Sari la conținut

Un Pic De Ajutor Va Rog ..


kinder

Postări Recomandate

Salutare tuturor ! Pe la inceputului lui august am terminat cursul practic de la Teletrade si ca sa intru in testul final trebuia sa fac 30 de tranzactii pe demo sa vada ei daca ma descurc sau nu ,ca sa nu cumva sa intru in testul final si sa nu-l iau .In cele din urma am facut vreo 20 de tranzactii dar intre timp am facut rost si de niste bani pt ami putea deschide un mini cont de 300 de dolari si m-am gandit ca ar fi mai bine sa ii sun pe cei de la Teletrade sa le spun ca vreau sa imi deschid cont si ca sa nu mai lungesc timpul pana fac acel test bla bla ... Cei de la teletrade mi-au zis ca ar fi mai bine sa imi deschid un cont de 500 de dolari ...ca sa pot face mai multe tranzactii si asa mai departe ... Norocul meu a fost ca am avut inspiratia de a intrat pe acest forum cu o seara in urma de a ma duce si a-mi deschide cont la ei :((.

Acum as dori sa-mi dati un sfat in privinta brokerului pentru ca nu prea stiu ce sa aleg ...

 

Am decis sa imi deschid un cont pt ca treaba mergea f bine pe demo . intr-o luna am scos suma investita de 3 ori ...si acum intrebarea e ....poate fi diferenta intre real si demo ? ..in afara de frica cu care stai ca pierzi banii tai ... alta mai poate fi ? Ma batea gandul sa deschid la xtb ..dar suma minima mi se pare cam mare ...si mi-e un pic frica :(( .

Multumesc pt ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salutare tuturor ! Pe la inceputului lui august am terminat cursul practic de la Teletrade si ca sa intru in testul final trebuia sa fac 30 de tranzactii pe demo sa vada ei daca ma descurc sau nu ,ca sa nu cumva sa intru in testul final si sa nu-l iau .In cele din urma am facut vreo 20 de tranzactii dar intre timp am facut rost si de niste bani pt ami putea deschide un mini cont de 300 de dolari si m-am gandit ca ar fi mai bine sa ii sun pe cei de la Teletrade sa le spun ca vreau sa imi deschid cont si ca sa nu mai lungesc timpul pana fac acel test bla bla ... Cei de la teletrade mi-au zis ca ar fi mai bine sa imi deschid un cont de 500 de dolari ...ca sa pot face mai multe tranzactii si asa mai departe ... Norocul meu a fost ca am avut inspiratia de a intrat pe acest forum cu o seara in urma de a ma duce si a-mi deschide cont la ei :((.

Acum as dori sa-mi dati un sfat in privinta brokerului pentru ca nu prea stiu ce sa aleg ...

 

Am decis sa imi deschid un cont pt ca treaba mergea f bine pe demo . intr-o luna am scos suma investita de 3 ori ...si acum intrebarea e ....poate fi diferenta intre real si demo ? ..in afara de frica cu care stai ca pierzi banii tai ... alta mai poate fi ? Ma batea gandul sa deschid la xtb ..dar suma minima mi se pare cam mare ...si mi-e un pic frica :(( .

Multumesc pt ajutor !

 

Decizia de a deschide un cont real apartine fiecaruia. Deoarece suma cu care vrei sa pleci este foarte mica iti recomand sa deschizi cont la un broker care accepta miniloturi (0.01 = aproximativ 10$ per lot). Unul din acesti brokeri este Alpari UK cu sediul in Londra. Dar mai sunt si altii cum ar fi la vecinii nostrii bulgari Bulbroker. XTB nu accepta miniloturi lotul lor standard cel mai mic fiind 0.1 adica cu aproximatie 100 unitati monetare .

 

Da un search pe google avand in componentza cuvant chei miniloturi , broker si vezi ce mai gasesti. In ultima perioada s-au inmutzit brokeri care accepta miniloturi.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la cei de la alpari si nu-mi place ca au putine paritati . Oircum, multumesc de ajutor .

 

 

 

nu se numesc paritati (paritate insemna egal) aici vorbim de perechi, oricum nu ajuta cu nimic daca au sute de perechi mai ales ca esti la inceput, noi suntem de ceva vreme pe aici si mergem doar cu majorele adica 5 sau 7 perechi restu ne intereseaza pentru corelatii sau altele, indici mai ales (cele de stock market, indici etc. djia, dax,stoxx, ftse, s&p metale etc.)

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt broker care accepta miniloturi si culmea se afla chiar la noi in tara este Admiral Markets cu sediul in Piata victoriei. Acolo suma minima este 10 $ pentru deschiderea unui cont, si are enspeeee mii de paritati.

 

 

Cred ca este bun.

 

 

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

con IBFX poti sa deschizi un mini account, iti dau si un bonus la deschidere, ai serviciul de stiri gratis, insa spredul este destul de mare, mai ales la deschidere(duminica seara) si in timpul stirilor.

Si ceea ce-i mai rau, in cazul in care lasi pozitiile deschise in weekend, acest broker deschide cu o ora mai tarziu decat piata, si vineri seara inchide cu o ora mai devreme.

In rest este un broker destul de afidabil.

Ah...uitam, are sediu in USA, deci no hedge.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre demo si real este foarte mare. Tradingul inseamna in primul rand emotie. Cand intri in piata cu o tranzactie te bazezi pe un sentiment al pietei - al celor care misca piata - care-ti da directia prin sistemul tau. Daca directia se schimba, sentimentele tale se pot schimba dar nu neaparat si ale celor care misca piata.

 

Sfatul meu este sa gandesti in pipsi si nu in bani reali, sa-ti pui un target zilnic si sa numeri pipsii nu banii.

La ce broker intri e mai putin important la inceput pentru ca nu ai cunostintele necesare ca sa sti ce sa ceri. orice broker prezent aici pe forum e bun. Cand ajungi la fineturi atunci vei sti si ce broker sa alegi tu singur.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU stiu daca sunt in topic dar merita sa va spun de chestia asta!

Super tari cei de la ForexClub!

Deschizi o pozitie de 10,000$ si daca pozitia intra pe "rosu" baietii iti trag din balantza 4$. Pozitia pleaca pe "verde" sa spunem 1 pip, dupa care iar cade pe "rosu". Iar iti trag din balantza 4$. Daca te nimeresti intr-o zona de range si te freaca de vreo 10 ori asa cand pe "rosu" cand pe "verde" iti "zboara" din balantza 40 de marafeti. Cu cat lotul pe pozitie este mai mare cu atat creste si comisionul care se incaseaz cu "repetitie" de cate ori pozitia iti intra pe "rosu".

Minte de broker!

 

Am ramas "girafa" la faza asta! Sau vitzel!:(( Depinde ce preferatzi!

 

 

Later edit: Am 10 minute de cand am dat comanda de inchidere aunei pozitii si nu se intampla nimic. Tot astept un pretz de inchidere....:((. Sunt curios cat o sa dureze!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat si eu dar nu-ti iau din cont. Doar spreadul ti-l ia si pe asta ti-l ia direct din balanta la inceput dar nu-ti ia in schimb pipsi la deschidere. Cred ca asta te-a derutat. In schimb cu deschiderea si inchiderea pozitiilor aici ai dreptate, iti creste barba asteptand. Dar nu-ti da pace Infinity.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.