Sari la conținut

Analiza tehnica zilnica


paul.todea

Postări Recomandate

eurusd H1

EUR/USD h1

 

Domnule Paul Todea,

 

Te rog poti sa-mi spui cum ai trasat Fibo in chart ul pentru EURO prezentat de tine? pe ce criterii mai exact.

Eu stiu ca Fibo masoara high low in principiu.

 

ps. Si de ce poza este pusa pe alt site decat aici?

 

Iar tot din situl dumneavoasta observ ca "metoda" dumneavoastra de tranzactionare este Martingale.

 

Din ce stiu si din ce vad chiar din descrierea metodei ia nu se prezinta nicidecum ca o metoda de tranzactionare Forex ci o metoda de a castiga in cadrul pariurilor - joc de carti, ruleta, alba neagra - asa ca, nu vad cum as putea considera charturile prezentate de dumneavostra ca facand parte dintr o analiza macar clasica de tranzactionare Forex.

 

Tot din pozele dumeneavoastra observ si linii de trend trasate fara a tine cont de varfuri lucru care este contrazis chiar de textele informative aflate tot pe situl dumneavostra si care explica clar ca o linie de trend uneste cel putin 2 varfuri si nu mijlocul a doua candele.

 

In acest context, pot doar sa atentioneaz cititorii acestui forum ca analizele dumenavostra in acest stadiu sunt eronate si contrazise chiar de informatiile oferite chiar de situl dumneavostra.

 

Cum "Metoda Martingale" nu se afla printre metodele de tranzactionare Forex ci este un model al managementul banilor pot spune ca NU DETINETI CUNOSTINTELE MINIME pentru a putea oferii publicului acestui forum indicatii cu privire la directia unei perechi valutare sau a unui index.

 

Initial am crezut ca poate latura fundamentala a Forex ului va este mai apropiata dar din descrierea facuta tot pe situl dumneavostra am observat extrem de putine informatii si pe aceasta latura importanta.

 

Consider ca situl dumneavostra ar fi trebuit sa reflecte ceea ce este mai valoros in analiza dumneavostra chiar sa arate adevarata strategie si prin asta sa atrageti vizitatori sau eventuali investitori.

Acum, situl reflecta o lipsa de experienta totala si mai ales un talmes balmes intre idei si mod de exprimare, intre sugesti copiate de pe alte situri si linkuri catre filme postate pe alte situri neavand nicio legatura cu strategia proprie.

Multumesc

Editat de Barbones
  • Upvote 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eurusd H1

EUR/USD h1

 

Din putinele cunostinte pe care le am ,stiu ca o formatiune devine Head&Shoulders abia atunci cand avem un break valid la nekline. Dupa parerea mea de necunoscator intrarea short pe nivelul precizat de tine nu este altceva decat o intrare blind (orbeasca) fara a avea nici macar o confirmare.

 

Poate ma insel , dar singurul lucru care te poate ajuta la acea intrare este faptul ca este in directia trendului major, adica down ,ceea ce iti creste sansele ca pretul sa mearga pe directia pozitiei tale de la 50-50 la 60-40.

 

Cu respect,

Oltciter

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta acestui post am 3 intrebari:

1. De ce pe USDCAD pretul in dezvoltarea sa nu a mai vrut sa atinga 38% precizat de tine? Ma intereseaza motivul.

2. Ce te-a determinat sa apreciezi ca 121.00 (GBPJPY) este un suport weekly si cat de important este el in evolutia pretului?

3. De ce ai considerat 122.00 suport pe daily (GBPJPY) pentru ca eu sincer nu am gasit nici un motiv?

 

Multumesc anticipat!

Oltciter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ultima intrebare.

 

Am observat pe indicatorul tau fibo ratii de genul 120.0% si 138.2%.

Recunosc ca sunt "afon" in ale matematicii, dar sunt curios care a fost relatia matematica care a dus la cele doua ratii, deoarece in imaginea atasata mai jos cu ratiile sacre de la 1 la 5 cele 2 din indicatorul tau nu apar.

 

post-1363-127514513288_thumb.png

 

Inca odata multumesc si sper sa-mi satisfaci curiozitatea! In permanenta sunt in cautare de cunostinte noi!

 

Cu respect

Oltciter!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

GBPUSD Daily

 

http://graficeintimp...dcad-daily.html

 

jpy[/acronym]-weekly.html]jpy[/acronym]-weekly.html]http://graficeintimp...jpy-weekly.html

 

http://graficeintimp...y-daily_22.html

 

In privinta acestui post am 3 intrebari:

1. De ce pe USDCAD pretul in dezvoltarea sa nu a mai vrut sa atinga 38% precizat de tine? Ma intereseaza motivul.

2. Ce te-a determinat sa apreciezi ca 121.00 (GBPJPY) este un suport weekly si cat de important este el in evolutia pretului?

3. De ce ai considerat 122.00 suport pe daily (GBPJPY) pentru ca eu sincer nu am gasit nici un motiv?

 

Multumesc anticipat!

Oltciter!

 

 

o sa incep cu dl sorin

 

1.pretul a atins pe USDCAD Daily nivelul fibo 38 , chiar l-a depasit, a ajuns in 1.0441. pretul a mers cred 150 pipsi peste ceea ce am prezis eu.Nu prea inteleg unde e problema

2.daca acordati un pic de atentie graficului W, o sa vedeti de ce.E un minim istoric

3.din acelasi motiv. Cu placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt eu naiv sau batut in cap dar eu cam asa vad minimele pe gj:

 

post-2415-127514753358_thumb.gif post-2415-127514753772_thumb.gif

 

sunt diferente de cateva sute de pipsi fata de minimele considerate de paul.todea

later edit: ma simt ca in zona crepusculara in topicul asta. si daca tot e sa vorbim de topic, din ce am inteles de la Stefan daca se va continua cu postarea linkurilor de pe alte site-uri in loc sa se introduca grafice in posturi, userul va primi warn si probabil vom inchide topicul

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea 1 se referea strict la data cand a fost facut graficul. Raspunsul nu ma satisface deloc si in imaginile de mai jos ai sa vezi si de ce. Din cate vad nu stii sa explici de ce pretul s-a intors din zona repsectiva. Te las sa descoperi singur.

 

post-1363-127514790387_thumb.png post-1363-127514790188_thumb.png

 

 

intrebarea 2: poate fi si acesta un motiv dar motivul era altul si tinea de formatiunea de candele. De fapt 119-121 este o zona de suport inca neconfirmata.

 

intrebarea 3: total nesatisfacator. Daca 121 era minim istoric atunci 122 era ajutorul minimului istoric?

 

Sa ma ierti daca am fost putin malitios la punctul 3 . NU prea imi sta in fire!

 

Toate cele bune!

Oltciter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eurusd H1

EUR/USD h1

 

Din putinele cunostinte pe care le am ,stiu ca o formatiune devine Head&Shoulders abia atunci cand avem un break valid la nekline. Dupa parerea mea de necunoscator intrarea short pe nivelul precizat de tine nu este altceva decat o intrare blind (orbeasca) fara a avea nici macar o confirmare.

 

Poate ma insel , dar singurul lucru care te poate ajuta la acea intrare este faptul ca este in directia trendului major, adica down ,ceea ce iti creste sansele ca pretul sa mearga pe directia pozitiei tale de la 50-50 la 60-40.

 

Cu respect,

Oltciter

 

Aici putem discuta despre risc reward.Intr-adevar daca e sa respectam teoria orbeste, e adev ce spuneti.Eu mi-am asumat un risc: riscul de a sta cu un oarecare minus (proportional cu nr de pipsi necesari pt ca pretul sa form. un 2top.Era maxim ce se putea obtine din acel long: 2topul.

Din double top unde merge pretul? raspuns- in jos, adica spre mine.Oricum a-ti lua-o cu tranzactia respectiva am avut dreptate si eu zic ca 400 pipsi intr-o zi-doua nu e lucru putin. O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt eu naiv sau batut in cap dar eu cam asa vad minimele pe gj:

 

post-2415-127514753358_thumb.gif post-2415-127514753772_thumb.gif

 

sunt diferente de cateva sute de pipsi fata de minimele considerate de paul.todea

later edit: ma simt ca in zona crepusculara in topicul asta. si daca tot e sa vorbim de topic, din ce am inteles de la Stefan daca se va continua cu postarea linkurilor de pe alte site-uri in loc sa se introduca grafice in posturi, userul va primi warn si probabil vom inchide topicul

 

1.nu pune graficele alea ca le vede lumea si rade de tine

2.nu am mai pus linkuri, nu vorbi fara tine

3.din partea mea topicul se poate inchide acum

4.chiar am vrut sa ajut pe cine are nevoie, dar probabil sunteti prea frustrati ca sa recunoasteti (bineinteles ca nu e valabil pt toata lumea), ca unii de aici mai au din cand in cand nevoie de idei de tranzactionare.Cel mai tare ma distreaza ca sunt contrazis pe grafice care au mers 400 pipsi in 2 zile in directia prezisa de mine.Sunteti fenomenali

5.autoban. spor la cei 10% pe care ii faceti pe an :|

Editat de paul.todea
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea 1 se referea strict la data cand a fost facut graficul. Raspunsul nu ma satisface deloc si in imaginile de mai jos ai sa vezi si de ce. Din cate vad nu stii sa explici de ce pretul s-a intors din zona repsectiva. Te las sa descoperi singur.

 

post-1363-127514790387_thumb.png post-1363-127514790188_thumb.png

 

 

intrebarea 2: poate fi si acesta un motiv dar motivul era altul si tinea de formatiunea de candele. De fapt 119-121 este o zona de suport inca neconfirmata.

 

intrebarea 3: total nesatisfacator. Daca 121 era minim istoric atunci 122 era ajutorul minimului istoric?

 

Sa ma ierti daca am fost putin malitios la punctul 3 . NU prea imi sta in fire!

 

Toate cele bune!

Oltciter!

 

 

sincer nu pot sa ma abtin aici: pretul s-a apropiat la vreo 25 pipsi de targetul dat de mine PE UN GRAFIC DAILY !!! si abia in a 4-a zi a facut acel maxim. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.