Sari la conținut

Corelatie intre informatii (stiri) si trend?


aleteo77

Postări Recomandate

Salutare! Sunt incepator si tare mi-ar placea sa stiu sa "citesc" cu adevarat stirile, informatiile. Si nu ma refer aici la faptul ca marea majoritate a stirilor importante pentru un trader sunt in lb engleza. Asta e un prea mic dezavantaj pt un trader roman. Principala problema pt un incepator cand se uita la majoritatea acestor stiri este sensul lor. De aceea v-as ruga pe cei "batrani" in ale tradingului sa ne ajutati cu niste sfaturi. Sau sa ne dati un link catre unde exista aceste sfaturi (aici pe forum am cautat, dar m-am cam prins in "increngaturi").

Deci, de exemplu, ce semnifica pentru mondea unei tari cand dobanda de referinta este scazuta de catre banca centrala a acelei tari? Sau ce efect are asupra unei monede faptul ca cererea de locuinte a crescut in acea tara? Dar cand creste somajul? Dar cand cresc exporturile? Si tot felul de astfel de corelatii...

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi : http://www.forexfactory.com

 

La "Detail" vezi ce masoara indicatorul respectiv, efectul cifrelor publicate, etc.

 

Totusi piata nu reactioneaza intotdeauna "normal". Pretul de pe grafic ramane Baza.

 

Adica analiza tehnica primeaza?

 

Spre exemplu, de pe forexfactory:

 

Source Statistics New Zealand (latest release)

Measures Change in the number of employed people;

Usual Effect Actual > Forecast = Good for currency;

Frequency Released quarterly, about 35 days after the quarter ends;

Next Release Nov 3, 2010

FF Notes Although this data is released extremely late, it's the earliest indication of the employment situation and tends to create hefty market impacts;

Why Traders

Care Job creation is an important leading indicator of consumer spending, which accounts for a majority of overall economic activity;

Partea boldata inseamna ca NZD ar trebui sa se intareasca in perioada urmatoare? Cum adica Actual>Forecast, deci Prezent>Previziunea? Deci se prevad mai putini angajati (mai multi someri) in viitor? Daca e asa atunci de ce ar trebui sa creasca moneda, ca stiu ca daca sunt mai multi angajati e consum mai mare si deci moneda e mai puternica, nu?

Edit: acum am inteles. Actual>Forecast nu e o realitate, ci o conditie. Deh, mai greu la inceput... :biggrin:

Editat de aleteo77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Toate "stirile" (am pus in ghilimele pentru ca denumirea este improprie, acestea sunt doar niste cifre statictice, nu sunt "stiri" in sensul propriu al cuvantului) economice sunt comunicate cu intarziere.

 

De exemplu maine, 6 August (adica prima vineri din fiecare luna) se va comunica NFP-ul pe iulie. NFP-ul este "stirea" care misca piata cel mai mult, cu exceptia discursurilor lui Bernanke. Ordinea ar fi cam asa, pe primul loc Bernanke, pe locul 2 NFP, iar pe locul 3 Trichet, dupa care restul stirilor. Cele mai multe stiri au efect "local", in sensul ca misca piata doar pe anumite perechi. De exemplu stiri legate de JPY ori NZD vor misca piata "local", adica doar pe perechi cu JPY ori NZD, si nici macar pe toate, in general valutele sunt corelate (de exemplu CHF-ul tinde sa tina pasul cu Euro, AUD-ul cu NZD-ul, etc) pe criterii de geografie sau politice (de exemplu HKD se misca la fel ca USD, pt ca are USD ca back-up, este o valuta "copiata").

 

Bun. Deci foarte putine stiri au impact major, adica misca piata mult, si o misca pe multe perechi. In general stirile legate de dolar si de euro misca piata mai mult, pentru ca sunt mai multe perechi in care dolarul si euro-ul sunt implicate. Stirile legate de GBP, CHF, JPY, AUD, etc misca piata nitel pe majore, minorele tind sa fie insensibile la ele.

 

Acuma, remember, stirile sunt comunicate cu intarziere. Asta e foarte important de tinut minte. In iulie s-a comunicat NFP pentru iunie. Acuma, in august, urmeaza sa se comunice NFP pentru iulie. Deci intotdeuna in intarziere, uneori cu una, doua saptamani, alteori cu pana la 6 luni sau chiar un an. Pentru ca depinde de datele care se culeg pentru "elaborarea" stirii respective, de volumul de calcule statistice care se fac, sondaje de opinie, etc (nu râdeti, cele mai multe "stiri" se bazeaza pe chestionare si sondaje de opinie, "customer satisfaction" si alte bălării de astea, daca lumea e fericita, atunci inseamna ca economia merge bine, hihi, amerlocii fac bairamuri, beau bere, mananca mici, ia sa le mai crestem dobanzile!).

 

Si datorita faptului ca intotdeauna exista un "delay" intre momentul cand rezultatele sunt stiute si momentul cand ele sunt comunicate, exista intotdeauna unii "potentaţi", oameni de bine si cu relatii sus puse, care stiu dinnainte care vor fi cifrele, si care isi iau pozitii pe piata. In plus, la unele stiri se comunica rezultate "partiale", la fel cum se comunica rezultatele partiale la alegeri. Acestea "transpira" la public, pe canale oficiale sau neoficiale. Adica unele stiri au "pre-release" oficial, dar nu toate, la cele mai multe valorile "expectate" se formeaza prin interpolari, evolutia pietei in perioada dinaintea stirilor (remember, potentaţii aia care au luat pozitie pe piata, daca sunt multi care cumpara, probabil ca stirea va fi buna, hai sa cumparam si noi... si zbang! vine stirea surpriza si toata lumea pierde...)

 

Well, dar sa nu intram in teoria conspiratiei. Ceea ce trebuie sa retinem este ca stirile se comunica mai tarziu, si ca pana la comunicarea lor, publicul isi formeaza o "imagine" despre cum va arata stirea. Aceasta imagine poate fi datorata unor pre-release-uri ale stirii respective (cifre preliminare), comentarii de presa sau media (tv, etc, legate de economie), evolutia pietei pe perioada anterioara stirii (potentatii stiu dinainte), ori pur si simplu interpolari ale valorilor comunicate pe lunile/anii/perioadele precedente (adica daca GDP-ul Romaniei creste de 5 luni cu 7% pe luna, probabil ca nici luna asta valoarea nu va fi foarte diferita de 7%.... băh! ăsta era doar un exemplu, sa nu credeti ca chiar creste asa ca Fat Frumos... haha). Acesta este "forecastul", valoarea pe care lumea se asteapta sa o vada. Ea poate proveni de asemenea chiar din forecasturi economice propriuzise, de exemplu daca o tara pune taxe mari pe o anumita ramura economica, este de asteptat ca peste 6 luni sa avem cadere pe acea ramura economica, de ex tutun, alcool, etc, dar fumatorii tot vor cumpara tigari si betivii tot vor cumpara slibovita, asa ca s-ar putea ca in loc de o cifra mai mica de vanzari - forecast - sa vedem peste 6 luni o cifra mai mare, si atunci actiunile la compania Tobaco and Votki or sa creasca).

 

Acuma, ce misca piata?

 

Sa revenim la exemplul cu GDP. Daca pe ultimele perioade (ani/luni) a fost 7, toata lumea se asteapta sa fie 7 incontinuare. Si deodata vine bomba: 5. Leul cade ca bolovanul in fantana. Pe de alta parte, daca pe ultimele perioade a fost in jurul lui 2, toata lumea se asteapta sa fie 2. Toate jocurile din piata sunt facute in jurul acestei valori de 2. Unii care stiu ca economia a mers bine, vor licita pe 3. Altii mai sceptici vor merge pe 1 jumate. Si deodata vine bomba: GDP=4. O sa vedeti leul la paritate cu dolarul, hihi.

 

Deci iata ca un GDP foarte bun, 5, produce o cadere a leului, pe cand unul mai putin bun in valoare absoluta, 4, produce o crestere a leului. Nu este oleaca absurd? Nu, deloc, pentru ca jocurile pe piata - repet - sunt facute in jurul valorii aceleia pe care lumea se asteapta sa o vada (expected value, sau forecast-ul de care se vorbea mai sus).

 

Deci ceea ce misca piata nu e valoarea comunicata, mai buna sau mai rea, nu este nici legatura acesteia cu trecutul. Daca GDP pe ianuarie a fost 1%, pe februarie 2%, pe martie 3%, cum va fi el in aprilie? Sa zicem ca in aprilie economia a mers foarte prost, au fost greve, s-a imbolnavit pisica lui Basescu ori cainele lui Isarescu, etc, lumea se astepata la GDP aproape zero sau chiar negativ. Si apoi se comunica valoarea actuala pe aprilie ca fiind 0.5%, well... veti vedea ca leul continua sa se intareasca, pentru ca jocurile din piata sunt facute pentru valori mult mai mici. Deci desi GDP a fost cel mai mic din an, lumea se astepta la "mai nasol". Comunicarea valorii de 0.5 este "better then expected" si lumea se grabeste sa cumpere lei.

 

Ceea ce misca piata, in concluzie, este diferenta dintre valoarea asteptata si valoarea reala. Adica "actual minus forecast". Cu cat valoarea actuala comunicata este mai "neasteptata", in sus sau in jos, deci diferenta este mai mare in modul, cu atat piata se va misca mai mult si va reactiona mai violent si mai "weird". Si cheia este tocmai acel "jocurile sunt facute", pentru ca pipălul care participa la market a luat deja pozitia de bataie in directia in care EL se asteapta sa plece piata, in concordanta cu forecastul LUI la indicatorul economic respectiv. Cand valoarea e naspa, weird, nerd, strange, etc, (la dracu, am pierdut adjectivele romanesti!), atunci piata va reactiona in consecinta.

 

Chestiile astea trebuie foarte bine intelese, si sunt specifice fiecarei stiri in parte.

 

Pe Oanda exista un calendar economic in format PDF, precum si o rubrica de statistica, foarte faina pentru ca se da in tabel, pentru fiecare indicator economic, explicatiile de rigoare precum si un mic grafic cu evolutia indicatorului respectiv pe ultimele perioade. Pentru cei care vor sa aprofundeze trading news, este musai de citit si de urmarit.

 

Dar cel mai complet si complex, gasiti toate aceste date cu explicatiile de rigoare pe pagina biroului national de statistica al guvernului american. Stirile acolo apar prima data, acolo apar forecasturile si valorile preliminare, si tot acolo apar corectiile si revizuirile, pentru ca, da, aceste cifre se revizuiesc uneori, exista greseli de calcul, mai mult sau mai putin intentionate, hihi, care rastoarna piata. Imi aduc aminte de un NFP acum cativa ani cand lumea se astepta la 98 si prima data s-a comunicat 106, apoi la cateva ore au venit cu o corectie si cifra reala era de fapt 96, va dati seama ce măcel a fost pe piata.

 

Si ca tot am vorbit de NFP, atentie mare la ala de maine. Nu lasati pozitii deschise peste weekend. Dupa miscarea de consolidare de pe euro si gold din ultimele doua zile, si dupa volumele scazute, se vede clar ca lumea isi incaseaza profiturile si sta pe gard, in asteptarea unui NFP "deocheat". Personal ma astept la miscare de cel putin 300-500 de pipsi pe euro dupa NFP-ul de maine.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ambilor pentru raspunsuri.

@Tradelover: poti detalia un pic despre NFP? Am gasit ca inseamna Non-Farm Payrolls. Ce semnifica valorile NFP si ce efect are NFP-ul, in fct de cresterea/scaderea lui?

Editat de aleteo77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

NFP, Non-Farm Payroll, mai numit Non-Farm Employment Change sau NFEC reprezinta numarul de angajati in industria privata (non-guvernmental) americana in total, incluzand pe cei self-employed (patroni, persoane fizice autorizate) dar cu exceptia acelora angajati in farming industry (fermieri si angajatii lor). Cifra care se comunica este variatia acestui numar, de la o luna la alta. Adica in valoare absoluta, cati s-au angajat in plus, net. Adica daca su fost angajati 100 de mii si au fost dati afara 80 de mii, ori si-au pierdut jobul, valoarea comunicata va fi 20 de mii. Daca au fost angajati 50 de mii si au pierdut jobul 60 de mii, atunci valoarea comunicata va fi -10 mii (minus zece mii). De obicei se comunica odata cu rata somajului (unemployment rate) si se coreleaza cu ea si cu cresterea populatiei, vezi de exemplu calendarul de maine de pe FF, ambele se comunica odata, maine la 12:30 GMT. (Beware! haha)

 

De ce este asa de important? Well, tot de pe FF: Job creation is an important leading indicator of consumer spending, which accounts for a majority of overall economic activity.

 

O explicatie mai buna si mai detaliata gasesti pe Investopedia (link la definitie), sunt acolo si cateva articole despre importanta NFP-ului, si cum se tranzactioneaza in preajma lui (inainte si dupa). Nu are rost sa ma apuc eu de explicatii savante, nu le-as sti, ca nu sunt economist, nici news trader nu sunt, si nu as reusi decat sa traduc de pe web, ori sa spun chestii care sunt deja explicate mult mai bine. Asta poti cauta/citi si tu.

 

In general, cu cat sunt mai multe joburi, cu atat economia merge mai bine, ori va merge mai bine in viitor. Daca au fost evenimente nasoale economice si disponibilizari in luna anterioara, atunci lumea se asteapta la valori negative mari (adica mari in modul si cu semnul minus). In aceste cazuri lumea vinde dolarii, pentru ca in lunile urmatoare economia va merge prost si dolarul va scadea. Faptul ca lumea vinde dolari aduce - ca un cerc vicios, ori efect de cascada - o continuare a scaderii dolarului, efecte negative in economie (remember, US sunt importeri, daca te uiti la Trade Balance, un alt indicator economic important, este intotdeauna negativa de ani buni. Asta trebuie specificat, pentru ca la o tara care este preponderent exportatoare, scaderea valutei locale face bine la economie, vezi China, pe cand la una importatoare, invers). Si asa mai departe.

 

Efectul unui NFP prea bun ori prea nasol se vede in doua etape, una este imediata, in ziua comunicarii NFP-ului si in zilele urmatoare, cand piata parca innebuneste, dupa o miscare brusca pe directia stirii urmeaza una mai putin brusca pe directie contrara, apoi "bataie cu capul de pereti", bull/bear traps, in sus si in jos, ca deh, rechinii mari isi fac si ei cartile si cauta sa traga bani de la cei care intra prea repede pe directia stirii, well, dupa care incepe a doua etapa, care este pe termen lung, se manifesta cu o continua presiune pe directia stirii (daca NFP a fost foarte bun, presiune de buy) care continua pe urmatoarele 2-3 luni sau mai mult, daca valorile NFP se mentin. Un exemplu este chiar anul curent, valorile comunicate la inceputul anului sunt MARI, nemaivazute, peste 300 si peste 400 de mii de noi locuri de munca, EURUSD scade pana la 1.18, valoare inacceptabila si total imprevizibila prin toamna trecuta cand cursul era peste 1.50. Adica USD s-a intarit in comparatie cu EUR. Ultimul NFP comunicat este -150 de mii, well, GROAPA! in graficul NFP-ului, ce face euro-dolarul de atunci incoace? Dupa ce a dat de cateva ori cu capul de pereti, creste constant (adica devalorizare a dolarului, poti urmari H4 si D1 din iunie incoace, a intrat intr-un canal crescator ingust si a continuat sa faca presiune pe linia de canal sperioara, ba chiar a spart-o de cateva ori, schimband inclinatia canalului, din ce in ce mai abrupt in sus).

 

In acest articol se vede clar ce se intampla la NFP. Eu am luat cateva tepe cu NFP-ul asta si de atunci este una dintre stirile (cele 4-5-6 in total) pe care le urmaresc, dar nu pentru a le tranzactiona, ci pentru a sta deoparte, hihi, ori a-mi face o imagine despre piata in viitor. Tot pe investopedia (aici) se explica de ce NFP este asa de important si care este efectul lui asupra inflatiei (un NFP care creste prea rapid inseamna ca lumea are bani si cheltuieste mai mult, deci ridica inflatia, producand un efect contrar celui asteptat). Datele astea statistice nu sunt comunicate asa de florile marului, ori ca aia de la biroul de statistica nu au ce face. Ele, datele, sunt luate in considerare nu doar de traderi, dar si angajati guvernamentali (care stabilesc directiile economice), ori de bancheri (cand stabilesc rata dobanzilor), etc. De aia NFP este foarte important. BLS comunica acest NFP defalcat pe categorii, pe pagina lor poti downloada ultimele rapoarte in format excel. Cifra pe care o vedem noi pe forex este doar un total. Daca tranzactionezi actiuni este musai sa te uiti in raport, pe fiecare ramura economica, si nu doar la cifra aia, care nu spune nimic, nu stii daca aia care s-au angajat sunt doctori, electronisti ori pantofari. Ca trader de actiuni e musai sa citesti raportul complet ca sa stii pe ce domenii industriale te axezi: cumperi actiuni la Microsoft, ori la Slipers&Shoes...

Editat de tradelover
adaugat ultimul paragraf, in caz ca nu ai gasit linkul cand ai dat pe dictionar mai sus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un alt articol (am continuat sa caut pt ca stiam ca am vazut undeva asa ceva, dar nu prea ma lasa trepadusii de aici de la birou) in care se prezinta cele mai importante stiri pe USD, si ordinea in care ele misca piata, pe doua TF-uri diferite, Daily si 20 de minute, si se prezinta comparativ doua grafice, unul pe 5 minute si unul pe 60 de minute.

 

Veti observa ca pe orice time frame, NFP-ul cauzeaza cele mai mari miscari, el este primul in tabel in ambele coloane, ca amplitudine a miscarii cauzate pe piata. Amplitudinea miscarilor este "bătută" doar de discursurile lui Bernanke, ala cand apare pe sticla face ravagii pe piata.

 

In articol se explica si alti indicatori, alaturi de NFP, daca dati click pe articolele inrudite care apar pe acolo puteti citi mai multe chestii despre subiectul in cauza. Gata, tre sa fug la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt articol (am continuat sa caut pt ca stiam ca am vazut undeva asa ceva, dar nu prea ma lasa trepadusii de aici de la birou) in care se prezinta cele mai importante stiri pe USD, si ordinea in care ele misca piata, pe doua TF-uri diferite, Daily si 20 de minute, si se prezinta comparativ doua grafice, unul pe 5 minute si unul pe 60 de minute.

 

Veti observa ca pe orice time frame, NFP-ul cauzeaza cele mai mari miscari, el este primul in tabel in ambele coloane, ca amplitudine a miscarii cauzate pe piata. Amplitudinea miscarilor este "bătută" doar de discursurile lui Bernanke, ala cand apare pe sticla face ravagii pe piata.

 

In articol se explica si alti indicatori, alaturi de NFP, daca dati click pe articolele inrudite care apar pe acolo puteti citi mai multe chestii despre subiectul in cauza. Gata, tre sa fug la treaba.

 

Esti de milioane! Si nu numai la propriu! :biggrin:

Mi-ai dat un bun punct de plecare. De fapt. o linie de plecare.

Si pt ca tacamul sa fie complet... poti numi niste surse de incredere (relativa, normal) care exista pentru "goldeanu" si "uleiul crud" <:-P

Editat de aleteo77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Esti de milioane! Si nu numai la propriu! :P

 

Aha, si maslina verde unde e? Asta puteai sa o spui ca si comentariu la maslina verde :biggrin: nu era nevoie sa pui post pentru ea <:-P hehe

 

Deci ce vrei sa spui cu "surse de incredere" relativ la aur si petrol? Cum adica surse de incredere? Brokeri prin care sa tranzactionezi, ori ce? Analize economice?

 

Cu petrolul nu am nici o treaba, nici macar in masina nu mai pun, din iulie anul trecut mi-am instalat LPG (Nova SGIS, cu computer de bord, ma conectez cu leptoapa la masina prin OBD2 si pot sa sofez de la tastatura, doar ca nu pot sa schimb vitezele si nu pot sa iau curbe, haha, dar parametrii motorului, start/stop, etc, le pot face de la butoane). Exista pe vamist discutii despre corelatii cu CAD/JPY si petrol, daca vrei sa te bagi in pacura pana la genunchi, atunci stai cu ochii pe CADJPY, unii sunt mari exportatori, altii cei mai mari importatori, cand ciuleste petrolul urechile oleaca, se produc taifunuri pe CADJPY. Bogdan (the Economist) era maestru la arbitraje si hedgeuri de tipul asta, din pacate nu mai posteaza pe Vamist, are blogul lui separat cu MQL5 si face incontinuare arbitraje, linkul il gasesti pe aici prin posturi (zilele trecute l-a postat careva). Despre LPG, ca tot veni vorba, e cea mai buna investitie pe care am facut-o de cand sunt in Thai, m-a costat peste 1500 de parai, dar e deja amortizata in proportie de peste 80% doar din diferenta de pret intre benzina (30-45 de bahti in functie de tip) si gaz (10-13 bahti in functie de tip, si consumul e mai mic).

 

Gold tranzactionez regulat. Daca vrei analize economice, GoldSpot este un punct de plecare. Eu nu prea tin seama de astfel de analize, pentru ca analizele pe gold au o mare deficienta: toti analistii sunt perma-bullish. Aia nici nu se uita pe chart, ii intrebi "ce face goldu?" si ei raspund "creste, creste!", am mai scris asta pe vamist, vezi ca e un tread cu analize XAUUSD, de asemenea citeste posturile mele de pe EURUSD sau AUDUSD. AUD-ul este corelat cu goldul asa cum CAD-ul e corelat cu petrolul, pt ca australienii sunt primii exportatori intre tarile mari.

 

De asemenea, cauta pe Babypips la scoala lor de pipsologie, topicul despre comodoluri (relatii intre perechi valutare si comoditati, de exemplu CADJPY cu petrolul, AUDxxx cu goldul, etc).

 

Gata, fug acasa (pe aici e ora 6). Spor mare.

Editat de tradelover
adaugat linkuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saru' mana mult! He, eu nu am inca LPG, iar masina mea cam consuma benzina, nu gluma. Dar pot spune ca din petrol, in ultimele doua saptamani, mi-am scos banii de benzina pentru vreo 5 luni. :biggrin: Insa am auzit ca a ajuns barilul la un pret care convine si seicilor, deci slabe sanse sa mai creasca, desi unii l-ar vedea pe la 95 dolari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.