Sari la conținut

Orar forex


Postări Recomandate

Salut!

 

De cateva zeci de minute caut orele de deschidere/inchidere a burselor forex(londra, new york..). In limba romana am gasit 3 variante diferite iar in engleza muuulte variante diferite. Imi poate spune cineva programul exact al sesiunilor(Londra/Sydney/Tokyo/New York)? Vreo idee de ce sunt atatea siteuri care ofera informatii diferite, nu reusesc nici asta sa-mi dau seama..

Editat de radupopescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut!

 

De cateva zeci de minute caut orele de deschidere/inchidere a burselor forex(londra, new york..). In limba romana am gasit 3 variante diferite iar in engleza muuulte variante diferite. Imi poate spune cineva programul exact al sesiunilor(Londra/Sydney/Tokyo/New York)? Vreo idee de ce sunt atatea siteuri care ofera informatii diferite, nu reusesc nici asta sa-mi dau seama..

 

Ore de deschidere a principalelor piete financiare (ora Romaniei):

 

00:00 Sydney

03:00 Tokyo

09:00 pietele europene centrale

10:00 Londra

15:00 New York

 

Daca vrei sa verifici poti intra aici , iti faci cont la ei si poti seta afisarea orelor pe fusul orar al Romaniei . La sectiunea calendar iti vor aparea in stanga sus principalele piete care sunt active(nu uita sa dai clik pe denumirea pietii -ex New York), cat timp mai este pina la deschidere si cat pana la inchidere. De asemenea vei avea posibilitatea sa vezi principali indicatori economici care sunt dati publicitatii in ziua, saptamana sau chiar luna in curs. Calendarul are posibilitate filtrarii datelor in functie de moneda-tara care te intereseaza.

 

 

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • Moderators

exista un topic foarte interesant deschis de Scrat, cu tranzactionarea in timpul sesiunilor majore. In general Londra e baza, si da! traderii folosesc sesiunile, pentru ca atunci se petrec miscarile mari, in restul timpului piata e "bleaga", vorba unui alt forumist. Mai exista pe undeva si un indicator i-Paramon nu stiu cum, pe care poti sa il setezi sa iti arate sesiunile. Atentie ca pe Oanda ceasul ala e gresit (la mine daca pun fusul orar corect sesiunile sunt decalate cu o ora mai tarziu, iar daca mut ora cu 1, sunt decalate cu o ora mai devreme. In plus, sesiunile alea incep la si jumate, nu la fix. Uite de exemplu cum arata pe gold, si poti sa decizi singur daca e folositor sau nu. Dreptunghiurile colorate sunt sesiunea londoneza forex, si respectiv cea newyorkeza pe care se tranzactioneaza aur (Comex-ul), ce parere ai? cand se misca piata, si cum? este adevarat ca in afara sesiunilor piata nu prea se misca? hihi

 

post-1272-014223300 1282578098_thumb.png

 

In plus, asa cum zicea si Scrat, openurile si closeurile sesiunilor importante actioneaza ca suporti si rezistente pe parcursul zilelor urmatoare. Asta pentru ca traderii mari institutionali tranzactioneaza doar pe perioada sesiunilor, iar in zilele urmatoare reiau activitatea de unde au ramas, oarecum. Ăia se scoala dimineata, se duc la job, traiduiesc 8 ore, vin acasa si se culca, nu pierd noptile ca bezmeticii, ca noi. Apoi ziua urmatoare o iau de unde au lasat-o in ziua precedenta. Well, ar fi prea simplu sa fie asa, dar asta e ideea.

 

later edit: Un link unde apar sesiunile corect este SpotGold. Londra (forex) si NewYork (forex si comex) se deschid fiecare la ora 8 si jumatate, ora lor locala (cumva e logic, nu?). Trebuie sa tii cont de ora de vara si cea de iarna, adica de exemplu acum Londra nu are GMT, ci GMT+1. Piata nu se misca mult "din prima". Traderii asteapta o jumatate de ora sau o ora, sa vada cum e pulsul pietei, pana se hotarasc intr-o directie. Isi fac ordine in hartii, povestesc colegului ce au facut ei nevestei noaptea trecuta, ori dracu stie ce fac ei in timpul ala. Apoi se hotarasc toti deodata, ca oile, hihi. La fel pe NY, miscarea mare nu se petrece imediat, se asteapta intai sa inceapa sa isi marcheze profiturile cei de pe inchiderea Londoneza, apoi incepe "hei rup"-ul, cu cat londonezii marcheaza mai putine profituri, cu atat mai multi bani fac newyorkezii, ca doar banii sunt tot aia. Daca piata s-a miscat pe londra in sus, si incepe sa se miste in jos pe final, americanii vor incerca sa o impinga cat mai jos, ca aia care markeaza profituri sa ia cat mai putin de pe masa. Chestiile astea trebuie studiate foarte bine daca vrei sa profiti de ele. Again, ar fi prea simplu sa fie... asa de simplu, dar asta e ideea.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit eu, mai multe sisteme care se bazau pe orarul sesiunilor Jap, Eur si Usa.

Unul dintre ele arata cam asa:

 

post-2377-039284900 1282582179_thumb.gif

 

...in principiu, baza este un box, care are doua nivele, la care se pun doua pendinguri (buy/sell) cu 10 pp mai sus/jos fata de acele nivele. etc etc, este ceva simplu. Alte strategii mai complicate nu am folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... inca o forma cu cele 3 sesiuni:

post-2377-036013100 1282594664_thumb.gif

si cu hi/low-ul aferent

Conform principiului, ... pe istoric toate arata bine, se observa ca daca se pun 2 pendinguri la hi / low al sesiunii asiatica, pe sesiunea eur si sua, se va activa, de cele mai multe ori, doar unul din cele doua ordine puse pe boxul verde, ca urmare, atunci cand ne trezim noi (a doua oara, ca prima data ne-am trezit la 4-6 a.m. sa punem ordinele), vom gasi un pending activat cu succesul aferent "garantat".

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Hm,pana la urma sunt 3 sau 4 sesiuni? Am gasit un site in care mai apareau inca 6 sesiuni...aici am vazut ca pe langa Londra mai apar si "piete europene centrale",pana la urma nu am reusit sa inteleg nici eu care este adevarul suprem legat de sesiunile forex:).Sper ca cineva sa ne lamureasca pana la urma care este adevarul,multumesc anticipat.

Cu stima,Mihai.

Editat de booghie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.