Sari la conținut

Contul Meu


pipsarul

Postări Recomandate

dirzuandreiovidiu

 

"Ce ai luat in considerare cand ai intrat la speculat cativa pips?"

Corect e sa raspund NIMIC

Ca de obicei am fost luat de val

Lacomia, probabil lipsa de control si perceptia gresita ca pot face rapid si usor niste bani sint principalele probleme cu care ma confrunt in conditii de volatilitate mare

O greseala majora pe care o fac, o faceam(sper ca m-am vindecat macar de asta) e sa incerc sa "prind un cutit in cadere".Si asa incep problemele

In general revin la normalitate cu tot ce presupune ea, analiza, etc... dupa ce inchid pozitia

Mereu are efectul unui dus rece, ma trezeste la realitate si ma relaxeaza.

De fapt cred ca e o poveste comuna.In trading reusesc doar cei care respecta regulile jocului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dirzuandreiovidiu

 

"Ce ai luat in considerare cand ai intrat la speculat cativa pips?"

Corect e sa raspund NIMIC

Ca de obicei am fost luat de val

Lacomia, probabil lipsa de control si perceptia gresita ca pot face rapid si usor niste bani sint principalele probleme cu care ma confrunt in conditii de volatilitate mare

O greseala majora pe care o fac, o faceam(sper ca m-am vindecat macar de asta) e sa incerc sa "prind un cutit in cadere".Si asa incep problemele

In general revin la normalitate cu tot ce presupune ea, analiza, etc... dupa ce inchid pozitia

Mereu are efectul unui dus rece, ma trezeste la realitate si ma relaxeaza.

De fapt cred ca e o poveste comuna.In trading reusesc doar cei care respecta regulile jocului.

 

Din ceea ce ai scris mai sus , cred cu putere ca esti pe calea cea buna. Efortul de a te cunoaste pe tine insuti este intodeauna un pas urias in trade!

Bravo!:biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oltciter

 

multumesc, apreciez :biggrin:

 

 

apreciez si eu pentru ce face olciter!

 

cateva teme pseudofilosofice in legatura cu cele discutate, textul de mai jos face parte dintr-o convorbire de pe mess.

.......... cand piata merge triplezi, qvadruplezi, cand nu merge stai pe loc sau mergi mai incet

.......... la orice cont e mai greu pana dublezi sau triplezi ca apoi totul vine de la sine iar restu e literatura

.......... trebuie sa devina instinct

.......... esti ca un pradator aici o data ce ai invatat cum se prinde si consuma prada nu mori de foame

............ dar e obligatoriu sa inveti altfel zile multe nu ai

..............stiu

 

...........e greu pana ajungi la instinct chiar pentru unii e foarte greu dar o data ajuns ai rezolvat multe probleme

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dirzuandreiovidiu

 

"Ce ai luat in considerare cand ai intrat la speculat cativa pips?"

Corect e sa raspund NIMIC

Ca de obicei am fost luat de val

Lacomia, probabil lipsa de control si perceptia gresita ca pot face rapid si usor niste bani sint principalele probleme cu care ma confrunt in conditii de volatilitate mare

O greseala majora pe care o fac, o faceam(sper ca m-am vindecat macar de asta) e sa incerc sa "prind un cutit in cadere".Si asa incep problemele

In general revin la normalitate cu tot ce presupune ea, analiza, etc... dupa ce inchid pozitia

Mereu are efectul unui dus rece, ma trezeste la realitate si ma relaxeaza.

De fapt cred ca e o poveste comuna.In trading reusesc doar cei care respecta regulile jocului.

 

 

 

si totul se datoreaza nu descoperiri personale sau sentimentelor confuze ci mai degraba slaba cunoastere a tehnicilor de trade si asta e valabila peste toti, (filozofati prea mult pe temele astea de lacomie, lipsa de control... etc ) nu era mai simplu sa cunoasteti o tehnica de trade buna si doar sa observi piata in functie de ea?????. piata iti da cat iti da nu mai mult iar daca tehnica e buna atunci iei cat iti da piata, restu e vorbarie multa si ocolirea cu insistenta a subiectului principal(invartirea in jurul cozii), majoritatea traderirlor le place sa filosofeze sau orice altceva decat sa invete si sa stapaneasca o tehnica buna de trade. necunoasterea este cel mai mare dusman nu altceva si faptul ca va dati cu parerea peste lucruri relative. nu exista comportament nefiresc al pietei exista doar necunoastere principiilor ei.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello...

 

Cu inima indoita mi-am ales si eu, in sfarsit, un topic unde sa postez prima oara (caci am vazut, pe pielea altora, ca se lasa cu reprosuri!).

Si ca sa nu incep prea abrupt, o dau pentru moment in discutii mai ample, mai din avion...

 

- Daca pe forex nici nu se castiga, nici nu se pierde, ci doar se modifica conturile unde stau banii (1), iar respectarea unor tehnici precise, un management adecvat si stapanirea de sine sunt niste conditii obligatorii ce iti asigura succesul (2), atunci, facand referire la (1) si (2), cine mai pierde la forex?! O sa imi spuneti ca multimea de bagatori de seama (si eu, si eu!!) care nu respecta (2). Insa cred ca proportia sumelor investite in piata de "necunoscatori" este totusi mica, comparativ cu profesionistii, cu marii rechini, cu cei ce stiu trade-urile si din alte surse decat grafice etc.

 

-Incerc sa imi dau seama daca principiul de baza pe care functioneaza forexul este o analiza extrem de serioasa si "la rece" a trecutului unui perechi, pe baza careia i se poate aproxima destul de corect evolutia viitoare. Deci matematica statistica. Mersul forexului este dat de o foarte mare masa de indivizi ce cumpara sau vinde, masa care - per ansamblu - va reactiona, in principiu, mereu la fel. Ma gandeam, insa, daca acest "principiu" nu este invalidat de faptul ca pe piata sunt si jucatori destul de importanti incat un comportament atipic al lor pe piata sa fie capabil sa o modifice. Cu alte cuvinte sa influenteze piata (sa influenteze pe termen scurt, nicidecum sa o controleze!).

 

(Incep sa mai revin la realitate):

- exista pe undeva (si cred ca da!) bloguri de forexisti cu state vechi si tinute la zi, astfel incat consultandu-le in mod real sa intelegi mult mai bine (decat din teorie) niste reactii fata de piata? Ca un fel de reper la care sa te raportezi...

 

-Am observat ca majoritatea traderilor au ca obiectiv valori - sa zicem - de peste 50 de pips (de obicei ceva mai mari). S-a formalizat (adica i s-a dat un nume, este practicata la scare mare,etc)pana acum o metoda care sa puna accent pe castiguri mici (de genul 3-10 pipsi), dar rapide, facute pe grafice de 1 minut, maxim 5, cand in general evolutia perechilor oscileaza sus-jos, fiind mai usor predictibila (zic eu, ca un anonim ce sunt intr-ale forexului!). E adevarat, imbogatindu-i mai mult pe brokeri-gazda!

 

Ma opresc. Dar mai revin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut

 

Ultimele 2 zile au fost de la agonie la extaz

Am pierdut mult pentru ca am vrut sa speculez citiva pipsi , fara stop loss si am revenit pe trading agresiv, cu cantitati majorate.

Gresit evident pentru ca se putea termina si mai rau

Sint multumit ca am recuperat.

In weekend o sa recitesc “Trading for a living”

Contul meu…

 

post-3998-126540908988_thumb.png

 

p.s.

a trecut aproape un an de cind fac trading real si repet aceleasi greseli

practic se poate spune ca imi bat joc de mine, de timpul si banii mei

naspa

 

salut

 

vezi ca ai intrat in turma, de aia nu mai treci de 1700...reciteste topicul "looserii anonimi" scris de unul cu o masina care paseste...acum toata lumea foloseste sisteme, stiri etc...cel putin pe eur/usd nu prea mai tin, jumatate din gafice se duc invers fata de stiri. eu m-am lecuit de sisteme, managementuri, stiri. cu ele am prapadit un cont. am pierdut bani dar invatat ceva. mi-am studiat separat greselile si reusitele. mi-am facut propriu stil de joc din experienta acumulata si am reusit ca in ultimile 3 saptamani sa am pe eur/usd +20 won si 0 pierderi(+38% castig).

ti-as spune si care e stilul meu, dar ai sa razi.

Editat de adriian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.