Sari la conținut

internet banking?


Postări Recomandate

salutare tuturor ,daca aveti un sfat pt un novice :

nu am tranzactionat decat pe demo pana acum , as vrea sa-mi fac cont live , din ce am tot citit eu am inteles ca alpari uk sunt preferati de majoritatea.

am citit aici pe forum ca la alpari se poate alimenta contul prin plata cu cardul,dar pe site la ei scrie clar ca nu accepta plati online de la un numar de tari printre care este si romania.

stiu ca poti merge la orice banca sa platesti prin ordin de plata dar mi se pare ca sunt niste comisioane nu tocmai de neglijat ,cel putin pt mine.

stie cineva daca prin internet banking poti poti alimenta un cont de trading alpari(sau oricare altul ) si daca da , sunt comisioane mai mici?

ms mult pt. raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

internet bankingul te scuteste de drumul pe care l-ai face in mod normal pana la banca si timpul in care stai sa completezi formularul de transfer. procesul in schimb de transfer al banilor este acelasi. nu cred ca o sa fie comisione mai mici dar te poti interesa la banca ca sa fi sigur

 

nu toate bancile ofera posibilitatea transferurilor catre alte banci nationale sau internationale prin internet banking. Spre exemplu la BRD nu poti sa faci transfer prin Net-Banking decat intre conturile personale. La BCR din cate am auzit se poate, insa nu sunt sigur.

 

Offtopic
la un moment dat s-a putut alimenta cu cardul la Alpari si din RO, nu stiu care a fost motivul pentru care au schimbat politica
Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da! Se poate alimenta fara probleme prin intocmirea unui ordin de plata extern. Iti recomand Banca Transilvania care din cate stiu are cele mai mici comisioane. Comisionul minim este de aproximativ 20 euro . Depinde daca banca catre care faci transferul este intr-o tara membra a unei conventii la nivel european (nu mai tin minte cum se numeste conventia) sau nu. Daca nu este membra comisionul este mai mare.Comisioanele pe plata externa sunt acelasi daca faci plata pe internet banking sau te duci sa completezi ordinul de plata extern la ghiseu.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aceeasi problema m-am lovit si eu. ce am gasit eu rezonabil a fost AM (nu fac reclama) depun cu cardul, comision la 50$ a fost de 1$. intradevar transilvania are cel mai mic comision aprox 18e. este vorba de comisionul intre banci si la orice depunere in cont extern vei avea acest comision.

daca te duci la ghiseu comisionul este dublu.

ca incepator nu cred ca vei depune o suma considerabila. cauta un broker sa acepte card ro, si uitate si la comisioanele de extragere, iti doresc sa ajungi sa scoti si bani.

 

 

internet banking la transilvania e cel mai ieftin. 2 ron/luna, la bcr card+ib e 5ron/luna.

Editat de usernome
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

salut tizule :) (eu tot laurentiu)

si welcome pe vamist

 

La ora actuala foarte multi brokeri permit transfer cu paypal sau in special moneybookers. Eu iti recomand ca un prim pas sa iti faci un cont la moneybookers, dureaza doua minute, nu iti trebuie nici un act si nu trebuie sa transferi bani decat in momentul in care vrei sa iti incaci un cont la broker. Pasul al doilea e sa alegi un broker care accepta moneybookers, sunt mai multi, dar daca zici ca nu ai bani multi de investit, atunci trebuie sa te orientezi spre un broker care accepta microcont, sau conturi in centi. De exemplu liteforex, accepta conturi in centi, adica daca depui 100 de dolari, vei avea in cont 10 mii (de centi), totul se inmulteste cu 100, bineinteles, atunci cand retragi, se imparte la 100 :D, dar avantajul este ca si loturile sunt in centi, etc. iti da "iluzia" ca tranzactionezi un cont mare, iti permite sa iti definesti strategia la fel cum ai tranzactiona un cont cu 10 mii de parai in el, iar in cazul in care pierzi contul (varianta foarte probabila, cei mai multi traderi pierd primele conturi reale) nu vei pierde mai mult decat suta de dolari investita, pe care poti sa o tratezi ca "cost de scolarizare".

 

Revenind, daca alegi liteforex, procesul lor este destul de complicat, pentru a putea folosi moneybookers (si in general tot ce tine de credit card) trebuie sa trimiti o gramada de hartii, buletin/pasaport scanate, etc (dovada de nume, de adresa), vei primi cateva telefoane, in functie de tipul contului, pt lite am inteles ca te freaca mai mult ca pentru standard (desi mie mi s-ar parea firesc sa fie invers, ca la standard sunt bani mai multi). Stiu procesul pentru ca tocmai am trecut prin el, deschizand un cont la ei pentru un client. Asta iti ia ceva timp, dar nu te costa nici un ban, si e mult mai avantajos ca transferul bancar.

 

Bun, odata deschis contul la ei, daca alegi sa alimentezi prin transfer bancar nu iti trebuie gramada de hartii, ci doar confirmare telefonica (te suna brokerul si iti da un pin number, tu trebuie sa intri pe web si sa bati pinul acolo pe site, apoi gata, esti verificat electronic, poti transfera prin transfer bancar). Daca alegi credit card, atunci e mai complicat, si trebuie sa trimiti gramada de hartii de mai sus (verificare fizica).

 

Prin moneybookers transferul e instant, iar comisionul la MB este in jur de 2%, deci depui 102 parai la moneybookers direct de pe credit card, unde o sa iti apara "internet shopping", deci nimic despre trading sau forex, e ca si cum faci shopping la mall, si ai perioada de garantie de 55 sau 60 de zile interest free. Apoi transferi de la moneybookers cei 102 parai la liteforex si iti apar tot instantaneu 10 mii de centi in cont (cei 2 dolari taxa nu mai apar nicaieri).

 

Cont la MB se deschide simplu, intri pe web la ei, dai "numele si pronumele" vorba lui Dem Radulescu, numarul cardului, apoi ei iti iau de pe card o suma aleatoare intre 1.01 si 2.99 dolari. Tu trebuie sa intri pe statementul bancar al cardului, adica sa ai deschisa pagina cu banca la care ai card intr-un browser separat si sa te uiti pe status, ori daca ai sistemul telefonic activat, banca iti trimite imediat SMS in care scrie "multumim ca ati cheltuit 1.37 parai pe internet shoping" (asta a fost cazul meu). Tu trebuie sa introduci acesti 1.37 intr-o rubrica pe site la moneybookers unde zice ca "introduceti cati bani v-am tras de pe card". Daca sumele nu corespund, inseamna ca tu ai furat cardul ala si nu ai access la status si nu o sa mai poti sa faci cont la moneybookers in veci. Daca sumele corespund, ai unda verde si poti transfera bani la ei in cont. Suma luata initial de pe card nu este pierduta, ea este adaugata in contul tau de la moneybookers si o poti folosi la shopping ori o poti transfera la broker.

 

Nu stiu cum este la scos bani de la liteforex, si te rog sa faci toate verificarile care crezi de cuviinta inainte de a depune vreun ban la ei. Eu nu am tranzactionat cu ei inca (dar urmeaza, datorita contului proaspat deschis) si nu vreau sa se interpreteze ca as recomanda in vreun fel acest broker. Au si un sistem de referali, daca deschizi cont la ei iti dau referalul meu si fac niste bani pe spinarea ta :) (asta ca o gluma, hehe, sistemul exista, dar ca eu sa fac bani "palpabili" ar trebui ca tu sa depui bani multi zeci de mii de parai, si faci tranzactii de sute de loturi zilnic, atunci iau si eu cativa dolari in fiecare zi, din spreadul pe care il platesti tu facand tranzactii de astea nebunesti, heheeee). Deci nu o lua ca recomandare de broker, pana nu verifici cu mana ta.

 

Ceea ce recomand este paypal-ul sau moneybookers-ul, prin care se pot face transferuri foarte repede si foarte ieftin, direct de pe cartea de credit, cu conditia ca brokerul la care depui bani sa aceepte unul dintre aceste doua sisteme de plati electronice. In plus, prin moneybookers, faptul ca ai depus bani la forex nu apare nicaieri, ceea ce iti apare pe card este "shopping electronic", la fel ca atunci cand cumperi ceva de pe ebay.

 

Daca ai neclaritati relativ la moneybookers sau liteforex, pune intrebari si o sa incerc sa te ajut incontinuare. Repet: nu interpreta ca recomandare de broker! ceea ce recomand este sistemul de plata, in special moneybookers, care este ieftin, instant, si acceptat de destul de multi brokeri. Relativ la alegerea brokerului, e problema ta. Eu am ales liteforex ca asa a vrut clientul.

Editat de tradelover
am adaugat descrierea procedurii de deschidere cont la MB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aceeasi problema m-am lovit si eu. ce am gasit eu rezonabil a fost AM (nu fac reclama) depun cu cardul, comision la 50$ a fost de 1$. intradevar transilvania are cel mai mic comision aprox 18e. este vorba de comisionul intre banci si la orice depunere in cont extern vei avea acest comision.

daca te duci la ghiseu comisionul este dublu.

ca incepator nu cred ca vei depune o suma considerabila. cauta un broker sa acepte card ro, si uitate si la comisioanele de extragere, iti doresc sa ajungi sa scoti si bani.

 

 

internet banking la transilvania e cel mai ieftin. 2 ron/luna, la bcr card+ib e 5ron/luna.

 

Aveam deja cont la raiffeisen (cont in care primesc salariu)si am fost azi am activat internet banking la ei.

taxa pt extern este 20 eur din ce am vazut eu (0.10 % din suma depusa dar nu mai putin de 10 eur + 10 eur speza swift , deci 20 eur ).

acuma..18eur sau 20 tot cam aia e, nu avea rost sa fac cont la alta banca pt 2 eur.(taxa de administrare lunara a unui cont e de 1.5 lei la raiffeisen si cu tot cu internet banking dau 3.9 lei pe luna . asa daca deschideam cont si la transilvania aveam doua conturi deci 3 lei plus 2 lei sau cat e internet banking-ul si ajungea la 5 lei/luna plus ca trebuia sa umblu cu 7 carduri dupa mine.Mi s-a parut mai comod asa.

Ehee..pana la scosul banilor e cale lunga..deocamdata nici nu stiu cum sa-i bag dar sa mai si scot.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tizule :) (eu tot laurentiu)

si welcome pe vamist

 

La ora actuala foarte multi brokeri permit transfer cu paypal sau in special moneybookers. Eu iti recomand ca un prim pas sa iti faci un cont la moneybookers, dureaza doua minute, nu iti trebuie nici un act si nu trebuie sa transferi bani decat in momentul in care vrei sa iti incaci un cont la broker. Pasul al doilea e sa alegi un broker care accepta moneybookers, sunt mai multi, dar daca zici ca nu ai bani multi de investit, atunci trebuie sa te orientezi spre un broker care accepta microcont, sau conturi in centi. De exemplu liteforex, accepta conturi in centi, adica daca depui 100 de dolari, vei avea in cont 10 mii (de centi), totul se inmulteste cu 100, bineinteles, atunci cand retragi, se imparte la 100 :D, dar avantajul este ca si loturile sunt in centi, etc. iti da "iluzia" ca tranzactionezi un cont mare, iti permite sa iti definesti strategia la fel cum ai tranzactiona un cont cu 10 mii de parai in el, iar in cazul in care pierzi contul (varianta foarte probabila, cei mai multi traderi pierd primele conturi reale) nu vei pierde mai mult decat suta de dolari investita, pe care poti sa o tratezi ca "cost de scolarizare".

 

Revenind, daca alegi liteforex, procesul lor este destul de complicat, pentru a putea folosi moneybookers (si in general tot ce tine de credit card) trebuie sa trimiti o gramada de hartii, buletin/pasaport scanate, etc (dovada de nume, de adresa), vei primi cateva telefoane, in functie de tipul contului, pt lite am inteles ca te freaca mai mult ca pentru standard (desi mie mi s-ar parea firesc sa fie invers, ca la standard sunt bani mai multi). Stiu procesul pentru ca tocmai am trecut prin el, deschizand un cont la ei pentru un client. Asta iti ia ceva timp, dar nu te costa nici un ban, si e mult mai avantajos ca transferul bancar.

 

Bun, odata deschis contul la ei, daca alegi sa alimentezi prin transfer bancar nu iti trebuie gramada de hartii, ci doar confirmare telefonica (te suna brokerul si iti da un pin number, tu trebuie sa intri pe web si sa bati pinul acolo pe site, apoi gata, esti verificat electronic, poti transfera prin transfer bancar). Daca alegi credit card, atunci e mai complicat, si trebuie sa trimiti gramada de hartii de mai sus (verificare fizica).

 

Prin moneybookers transferul e instant, iar comisionul la MB este in jur de 2%, deci depui 102 parai la moneybookers direct de pe credit card, unde o sa iti apara "internet shopping", deci nimic despre trading sau forex, e ca si cum faci shopping la mall, si ai perioada de garantie de 55 sau 60 de zile interest free. Apoi transferi de la moneybookers cei 102 parai la liteforex si iti apar tot instantaneu 10 mii de centi in cont (cei 2 dolari taxa nu mai apar nicaieri).

 

Cont la MB se deschide simplu, intri pe web la ei, dai "numele si pronumele" vorba lui Dem Radulescu, numarul cardului, apoi ei iti iau de pe card o suma aleatoare intre 1.01 si 2.99 dolari. Tu trebuie sa intri pe statementul bancar al cardului, adica sa ai deschisa pagina cu banca la care ai card intr-un browser separat si sa te uiti pe status, ori daca ai sistemul telefonic activat, banca iti trimite imediat SMS in care scrie "multumim ca ati cheltuit 1.37 parai pe internet shoping" (asta a fost cazul meu). Tu trebuie sa introduci acesti 1.37 intr-o rubrica pe site la moneybookers unde zice ca "introduceti cati bani v-am tras de pe card". Daca sumele nu corespund, inseamna ca tu ai furat cardul ala si nu ai access la status si nu o sa mai poti sa faci cont la moneybookers in veci. Daca sumele corespund, ai unda verde si poti transfera bani la ei in cont. Suma luata initial de pe card nu este pierduta, ea este adaugata in contul tau de la moneybookers si o poti folosi la shopping ori o poti transfera la broker.

 

Nu stiu cum este la scos bani de la liteforex, si te rog sa faci toate verificarile care crezi de cuviinta inainte de a depune vreun ban la ei. Eu nu am tranzactionat cu ei inca (dar urmeaza, datorita contului proaspat deschis) si nu vreau sa se interpreteze ca as recomanda in vreun fel acest broker. Au si un sistem de referali, daca deschizi cont la ei iti dau referalul meu si fac niste bani pe spinarea ta :) (asta ca o gluma, hehe, sistemul exista, dar ca eu sa fac bani "palpabili" ar trebui ca tu sa depui bani multi zeci de mii de parai, si faci tranzactii de sute de loturi zilnic, atunci iau si eu cativa dolari in fiecare zi, din spreadul pe care il platesti tu facand tranzactii de astea nebunesti, heheeee). Deci nu o lua ca recomandare de broker, pana nu verifici cu mana ta.

 

Ceea ce recomand este paypal-ul sau moneybookers-ul, prin care se pot face transferuri foarte repede si foarte ieftin, direct de pe cartea de credit, cu conditia ca brokerul la care depui bani sa aceepte unul dintre aceste doua sisteme de plati electronice. In plus, prin moneybookers, faptul ca ai depus bani la forex nu apare nicaieri, ceea ce iti apare pe card este "shopping electronic", la fel ca atunci cand cumperi ceva de pe ebay.

 

Daca ai neclaritati relativ la moneybookers sau liteforex, pune intrebari si o sa incerc sa te ajut incontinuare. Repet: nu interpreta ca recomandare de broker! ceea ce recomand este sistemul de plata, in special moneybookers, care este ieftin, instant, si acceptat de destul de multi brokeri. Relativ la alegerea brokerului, e problema ta. Eu am ales liteforex ca asa a vrut clientul.

 

 

salut..mersi mult pt explicatii.

ideea e ca vreau sa pun 1000 eur intr-un micro account.

Si nu oriunde,vreau un broker serios , in niciun caz din astia de prin romania sau rusia si imprejurimi, si nici de aia cu asa numitul dealing desk care deschid pozitii contra ta si in general fac ce vor muschii lor cu banii tai.

De exemplu mie genul de brokeri ca cel pe care l-ai mentionat nu imi inspira prea multa incredere (poate ma insel eu) din moment ce accepta plati prin paypal ,moneybookers etc. si accepta depozit minim de 1 dolar .E clar ca se dau peste cap ca sa iti ia banii.

Adica ,ce naiba sa faci cu 1 dolar in cont sau cu 10? Nu castigi niciodata nimic.chiar si 1000 sunt putini ca sa poti castiga bani serios.Parerea mea.

De ex. m-am uitat pe liteforex de care spui..la unul din tipurile de conturi...spune ca depozit minim e 10$ si lot minim 0.01 adica 1000$.

Pai asta inseamna ca daca bagi 10$ cat spun ei trebuie sa ii pui pe toti la bataie din primul trade si daca s-a dus contra 20 pips s-au evaporat.

Iar celalalt tip de cont e si mai si..poti sa depui 1$ minim si iar lot minim e 0.1 (10000$).

 

In alta ordine de idei ..la alpari vad ca , costa 20 eur sa trimiti banii si 15 lire sa ii scoti deci tot cam atata.cam scump :D

As vrea un broker ECN serios (fara depozite minime de 1$ etc.) care sa accepte plata cu debit card din romania ,asta cred ca ar fi ideal.

Dar nu gasesc..poate imi puteti recomanda vreunu :D

Editat de laurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Adica ,ce naiba sa faci cu 1 dolar in cont sau cu 10? Nu castigi niciodata nimic.chiar si 1000 sunt putini ca sa poti castiga bani serios.Parerea mea.

De ex. m-am uitat pe liteforex de care spui..la unul din tipurile de conturi...spune ca depozit minim e 10$ si lot minim 0.01 adica 1000$.

Pai asta inseamna ca daca bagi 10$ cat spun ei trebuie sa ii pui pe toti la bataie din primul trade si daca s-a dus contra 20 pips s-au evaporat.

Iar celalalt tip de cont e si mai si..poti sa depui 1$ minim si iar lot minim e 0.1 (10000$).

 

 

ai dreptate legat de castigatul banilor cu cont mic. Ca sa se simta ceva, fara sa risti exagerat, iti trebuie mai mult de zece mii :)

 

gresesti insa la calcule. Se poate face trading cu cei 10 parai in cont standart, la microlot de 1000 de parai iti trebuie 100 de pipsi contra ta, nu 20. Pe de alta parte, daca reusesti sa scalpezi de cateva ori cate 10-20 de pipsi ti-ai dublat contul :D si asta fara sa risti mai mult decat cei 10 dolari depusi. Cat despre contul lite, aici 1 dolar depus inseamna 100 de centi care iti intra in cont, iar lotul minim de 0.1 inseamna tot centi, adica betul e de 100 de dolari. Este exact aceeasi chestie. Daca citeai atent ce am scris eu, intelegeai. Pe de alta parte, daca deschizi cont lite cu 100 de parai, vei avea in el 10 mii de centi, la care poti tranzactiona 0.1 loturi, adica 100 de parai, ai loc berechet, chiar si de martingale :)... Ca sa pierzi tot contul, trebuie sa se miste cursul o zece mii de pipsi contra ta (adica euro de la 1.2535 la 0.2535 daca cumperi, ori la 2.2535 daca vinzi).

 

Bineinteles ca nu faci bani cu asa ceva. Dar SE POATE tranzactiona. Mai fa calcule.

 

Cat despre cata incredere poti avea in astfel de brokeri, well, aici nu am nimic de argumentat, probabil ca cei mai multi dintre ei sunt bandiți. Daca vrei sa investesti bani seriosi, atunci cauta un broker reglementat. Poti incerca micro de la FXCM daca iti place platforma lor (nu este MT, au si MT, dar este doar in reclama, pe real nu merge deloc cum trebuie. Platforma lor nativa merge bine, au fost brokerul meu o perioada, inainte de a descoperi MT). Daca iti place platforma lor nativa, au spreaduri foarte bune si executie ireprosabila, au si foarte multli clienti, eu zic ca sunt seriosi. Poti de asemenea incerca Oanda. Dezavantajul la toti astia e ca nu au MT, adica nu poti sa iti programezi tu expertii si indicatorii tai (pt mine un foarte mare handicap, eu sunt acum total dependent de MT).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.