Sari la conținut

Se blocheaza MT-ul la modificarea CCI-ului


bulgaru

Postări Recomandate

Salut!E primul meu post pe forum, asa ca salut pe toti si mutumesc celor ce au postat prin care, dealtfel, am invatat cam tot ce stiu despre forex.Nu ma pricep la programare,dar mi-am "bagat nasul" in CCI si am modificat :

 

price = (High[k] + Low[k] + Close[k]) / 3;

sum += MathAbs(price - MovBuffer);

k--;

in:

 

price = High[k]

 

 

am compilat - 0 error(s) 0 warning(s)- si cand incerc sa-l pun in platforma mi se blocheaza....Am schimbat calculatorul ca am zis c-o fi de la el.Nimic.Am deschis si un alt cont la un alt broker,acelas lucru...Stie cineva ce poate fi?

Tot asa se intampla si cand pun mai multe fibo-uri (5-6 bc in TF-uri diferite) si pe urma incerc sa le modific culoarea sau parametrii (level-uri,vizualizare,etc).La inceput "sta pe ganduri" un timp,iar apoi se blocheaza de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Pai stai putin, vrei sa zici ca din:

 while(k >= i)
{
price = (High[k] + Low[k] + Close[k]) / 3;
sum += MathAbs(price - MovBuffer[i]);
k--;
}
ai ajuns la:

while(k>=i)
{
price = High[k];
}

Daca da, atunci e logic sa ti se blocheze metatraderul. Un loop while nu functioneaza decat in forma

while(x>y)
{
//calcule
x--;
}
altfel devine un loop infinit care bineinteles ca iti blocheaza platforma.

 

Astfel daca stergi acel "k--;" loop-ul devine infinit si programul se blocheaza.

Daca ai modificat strict randul cu "price=..." si ai lasat cealalta parte de cod intacta atunci nu vad cum ai avea probleme.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel daca stergi acel "k--;" loop-ul devine infinit si programul se blocheaza.

Daca ai modificat strict randul cu "price=..." si ai lasat cealalta parte de cod intacta atunci nu vad cum ai avea probleme.

 

 

Da,ai dreptate am sters "k--";

 

Unde gasesc un material cu MQL in romaneste?Sau in engleza, dar una mai putin "pasareasca"?

 

De fibo-uri ce parere ai?Ti s-a intamplat si tie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu stiu ce sa zic despre fibo-uri. Nu mi s-a intamplat sa mi se blocheze din doar atat si am avut si eu destule fibo-uri pe chart. Poate nu duce calculatorul tau atata efort cine stie :smile:

 

Iar in legatura cu MQL ar fi ideal sa ai deja ceva experienta intr-un alt limbaj de programare. Eu personal am avut de a face cu C++ in liceu plus alte limbaje web in periada in care strangeam bani pentru forex. Astfel m-am adaptat super usor la MQL. Daca incepi de la 0 s-ar putea sa nu gasesti materiale care sa iti explice logica de baza in MQL ci doar functiile specifice acestui limbaj(nu sunt sigur, intrucat nu mi-am batut capul cu partea de baza. S-ar putea sa fie). S-ar putea sa ai nevoie sa inveti ceva C++ de baza si mai apoi sa avansezi la MQL.

 

Ca si resurse eu m-am folosit foarte mult de siteul mql4. Gasesti acolo foarte multe articole si documente ajutatoare. Eu folosesc foarte des

MQL4 Documentation Contine cam tot ce trebuie sa stii despre mql. Mai departe tine de tine.

 

O sa iti trimit PM cu un curs pe care l-am folosit eu la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

@bulgarul

 

Intrebarea este prost formulata , dar o sa incerc sa iti raspuns la intrebare.

 

In MT4 pui mai mult de 8 indicatori in program (unde inteleg prin program , platforma MT4 de tranzactionare). [sunt sigur ca nu ti-am raspuns la intrebare]

Cred ca te referi la indicatori si buffere..acolo este ceva cu 8.Un indicator nu poate fi incarcat cu mai mult de 8 buffere.Deci un indicator nu poate fi 2 indicatori(suna stupid) , dar nu poate sa arate in modul clasic 8 informatii (cate buffere sunt).

 

In MT5 un indicator poate sa aiba 512 buffere , deci mai multe decat poti sa umplii <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,la buffere ma refeream,nu stapanesc terminologia,sunt un nivel mai jos de 'novice' in domeniu,totusi imi bag si eu nasul pe ici pe colo...Oricum,multumesc pentru raspuns!

O alta intrebare de subnovice este,cum fac cu indicatorii (cateodata poate fi un template) cu extensia ex4,adica cum ii "incarc'" in platforma?

Editat de bulgaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti spun cum se 'instaleaza' toate tipurile (Experiti , indicatori , scripturi , templateuri).

Expertii se pun in: ..\MetaTrader\experts

Indicatorii se pun in: ..\MetaTrader\experts\indicators si trebuie sa ii vezi in platforma in fereastra Navigator la 'Custom Indicators',Daca nu ii vezi din prima si i-ai pus unde trebuie inchide si deschide platforma din nou.

Scripturile se pun in: ..\MetaTrader\experts\scripts

Templateurile se pun in:..\MetaTrader\experts\templates

Unde '..\MetaTrader\' este locul in care este instalata platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am salvat un indicator cu extensia ex4 (defapt este o completare a unui alt indicator in aceeasi fereastra - stiu ca suna cam incurcat,dar sunt sigur ca iti dai tu seama) in \MetaTrader\experts\indicators,am inchis/redeschis platforma,dar tot nu-l vad in Navigator(de unde ar trebui sa-l trag peste indicatorul initial),nici in fereastra Custom. <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.