Sari la conținut

Intraday trading bazat pe tipare de candele


Postări Recomandate

M-am gandit ca in paralel cu tehnica bazata pe barpaternuri sa deschid un nou topic in care sa prezint tradeuri intraday bazate pe tipare de candele. Cred ca toata lumea l-a studiat pe Steve Nison. Ce putin sper ca asa ati facut.

Pregatitrea unui trader nu se sfarseste decat odata cu trendul descendent final in garsoniera de 2 pe 2 plasata la loc luminos, loc cu verdeatza.

 

Sper ca acest topic sa aiba acelasi succes ca si topicul "Clipuri forex"

O sa observati ca nu sunt mari diferentze intre tehnica din "Clipuri forex", dar exista cateva aspecte particulare in ceea ce priveste confirmarea suportilor si rezistentzelor.

 

Pentru inceput va prezint un trade intraday pe GBPUSD h1. Sl-ul acestei pozitii este un SL virtual plasat in interiorul unicului meu neuron functional la 1.6000. Sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

 

post-1363-126199574039_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani! tuturor,

 

Flames, are vreo conotatie aparte noul avatar?:)

Oltciter, multa SANATATE!, psihologia e cea mai grea parte in trading si in viata (inca o data multumesc!)

 

Cred ca acest bearish engulfing pattern va merge mai bine. Marimea conteaza.

post-3780-12620129051_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter, nu vreau sa te perii prea tare:-@, dar vorbind serios, s-a vazut ca nu ai mai animat forumul in ultimul timp. In acelasi timp, pentru mine, e un trade-off intre forum cu idei de trading, dezbateri, analize si recomandarea doctorului tau. As pune pe primul loc sanatatea. Chiar daca o sa "suferim", pentru moment, o sa ne fie mai bine mai tarziu.

Pe langa trader+strategie+calitati didactice mai trebuie si un fel de "animator" pentru un forum bun.

 

Legat de set-up, chiar daca ne face nervii varza (adica e la limita SL-ului)) am impresia ca pe H2 set-up-ul nostru e un pinbar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter, nu vreau sa te perii prea tare:-@, dar vorbind serios, s-a vazut ca nu ai mai animat forumul in ultimul timp. In acelasi timp, pentru mine, e un trade-off intre forum cu idei de trading, dezbateri, analize si recomandarea doctorului tau. As pune pe primul loc sanatatea. Chiar daca o sa "suferim", pentru moment, o sa ne fie mai bine mai tarziu.

Pe langa trader+strategie+calitati didactice mai trebuie si un fel de "animator" pentru un forum bun.

 

Legat de set-up, chiar daca ne face nervii varza (adica e la limita SL-ului)) am impresia ca pe H2 set-up-ul nostru e un pinbar.

 

Da! Se pare ca pe h2 este un pinbar.In acelasi timp nu prea imi face nervii varza acest short deoarece sl-ul este scurt si nu ma afecteaza prea tare. De asemenea acord sanse destul de mari acelei rezitentze noi formate pe partea superioara a engulfingului. Rejectul pretzului a fost destul de violent din acea zona. Privind evoultzia actualei candele ma astept sa vad ceva de gen "sah mat" daca rezitentza formata pe 1.6000 se dovedeste viabila.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.