metale, petrol.

 

Una din chei la sumele astea mari e diversificarea, adica never put all your eggs in the same basket. Vezi ăia mai mari, care fac milioane, nici unul, dar absolut NICI UNUL nu invarte doar valute. Probabil ca de la 6 cifre deja trebuie sa diversifici brokerii, sa ai cel putin 3, in cazul in care unu e ... poponar... hihi... (later edit: adica cauta sa ti-o dea pe la spate). Eventual sa mergi la unu pe valute, la altu pe gold/oil/comoditati, etc.

 

O alta cheie cred ca e currenex-ul, ori alt mediu de tranzactionare de gen "cotatii electronice directe", ECN, etc, care sa iti permita sa oferi (respectiv ceri) TU preturi pentru lichiditatea care o scoti (respectiv bagi) de (pe) piata (a nu se confunda currenexul cu vreo platforma de tranzactionare, acela este doar un protocol, un mediu, folosit de marii mahari, ce platforma de tranzactionare conectezi tu la capatul lui e treaba ta). La banii aia iti permiti serviciu de stiri la secunda, si eventual cativa analisti...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Ok, mi-am propus sa tranzactionez pe piata forex mult timp de acum incolo si totodata mi-am propus sa fac si profit. Stiu ca suna aiurea, pana la urma nu toti ne-am propus sa castigam ceva ? altfel de ce naiba ne mai chinuim atat. Insa eu ma refer la profitul adevarat si nu la sumele infime (ok poate infirme suna arogant, dar ma refer la sume sub cel putin 100 000 pe an, deci sume destul de mici) pe care le poate ca le castiga anumiti traderi care insa fac treaba asta part time si nu isi permit sa faca trading for a living. Sunt destul de sigur ca si numarul celor care castiga acele sume "infime" (sa zicem 60 000/an, 5000/luna) este sinonim cu descrierea folosita de mine pentru sumele castigate, adica foarte mic. Cred ca marea majoritate a traderilor sunt traderi care castiga sume cu adevarat mici si care au targeturi extrem de modeste. Probabil ca prin aceasta introducere imi tai singur craca de sub picioare intrucat eu vreau sa vorbesc despre sumele cu adevarat mari, iar daca nimeni nu castiga astfel de sume pe aici atunci cu cine naiba o sa vorbesc ?

 

Practic insa eu nu sunt interesat decat de aspectele tehnice ale tranzactiilor cu adevarat mari. Sunt curios cum decurg defapt aceste tranzactii. Sa zicem ca ma apuc de trading si reusesc sa am profit consistent, constant. Plec de la o suma relativ mica si ating sume exorbitante datorita priceperii mele (sunt urmatorul warren buffet, soros etc...) Ce fac acum ? Daca atunci cand tranzactionam cu catea mii de euro hai poate zeci de mii de euro era ok sa tranzactionez printr-un market maker gen oanda. Poate ca era ok atunci cand tranzactionam sute de mii de euro printr-o platforma ecn ceva mai exclusivista dedicata celor care dispun de sume ceva mai mari. Intrebarea mea este ce faci atunci cand contul tau atinge sume de miloane, zeci de milioane chiar sute ? Cum decurg tranzactiile atunci ? Nu cred ca daca vrei sa deschizii o pozitie cu 50 milioane margine vei avea acces la leverage de 100 sau 200. Ai ajunge sa deschizi pozitii in valoare de miliarde de dolari ceea ce mi se pare cel putin complicat Posted Image Ce faci atunci ? Iti formezi propriul tau fond de investii personal ? Faci contracte cu bancile si iti construiesti propria ta platforma ecn ? Cum te descurci atunci ?

Intrebarile mele se leaga defapt, asa cum spun si in titlul topicului, despre cum se tranzactioneaza sumele mari. Cum tranzactioneaza un fond de hedging sute de milioane de dolari in piata ? Eu personal am impresia ca acesta nu are cont la vreun broker retail accesibil tuturor celor care dispun de cateva zeci de mii de euro si nici nu tranzactioneaza prin vreun cine stie ce market maker amarat. Nu am idee insa cum o face si tocmai de aceea deschid acest topic si pun aceste intrebari.

 

Sper ca introducerea mea, care cu siguranta va parea aroganta multor traderi cu experienta care poate nu reusit sa depaseasca acele sume pe care eu le numesc infime, sa nu va deranjeze. Nu vreau sa va simtiti jigniti in nici un fel, insa sper ca toti cei care citesc topicul si care intradevar tranzactioneaza pe piata si fac profit inteleg ca pana si profituri de un milion de dolari anual ar trebui privite in continuare ca fiind sume infime, cel putin datorita volumelor imense care sunt tranzactionate in piata, daca nu dorintei arzatoare de a deveni cel putin miliardar Posted Image

 

Sper ca cineva cunoaste cum stau lucrurile la acele niveluri, macar din punct de vedere teoretic chiar daca practic este aproape imposibil. Pun aceste intrebari pentru ca vreau sa stiu exact catre ca ma indrept si ce trebuie sa fac ca sa ajung acolo. Probail ca multi dintre voi nici nu s-au gandit vreodata la asta multumindu-se cu ceea ce au. Probabil ca circumstantele prezente au indus o astfel de gandire modesta, insa pentru mine toate circumstantele dezvoltarii unui viitor mare sunt pozitive de aceea imi permit sa setez targeturi atat de inalte. Un prim pas catre atingerea unui tel este sa cunosti ce trebuie sa faci defapt pentru a te apropia cat mai mult de el (perspicace nu Posted Image) In cazul de fata insa se potriveste; Cum ajungi sa tranzactionezi milioane de dolari, daca nu ai idee cum se tranzactioneaza defapt acesti bani - ce platforme/brokeri trebuie sa folosesti)

 

Ca sa va ajut in formularea unui raspuns luati ca exemplu urmatoarea situatie:

Porinti de la 1000$

Faceti 100 000

Apoi 1000 000

Apoi 10 000 000

Si tot asa Posted Image Pana la sa zicem un miliard de exemplu. Cum tranzactionati acesti bani de-a lungul timpului ? Repet: "Cum tranzactionati" - nu vreau raspunsuri de genul: Pai daca as face 10 000 000 mi-as lua nush ce casa pe malu nush carui ocean si as sta toata ziua cu burta la soare. Ma refer strict la aspectele tehnice, logistice poate ale tranzactionarii acestor sume.

 

De la un anumit nivel lasi spot-ul si te muti pe futures, e mult mai avantajos la sume mari.

Editat de viafx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.