Sari la conținut

Incepator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

am si eu o intrebare sunt mai incepator decat el daca pot sa spun asa :biggrin: . am e babypips dar nu prea m-am lamurit de exemplu pe oanda la un cont demo 1 units cat inseamna 1 dolar ? :happy: sper sa nu radeti de mine

 

1 cent! Vezi ca in momentul in care deschizi tranzactia in partea de jos a tiketului iti calculeaza cati $ sunt in unitatile pe care le pui in tranzactie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-4305-126589316292_thumb.jpg

 

de exemplu daca introduc 1 imi arata 0.71$ deci 1 unit = 1 eur nu? eu asa inteleg din ce vad. ca asta ma dus in eroare ca si eu banuiam ca e 1 cent

 

NU prea cred! Ia vezi ce scrie la Margin used.

 

0.71 trebuie sa fie valoarea dupa ce s-a aplicat leverageul.

 

am adaugat imaginea :biggrin: . multumesc pentru raspunsuri Editat de sertar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

1 unit = 1$ ce nu intelegi ?

Adica tu cumperi un dolar in exemplul ala. Un dolar care este egal cu 0.73 euro in momentul respectiv. Daca iti afisa dolari in loc de euro ti-ar fi aratat 1$.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-4305-126589316292_thumb.jpg

 

 

de exemplu daca introduc 1 imi arata 0.71$ deci 1 unit = 1 eur nu? eu asa inteleg din ce vad. ca asta ma dus in eroare ca si eu banuiam ca e 1 cent

 

NU prea cred! Ia vezi ce scrie la Margin used.

 

0.71 trebuie sa fie valoarea dupa ce s-a aplicat leverageul.

 

am adaugat imaginea :biggrin: . multumesc pentru raspunsuri

 

Daca te referi la cat iti consuma din balanta intrarea cu o unitate atunci raspunsul este 0.02 $ adica 2 centi, leveregeul fiin de 1:50.

 

@Criodi fi mai tolerant! Ar trebui sa-ti aduci aminte cum erai tu in prima zi cand ai vazut o platforma de tranzactionare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Vezi ca gresesti. 1 unit = 1$ = 0.72 euro si nu cum ai scris tu. Poate ca doar nu ai fost atent cand ai scris. Ai grija totusi.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Uite de ex ceva folositor pentru tine daca folosesti OANDA si esti abea la inceput. Am deschis eu mai demult un topic in care am postat un tabel in excel care calculeaza cate unitati ar trebui sa deschizi ca sa obtii o anumita valoare $/pip. Daca de ex ai un SL de 50 pips si esti dispus sa risti 50$ => 1$/pip. Tabelul calculeaza cate unitati trebuie sa deschizi ca sa obtii acea valoare in functie de fiecare pereche. Poate te ajuta la ceva.

 

Am recitit acum unul din posturile mele in acel topic, post in care undeva la sfarsit incercam sa ii fac pe oameni sa mai posteze tabele/calculatoare excel folositoare. Spuneam ceva de genul: Nu toti suntem atat de destepti incat sa programam indicatori/experti in MQL. Ma amuza replica asta tinand cont ca acum am chiar expertii mei personali pe care ii folosesc pentru trading plus alti cativa indicatori/experti pe care i-am facut singur pentru mine sau altcineva. Replica asta imi aminteste tare mult cum eram si eu la inceput. Nu ca acum as fi departe, nici vorba, dar cu siguranta sunt un pic mai sus :biggrin: @oltciter stiu ca a sunat cam direct replica mea, dar nu am vrut. Sper ca nu l-am deranjat pe sertar.

 

Link: http://forum.vamist.ro/calculator-oanda-t2335.html

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.