Sari la conținut

TUNEL EA - am nevoie de ajutor!


Postări Recomandate

Salut!!! In primul rand pe Tradelover , pe care l-am contactat prin ianuarie si l-am stresat cu un indicator ATR, da am renuntat ca trebuia sa vorbim amandoi aceeasi limba iar eu nu stiam abecedarul.

Acu, dupa ce am mai studiat si am trecut de la A la B, m-am gandit sa postez si eu public.

Sunt incepator in Forex si MT4, am testat o metoda mecanica pe demo, eu am numit-o TUNEL si vreau sa cer ajutor pentru implementare intr-un EA.

Regulile sunt:

+BUY+

 

level1:buy de 0.1 lot TP si SL

level2: sel 0.2 lot la n pips in minus de pretul buy cu TP= SL de la buy , SL=TP de la buy

level3: buy 0.4 lot la pretul de la primul buy TP, SL idem

level4: sel 0.8 lot la pretul de sell and TP, SL idem

……etc.

Sau o alta metoda……………………………

---level1:buy de 0.1 lot TP, SL si pending order (sel 0.2 lot la n pips in minus de pretul buy cu TP= SL de la buy , SL=TP de la buy

)

--- cand ia sell 0.2 lot , pune pending order (buy 0.4 lot la pretul de la primul buy TP, SL idem

)

---cand ia urmatorul buy, pune pending order (sel 0.8 lot la pretul de sell and TP, SL idem)

…..etc………

Similar pentru +SELL+

 

Intrarea: manual sau time filter sau dupa indicatori

Iesire: cand atinge TP sau un SecureProfit prestabilit.

Astept opinii! :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Poate explici si cum calculezi defapt acele levele si cum arata ele pe grafic defapt. Sunt PPZ-uri importante ? sunt linii de suport sau rezistenta ? Plus ca nu prea inteleg cum functioneaza defapt metoda. Am inteles eu ceva defapt, dar imi da intodeauna cu minus la sfarsit. Momentan o vad ca fiind o metoda de hedge, iar personal nu am inteles niciodata cum ar putea fii aceste metode profitabile si cu atat mai putin a ta(pararea me e ca hedgingul trebuie facut strict ca sa protejeze profitul/capitalul si nu ca sa aduca profit). Tu ce rezultate ai avut pe demo? poate ne pui si noua o poza cu un trade facut dupa aceasta metoda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

In timp ce scriam ultimul mesaj se pare ca tu postai acel document pe care eu nu il vazusem inca. Atasez acum acestui post o imagine care sa exemplifice acele nivele postate de tine intr-o situatie ipotetica cu un exemplu de miscare random a pretului. Poate imi explici si mie cum ai gandit tu defapt aceasta strategie astfel incat sa iti dea cu + caci mie imi da intodeauna pe rosu. Te rog corecteaza-ma daca am gresit pe undeva.

post-3657-1257673985_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stiu ce spune, metoda e un fel de exponentiere si se bazeaza pe faptul ca pretul sta o vreme intr-un tunel, dupa care erupe intr-o oarecare directie, care nu este cunoscuta. Nu este o metoda noua, se practica uneori dupa stirile importante cand apare un bias in piata. De remarcat ca am zis "dupa" si nu "la stiri", pentru ca pe durata stirilor e imposibil sa poti pune beturi asa de repede, iar un setup odata facut este deja "biased" intr-o directie, iar piata o poate lua invers. Setupul trebuie actualizat permanent.

 

@ciordi: vezi ca acolo pe tabel omul zice ceva de un "etc". Tu pe graficul tau omiti acel "etc", adica ar trebui ca la ultima taiere in sus a liniei de buy din tunel, sa mai pui un buy de 1.6 loturi, ceea ce face ca la sfarsit sa pierzi pe sell cu 0.2+0.8=1 lot, si sa castigi pe buy cu 0.1+0.4+1.6=2.1 loturi. Adica daca pe ultimul segment in sus piata fuge 200 de pipsi, omu' castiga 11 parai pe pip, total 2200 de parai. Chiar si cu hedge, se pierd 60 de pipsi pe un lot, se castiga 40 pe 2.1 loturi, adica 84 de pipsi, total 24 de pipsi cu plus. Metoda da cu plus, DACA piata erupe intr-o directie (cum este pe graficele puse de voi) INAINTE de a epuiza banii din cont.

 

Teoretic pe durata lunga si/sau pe cont mic, metoda este perdanta. Ca sa fie castigatoare, ar trebui sa ai multi bani in cont (de ex 100 de mii de parai) si sa incepi cu 0.01 loturi, ca sa poti sa "inghiti" o serie de 10-15 pierderi la rand, daca piata se bâţâie. De aia ziceam ca metoda ar merge DUPA stirile importante, cand piata a terminat de dat cu capul de pereti si de tocat banii celor care s-au avantat prea devreme, si incepe sa se manifeste efectul efectiv al "ştirii" in cauza. Vezi eruptiile de dupa comentariile lui Bernanke, am mai vorbit de ele prin posturi.

 

Dar pe de alta parte, daca ai in cont 100 de mii de parai si incepi sa joci cu 0.01 loturi, de multe ori vei castiga chiar din primele beturi, facand in acest fel un profit minuscul, rezultand in - practic - pierdere de timp. Mai bine ii pui la banca si incasezi lunar dobanda, si iesi mai castigat. Ca sa castigi ceva bani, ar trebui sa fii "wrong" de 5-6-7 ori la fiecare serie de beturi, si abia apoi sa fii "right", ca sa aiba timp sa creasca lotul. Ceea ce e foarte rar. Desigur, pt asta poti sa scazi latimea tunelului, ori sa incepi cu un lot mai mare. Daca scazi laţimea tunelului, atunci o sa fii "wrong" de prea multe ori, si nu iti ajung banii din cont ca sa faci exponentierea. Daca cresti lotul de la inceput - say again - fereasca sfantul de o serie de 10 "bang"-uri la rand.

 

Trebuie gasit un compromis intre laţimea tunelului, perechea care o joci (cat e de saltareaţă), banii care ii ai in cont (cat de lunga e secventa de pierderi pe care ti-o permiti) etc. Si asta nu e usor, practic e la fel de greu ca a gasi o strategie directionala clasica care sa fie profitabila. Nu e usor deloc!

 

Desigur, metoda se poate imbunatati in sensul ca nu intri pe hedge, eviti hedgeul mutând stopurile la plus un pip imediat ce ai profit de cativa pipsi. In acest caz vei avea o sumedenie de castiguri de un pip, vei avea pierderi foarte rar de multi pipsi, atunci cand piata se intoarce impotriva ta imediat ce ai pus betul, si vei avea castiguri mari foarte rar cand miscarea erupe. Avantajul e acela ca nu ai nevoie sa exponentiezi asa de sus, ci poti exponentia mult mai jos, pentru ca nu mai apare hedgingul, si pentru ca sumedenia de castiguri de un pip iti asigura un "fond de rezerva". Practic, in loc de secventa 1-2-4-8-16-32-etc, poti folosi 1-2-3-5-8-13-etc, sau chiar mai redusa, de genul 1-2-3-4-7-11-etc (asta e fibo multiplicat cu o ratie subunitara), secvente care iti vor permite, adunate cu evitarea hedgingului, sa stai in carti mult mai lung timp, sa inghiti o serie mult mai mare de pierderi inainte de a omorî contul. Reversul medaliei este ca atunci cand castigi, nu faci profit mare, ci doar acoperi pierderea anterioara si (eventual) iti mai ramane niste maruntis.

 

Dar nu distrugi contul.

 

Desigur, sintagma "un pip" de mai sus este in sens figurativ, ca un profit foarte mic. Fiecare poate incerca alte valori, ori chiar mai bine un TSL, care imbunatateste si mai mult metoda. Daca de exemplu unu merge pe un canal dinamic (treaba lui ce strategie foloseste ca sa modifice continuu latimea acelui canal in functie de actiunea pretului, sa zicem ca are o asemenea strategie, descoperita de el sau culeasa de pe undeva) care ii permite sa aiba un castig la fiecare - sa zicem - maxim 5 pierderi, atunci isi poate calcula cu precizie lotul initial in asa fel incat sa faca profit baban, si sa nu omoare contul.

 

Dar fara astfel de strategie, si fara bani multi in cont, metoda este ori perdanta, ori aduce un profit prea mic in raport cu marimea contului, atunci cand este folosita pe durata mare de timp.

Editat de tradelover
corectat erori de campaneala (ma freaca astia la cap aici in birou)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca te-ai opri la doar doua ordine BUY si doua ordine SELL asa cum am crezut eu initial ca functioneaza strategia si cum am desenat pe grafic, totul ar fi fost o mare prostie. Daca as fi luat acel "etc" in calcul de la bun inceput nu mai arata asa poza aia, insa dupa ce am pus-o si m-am mai uitat de cateva ori la ea am inteles defpat care-i spilul.

 

Raman insa la parerea mea ca metoda da cu minus. Poate nu de fiecare data asa cum reiesea din postul meu initial insa pe termen lung sunt foarte sceptic.

 

Metoda suna mai mult a strategie de joc de noroc. Personal am experimentat pe pielea mea martingale la ruleta pe rosu/negru si dupa ce mi-am luat-o in barba am renuntat la orice astfel de planuri "sigure" de castig. La inceput suna bine... Imi permit 10 pierderi la rand ceea ce e practic imposibil noo?? :-? deci ma bag... joc in fiecare zi cate o ora la ruleta fac niste bani si toata ziua ma imbat... Eeeh n-a fost asa si alea 10 pierderi la rand au venit intr-o zi si contul meu bwin a dat in margin call ;) Daca as fi avut totusi un cont mai mare care sa imi permita o serie mai mare de 10 pierderi la rand atunci riscul pe care mi-l asumam jucand acei bani era inutil, iar castigurile ar fi fost mult prea mici in raport cu suma initiala.

 

Desigur, aici nu e vorba de martingale in stilul ruleta ;), iar metoda poate fi imbunatatita, asa cum spune tradelover mai sus, insa pe termen lung, raman la parerea ca aceasta metoda fie va aduce pierderi, poate chiar va distruge un cont mai mic, fie va aduce castiguri infime in raport cu marimea contului.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ca ati raspuns chemarii mele!

Foarte bine a punctat Tradelover, nici eu nu puteam explica mai bine. Nu ma gandeam ca este o metoda noua, doar ca nu am gasit nici un EA de acest gen. Ma gandeam sa experimentez la intrarea pietii London sau diverse ore cand volatilitatea este mare, da nu prea am timp din cauza serviciului. Oricum mai mult imi place sa tranzactionez manual, adrenalina la maxim, nu se compara cu nimic altceva.Si daca pierzi atunci pierzi pe mana ta!

Editat de luke65
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam pentru inceput la un script simplu, pentru a proba metoda pe demo,cu intrare la o ora variabila in aceeasi directie cu ultima bara (sau revers).

De exemplu, am modificat Terminator_v2.0, la OpenOrdersBasedOn=6 sa foloseasca intrari la anumite ore, numai ca acest expert este o bomba cu ceas.....face ce face si odata omoara contul :-?, asta dupa metoda de exponentiere care il caracterizeaza.

Terminator_v2.0 -30min-1h time2 liv7.mq4

Editat de luke65
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.