Sari la conținut

Trading-ul, un joc al probabilitatilor


Criodi

Postări Recomandate

Pai de ce sa nu se studieze? :)

 

De "Control de gestiune" nu stiu ce sa zic, inca nu stiu cu ce se mananca, dar "Teoria jocurilor" poate fi destul de utila in multe situatii ce pot aparea in domeniul financiar-bancar. Lasand la o parte ideile pe care le putem folosi noi in forex, din ce cunosc, in departamentele de analiza ale bancilor se elaboreaza multe modele bazate pe teoria asta (mai ales in bancile de investitii din UK si US, care fac proprietary trading la greu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut la toata lumea!..Numele meu e cristi si sunt nou pe forum,mai exact aseara mi.am facut cont:)..Sunt indragostit de meseria de trader.Nu lucrez inca in domeniu si nu am foarte mare experienta,dar sunt dispus sa aflu si sa invatz tot ce se poate ca sa reusesc.Am facut un training la FXS Black and Gold.Nu mi.am deskis un cont real inka pt ca nu sunt inca pregatit teoretik,praktic si emotional pt a lucra cu bani reali.Sunt dispus sa invatz si sa ascult parerile voastre,metode si cum ati reusit voi sa scoateti profit.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dispus sa invatz si sa ascult parerile voastre,metode si cum ati reusit voi sa scoateti profit.Multumesc

 

Super tare forexul. Eu ma bucur ca ai intrat. Poti face profit cat vrei, banii sunt la discretie, iti recomand sa-fi faci conturi cat mai incapatoare in euro si dolari ca sa-ti incape tot profitul. Ramane un singur amanunt (nesemnificativ, fireste): trebuie sa nimeresti directia trendului.

PS: a fost o gluma sper sa nu te superi. Si eu sunt tot la inceput, incerc sa invat cat mai mult iar informatiile de pe forum ma ajuta foarte mult.

Bafta si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare forexul. Eu ma bucur ca ai intrat.

 

E un job de viitor..m-ar interesa niste carti sau orice carte care e folositoare in lb romana dak se poate.Ce indicatori folosesti tu,ce strategie(triunghiuri,trenduri,nivele,divergente..etc).Sunt dispus sa ascult orice parere si o voi pune in aplicare.Cum ziceam am facut un curs la FXS si trebuia sa trec un test ca sa fiu angajat.Testul continea intr.o saptamana pe piata forex in care trebuia sa fac 15 tranzactii,11 p profit si restul puteau sa fie p pierdere.N-am reusit,nu-i problema sunt convins ca o sa reusesc si sper sa aveti si voi succes in ceea ce faceti.Astept parerile si sugestiile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

In momentul in care deshizi un ordin , in forex, se potate intampla unul din doua lucruri, ordinul atinge TP sau ordinul atinge SL.

Certitudinea apare dupa ce ordinul a fost inchis si el poate fi inchis pe profit sau pe pierdere.

Pana nu se inchide o lumanare nu vom sti niciodata care este culoarea ei. Dupa ce se inchide lumanarea vom sti.

Certitudinile apar dupa ce se consuma evenimentul respectiv, cand el se incheie.

Cand se declanseaza un eveniment exista probabilitatea ca el sa se incheie in mai multe feluri dar nu exista nici o certitudine ca el se va incheia intr-un anumit mod.

Totul in forex este probabilitate. De aceea este foarte important managementul riscului, sau altfel spus, managementul probabilitatii. De aceea se foloseste SL, pentru a limita pagubele produse de una dintre probabilitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.