Sari la conținut

Pitchfork - 80% sanse de reusita


Postări Recomandate

In arhiva vamist-ului gasiti un .pdf scris de Mikula care explica scurt si la obiect cum functioneaza pitchfork , linia mediana , action-reaction lines si warning lines dar si o mica strategie la care se adauga stochastic. Il gasiti aici : http://vamist.ro/forex-materiale-educative?path=/de_aranjat/forex/linii_de_trend

 

Am ajuns până aici, dar PDF-ul nu vrea să se descarce. S-a pierdut ceva la curăţenia de primăvară?

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cityzen , nu ma mai joc cu el. Deocamdata. Patternuri de candele si 123 4h si D e noua mea ocupatie. Din perioada in care l-am studiat , am retinut ca la 4h lucreaza cel mai bine. Nu voi renunta la el cum de altfel nu voi renunta nici la DeMark trendlines. Doar ca le-am pus pe pauza.Am nevoie de elemente in plus. Acum studiez altceva. La finalul acestora trag linie si compar. Apoi o sa inceapa combinatiile sa le leg intre ele si om vedea ce-o mai fi. Oricum cam peste un an cred ca imi fac curaj si intru cu cont real :)

 

Cartea o sa o pun cand ajung acasa aici

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.picz.ro/thumbnails/641e7046dc460510e4272d776e7a7d7b.jpg

 

As you can see in the above 1 hour chart, Andrew’s Pitchfork was drawn by the use of point 1,2 and 3. We found the most recent low, which was at point 1. The next step is to pinpoint the highest move made from point 1, which is point 2. The next step is to determine the lowest retracement move made from point 2, which is point 3.

 

Once all those points are connected, you get the extension lines as seen in the picture above giving you insight that there may be an uptrend progressing.

 

The middle line is known as the median line, the top line acts as resistance and the bottom line acts as support. This indicator shows continuous points of support and resistance. The ideal way to use the pitchfork is to sell when the price moves to line 2 and to take profit when it reaches the median line.

 

As you may see from the above picture, price encountered support on line 3 for an extended period of time, when it finally moved to higher highs. Price then broke through the median line to test resistance line 2, before finally heading back to the median line.

 

The pitchfork is a great tool to use when the market is trending.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.