Sari la conținut

Contul Meu


pipsarul

Postări Recomandate

maxu08 : nu toti suntem la fel, chestie de temperament.

 

Profitabilitatea depinde si de frecventa tranzactilor. Forex-ul e plin de oportunitati pe care daca le scapi nu esti in avantaj.

 

Temperamentul si Timpul disponibil pt.Forex => Time-Frame-ul pe care il alegi

 

Nu trebuie uitat de Trendul Principal care il gasesti pe un TF mai mare decat cel curent

 

In rest : taie pierderile SCURT si lasa profitul sa Creasca.

 

Insa "SCURT" este asa o notiune relativa....

 

Chestia cu TP-ul, dupa parerea mea, este cam asa :

de regula Nu trebuie folosit. Exceptiile sunt : pt. a prinde Spike-uri sau cand Pretul este in Range.

 

sunt multe tipuri de trader profitabili...

unii au pierderi in medie de 50-70 de pipsi si castiguri in medie tot de 50-70 de pipsi insa o rata de probabilitate de 70-80%

altii au o rata de probabilitate de 30% insa castigurile sunt mult mai mari decat pierderi

 

ultimul exemplu se potriveste cu idea mentionata de tine insa sa nu ne limitam si sa nu incercam sa ii inducem in eroare pe altii

 

DEPINDE FOARTE MULT DE PROFILUL PSIHOLOGIC AL FIECARUIA important e sa ai un sistem care sa ti se potriveasca tie... daca ti se potriveste poti deveni profitabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Uite ca am mai avut o saptamina buna

Interesant ca evolutia buna a coincis cu primul meu post

Mi-ar place sa cred ca-i din cauza ca ma urmariti si mi-e frica sa nu va dezamagesc dar probabil am avut noroc

Ce pot sa spun clar e ca am doua puncte negre, nu folosesc SL si nu stiu sa calaresc miscarea

Tranzactionarea fara SL e clar cu noroc si asta nu tine la nesfirsit

Inchisul de pozitii prea rapid insemna nesiguranta

Concluzie...n-am un sistem care sa ma protejeze pentru ca un dax la saxo e 140 eur 10% din cont, o miscare impotriva pozitiei mele, sa zicem ca gresesc si intru long in plina trinta poate termina contul.

Desi am zis ca nu dau sfaturi un lucru pot sa-l spun fara sa ma jenez: Nu faceti ca mine, SL nu genereaza pierderi ci protejeaza capitalul

post-3998-125701318096_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa folosesti o cale de mijloc : un SL la distanta de Dezastru adica acolo unde Trendul Principal se schimba.

 

Cat despre "calarit miscarea" : SL-ul trebuie mutat acolo unde Trendul pe termen Scurt isi poate schimba directia. Cred ca totul este "foarte clar" (stii tu, AT-ul este 25% stiinta si 75% ARTA).

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am terminat o saptamina care ar trebui sa-mi dea mult de gindit

Impins de la spate de succesul din ultimele saptamini am fost mai putin atent

Tranzactionarea indicilor e ok dar marja la un contract e de 10% din valoarea contului meu

Am ajuns intr-o zi, furat de peisaj sa am 1 dax si 2 djia plus 10k eurusd toate short si in acelasi timp.(35-40% din valoarea contului)

E calea cea mai sigura sa distrugi un cont pentru ca viteza cu care creste sau scade e uimitoare.

 

Mersi Dannad pentru sugestie.

Chiar daca n-am pus SL in piata am avut tot timpul unul notat pe hirtie.Scalpingul e o activitate periculoasa iar ultima saptamina a avut o volatilitate care usor te putea aduce de la agonie la extaz sau invers

 

Am invatat ceva in saptamina asta?

Doua lucruri zic eu.

1. Expunerea prea mare poate fi fatala

2. Protejarea capitalului ar trebui sa fie cea mai importanta componenta in tranzactionare

post-3998-125758440122_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Mi-e greu sa trag o concluzie dupa saptamina asta.

Luni am luat-o in dinti(short pe 1 dax fara SL si pe ceva eurusd...la fel si contul a ajuns la 1244 eur)

Am recuperat in fiecare zi pina azi , vineri 13

Bine, nu are nici o legatura data, am gresit ca de multe alte ori

Ultima prostie ...intrat aiurea ,dupa care fara SL am mediat toata ziua dupa care am inchis undeva in maximul pierderii(am zis sa dorm linistit in weekend si sa am mintea limpede luni)

Parca n-ar fi vorba de banii mei.De unde dracu dorinta asta de a face pipsareala nu inteleg.

De ce ma grabesc sa anticipez o miscare cind de fapt eu fac tranzactii strict pe AT si cind respect regulile am succes?

In fine...graficul saptaminii

post-3998-125815069275_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Sus-jos.

Cam asta-i jocul in ultimele 2 saptamini.

Cum nu cred ca va ajuta povestile mele o sa fiu mai "tacut" in viitor.

O sa ma rezum la evolutia grafica a contului.Pina la urma ce-as putea sa va zic nou?Sint sigur ca intimpinati aceleasi probleme.

O concluzie as trage totusi:

Orice trader ar trebui sa-si respecte regulile.Ale lui daca a reusit sa-si formeze un set.Daca nu, atunci macar se poate inspira din ce zicea Gann pe la 1949(nu ca as fi mare fan Gann dar dupa atita timp lucrurile par inca valabile)

 

Graficul saptaminii

 

post-3998-125883946309_thumb.png

Editat de pipsarul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pipsare nu fi tacut, eu citesc ce scri tu aici.

dar de ce te chinui cu pozele astea daca tot vrei sa faci public statementul? pune-l si tu la vedere pe un site specializat si gata si iti pui doar linku si sti o treaba profesionala iar aici dai doar explicatiile. ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pipsare nu fi tacut, eu citesc ce scri tu aici.

dar de ce te chinui cu pozele astea daca tot vrei sa faci public statementul? pune-l si tu la vedere pe un site specializat si gata si iti pui doar linku si sti o treaba profesionala iar aici dai doar explicatiile. ce zici?

 

secule

mersi ca citesti ce mai scriu pe aici

mi-am facut un blog ca sa-mi monitorizez greselile, nu ma intereseaza altceva

mai trag o concluzie pe aici dar din ce mi-am dat eu seama se repeta aceleasi greseli

acuma ...cum sa-ti spun?practic nu pot scrie la nesfirsit ca n-am pus SL sau ca am intrat aiurea

ideea era ca aia noi sa inteleaga ca pe fx nu-i doar lapte si miere , ca nu are sens sa pierzi timpul la un cont de sub X euro(parerea mea ca minim 5.000, stiu ...am sub valoarea aia ) si mi s-a parut un experiment interesant sa arat cum merge treaba pe un cont real ca pe demo fac si eu bani gramada :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Ce-am scris in 25 noiembrie in jurnalul meu zilnic

"noiembrie 25, 2009

 

De mult ma asteptam la greseala asta.

Am piramidat pe short eurusd impotriva pietei, pozitia a ramas deschisa, alta greseala dar de data asta constienta.

Miine o s-o inchid si o sa am la ce reflecta in weekend

Probabil pina acuma am avut noroc>Stop loss si momentul intrarii(am intrat pe ideea ca a crescut prea mult) vesnicele mele greseli"

post-3998-125927258546_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba rezultatului ramane ascedenta. Asta e de bine.

 

Nu are panta, insa, prea inclinata. Deci, atentie !

 

Sunt sigur ca pe masura ce acumulezi experienta, rezultatele vor fi mai bune.

 

Daca vrei sa progresezi trebuie sa lupti in primul rand cu tine.

 

Trebuie sa o iei mai in serios. :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.