Sari la conținut

Ionut


kotoy

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am descoperit acest forum in timp ce cautam material didactic daca pot sa spun asa. Am vazut ca este destul de activ si m-am decis sa ma inscriu si eu.

Despre mine nu cred ca am prea multe de spus... sunt student la Cibernetica, stau in Bucuresti cu exceptia vacantelor cand ma intorc in orasul "de bastina" Slobozia. Am inceput cam acum doua luni sa tranzactionez pe diferite conturi demo si sper in ianuarie sa intru si pe real (daca reusesc sa pastrez rezultatele bune de pe demo :D ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am descoperit acest forum in timp ce cautam material didactic daca pot sa spun asa. Am vazut ca este destul de activ si m-am decis sa ma inscriu si eu.

Despre mine nu cred ca am prea multe de spus... sunt student la Cibernetica, stau in Bucuresti cu exceptia vacantelor cand ma intorc in orasul "de bastina" Slobozia. Am inceput cam acum doua luni sa tranzactionez pe diferite conturi demo si sper in ianuarie sa intru si pe real (daca reusesc sa pastrez rezultatele bune de pe demo :D ).

 

Bun venit si bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit!

Sunt sigur ca ai sa gasesti destule materiale educative aici.

Spune-ne ceva despre modalitatea ta de trade, asa invatam fiecare de la fiecare cate ceva.

 

Succes in continuare!

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Revin dupa o lunga perioada de absenta. Am citit constant pe forum, dar nu am simtit nevoia sa postez. Intrebarile care le aveam erau deja puse de altii asa ca nu avea rost sa fac si eu un "spam".

Legat de strategia de tranzactionare....inca nu am ceva pus la punct...sunt inca in stadiul de test.

Sper deosebire de altii care incearca diferiti indicatori, foarte complicati, dar care nu spun nimic special decat ce vad eu pe grafic, eu incerc sa reduc totul la MA, suporti si rezistente si patternuri. Orice alt indicator pentru mine este inutil.

Pot sa spun ca este o deviza inspirata din natura: sunt multe lucruri care animalele le fac mult mai bine decat oamenii, avand o inteligenta mult inferioara...de ce?...instinctul, simplitatea, experienta.

Cand o sa am cat de cat putina experienta de tranzactionare pe demo, voi trece pe real, dar cu o suma infima. Multi vor spune ca voi pierde banii, poate ca asa e, dar 50$ imi permit sa ii pierd. Pe demo nu am rabdare sa mi se indeplineasca toate conditiile, stiu ca nu am nimic de pierdut. Cand voi stii ca pierd bani, atunci voi fi mult mai disciplinat.

Legat de targeturi...stiu ca o sa par arogant si multi imi vor spune sa ma indrept spre jocuri de noroc, nu forex. Daca nu ar fi fost si oameni care fac profituri de peste 200-300% pe an (asta la sume mici unde poti primi un leverage consistent si iti poti permite un anumit risc), piata forex pentru "oamenii de rand" nu ar mai fi existat...si da...aceea care fac asemenea profituri nu se mai obosesc sa mai posteze pe forumuri...au lucruri mai bune de facut (de exemplu sa isi cheltuie banii :biggrin: ). Este natura umana, atunci cand reusesti nu te mai intereseaza sa ajuti si pe altii. Puteti lua exemple si din alte domenii...de exemplu software development...asta ca este mai aproape de pregatirea mea si pot da exemple concrete: ati vazut pe cineva de la...Oracle de exemplu sau...SAP, etc...care sa vina pe un forum si sa "impartaseasca" secrete profesionale? NU. Sunt doar cei care au facut o pasiune din asa ceva, cei care incearca sa ajute incepatorii, dar sunt mediocrii ca si "valoare" profesionala (ca tot traim intr-o tara de manelisti, de ce sa nu ma conformez si eu, nu mi-e rusine ca traiesc in Romania <:-P ).

Nu spun ca voi reusi, dar macar ma pot trai cu ideea ca am incercat. Nimeni nu a stat batut din palme si s-a imbogatit, toti au plecat de undeva, cei mai multi doar cu o speranta, nu si cu fonduri.

Cati din cei care tranzactioneaza pe forex reusesc cu adevarat? ...Putini...mult prea putini poate. Se spune ca in Romania sunt aprox. 1000 persoane care tranzactioneaza pe forex live, cati din acestia traiesc BINE strict din asa ceva? ...poate 10? Procentul este comparabil si cu alte profesii...cati din cei care termina medicina ajung profesori universitari de renume, doctori la care trebuie sa iti faci programare cu 2 luni inainte? sub 1% ....

Sper ca am reusit sa imi prezint cat de cat ideile care ma ghideaza...nu stiu cati sunt de acord cu mine...nu am de gand sa conving pe nimeni ca asa este....ci doar le-am prezentat.

Va multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Foarte frumos! Si realist... Bulina verde de rigoare!

 

(well, mai putin la partea cu profiturile, dar aici opinions vary, asa ca hai ca nu facem polemica... eu as zice ca piata forex exista datorita lacomiei, cei "mici" de care spui tu vin aici si se viseaza bogati in cateva luni, cu profituri de 100% lunar si peste. Pierd banii, pleaca, vin altii cu aceleasi vise... aia mentine caruselul, care se invarteste de nebun si nu se mai opreste, nu cei care castiga 100% pe luna. Aceia sunt putini, mai degraba deloc. The wheel of fortune va continua sa se invarteasca atat timp cat vor exista visatori de acestia, care vor veni si vor baga fuel - bani - la motor.... Mai vorbim dupa ce incepi pe real si faci vreo 6 luni de experienta...)

 

(mi-a placut in schimb partea cu pusul intrebarilor, se vede treaba ca citesti si ca studiezi, ar fi excelent daca mai multi forumisti incepatori ar face asta. Atentie, nu am zis traderi incepatori, ci forumisti incepatori. E o diferenta)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, 100% lunar chiar e joc de noroc. Eu cred ca noi ne orientam prea mult catre strategiile celor mari si mai putin catre modalitati ingenioase de a intra/iesi, cu castiguri mici (10-15 pips/tranzactie), dar sigure. Nu ne putem compara cu cei mari, ei nu pot intra cu 1 mil$ in piata instant, noi putem intra cu 1000$ datorita brokerilor, de aceea si strategiile lor sunt mult diferite. Vom trai si vom vedea. Nu spun ca am dreptate, dar cred ca unii din noi e uita putin cam sus ...ca abordare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

well, daca tu intri cu 1000 in piata asta inseamna 10 centi pe pip, si presupunand ca faci de fiecare data cei 10-15 pipsi, tocmai ai facut 1 parai, sau un parai jumate. Ai nevoie de cel putin 50 de tranzactii pe zi, TOATE incheiate cu plus, ca sa poti trai din asta.

 

Nu confunda banii pe care tu ii depui la broker, si care sunt folositi ca margine, nu confunda acei bani cu banii brokerului, pe care ii tranzactionezi tu. Tu NU tranzactionezi acei bani pe care ii depui la broker. Tu tranzactionezi banii brokerului, si DOAR banii lui. Banii tai sunt folositi doar pentru margine. Daca tu ai 10 mii de dolari in cont si deschizi bet de un lot intreg, 100 de mii, acei 100 de mii sunt TOTI ai brokerului. Brokerul isi ia 500 de parai din banii tai, daca marginea e de 0.5% (leverage maxim permis de 200 la 1), pe care ii pune deoparte si ii tine blocati pana inchizi tu tranzactia, ca sa se asigure ca nu pierzi din banii LUI mai mult decat ai tu depus in cont.

 

Dar de tranzactionat, tu tranzactionezi banii lui, leverat 10 la 1 (daca ai bet de 1 lot si 10 mii in cont). De aia de numeste leverage de 10 la 1 si nu de 9 la 1. Conceptia ca tu pui 10 mii pe masa si brokerul vine cu restul de 90 de mii ca sa poti tu tranzactiona un lot, este gresita.

 

Un bet de un lot trebuie privit ca o investitie de 100 de mii de dolari, si nu ca una de 10 mii, cat ai in cont, ori - mai rau! - ca una de 500 de parai, depusi ca margine. Daca tu te duci sa iti cumperi o masina care costa 100 de mii de parai, in mod cert o sa te scarpini doua zile in jurul ei, o sa ceri toate detaliile tehnice, o sa vrei test-drive, etc, inainte de a scoate vreun ban din buzunar. Pe cand ca trader, cei mai multi dintre noi, avand 10 mii de dolari in cont, ar arunca pe piata un lot fara macar sa clipeasca din ochi. "Blearh! Leverage real de 10 la 1. Normal ca imi permit!".

 

Man! aia e 100 de mii de parai! O suta de mii de parai!

 

Greseala multor traderi este aceea ca isi inchipuie ca "intru cu 1000 de parai pe piata". Aia sunt "garantia" data brokerului ca sa te lase sa tranzactionezi banii LUI. Daca tu ai 1000 de parai in cont si pui bet de 100 de mii de parai, atunci cu aia 100 de mii castigi sau pierzi, nu cu cei 1000 pe care ii ai in cont. Si la doar 100 pipsi contra ta, ai pierdut tot contul. Daca tu ai cont de 1000 de parai si joci miniloturi, atunci tu intri pe piata cu 10 mii de parai de fiecare data, nu cu 1000 de parai. Daca unul are un milion in cont si intra pe piata cu 10 loturi de fiecare data, iar tu ai doar 10 mii in cont si intri pe piata cu 10 loturi de fiecare data, tu ESTI EGAL cu cel care are un milion, amandoi aveti aceeasi expunere, de 100 de parai pe pip, si aceasi "putere" in piata. Diferenta este ca el e leverat 1 la 1 si isi permite sa piarda de cateva ori la rand, ori isi permite miscare a cursului de 5-6% contra, fara sa il doara capul, pe cand tu esti leverat 100 la 1, si doar la o miscare de 1% a cursului contra ta, ai pierdut TOT contul.

 

Nu esti primul care imi spui, mai direct sau mai aluziv, ca privesc... cam de sus. E impresia ta, nu vreau sa te contrazic. O sa aiba grija Piaţa (cu P mare) sa te contrazica, atat pe tine cat si pe mine. Big Shark is the king, noi suntem maruntei. Treptat o sa inveti sa privesti Piata cu respect, iar daca vei reveni sa citesti acest tread iti vei da seama singur cum suna aia 15 pipsi siguri pe bet. Eu ma pricep la dat sfaturi si la criticat, e drept, daca ma pricepeam si la trading asa cum as fi vrut sa ma pricep, well... intr-adevar nu ma mai prindeati pe aici. Stateam cu indicatorul la soare undeva pe o plaja insorita...

Editat de tradelover
boldit pe ici pe colo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.